Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Krople nawilżające – ulga dla Twoich oczu!

13-03-2023

Krople nawilążające do oczuKrople nawilżające – ulga dla Twoich oczu! Pacjenci bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku otrzymują zalecenie bardzo częstego nawilżania oczu do miesiąca czasu. Dzięki temu rogówka lepiej się goi i regeneruje.

Stosowanie kropli nawilżających nie jest rekomendowane tylko i wyłącznie pacjentom po zabiegach z zakresu chirurgii refrakcyjnej. Każdego dnia nasze oczy narażone są na przesuszenie. Czy to wszechobecne nawiewy w sklepach/biurach, podczas podróży samolotem, autem, czy długotrwałe patrzenie w ekran komputera lub telefonu. Wszystkie te czynniki mogą powodować uczucie suchości czy piasku pod powiekami oraz zaczerwienienie.

Dlaczego nawilżenie oczu jest ważne?

Odpowiednie dowilżanie oczu to prawidłowe działanie filmu łzowego. Odpowiada on nie tylko za utrzymanie nawilżenia gałki ocznej, ale również za ostre widzenie. Jeśli jego działanie zostanie w jakiś sposób zaburzone, to nie tylko pojawi się dyskomfort, ale i problemy z widzeniem. Wszystko zależy to od tego, w której z warstw filmu łzowego dojdzie do nieprawidłowości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kropli nawilżających?

- Brak sztucznych konserwantów – jakiekolwiek dodatkowe, sztuczne substancje zawarte w kroplach, mogą wywołać reakcję alergiczną oczu i je podrażnić.

- W przypadku osób noszących szkła kontaktowe: możliwość stosowania wraz z soczewkami kontaktowymi – nie wszystkie krople nadają się do stosowania z soczewkami i mogą „oblepić” ich powierzchnie, a tym samym blokować przepływ tlenu i wpływać na ostrość widzenia.

- W jakiej formie występują – płynnej czy żelowej. Te drugie polecane są szczególnie na noc. Jeśli w ciągu dnia zapomnimy i nie zakropimy oczu kroplami, żel podany do oka przed snem przyniesie natychmiastową ulgę, a w ciągu nocy zregeneruje powierzchnię oka.

- Zastosowanie – czy krople mają działać głównie nawilżająco, a może również odżywczo i regenerująco? Warto w takiej sytuacji wybrać te z zawartością między innymi: witamin z grupy B, witaminy A, E, D-panthenolu czy świetlika. Rodzaj kropli zależy w szczególności od tego, w której warstwie filmu łzowego funkcja została zachwiana.

Jeśli pomimo stosowania kropli nawilżających i odpowiedniego nawodnienia organizmu od wewnątrz, cały czas odczuwasz suchość oczu, może to zwiastować Zespół Suchego Oka (ZSO). W celu diagnostyki, udaj się do okulisty na specjalistyczne badanie okulistyczne i sprawdź, czy ZSO dotyczy właśnie Ciebie.

Lekarz na badaniu sprawdzi przyczynę wystąpienia objawów i dobierze dla Ciebie odpowiednie leczenie. Jeśli rozważasz wykonanie laserowej korekcji wzroku, pamiętaj, że zaawansowany Zespół Suchego Oka stanowi przeciwwskazanie do zabiegu.

Powrót