Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa korekcja wzroku a choroba tarczycy - Hashimoto

25-07-2019

Choroba Hashimoto z roku na rok zbiera coraz większe żniwo. Nie ma pewności co do przyczyn występowania schorzenia. Pewne jest jednak, że nie może być bagatelizowane. Nieleczone prowadzi do kolejnych, poważnych powikłań. Hashimoto może również uniemożliwić zabieg laserowej korekcji wzorku. Może, ale czy musi?

Choroba Hashimoto - co to takiego?

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, ściśle powiązaną z naszym układem odpornościowym. Określana jest jako najczęściej występująca przyczyna niedoczynności tarczycy. Rozpoczyna się stanem zapalnym, który powoli niszczy tarczycę i prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. A ponieważ gruczoł ten oddziałuje na pracę całego organizmu, konsekwencje jego zaburzeń mogą mieć poważny wpływ na wiele organów. Choroba Hashimoto może pojawić się w każdej grupie wiekowej. Zauważono, że występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zdarza się, że jest rozpoznawana nawet u dzieci.

Hashimoto a laserowa korekcja wzorku

Zarówno Hashimnoto jak i inne choroby tarczycy mogą być przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Nie jest to jednak bezwzględna przeszkoda. Nie zawsze osoby cierpiące na Hashimoto muszą porzucać marzenia o pozbyciu się okularów lub soczewek kontaktowych.

W celu pozytywnego wyniku badania kwalifikacyjnego prosimy o zabraniu ze sobą zaświadczenia od endokrynologa, pod którego opieką przebywamy, informujące o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazań do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Lekarz kwalifikujący do zabiegu musi mieć pewność, że przez kolejne pół roku stan hormonów nie ulegnie wahaniom.

Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku podejmuje chirurg okulista na podstawie wyników badania kwalifikacyjnego. Zanim przystąpimy do zabiegu laserowej korekcji wzroku lekarz musi wyeliminować wszelkie przeciwwskazania medyczne. W trakcie kwalifikacji zapozna się z kwestionariuszem o naszym ogólnym stane zdrowia oraz przeprowadzi szereg specjalistycznych badań.

Aby wstępnie dowiedzieć się, czy laserowa korekcja wzroku to rozwiązanie dla nas, na naszej stronie interntowej udostępniliśmy do wypenienia ONLINE kwestionariusz wstępnej kwalifikacji. Kwestionariusz umożliwia wypełnienie danych dotyczących wady wzroku, obecnie stosowanej jej korekcji, wykluczyć inne przeciwwskazania, zadanie nurtujących pytań. Przesłanie wypełnionego formularza nie eliminuje konieczności przejścia badania kwalifikacyjnego w klinice, ale przebliża prawdopodobienswo pozytywnego go przejścia.

Powrót