Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Krótkowzroczność - epidemia naszych czasów

14-11-2019

epidemia krótkowzrocznościŻyjemy w czasach, kiedy wady wzroku zaczynają być postrzegane jako choroby cywilizacyjne. Według danych GUS, w Polsce wadę wzroku posiada 50% uczącej się młodzieży oraz co czwarta dorosła osoba. Jedną z najczęściej występujących jest krótkowzroczność. Takie statystki skłaniają do myślenia. Czy grozi nam epidemia krótkowzroczności?

Czym właściwie jest krótkowzroczność (miopia, myopia)?

Oznaką tej wady wzroku jest niewyraźne widzenie z dużej odległości, przy czym widzenie z bliska pozostaje wyraźne. Dzieje się tak, ponieważ promienie światła, ze względu na ich zbyt duży kąt załamania przy wpadaniu do oka lub z powodu wydłużonej gałki ocznej, zostają zogniskowane przed siatkówką, zamiast na niej (jak powinno to normalnie mieć miejsce). Krótkowidza zdradzić może charakterystyczne mrużenie oczu, które na chwilę pozwala uzyskać większą głębię ostrości (efekt podobny do zamykania przesłony w obiektywie).

Skąd się bierze krótkowzroczność i dlaczego urosła do rozmiarów epidemii?

Na rozwój tej wady wzroku mogą mieć wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W czasach, gdy podwórkowe gry przeniosły się w świat wirtualny, a stosy papieru w naszej pracy zastąpiły pliki Worda czy Excela, coraz trudniej jest nam rozstać się z laptopem lub smartfonem. Na powstanie i rozwój krótkowzroczności narażeni są dziś dzieci, jak i dorośli. Jak nietrudno się domyślić, okazuje się, że w naszych czasach na tak szybki rozwój tej wady wzroku wpływają przede wszystkim czynniki środowiskowe. Najnowsze badanie opublikowane przez ekspertów z Brien Holden Vision Institute przy Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney wykazuje, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność.

Jak zapobiec powstaniu krótkowzroczności?

Ponieważ pierwsze symptomy krótkowzroczności mogą pojawić już w najmłodszych latach, zaleca się, aby dzieci każdego dnia spędzały czas na świeżym powietrzu. Zalecenie to wynika z badań, które wykazują, że główną przyczyną rozwoju krótkowzroczności jest niewystarczająca ilość światła dziennego docierająca do oczu. Ponadto regularnie badajmy wzrok – zarówno swój, jak swojego dziecka. Pomocne okazuje się również wprowadzenie codziennych nawyków higieny pracy wzrokowej, takich jak: trzymanie tekstu w odpowiedniej odległości podczas czytania, zapewnienie dobrego oświetlenia w miejscu pracy, stosowanie przerw podczas długotrwałego czytania czy pracy z bliska.

Chyba jestem krótkowidzem i co teraz?

Jeśli podejrzewasz, że masz krótkowzroczność, pamiętaj, że tę wadę wzroku można korygować poprzez odpowiednio dobrane okulary, soczewki kontaktowe lub poddać się laserowej korekcji wzroku. Zachęcamy Cię do skorzystania ze specjalistycznego badania okulistycznego lub badania kwalifikacyjnego do zabiegu korekcji wzroku laserem w naszym Centrum Okulistycznym ArtLife, jeżeli wada wzroku jest stabilna przez minimum rok (tj. korekcja okularowa czy soczewkowa się nie zmieniła i jest odpowiednia). Zapraszamy do skorzystania ze wstępnej kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku ONLINE. Wypełnienie kwestionariusza zajmie około 15 minut, a z naszej odpowiedzi dowiesz się, czy zabieg jest własciwy dla Ciebie.

Powrót