Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Interesuje Cię laserowa korekcja wady wzroku? Cz.II

13-08-2021

Mity na temat Laserowej Korekcji WzrokuOto część druga najczęściej powielanych mitów na temat laserowej korekcji wzroku. Sprawdź, o czym wspominaliśmy w części pierwszej

1. „Zabiegu nie powinno wykonywać się latem.”

Pora roku sama w sobie nie stanowi żadnej przeszkody do wykonania zabiegu. Niemniej, latem trudniejsze wydaje się przestrzeganie niektórych zaleceń pozabiegowych, na przykład unikania kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych czy basenach. Należy też unikać zakurzonych i zapylonych miejsc oraz chronić oczy przed tym aby nic nie wpadło. Jednak dla większości osób nie jest to problem, a jedynie kwestia odpowiedniego zaplanowania okresu wakacyjnego.

2. „Po zabiegu jest się wyłączonym z życia.”

Zabieg laserowej korekcji wzroku kończy się co najwyżej nałożeniem soczewki kontaktowej, opatrunkowej, o zerowej mocy. Ma ona jedynie na celu ochronę rogówki przed czynnikami zewnętrznymi. Zdejmuje ją lekarz podczas pierwszej wizyty kontrolnej (dzień lub tydzień po zabiegu).

Efekt korekcji jest widoczny niemalże od razu, dlatego Pacjent po zakończeniu zabiegu nie potrzebuje już okularów/soczewek. Poza ewentualnym dyskomfortem, w zależności od metody, nie występują żadne inne objawy „wyłączające z życia”. Powrót do pracy, np. biurowej, po metodzie SBK LASIK możliwy jest praktycznie na kolejny dzień, a po metodach LASEK i TransPRK maksymalnie po tygodniu.

3. „Na zabieg należy przyjść na czczo.”

Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym (krople), a nie w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). Nie ma potrzeby bycia na czczo oraz nie ma ku temu wskazań medycznych. Wskazane wręcz jest spożycie posiłku, aby nie narażać organizmu na osłabienie i przygotować żołądek na przyjęcie leków doustnych, stosowanych przed zabiegiem.

4. „Wykonałem zabieg wiele lat temu, a po 40 roku życia wada wróciła.”

Wielu osobom zdarza się mylić wadę wzroku z tzw. starczowzrocznością. Jeśli ktoś kiedyś przeszedł laserową korekcję wady wzroku, mając wówczas 20-30 lat, to po 40 roku życia prawdopodobnie pojawiła się potrzeba stosowania okularów do czytania. Laserowa korekcja nie ma na to wpływu ponieważ presbiopia pojawia się u każdego. Jest to zjawisko fizjologiczne i postępujące.

5. „Po zabiegu wystąpiły powikłania w postaci bólu i wrażliwości na światło”

Większość nieprzyjemnych objawów, zgłaszanych przez Pacjentów po zabiegu to dolegliwości związane z procesem gojenia się rogówki oka i stabilizacją wzroku. Nadwrażliwość na światło, wahania widzenia itp. są to objawy, które mogą pojawiać się do 6 miesięcy po zabiegu i są związane z procesem leczenia.

Laserowa korekcja wzroku, jak każdy zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań, natomiast ich odsetek wynosi poniżej 0,1%. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego, na którym lekarz wstępnie wyeliminuje czynniki przyczyniające się do powstania powikłań. Jeśli jednak takowe wystąpią, zabieg nie zostanie wykonany.

Powikłania zwykle spowodowane są zaniedbaniem ze strony Pacjenta – nie przestrzeganie zaleceń, nieprawidłowa higiena oczu, rąk przed dotykaniem okolic oka, zaniechanie stosowania leków, nie zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Może to doprowadzić do infekcji, które da się wyleczyć antybiotykiem. Leczenie nie ma wpływu na widzenie.

Jeśli pominęliśmy kwestię, która Cię interesuje, odwiedź zakładkę FAQ. Jeśli mimo tego, nie odnalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania zadzwoń do nas lub wyślij email.

Powrót