Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Wiosenne pylenie. Czy jest bezpieczne dla Twoich oczu?

07-06-2019

Wiosna to piękny okres, w którym cała przyroda budzi się do życia. Większość z nas czeka na nią z utęsknieniem. Jest to jednak trudny czas dla osób, zmagających się z przeróżnymi alergiami, zwłaszcza uczuleniami na pylące drzewa i krzewy. Szacuje się, że około 40 procent Polaków ma okresowo objawy uczuleniowe. Jak więc przetrwać wiosenne alergie i czy są one niebezpieczne dla oczu?

W wyniku kontaktu z alergenami, występującymi w powietrzu, alergicy mierzą się z takimi objawami, jak uporczywy katar, kaszel, podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, czy też swędzenie i zaczerwienienie oczu, mogące doprowadzić do zapalenia spojówek. Najlepszym sposobem ograniczania negatywnych skutków uczulenia jest unikanie kontaktu z alergenem. Trudno tego jednak dokonać, gdy są nim np. pyłki drzew lub traw. Zamknięcie się w domu na okres wiosenny raczej nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ważne jednak, by w tym okresie szczególnie dbać o łzawiące i swędzące oczy. W takiej sytuacji sprawdzić się może sól fizjologiczna, roztwór ze świetlika lub tzw. „sztuczne łzy”, którymi dobrze jest zakrapiać oczy. Preparaty te wypłukują alergizujące cząsteczki z oczu. Gdy jednak objawy są dużo silniejsze – warto sięgnąć po leki przeciwalergiczne, dostępne bez i na receptę.

W okresie pylenia należy również pamiętać o wzmożonej higienie i ochronie oczu. Jeśli odczuwamy ich swędzenie, pamiętajmy, by ich nie dotykać i nie przecierać, szczególnie, gdy nosimy szkła kontaktowe. Wiele osób na ten czas zamienia soczewki na okulary. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla łzawiących oczu.

Jeśli jesteś alergikiem, nie lubisz okularów, a nie możesz przez długi czas używać soczewek kontaktowych, koniecznie pomyśl o zabiegu laserowej korekcji wzroku. Pozwoli on raz na zawsze pozbyć się choć jednej, uciążliwej przypadłości, jaką jest wada wzroku. 

KONTAKT
ZAPYTAJ LEKARZA

Powrót