Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Zasady dbania o wzrok przy pracy biurowej - 4 wskazówki

30-10-2019

Zasady dbania o wzrok przy pracy biurowej - 4 wskazówkiPraca w biurze to często osiem pracowitych godzin spędzonych przed komputerem. Aby odpocząć po intensywnym wysiłku umysłowym, siadamy przed telewizorem lub zaglądamy do smartfona. A co z wysiłkiem, na który narażony jest nasz wzrok? Kolejne wpatrywanie się w mniejszy lub większy ekran nie przyniesie mu pożądanej ulgi. Uczucie suchości oczu, rozmazany obraz, coraz częstsze bóle głowy to symptomy zmęczenia tego jakże ważnego zmysłu. W jaki sposób właściwie zadbać o swoje oczy i pozwolić im trochę odpocząć? Oto cztery pomocne wskazówki.

Po pierwsze, zadbaj o prawidłową odległość i ustawienie monitora w miejscu pracy. Przepisy BHP nie wzięły się znikąd - stosując się do nich, możesz zminimalizować negatywne oddziaływanie ekranu komputera na twój wzrok. Ustaw go w taki sposób, aby znajdował się w odległość 50-70 cm od twoich oczu (im większy monitor, tym dalsza powinna być odległość). Najlepszym dla wzroku jest duży monitor, jeszcze lepiej, jeśli jest zakrzywiony – taka konstrukcja sprawia, że wzrok wolniej się męczy.

Po drugie pamiętaj o właściwym oświetleniu. Ekran komputera czy laptopa nie powinien być jedynym źródłem światła. Idealne warunki to takie, kiedy mamy dostęp do światła naturalnego. Jednak często realia mocno odbiegają od ideału. Wtedy warto wybrać źródła światła, które będą jak najbardziej zbliżone do słonecznego. Najlepiej jeśli to będzie ciepłe światło, które nasze oczy znoszą dużo lepiej niż niebieskie światło ekranów czy świetlówek. Jeśli mówimy o niebieskim świetle – zwróć uwagę również na ustawienie prawidłowej jasności wyświetlacza i korzystne dla wzroku dostosowanie kontrastu. Warto obniżyć skalę temperatury barwowej ekranu do 5000–6000 K oraz zmniejszyć luminację do 150–120 cd/m2. Dzięki takim ustawieniom monitora redukujemy niekorzystny wpływ promieniowania niebieskiego światła na nasze oczy o około 70-80%. Innym sposobem na ograniczenie niekorzystnego wpływu niebieskiego promieniowania jest użycie specjalnych soczewek okularowych np. z powłoką BlueControl (nawet zero dioptrii, jeżeli brak wady wzroku).

Kolejna wskazówka to działające cuda przerwy od patrzenia w ekran, które przynoszą znaczną ulgę zmęczonym oczom. Spróbuj co godzinę robić dziesięcio- lub piętnastominutowe przerwy. Wyjrzyj przez okno, wyjdź na balkon, popatrz daleko przed siebie i chwilę poruszaj oczami w każdą stronę. Jeśli zapomnisz o przerwach, oko po długim czasie patrzenia w wyświetlacz nie będzie w stanie od razu dostosować do patrzenia w dal. Wystąpi tzw. skurcz akomodacyjny. Przez pewien czas po oderwaniu wzroku od ekranu, oddalone przedmioty będą rozmazane i nieostre. W sieci znajdziesz wiele przykładów ćwiczeń rozluźniających napięcie akomodacji oczu, warto je stosować.

Ostatnia ważna rada – miej zawsze pod ręką krople do oczu. W naturalnych warunkach nasze oczy mrugają około 12 razy na minutę. Jednak w trakcie pracy przy komputerze oczu mrugają dużo rzadziej, a to uniemożliwia wystarczające nawilżenie spojówki i rogówki oka. W takiej sytuacji konieczne staje się zapewnienie oczom optymalnego nawilżenia w postaci kropli do oczu. Używaj ich kilka razy dziennie. Przy ich zakupie zwróć uwagę, czy nie zawierają konserwantów. Konserwanty zamiast pomagać, mogą podrażniać oczy i wywoływać alergie.

Podobno ponad 80% informacji dociera do nas przez kanał wzrokowy. Sama ta wiedza powinna nas skłonić do zadbania o zdrowie naszych oczu. Naucz się dbać o ten jeden z najważniejszych narządów i ciesz się długo ostrością kształtów i głębią kolorów w otaczającym Cię świecie. Jest jeszcze tyle piękna do zobaczenia!

W razie jakichkolwiek dolegliwości, pogorszenia ostrości wzroku zapraszamy na specjalistyczne badanie okulistyczne do naszego Centrum. Jeżeli masz pytania do lekarza, wyślij je za pomocą formularza w zakładce ZAPYTAJ LEKARZA. Na wszystkie pytania odpowiadają lekarze Centrum Okulistycznego ArtLife.

Powrót