Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Sezonowe pylenie - proste zasady dbania o wzrok

29-05-2020

sezonowe pylenie. Proste zasady dbania o wzrokSezonowe pylenie to prawdziwa zmora każdego alergika. W naszym kraju pierwsze pylenie zaczyna się już w lutym, a ostatnie kończy dopiero w listopadzie. Przez ten czas osoby uczulone na różne alergeny wziewne, czyli pyłki traw i drzew, mogą odczuwać bardzo uciążliwe dolegliwości. Szczególnie ostra może być reakcja oczu - mają one bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i nie posiadają mechanicznej bariery ochronnej. Dlatego warto wiedzieć, jak na co dzień radzić sobie z uciążliwymi objawami alergii oczu.

Alergia to swego rodzaju nadwrażliwość na jeden lub kilka czynników występujących w środowisku. Mogą być nimi pyłki traw, drzew, krzewów i inne. W czasie sezonowego pylenia alergeny wnikają do organizmu między innymi przez spojówki.

Objawy alergii ocznej

Objawy zazwyczaj dotyczą obu oczu, pojawiają się nagle, ale i równie szybko znikają. Jeśli wiemy, na jakie pyłki jesteśmy uczuleni, kalendarz pyleń pozwala nam przewidzieć, kiedy mogą wystąpić pierwsze alergiczne dolegliwości. Alergeny najczęściej powodują swędzenie, łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, mogą wywoływać również uczucie piasku pod powiekami. Następnie może pojawić się przekrwienie i nierzadko zapalenie spojówek. Zazwyczaj towarzyszy temu alergiczny nieżyt nosa. Objawy potrafią być bardzo uciążliwe, dlatego warto skorzystać z pomocnych wskazówek minimalizujących ich występowanie.

Jak chronić oczy przed sezonowym pyleniem?

Poznaj proste zasady, jak dbać o oczy w okresie wysokiego stężenia uczulających pyłków. Przestrzeganie ich pomoże każdemu alergikowi przetrwać ten najtrudniejszy dla niego sezon.

  • Nie przecieraj oczu dłonią. Jeśli dokucza ci swędzenie - myj twarz i płucz oczy wodą bez mydła. Po powrocie do domu bierz prysznic, aby zmyć pyłki ze skóry i włosów.
  • Unikaj aktywności fizycznych wykonywanych na zewnątrz. O ile to możliwe, na spacery wychodź jedynie w trakcie deszczu lub tuż po nim. Omijaj szczególnie te miejsca, gdzie może występować wysokie stężenie pyłków - łąki, pola, świeżo skoszone trawniki.
  • Wychodząc z domu nałóż okulary, które dodatkowo ochronią twoje oczy. Mogą to być okulary słoneczne albo tradycyjne okulary korekcyjne. Nie zapomnij, że na nich również osadzają się pyłki, dlatego czyść je regularnie lekko wilgotną chusteczką.
  • Zamykaj okna w mieszkaniu, szczególnie nocą oraz rano. Otwieraj je najlepiej po deszczu lub w chłodne, wilgotne dni. Staraj się nie otwierać szyb jadąc samochodem.
  • Gdy planujesz wakacje, pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić kalendarz pyleń dla tego regionu lub kraju. Najlepiej udaj się nad morze lub w wysokie góry, gdzie stężenie pyłków jest najmniejsze.
  • Stosuj w domu filtry powietrza typu HEPA. Jeśli ich nie posiadasz, możesz rozwiesić kilka mokrych ręczników - przyciągną część unoszącego się w powietrzu pyłku.
  • Regularnie odkurzaj dywany i przecieraj podłogi oraz zapomnij o suszeniu prania na świeżym powietrzu.

Powyższe zasady codziennej profilaktyki antyalergicznej u osób uczulonych na pyłki powinny znacząco zmniejszyć męczące dolegliwości. Jeśli objawy alergii pojawiły się po raz pierwszy lub nie ustępują mimo zastosowania powyższych zasad oraz przyjmowania zalecanych leków - powinniśmy udać się do lekarza. Sezon pylenia nie musi kończyć się przekrwionymi oczami i zapaleniem spojówek. Właściwa profilaktyka połączona z prawidłowym leczeniem może ochronić oczy i umożliwić każdemu alergikowi normalne funkcjonowanie.

Masz wyżej opisane i inne problemy z oczami, zapraszamy na specjalistyczne badanie okulistyczne do naszego Centrum. Umów się na wizytę: KONTAKT

Powrót