Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Lekarze alarmują. Mamy coraz gorszy wzrok!

28-07-2018

lekarze alarmujaDługa praca, czytanie czy gra przy komputerze, złe nawyki żywieniowe, mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu – to główne przyczyny wad wzroku, które w ostatnich latach pojawiają się u coraz młodszych osób. W Polsce, według najnowszych badań, już prawie 50% młodych ludzi ma wadę wzroku. W Azji statystyki są jeszcze bardziej przerażające – aż 90% osób w wieku dwudziestu lat jest krótkowzroczna.

Jak powstają wady wzroku?

Wada ostrości wzroku to inaczej wada refrakcji lub niemiarowość oka (ametropia). Stwierdza się ją w sytuacji, gdy układ optyczny oka niezdolny jest do prawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Gdy obraz ogniskowany jest przed siatkówką, mówimy o krótkowzroczności, a kiedy za nią – o dalekowzroczności czy nadwzrocznosci. Astygmatyzm – wada układu optycznego, polegająca na tym, że promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach, są ogniskowane w różnych punktach wskutek zmian krzywizn rogówki. Wywołuje ona obraz nieostry i zniekształcony. Badanie wady refrakcji jest niezbędne do oceny ostrości wzroku i jego prawidłowej korekcji optycznej przy pomocy szkieł kontaktowych lub okularów, albo zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Dlaczego warto systematycznie badać wzrok?

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzać okulistę. Dlaczego? Bo wykrytą wadę koniecznie trzeba korygować, by widzieć dobrze – to też nasze bezpieczeństwo, ale nie tylko. Brak lub niewłaściwa korekcja krótkowzroczności przyczynia się do jej progresji. Wielu osób nie zwracają uwagi na zaburzenia widzenia, ale w tych wypadkach już jest narażone nasze zdrowie, a najczęstszym objawem są przewlekłe bóle głowy.

Podstawowym badaniem okulistycznym jest badanie ostrości wzroku do bliży i do dali. Takie badanie przeprowadza się na tzw. tablicy Snellena. Pozwala ono dokładnie ocenić zdolność rozdzielczą siatkówki w wyniku pobudzenia wrażliwych na światło czopków, które znajdują się w siatkówce oka. Jeśli badany jest w stanie odczytać tylko pierwszy rząd na tablicy, to jego widzenie jest równe 0,1, jeśli ostatni – wynosi ono 1,0. Jeśli została wykryta wada, tj. widzenie mniej, niż 1,0 - należy dobrać odpowiednią moc szkieł. Możemy to zrobić za pomocą subiektywnej metody badania refrakcji, w której na badane oko zakłada się coraz mocniejsze szkła korekcyjne. To, w którym pacjent osiągnie najlepsze widzenie, będzie szkłem korygującym jego wadę. Jest metoda obiektywna, w której badanie refrakcji wykonywane jest przy pomocy autorefraktometra. Takie urządzenie pozwala na określenie objektywnej wady refrakcji oka.

Co sprzyja powstawaniu wad wzroku?

Pogarszamy wzrok na własne życzenie. Rosnąca liczba osób z krótkowzrocznością ściśle związana jest z czynnikami środowiskowymi – to efekt niezdrowego stylu życia, jaki prowadzimy w ostatnich latach. Źle się odżywiamy i coraz mniej czasu przebywamy na świeżym powietrzu, zastępując tą formę aktywności siedzeniem przed monitorem komputera lub telewizora. Co zatem zrobić, by powstrzymać przerażającą tendencję? Przede wszystkim zmienić tryb życia i systematycznie poddawać się badaniom.
Jeśli zmagasz się z wadami wzroku, nie bagatelizuj tego. Pamiętaj, że można je korygować odpowiednimi szkłami lub poprzez zabieg laserowej korekcji wzroku. Niezależnie na co się zdecydujesz, systematyczne badania i odpowiednia higiena oczu to podstawa. Oczy to Twoje okna na świat, a wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dlatego warto o niego zadbać i już dziś umówić się na specjalistyczne badanie okulistyczne ub na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku.

CENNIK

Powrót