Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Korzystanie ze smartfonów. Jak zapobiec wadom wzroku?

18-01-2021

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona. Komunikatory, portale społecznościowe, zakupy, informacje, edukacja – dzięki temu małemu urządzeniu mamy wszystko „pod ręką” i w zasięgu wzroku. No właśnie, wzroku. Niewątpliwie to on jest najbardziej narażony na niebieskie światło emitowane z ekranu telefonu. Lekarze zgadzają się co do tego, że współczesne urządzenia cyfrowe ułatwiające życie są jednocześnie szkodliwe dla naszych oczu. Smartfony i komputery są obecnie główną przyczyną wad wzroku.

W medycynie funkcjonuje już termin „ślepota smartfonowa”, określający zespół różnych dolegliwości spowodowanych wielogodzinnym korzystaniem ze smartfonów i komputerów.

Najpoważniejszym zaburzeniem wzroku jest krótkowzroczność. Szacuje się, że już około 50% dzieci i młodzieży obciążonych jest tą wadą wzroku wskutek zbyt długiego wpatrywania się w ekran telefonu ze zbyt małej odległości.

Częstymi problemami spowodowanymi wielogodzinną ekspozycją na światło smartfonów są też suchość, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie, zaczerwienienie czy swędzenie oczu. Niekorzystanie dzisiaj z urządzeń cyfrowych, gdy często są one jednym (a wcale nierzadko głównym) z narzędzi naszej pracy zawodowej czy nauki, wydaje się niemożliwe. Czy da się ich więc używać tak, by nasze oczy cierpiały jak najmniej? Tak. Poniżej kilka porad.

Bezpieczna odległość, oświetlenie, pomocne aplikacje

Przede wszystkim oczywiście – co jest najtrudniejsze - należy ograniczać patrzenie w ekran. Jeśli jest taka możliwość – a coraz częściej już jest - odsłuchiwać teksty, zamiast je czytać. Nigdy nie należy też korzystać ze smartfona w zupełnej ciemności, a kontrast ekranu dopasowywać tak, by oczy jak najmniej się męczyły.

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości. Nie może być ona zbyt mała! Powstały już nawet specjalne aplikacje kontrolujące optymalne oddalenie wyświetlacza od oczu, w ten sposób, że wygaszają ekran, kiedy nie jest on wystarczająco oddalony od twarzy i odblokowują go, kiedy ta odległość jest bezpieczna. Inne aplikacje redukują niebieskie światło, pomagają zaplanować przerwy w korzystaniu z telefonu i wykonywać proste ćwiczenia zalecane przez okulistów.

Przerwy w korzystaniu ze smartfona i ćwiczenia mięśni oka

Równie istotne jest robienie przerw w patrzeniu w telefon. Co jakiś czas powinniśmy podnosić wzrok i kierować go w dal, np. popatrzeć przez okno. To dobre ćwiczenie dla mięśni oka, zapobiegające ich zwiotczeniu.

Zapobieganie suchości i pieczeniu oczu

Aby przeciwdziałać suchości i pieczeniu oczu, należy stosować preparaty nawilżające - sztuczne łzy. Pamiętać też warto o regularnym mruganiu, ponieważ skupienie wzroku na urządzeniach cyfrowych powoduje, że mrugamy rzadziej, przez co oczy są mniej nawilżone, a przez to bardziej podatne na infekcje.

Kiedy te dolegliwości nie ustępują lub się pogłębiają zapraszamy na specjalistyczne badanie okulistyczne, na którym lekarz okulista dokładnie zbada stan oczu.

Rezygnacja ze smartfonów w dzisiejszym świecie jest wręcz niemożliwa. Warto więc pamiętać, by korzystając z tych mobilnych urządzeń, dbać o swój wzrok, stosując się do powyższych wskazówek.

Powrót