Metody Laserowej Korekcji Wzroku (porównanie różnych metod laserowej korekcji wad wzroku)

Centrum Okulistyczne ArtLife

Metody laserowej korekcji wzroku

- innowacyjne technologie
- indywidualny dobór metody korekcji podczas kwalifikacji do zabiegu
- SBK LASIK - powrót do normalnego funkcjonowania 
  już kilka godzin po zabiegu

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Metody, którymi wykonujemy zabiegi korekcji wzroku laserem w naszym Centrum są bezpieczne.  Każda metoda koryguje wzrok, lecz nie do każdej z metod można być zakwalifikowanym. O metodzie korekcji decydują takie czynniki, jak stopień wady wzroku, budowa oka, grubość oraz krzywizna rogówki. Na podstawie testów i pomiarów, przeprowadzonych podczas badania kwalifikacyjnego, lekarz, który będzie operował, indywidualnie dobiera  najbardziej odpowiednią metodę dla danego pacjenta.

SBK LASIK (Sub-Bowman's Keratomileusis)

SBK LASIK to jest nowoczesna, delikatniejsza odmiana metody LASIK, stosowana przez naszych lekarzy od 2009 roku. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny. W SBK LASIK użycie mikrokeratomu "One Use - Plus SBK" firmy MORIA pozwala na utworzenie znacznie cieńszego płatka rogówki około 100 mikronów, niż w klasycznej metodzie LASIK od 130 do 180 mikronów. Ponieważ mikrokeratom działa tuż pod powierzchnią błony Bowmana, to daje znaczne oszczędzanie komórek rogówki i nieosiągalne do tej pory korzyści. Widzenie pacjenta prawie natychmiast ulega poprawie, a pozabiegowe doznania są krótkie i mało intensywne (może wystąpić łzawienie do 3 godzin po zabiegu). Istota właściwa rogówki pozostaje gładsza i w lepszej kondycji po zabiegu SBK LASIK, niż w przypadku FemtoLASIK (stosowana od 2003 roku - ta sama metoda również pod nazwą marketingową iLASIK, IntraLASIK lub IntraLase).

SBK LASIK ma ogromną przewagę nad metodą FemtoLASIK (grubość płatka powyżej 110 mikron), w której do utworzenia płatka służy laser femtosekundowy. Cięcie laserem, czyli "bez użycia ostrza", pozornie wydaje się lepsze, jednak praca lasera femtosekundowego wywołuje eksplozję tysięcy drobin gazu na całej powierzchni pod płatkiem, co przy jego podnoszeniu daje efekt podobny do zapięcia na rzep. SBK LASIK - to gładkie brzegi płatka w 2 sekundy, podczas kiedy 60 sekund pracy femtolasera (oko pod ciśnieniem) daje daleko mniej satysfakcjonujące rezultaty.

SBK LASIK to bezbolesna i szybka regeneracja. Niemal wszyscy pacjenci widzą ostro po kilku godzinach od zabiegu. Większość z nich nie wymienia żadnych dolegliwości i wraca do codziennych zajęć następnego dnia po zabiegu, w tym do prowadzenia środków transportu (po kontroli lekarskiej w Centrum rano następnego dnia po zabiegu). Znacznie mniejsza w tej odmianie LASIK, niż w wypadku innych metod, jest również wrażliwość na światło oraz występowanie suchości oka. Zasady rekonwalescencji są proste, a stosowanie kropli trwa do miesiąca po zabiegu. SBK LASIK to szansa na laserową korekcję wzroku u osób z cienką rogówką i znaczną wadą wzroku.  

LASEK (Laser Sub-Ephithelial Keratomileusis)

LASEK jest metodą przeznaczoną dla pacjentów z bardzo cienką rogówką, oraz gdy istnieje powód dyskwalifikujący metod SBK LASIK ze wskazań medycznych. Podczas zabiegu metodą LASEK używa się roztworu alkoholu, dzięki czemu wierzchnia warstwa nabłonka mięknie i odsuwa się na czas pracy lasera. Po zabiegu nabłonek wraca na swoje miejsce, a na oczy zakłada się miękkie soczewki kontaktowe, które podczas badania kontrolnego (zazwyczaj 5-7 dni po zabiegu) zdejmie lekarz. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe pojawiają się kilka godzin po zabiegu i trwają do 5 dni. W tym czasie pacjenci przyjmują – wedle własnych predyspozycji - środki przeciwbólowe. Antybiotyk i lek przeciwzapalny w formie kropli używa się wedle zaleceń lekarza. Powrócić do codziennych zajęć można po tygodniu. Na ten okres lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Po zabiegu LASEK ostrość widzenia stopniowo ulega poprawie i zwykle po 2-4 tygodniach pojawia się prawidłowe widzenie.

TransPRK (Photorefractive Keratectomy)

Metoda TransPRK jest stosowana w przypadku pozostania blizn na rogówce po urazach oraz z powodu innych wskazań medycznych dyskwalifikujący metodę SBK LASIK. TransPRK wyróżnia się tym, że nabłonek usuwa się za pomocą lasera ekscymerowego. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Zmodyfikowana metoda powstała z metody PRK. Modelowanie kształtu rogówki następuje po usunięciu nabłonka rogówki tym samym laserem. Choć podczas całej procedury nie używa się żadnych dodatkowych narzędzi, to jednak przed laserowaniem na oko nakładana jest rozwórka. Po laserowaniu na oczy zakłada się miękkie soczewki kontaktowe, które podczas badania kontrolnego (zazwyczaj 5-7 dni po zabiegu) zdejmie lekarz. Znieczulenie kropelkowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny, a dolegliwości bólowe pojawiają się kilka godzin po zabiegu i trwają 2-4 dni. W tym czasie pacjenci przyjmują – wedle własnych predyspozycji - środki przeciwbólowe. Antybiotyk i lek przeciwzapalny w formie kropli używa się wedle zaleceń lekarza. Powrócić do codziennych zajęć można po tygodniu. Na ten okres lekarz wystawi zwolnienie lekarskie. Po zabiegu TransPRK ostrość widzenia stopniowo ulega poprawie i zwykle po 2-4 tygodniach pojawia się prawidłowe widzenie.