Aktualności Centrum Okulistycznego Artlife

Czy każdy, kto ma wadę wzroku kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?

16-10-2020

Czy każdy, kto ma wadę wzroku kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?Laserowa korekcja wzroku z pewnością jest idealną alternatywą dla korekcji okularowej i soczewek kontaktowych. Czy jest ona dla każdego? Jakie trzeba spełnić kryteria, aby wynik kwalifikacji okazał się pozytywny?

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku, które można rozpoznać samodzielnie (względne):

  • wiek poniżej 18 roku życia
  • niestabilność wady wzroku (powinna być stabilna od co najmniej roku)
  • dla kobiet okres ciąży lub karmienia piersią
  • choroby zdiagnozowane przez innych specjalistów:
  • Choroby przewlekłe - np. choroby serca, zaawansowana cukrzyca, AIDS, choroby reumatologiczne, astma oskrzelowa, choroby nowotworowe.
    Choroby neurologiczne oraz zaburzenia psychiczne
    – przyczyną jest ryzyko nieprzewidywalnych reakcji pacjenta podczas zabiegu lub rehabilitacji.
    Choroby skóry
    – są nimi dolegliwości takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema oraz inne, które cechuje skłonność do powstawania blizn.

Są to względne przeciwwskazania, które nie oznaczają, że zabieg laserowej korekcji wzroku będzie niemożliwy do wykonania. Mogą go jedynie przesunąć w czasie, ponieważ w przypadku niektórych chorób przewlekłych, potrzebne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o stabilnym stadium danej jednostki chorobowej.

Finalnie decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu laserowej korekcji wzroku podejmuje lekarz okulista na podstawie badania kwalifikacyjnego, podczas którego u Pacjenta mogą ujawnić się bezwzględne przeciwwskazania. Są nimi:

  • parametry rogówki - jej grubość, krzywizna, średnica czy stromość
  • niezdiagnozowane wcześniej choroby oczu - np. zaćma, jaskra, stożek rogówki, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zwyrodnienie plamki żółtej
  • widoczne pod mikroskopem zwyrodnienia siatkówki
  • widoczne pod mikroskopem blizny rogówki
  • niedowidzenie często mylone z wadą wzroku

O możliwości zakwalifikowania się do laserowej korekcji wzroku poinformujemy Cię po otrzymaniu wypełnionego Kwestionariusza Wstępnej Kwalifikacji, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Podczas rozmowy zadamy Ci kilka pytań, aby wykluczyć ewentualność wystąpienia ograniczeń lub przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Przykładowo dotyczą one: wieku, rodzaju wady wzroku, Twoich oczekiwań co do efektu korekcji oraz ogólnego stanu zdrowia.

Powrót