Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa Korekcja Wzroku metodą SBK LASIK - alternatywa dla LASIK i PRK

31-10-2012

Laserowa Korekcja Wzroku metodą SBK LASIK – alternatywa dla LASIK i PRKOpracowana przez chirurgów metoda SBK LASIK to najnowocześniejsza metoda chirurgii laserowej oka, nazywana też "sub-Bowmans's keratomileusis" - alternatywą dla dotychczasowych metod LASIK i PRK. Zabieg pozwala korygować wady refrakcji oka jak krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm oraz ich kombinacje.
prk-vs-lasik.jpg

LASIK jest dziś najczęściej wykonywanym zabiegiem laserowej korekcji wzroku, ponieważ zapewnia krótszy okres gojenia niż PRK. Podczas zabiegu LASIK chirurg odseparowuje płatek w zewnętrznej powłoce oka, dzięki czemu uzyskuje dostęp do powierzchni tkanki rogówki. Po działaniu lasera excimerowego, który pobudza oko do zmiany kształtu rogówki, płatek wraca na swoje miejsce.

PRK vs LASIK

PRK pozostaje najstarszą obecnie metodą laserowej korekcji wzroku, w wielu wiodących ośrodkach zabiegowych już nie stosowaną. Dobrą alternatywą dla wielu pacjentów którzy z uwagi na zbyt cienką rogówkę nie kwalifikują się do zabiegu metodą LASIK, jest dziś metoda Epi LASIK. Podczas zabiegu metodą PRK zewnętrzna warstwa rogówki – nabłonek – jest usuwana przez chirurga, co pozwala laserowi na przekształcenia tkanki rogówki. Wadą PRK jest długi okres odzyskiwania dobrej kondycji oka oraz konieczność stosowania specjalnych soczewek, które wspomagają regenerację nabłonka. Dziś, kiedy dostępne są nowoczesne, bezpieczne metody korekcji gwarantujące szybki (a w przypadku SBK niemal natychmiastowy) powrót do normalnego funkcjonowania, metoda PRK wydaje się archaiczna.

SBK LASIK vs LASIK

SBK jest podobna do LASIK, ponieważ wiąże się z utworzeniem płatka rogówki i użyciem lasera excimerowego modelującego tkankę rogówki. W SBK jednak lekarz odseparowuje cieńszy płatek - podczas gdy tradycyjne płatki LASIK mogą mieć grubość w zakresie pomiędzy 130 do 180 mikronów - płatek SBK to zaledwie około 100 mikrometrów. Nowa procedura jest nazywana "keratomileusis podgrupy Bowmana", ponieważ chirurg odseparowuje płatek na powierzchni, aby odchylić na czas działania lasera cienką warstwę rogówki, zwaną błoną Bowmana.
Cieńszy płatek w metodzie SBK to nie tylko idealne rozwiązanie dla osób z cieńszą rogówką, ale także zminimalizowane ryzyko tzw. suchego oka. Według badań przeprowadzonych przez dr D. Donnenfeld Eric, syndrom pooperacyjnego suchego oka jest związany z ilością zakończeń nerwowych, które uległy zniszczeniu podczas tworzenia płatka. Płatek SBK jest nie tylko cieńszy, ale także mniejszy od średnicy swojego odpowiednika w metodzie LASIK, zmniejszając w ten sposób ilość podrażnionych nerwów. SBK to również mniejsze ryzyko zjawiska rogówki ectasia w porównaniu do LASIK, ponieważ mniejszy płatek SBK powoduje mniejsze uszkodzenia włókien rogówki, które pomagają jej zachować właściwy kształt.

SBK może wydawać się popularną alternatywą dla LASIK, jednak wciąż mało jest dobrych, wyspecjalizowanych lekarzy chirurgów, którzy rozwijają ten kierunek chirurgii laserowej. Wielu oponentów, przez brak umiejętności, uważa że odseparowanie płatka na błonie Bowmana może prowadzić do powikłań takich jak efekt halo lub blizn i zastanawiają się, czy korzyści wynikające z SBK przewyższają możliwe ryzyko. Rozwijająca się technologia i statystyki mówią jednak same za siebie: ryzyko jest znikome, a korzyści i zdecydowana poprawa jakości życia - ogromne.

Źródło: http://www.docshop.com/2007/11/17/sbk-vision-correction-surgery-is-it-superior-to-lasik-and-prk

Powrót