Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Krótkowzroczność - 10 najważniejszych informacji

01-10-2018

Krótkowzroczność zwana też miopią - to obecnie jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Statystyki są niepokojące – szacuje się, że w najbliższych latach grozi nam epidemia miopii, a do 2050 roku z krótkowzrocznością zmagać się będzie aż 70% populacji. Co warto wiedzieć o krótkowzroczności?

  1. Najprościej mówiąc krótkowzroczność to bardzo dobre widzenie z bliska oraz niewyraźne widzenie odległych przedmiotów. Ta wada wzroku wynika z nieprawidłowego skupiania promieni świetlnych, wpadających do oka. Zamiast na siatkówce, promienie koncentrują się przed siatkówką. Powoduje to zbyt duża moc optyczna oka w stosunku do długości gałki ocznej. Przy miopii gałka oczna jest wydłużona w osi przód-tył.
  2. Krótkowzroczność do -3 dioptrii nazywana jest niską (niekiedy szkolną), pomiędzy -3 a -6 dioptrii - średnią (umiarkowaną), natomiast powyżej -6 dioptrii – wysoką.
  3. Gałki oczne rosną przede wszystkim podczas okresu dojrzewania, dlatego też pierwsze symptomy krótkowzroczności można zauważyć już w wieku szkolnym. Zazwyczaj miopia pogłębia się do czasu ukończenia wzrostu oka, a więc do około 21 roku życia.
  4. Cechą charakterystyczną dla krótkowidzów jest mrużenie oczu – stąd nazwa (z gr. myopia znaczy mrużyć). W ten sposób krótkowidz poprawia ostrość wzroku, gdy patrzy na odległy przedmiot. Jednym z objawów miopii są też bóle głowy, częściej występujące u dzieci niż u dorosłych.
  5. Nie jest znana bezpośrednia przyczyna krótkowzroczności. Owszem, wyróżniamy czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia miopii (środowiskowe, genetyczne, etniczne, powikłanie po niektórych chorobach), jednak główny powód nadal pozostaje nieznany.
  6. Według najnowszych badań, pogorszenie ostrości widzenia ma związek z naszym obecnym trybem życia – spędzamy zbyt dużo czasu w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, wpatrując się w monitory, które wymagają skupienia wzroku na jednym bliskim przedmiocie.
  7. Ekspozycja na światło odgrywa bardzo istotną rolę w zapobieganiu krótkowzroczności. Naturalne światło wpływa na spadek objawów krótkowzroczności, dlatego warto równoważyć czas spędzany na świeżym powietrzu z tym, który spędzamy w pomieszczeniu, przed ekranem monitora.
  8. Krótkowzroczność korygowana jest za pomocą tzw. szkieł rozpraszających (minusowych), których zadaniem jest rozpraszanie promieni świetlnych, docierających do oka, od przedmiotów oddalonych.
  9. W profilaktyce każdej wady wzroku, także krótkowzroczności, bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu oczu oraz badanie ostrości wzroku. Takie badania powinniśmy wykonywać raz na rok, minimum raz na dwa lata.
  10. Sposobem korekcji krótkowzroczności są okulary, soczewki kontaktowe lub laserowa korekcja wzroku. Zabieg laserowej korekty oczu pozwala na stałe pozbyć się tej wady wzroku.

Jeśli już jesteś krótkowidzem, pamiętaj o profilaktyce wzroku. A może chcesz się jej pozbyć na zawsze? Wówczas rozważ laserową korekcję wzroku, a po kilku dniach zapomnisz, że kiedyś miałeś problem z ostrością widzenia. Sprawdź, czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie. Zarejestruj się na badanie kwalifikacyjne lub wypełni formularz wstępnej kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Powrót