Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Oczy - Otwarta księga naszego ciała

22-07-2014

Okulista patrząc nam w oczy może zobaczyć objawy rozwoju pewnych chorób. Najpopularniejszym badaniem, które ukazuje co dzieje się z naszym organizmem to badanie dna oka. Dostarcza one informacji nie tylko o tym, w jakiej kondycji są nasze oczy, ale również wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie zmian na dnie oka pozwala monitorować rozwój takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca lub nadciśnienie.

Przeglądając się codziennie w lustrze zapewne widzimy czy nasze oczy zmieniły swój wygląd. Jeżeli nasze oczy wyglądają od dłuższego czasu inaczej ,niezwłocznie udajmy się do okulisty. Bardzo często zmiany w wyglądzie oczu oraz w sposobie widzenia są pierwszym zwiastunem problemów ze zdrowiem.

Jeżeli zauważymy że:

- Nasze białka są przekrwione, czujemy piasek pod powiekami, to najczęściej oznaka zapalenia spojówek. Jeśli prócz tego pojawia się ból i pogarsza się ostrość widzenia, można podejrzewać zapalenie tęczówki lub rogówki. Zapalenie tęczówki bywa czasem objawem choroby reumatycznej, np. zesztywniającego zapalenia kręgosłupa czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Przekrwione białka mogą świadczyć o objawach jaskry.

- Jeżeli nasze oczy zmieniają się wizualnie i mają wytrzeszcz, to najczęstszą przyczyną jest nadczynność tarczycy. Dzieje się tak dlatego, że tkanki znajdujące się w oczodole zaczynają przyrastać. Powoduje to wypchnięcie gałek ocznych do przodu. Konieczne jest wtedy nie tylko leczenie nadczynności tarczycy. Zaniedbanie leczenia grozi stopniową utratą wzroku.

- Jeżeli nagle widzimy podwójnie, powinniśmy szybko skonsultować się z okulistą, ponieważ mogą to być wczesne objawy nawet tak groźnej choroby, jak guz mózgu. Na ogół podwójne widzenie spowodowane jest nieprawidłowym działaniem mięśni (zapaleniem mięśnia wzrokowego), które kontrolują ustawienie gałki ocznej. Ich nierówne napięcie powoduje, że każde oko widzi dany przedmiot pod różnym kątem. Podwójne widzenie czasem jest związane z wirusowym zapaleniem nerwu czaszkowego. Bywa też oznaką cukrzycy, zawału albo jednym z pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego.

- Białe obwódki wokół tęczówki najczęściej obserwuje się u ludzi starszych. Świadczą o podwyższonym poziomie cholesterolu, nie pogarszają widzenia. Jeśli jednak pojawią się u osób młodych, mogą być oznaką zaburzeń metabolicznych, np. wysokiego poziomu tłuszczów we krwi. Wtedy towarzyszą też im często żółte plamy wokół oczu lub tłuszczaki.

- Jeżeli zauważamy, że nie widzimy centralnej części obrazu to może być zwiastun uszkodzenia centralnej części siatkówki, tzw. plamki. Choroba zwykle dotyka ludzi starszych, cierpiących na cukrzycę. Może rozwinąć się w jednym lub obu oczach. Inną przyczyną utraty widzenia środkowej części obrazu jest stwardnienie rozsiane. Właśnie to schorzenie często najpierw atakuje nerw wzrokowy, przewodzący impulsy nerwowe z siatkówki do mózgu.

Zaufajmy naszym oczom, to księga którą powinniśmy czytać i wyciągać wnioski.

Kontrolne badania okulistyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można zapobiec wielu chorobom.

Powrót