Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Prezbiopia - czy można ją skorygować?

05-02-2015

Prezbiopia, czyli starczowzroczność często powraca w Państwa pytaniach.
Czy można ją skorygować, czy możliwe jest pozbycie się zarówno okularów z codziennego funkcjonowania, jak i tych, co ułatwiają nam czytanie?

Co to jest prezbiopia?

Nie jest to choroba, wada czy zmiana patologiczna. Jest to naturalny stan narządu wzroku, który pojawia się z wiekiem, zazwyczaj po 40-45 roku życia.
Soczewka oka u młodych osób jest miękka i elastyczna, z łatwością zmienia swój kształt, co powoduje ostre widzenie z różnych odległości. Elastyczna soczewka oka może zmieniać swój kształt dzięki mięśniowi rzęskowemu. Skupienie wzroku na obiekcie znajdującym się daleko następuje dzięki jego rozluźnieniu się, skupienie wzroku na obiekcie znajdującym się blisko spowodowane jest zaś jego skurczem. Z wiekiem soczewka staje się coraz twardsza i traci swą elastyczność, mięsień rzęskowy jest słabszy, co powoduje osłabienie zdolności skupiania wzroku na bliskich obiektach.

Laserowa korekcja wzroku koryguje wady wzroku krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Jednym z warunków uzyskania efektu zabiegu jest stabilność wady minimum rok.

Często pacjenci mylą prezbiopię z wadą dalekowzroczności. Dalekowzroczność jest spowodowana zbyt krótką gałką oczną. Korekcję tej wady można zastosować poprzez modelowanie rogówki oka, tak by prawidłowo skupić obraz na siatkówce oka. Tak, jak wspomnieliśmy, prezbiopia spowodowana jest osłabieniem mięśni oka, utratą elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej.

Czy jest możliwość poprawy widzenia przy prezbiopii?

Tak, za pomocą lasera można zniwelować efekt prezbiopii u osób mających wadę wzroku oraz prezbiopię. Wykonuje się zabieg laserowej korekcji wzroku sposobem zwanym monowizją – oko dominujące będzie odpowiedzialne za patrzenie w dal, oko podporządkowane - za widzenie z bliska. Dzięki czemu okulary w życiu codziennym nie będą już potrzebne, a okulary do czytania zostaną oddalone na kolejne lata.

Laserem można na jakiś czas skorygować efekt prezbiopii, nie prezbiopię (odpowiada za nią soczewka wewnątrzgałkowa), więc nie jest to zabieg na całe życie jak w przypadku korekcji wad wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm). Wady wzroku korygują się na zawsze. Efektem korekcji prezbiopii laserem jest lepsze widzenie z bliska i jednocześnie pogorszenie widzenia do dali (powstaje lekka krótkowzroczność). Laserowa korekcja prezbiopii nie jest odpowiednia dla osób potrzebujących postrego widzenia do dali.

Powrót