Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Interesuje Cię laserowa korekcja wady wzroku? Cz.I

29-07-2021

Mity na temat Laserowej Korekcji WzrokuSzukając odpowiedzi na nurtujące Cię pytania na temat zabiegu zapewne nierzadko spotkasz się z informacjami od osób, które nigdy go nie wykonały, ani nawet nie przeszły badania kwalifikacyjnego do zabiegu laserowej korekcji.

Informacje te mogą niepotrzebnie Cię zestresować i zniechęcić do wykonania laserowej korekcji wzroku.

1. „Droższa metoda jest lepsza”

Zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedza wnikliwe badanie kwalifikacyjne. Trwa ono około godziny i obejmuje szereg specjalistycznych badań oczu, wzroku oraz dokładny wywiad z Pacjentem. Na podstawie wszystkich wyników chirurg okulista ocenia możliwość wykonania zabiegu i proponuje odpowiednią dla Pacjenta metodę.

Oznacza to, że najważniejszą kwestią przy jej wyborze jest nie tylko cena, a wskazania medyczne, wynikające z indywidualnych cech Pacjenta (m in. konkretnych parametrów oczu, ogólnego stanu zdrowia oraz trybu życia).

2. „Wada nie została skorygowana do zera, chcę wykonać zabieg ponownie”

Wynik badania obiektywnego autorefraktometrem (komputerowe badanie wzroku) określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną (moce okularów lub soczewek kontaktowych), jaką można zastosować. Ten wynik na wydruku z komputera nie odzwierciedla całkowitej, faktycznej zdolności widzenia.

Właściwy dobór korekcji opiera się przede wszystkim na badaniu subiektywnym przy użyciu tablicy okulistycznej, na której wyświetlane są symbole. Po zabiegu laserowej korekcji, Pacjent odczytuje ją tak, jak w najlepiej dobranej korekcji podczas badania kwalifikacyjnego, tyle, że bez okularów bądź soczewek.

Laserowa korekcja wzroku polega na odpowiednim modelowaniu rogówki wiązką lasera, co wiąże się ze zmianą jej grubości (w zależności od usuniętej wady wzroku). Jest ona oceniana przed ewentualnym zabiegiem podczas badania kwalifikacyjnego. Jeśli wartość będzie zbyt niska, wyklucza to wykonanie laserowej korekcji wzroku.

3. „Koleżanka z taką samą wadą wzroku miała wykonany zabieg, a ja się nie zakwalifikowałam”

Każdy Pacjent zgłaszający się na badanie kwalifikacyjne ma inne warunki zdrowotne – wada wzroku, grubość i kształt rogówki, rozpoznane zmiany chorobowe oczu oraz ogólny stan zdrowia.
Wada wzroku nie jest jedynym wyznacznikiem, wpływającym na wynik kwalifikacji. Na przykład: dwie osoby z tak samo wysoką krótkowzrocznością mogą mieć inne parametry rogówki (np. grubość), przez co jedna z nich się nie zakwalifikuje, jeżeli rogówka będzie zbyt cienka do całkowitego usunięcia wady wzroku.

4. „Wykonam zabieg w klinice, która ma najlepszy laser i da mi gwarancję”

Zgodnie z prawem, żadna z usług medycznych nie jest objęta gwarancją. Ani lekarz, ani podmiot leczniczy, w którym wykonywane są jakiekolwiek zabiegi nie mają uprawnień do udzielania gwarancji osiągnięcia konkretnego wyniku leczenia.

Zadaniem lekarza jest dążenie do osiągnięcia jak najlepszego wyniku leczenia, jednak każdy Pacjent, z uwagi na swoje indywidualne cechy, może osiągnąć inny efekt. Wynik zabiegu zależy w dużej mierze od Pacjenta, gdyż proces leczenia nie kończy się na wykonaniu zabiegu laserowej korekcji. Obejmuje także stosowanie leków w formie kropli przez określony czas (zazwyczaj około miesiąca), stawianie się na wyznaczone wizyty kontrolne i przestrzeganie zaleceń.

Lasery w poszczególnych placówkach różnią się marką, zakresem korygowanej wady wzroku czy opcjami technicznymi, jednak pacjent nie jest w stanie zweryfikować, który z nich jest „najlepszy”. Na efekt przede wszystkim ma wpływ dokładność uzyskanych danych podczas badania kwalifikacyjnego, na podstawie, których chirurg okulista programuje laser.

Przy wyborze kliniki najlepiej kierować się doświadczeniem, zaangażowaniem specjalistów oraz opiniami pacjentów. Zaangażowanie rozpoznasz już podczas wywiadu wstępnego na etapie zasięgnięcia informacji, a także podczas wizyty na badanie kwalifikacyjne.

Spełnij swoje marzenia i uwolnij się od okularów bądź soczewek. Aby zasięgnąć opinii chirurga okulisty wyślij do nas pytanie poprzez formularz w zakładce ZAPYTAJ LEKARZA lub umów się na badanie kwalifikacyjne, na podstawie, którego lekarz będzie mógł udzielić Ci dokładnych odpowiedzi odnośnie Twojej wady wzroku, predyspozycji i spodziewanego efektu. Jeśli chcesz wstępnie zweryfikować u siebie możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku, wypełnij kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online na naszej stronie.

Powrót