Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa korekcja wzroku i zez. Czy laser koryguje zeza?

06-05-2019

Leczenie laserem chorób oczu czy korygowanie wad wzroku od dawna nie jest nowością. Laserowa korekcja wzroku sprawdza się idealnie w przypadku krótkowzroczności, astygmatyzmu czy nadwzroczności. A jak to wygląda w przypadku zeza? Czy możliwe jest leczenie tego schorzenia laserem?

Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem, które polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Zazwyczaj towarzyszą temu zaburzenia widzenia – jednoocznego lub dwuocznego, dlatego też lekarze często nazywają go „chorobą zezową”.

Normalne spojrzenie skupia się na konkretnym punkcie. Następnie w mózgu obrazy się łączą, dzięki czemu widzi on w całości przestrzenny obraz. Taki typ widzenia nazywamy binokularnym i jest on charakterystyczny dla większości osób. Jednak w przypadku zeza, synteza tego obrazu jest niemożliwa - wzrokowe osie, ze względu na niespójną pracę mięśni oka, umieszczone są nieprawidłowo, w związku z czym nie działa proces ustawiania ostrości, a każde oko „widzi” swój obraz. Taki charakter widzenia nazywamy monokularnym. Centralny układ nerwowy eliminuje automatycznie niepotrzebny, zbędny obraz, w wyniku czego nieużywane w procesie widzenia oko może całkowicie przestać działać.

Przyczyną zeza jest naruszenie synchronizacji ocznej pracy mięśni oka, co w efekcie powoduje odejście jednego oka w bok. Może ona powstawać w wyniku:

  • braku okularów lub soczewek kontaktowych przy rozwoju wysokiego stopnia nadwzroczności, krótkowzroczności lub astygmatyzmu;
  • stresu, urazów, chorób ośrodkowego układu nerwowego;
  • niewłaściwego rozwoju mięśni oka;
  • gwałtownego spadku widzenia na jedno oko.

Rodzaje zeza

  1. Zez ukryty jest zaburzeniem równowagi mięśni ocznych.
  2. Zez towarzyszący jest najczęstszą postacią zeza. Jego cechą jest to, że oko zezujące towarzyszy w ruchach oku prowadzącemu, utrzymując przy tym stały kąt odchylenia. Ten rodzaj patologii powstaje podczas rozwoju widzenia obuocznego w pierwszych latach życia. Zez towarzyszący jest również problemem kosmetycznym i funkcjonalnym, utrudnia orientację i poruszanie się w przestrzeni. Komplikacją tego rodzaju schorzenia jest ambliopia, którą także nazywają syndromem leniwego oka. Zezujące oko wyłącza się z procesu widzenia, a ogólna ostrość widzenia obniża się.

Sposoby korygowania, leczenia zeza:

  • optyczna korekcja okularami czy soczewkami kontaktowymi;
  • leczenie ambliopii („leniwego”oka) tylko u dzieci – celem jest zmusić równie do pracy oba oka;
  • chirurgiczna operacja na mięśniach oka.

Zeza najczęściej koryguje się okularami lub soczewkami kontaktowymi. Zadaniem korekcji optycznej jest przewrócenie binokularnego widzenia, tj. zaangażowanie do pracy mniej pracującego oka.
Pacjenci mający zeza pytają, czy możliwe jest przywrócenie normalnego obuocznego widzenia za pomocą lasera. To zależy od przyczyn zeza.

Jeśli zez spowodowany jest różnicą w stopniu refrakcji oczu, wtedy wykonanie laserowej korekcji wzroku (w jednym lub obu oczach) pozwoli sprowadzić widzenie oczu do jednakowych wartości, co powoduje wyrównanie ich położenia. Innymi słowy, jeżeli korekcja okularowa pomaga w wyrównaniu oczu, laserowa korekcja wzroku zadziała w ten sam sposób.

W przypadku innych przyczyn zeza laser nie będzie rozwiązaniem, ponieważ podczas laserowej korekcji wzroku działamy laserem na rogówkę oka, a nie na jego mięśnie. Wówczas rozwiązaniem może być tylko operacja chirurgiczna na muskulaturze oka. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje szansa na ustąpienie zeza po skorygowaniu wady wzroku laserem, zapraszamy na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku i dowiesz się, jaki będzie efekt zabiegu.
 

Powrót