Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Wady wzroku - skąd się biorą?

03-05-2018

Wady wzroku skad sie biora.Obecnie prawie 80% populacji na świecie zmaga się z wadami wzroku. Co czwarty młody człowiek cierpi na krótkowzroczność, powszechna jest też dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Jak powstają i czy można im zapobiec?

Oko to złożony układ optyczny, który tworzą rogówka, soczewka, ciecz wodnista i ciało szkliste. Wady wzroku, zwane wadami refrakcji są najczęściej skutkiem nieprawidłowej budowy oka. Refrakcja to załamywanie promieni świetlnych, przechodzących przez układ optyczny oka. W oku zdrowym (tzw. miarowym) promienie świetlne padają na siatkówkę, tworząc na niej obraz. Gdy układ optyczny oka jest zbyt słaby lub zbyt mocny w stosunku do długości gałki ocznej, wówczas mówimy o wadzie refrakcji (tzw. oko niemiarowe). Przy krótkowzroczności obraz ogniskowany jest przed siatkówką, przy dalekowzroczności – za siatkówką. Astygmatyzm występuje wówczas, gdy nie ma jednego ogniska.

Nie ma jednej przyczyny powstawania wad wzroku. U jednej osoby mogą to być predyspozycje genetyczne, u innych czynniki środowiskowe.

Duża krótkowzroczność jest silnie dziedziczna, toteż jeśli jedno z rodziców ma wadę wzroku, istnieje duże prawdopodobieństwo przeniesienia jej na dziecko. Jednak w ostatnich latach obserwuje się duże pogorszenie wzroku wśród dzieci i młodzieży. Szacuje się, że liczba krótkowidzów w tej kategorii wiekowej jest pięciokrotnie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala to przypuszczać, że ogromną rolę w kształtowaniu się wad wzroku odgrywają czynniki środowiskowo-cywilizacyjne. Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, przy ekranie telewizora lub komputera. A to na pewno nie służy naszym oczom. Oko traci bowiem zdolność dostosowywania ostrości do szybkiej zmiany odległości.

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowzroczność. Jest ona najprawdopodobniej wadą dziedziczną. Istnieje też tzw. nadwzroczność fizjologiczna - ma ją ok. 90 proc. małych dzieci z powodu kulistego kształtu soczewki. Na szczęście wada znika wraz ze wzrostem oka, w wieku około 6-8 lat.

Zdarza się jednak, że niezależnie, na jaki obiekt patrzymy, widzimy go nieostro. To astygmatyzm, zwany inaczej niezbornością oka. Przyczyny powstawania astygmatyzmu nie są do końca znane. Najprawdopodobniej jest to wada wrodzona, która występuje zazwyczaj z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek problemy z widzeniem, koniecznie udaj się do lekarza. Na szczęście wady wzroku można obecnie skorygować na stałe. Laserowa korekta wzroku stanowi doskonałą opcję dla tych, którzy marzą o tym, by pozbyć się ich na zawsze. Zaliczasz się do tej kategorii? Skontaktuj się z naszym Centrum Okulistycznym! Zadaj pytanie naszemu lekarzowi, wypełnij kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online lub umów się na badanie kwalifikacyjne.

Powrót