Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Pilot - latanie śniło mi się od najmłodszych lat. Poznaj historię pacjenta

04-12-2020

Pilot - latanie śniło mi się od najmłodszych lat. Poznaj historię pacjenta - laserowa korekcja wzrokuLaserowa korekcja wzroku jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem na pozbycie się wady wzroku. Dla jednych - to większy komfort i wygoda, dla innych - możliwość realizacji planów zawodowych. Poznaj historię pacjenta, w przypadku, którego laserowa korekcja wzroku stała się przepustką do zawodu pilota.

„Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? To pytanie zna prawie każde dziecko, ale odpowiedź na nie zmienia się w zależności od nowych okoliczności lub zachwytu kolejnym superbohaterem. Ze mną było inaczej. Pozostałem wierny moim dziecięcym ideałom. Od zawsze chciałem zostać pilotem. W rodzinie miałem wujka, który na początku był pilotem wojskowym, a następnie zaczął latać w cywilnych liniach lotniczych. Pamiętam to poczucie zachwytu i dumy, gdy ubierał mnie w swój mundur i pozwalał chodzić w nim po domu.

Jako nastolatek, spędzałem wiele godzin dziennie przed komputerem, oczywiście grając. Pasjonowały mnie wszelkiego rodzaju gry lotnicze, szczególnie stymulatory lotu. Byłem przekonany, że dzięki temu będę kiedyś lepszym pilotem. Do głowy mi nie przyszło, że jest dokładnie odwrotnie – czas, spędzony ze wzrokiem utkwionym w monitorze, oddala mnie od tego zawodu. Niedługo później studiowałem już w jednej ze szkół kształcących przyszłych pilotów na potrzeby lotnictwa cywilnego. Okazało się jednak, że bardzo popsuł mi się wzrok. Podczas badań lekarskich w orzeczeniu dla pilotów dostałem 2 klasę. Powodem była moja krótkowzroczność. Nie zmieściła się w dopuszczalnych ramach 1 klasy. Wydawało się, że plany, aby latać, jako zawodowy pilot, legły w gruzach. Ale wtedy dowiedziałem się o laserowej korekcji wzroku.

Na początku umówiłem się na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku w procedurze jednodniowej. Podczas kwalifikacji chirurg okulista wykonał testy i pomiary, wytłumaczył, że moja krótkowzroczność jest do skorygowania oraz jak będzie wyglądała korekcja, odpowiedział na moje pytania. Jeszcze tego samego dnia miałem zabieg. Był szybki - może z 20 minut na obu oczach. Nic mnie nie bolało dzięki kroplom znieczulającym. Czułem, że jestem w profesjonalnych rękach. Po czasie rekonwalescencji zgłosiłem się na ponowne badania lekarskie. Okulista krótko skwitował: “wzrok sokoli”. Od tamtego czasu minęło trochę lat. Dziś pracuję, jako kapitan samolotu w renomowanych liniach lotniczych. Czuję się spełniony zawodowo.”


Dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm - to wady wzroku, które mogą pokrzyżować nasze cele zawodowe. Osoby, które zamierzają realizować się w karierze pilota lub podjąć pracę w innych służbach mundurowych, powinny brać pod uwagę stan swojego zdrowia – w tym wzroku. W naszej klinice skorygowaliśmy już wady wzroku wielu przyszłych pilotów, policjantów, strażaków oraz zawodowych kierowców różnych pojazdów.

Jeśli chcesz realizować plany zawodowe, a przeszkodą jest wada wzroku zapraszamy na badanie kwalifikacyjne. W tym celu skontaktuj się telefonicznie lub za pomocą formularza. W przypadku, gdy potrzebujesz wstępnie sprawdzić, czy laserowa korekcja wzroku będzie odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem, zapraszamy do skorzystania z zakładki ZAPYTAJ LEKARZA lub wypełnienia online Kwestionariusza wstępnej kwalifikacji.

Powrót