Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Ślepota zmierzchowa - czym jest i czy warto się niepokoić?

14-02-2019

Masz kłopoty z widzeniem po zmroku? Tracisz ostrość w źle doświetlonych pomieszczeniach?

wyraźne widzenie Niewyraźne widzenie

 

 

 

 

 

To pierwszy sygnał, że możesz zmagać się z nyktalopią – ślepotą zmierzchową (potocznie nazywaną kurzą ślepotą). Nie warto jej lekceważyć, bo nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Czym jest kurza ślepota i jak ją leczyć? O tym poniżej.

Nyktalopia - to wada wzroku, której cechą charakterystyczną jest słabe widzenie po zmierzchu lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jest to efekt upośledzenia działania pręcików, które są jednym z głównych elementów siatkówki oka. Pręciki zawierają rodopsynę – pigment odpowiedzialny właśnie za widzenie po zmroku. Kurza ślepota jest procesem stopniowym, co oznacza, że ostrość widzenia pogarsza się z każdym dniem. Problemy z widzeniem pojawiają się często nie tylko po zmierzchu, ale także przy przejściu z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Objawem nyktalopatii, poza zaburzeniem widzenia, może być również suchość gałki ocznej, powodująca podrażnienie oka.

Przyczyny ślepoty zmierzchowej są różne. Może to być wada wrodzona, uwarunkowana genetycznie lub też wada dziedziczna, powstała w wyniku dystrofii siatkówki (np. zwyrodnienia barwnikowego siatkówki). Jednak najczęstszą przyczyną tej wady jest nadmierne rogowacenie spojówki i rogówki, spowodowane w większości niedoborem witaminy A. Dlatego też ryzyko wystąpienia nyktalopii wzrasta u osób niewłaściwie odżywających się lub z zaburzeniami odżywiania, borykającymi się z takimi chorobami, jak bulimia czy anoreksja. Z kurzą ślepotą zmagają się często osoby uzależnione od alkoholu. Zdarza się również, że schorzenie to towarzyszy osobom z zaćmą lub jaskrą.

Ślepota zmierzchowa jest chorobą postępującą i nieodwracalną na dzień dzisiejszy. Dlatego zbagatelizowana i nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby zminimalizować jej skutki, walczy się z jej najczęstszą przyczyną, którą jest niedobór witaminy A. Osoba zmagająca się z tym schorzeniem otrzymuje ją doustnie lub domięśniowo. Ponadto powinna stosować miejscowo leki nawilżające oko.

W większości przypadków tej wadzie wzroku można zapobiec, odpowiednio się odżywiając. Warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające dużo witaminy A, takie jak: jaja, ryby, produkty mleczne (sery, twarogi, masła, jogurty) czy też warzywa (pomidory, marchew, czerwona papryka, brokuły, szpinak). Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek objawy, wskazujące na pojawienie się choroby, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Szybka diagnoza w każdym przypadku zdziała najwięcej.

Zapraszamy na specjalistyczne badanie okulistyczne. Rejestracja odbywa się telefonicznie lub za pomocą formularza w zakładce KONTAKT.

CENNIK

Powrót