Centrum Okulistyczne ArtLife
Laseroterapia
- Laseroterapia siatkówki
- Laserowy zabiegi przeciwjaskrowy
- Irydotomia laserowa
Celem zabiegów laserowych stosowanych w leczeniu jaskry jest ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, a to pozwala na obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laseroterapia siatkówki, czyli fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w leczeniu różnych schorzeń siatkówki.
Wskazaniem do laseroterapii siatkówki są najczęściej zmiany cukrzycowe, stany pozakrzepowe naczyń, otwory i przedarcia siatkówki oraz zwyrodnienia obwodowe.
Laser ma właściwości koagulujące w stosunku do tkanek. Dzięki temu, w miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki, zabezpieczające siatkówkę. Zniszczeniu ulegają wszelkie zmiany patologiczne, w tym mikrotętniaki i niedokrwione obszary siatkówki. Wpływa też na zmniejszenie obrzęku siatkówki.
Zabieg rozpoczyna się od podania kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Następnie zakładana jest soczewka nagałkowa, później oko zostaje poddane laserowaniu. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.
Procedurę stosuje się u osób chorych na jaskrę z otwartym kątem, które słabo reagują na leczenie farmakologiczne lub źle tolerują krople przeciwjaskrowe. SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa) jest procedurą przyjazną dla tkanek i mniej je uszkadza.
Zabieg ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i w efekcie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Zabieg przeznaczony dla pacjentów cierpiących na jaskrę z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się go w momencie pojawienia się zagrożenia całkowitym zamknięciem kąta przesączania. Taki stan może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku.
Polega na utworzeniu drogi przepływu cieczy z komory tylnej oka do przedniej, z ominięciem źrenicy. Za pomocą wiązki lasera, wytwarzany jest niewielki otwór na obwodzie tęczówki, skutkiem czego jest poszerzenie kąta przesączania.