Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Dieta zdrowych oczu - 6 zalecanych produktów

25-01-2019

oczyNasze oczy nie mają obecnie lekko. Klimatyzowane pomieszczenia, godziny spędzone przed ekranem monitora lub telefonu czy teżpromieniowanie słoneczne nie wpływają korzystnie na nasz wzrok. Wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości i mogą prowadzić nawet do poważnych chorób oczu. W odpowiedniej higienie naszych oczu dieta ma kluczowe znaczenie, wzmacniając organizm od wewnątrz i sprawiając, że nasze oczy będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Jakie produkty warto wybierać, by chronić wzrok?

1. Ryby

Niezwykle istotnym składnikiem zdrowej dla oczu diety są wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w tłustych rybach, jak łosoś czy makrela. Są one budulcem fotoreceptorów oraz tkanki nerwowej, także tej znajdującej się w siatkówce oka. Jednym z najważniejszych kwasów z grupy omega-3 jest kwas DHA, którego niedobór może prowadzić na przykład do pojawienia się zespołu suchego oka.

2. Orzechy

Orzechy są jednym z lepszych źródeł witaminy E, zwanej również witaminą młodości. To ona walczy z wolnymi rodnikami, zapewniając nam między innymi dobre ukrwienie narządu wzroku. Hamuje też proces zwyrodnienia plamki żółtej. Już garść orzechów zawiera jej niezbędną, dzienną dawkę, dlatego zdecydowanie warto je włączyć do codziennej diety.

3. Marchewka

W marchewce znajdziemy ogromne zasoby beta-karotenu, czyli prowitaminy A. To bardzo silny antyoksydant, który skutecznie zwalcza wolne rodniki, również te powstałe w gałce ocznej. Beta-karoten pozytywnie wpływa na regenerację siatkówki, przeciwdziała tzw. kurzej ślepocie, a co więcej sprawia, że nie mamy problemów z widzeniem po zmroku.

4. Jagody

Jagody zalecane są osobom, które zmagają się z zaburzeniami widzenia o zmroku, pracują przy komputerze lub też niekorzystnym oświetleniu. A wszystko dzięki antocyjanom – ciemnym barwnikom, które są kolejnymi, bardzo silnymi antyoksydantami. Antocyjany zabezpieczają przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i regenerują uszkodzone przez nie elementy oka. Działają również zbawiennie na regenerację tkanki ocznej.

5. Pietruszka zielona

Natka pietruszki to kopalnia witaminy C. Ta zaś z kolei wpływa przed wszystkim na trwałość naczyń krwionośnych oczu. Niedobór tego pierwiastka może powodować zmętnienie soczewek wewnątrzgałkowych , krwotoki i wylewy uszkadzające wzrok.

6. Szpinak

Szpinak bogaty jest w witaminę A, ale przede wszystkim zawiera luteinę, która łagodzi objawy zmęczonych oczu i wzmacnia wzrok. Niedobór witaminy A w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Luteina działa natomiast jak filtr chroniący oczy przed

Powrót