Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Laserowa korekcja prezbiopii (tzw. starczowzroczności)

07-08-2017

Jak wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej aż 85% Polaków nie wie, czym w ogóle jest prezbiopia – i to mimo tego, że dotyka ona nas wszystkich bez wyjątku! Prezbiopia to inaczej starczowzroczność. Pojawia się najczęściej w okolicach 40-50 roku życia i sprawia trudności w wyraźnym widzeniu z bliska, zwłaszcza przy słabym świetle, a w konsekwencji utrudnia codzienne czynności takie jak czytanie, korzystanie z komórki albo komputera. Prezbiopia to naturalny proces fizjologiczny, który czeka każdego z nas – wynika on ze starzenia się organizmu, tak samo jak siwe włosy czy zmarszczki. Jak korygować prezbiopię?

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są okulary do czytania – albo dwie pary, jedne do dali (przy występujących wadach dalekowzroczności czy krótkowzroczności i astygmatyzmu), a drugie do czytania, albo okulary progresywne umożliwiające dobre widzenia zarówno z bliska, jak i daleka. Jednakże korzystanie z dwóch par okularów jest problematyczne, zwłaszcza jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia. Rozwiązaniem dla osób mających krótkowzroczność jest korekcja laserem ekscymerowym w celu osiągnięcia efektu monowizji. W tym przypadku pozostawia się niewielką wadę minusową oka (do -1,75 D), które „przeznaczone” będzie do czytania, przy jednoczesnym skorygowaniu całości wady oka „przeznaczonego” do widzenia dali. W praktyce oznacza to, że oko dominujące stanie się odpowiedzialne za możliwość wyraźnego widzenia dali, zaś oko podporządkowane – za dobre widzenie z bliska. Warto jednak pamiętać, że korekcja laserem redukuje efekt prezbiopii, nie zaś samą prezbiopię jako postępujący proces fizjologiczny – z czasem potrzebne staną się mocniejsze okulary przeznaczone do czytania.

Bardzo rzadko zdarzają się oferty wykonania zabiegu laserowej korekcji prezbiopii typu PresbyLASIK czy IntraCOR (pojedynczych klinik bez doświadczenia praktycznego w dłuższej obserwacji osób po takich metodach), efektem których jest poprawienie widzenie oka z bliska na jakiś czas, jednak kosztem pogorszenia się ostrości widzenie dali, niezbędne na przykład do prowadzenia pojazdów. Po paru latach widzenie z bliska pogorszy się (w związku z procesem naturalnego starzenia się organizmu), więc konieczne staną się mocniejsze okulary do bliży oraz do korekcji widzenia dali.
 

Zapisz

Powrót