Centrum Okulistyczne ArtLife - Zapytaj lekarza

 

Laserowa korekcja wzroku

- Co decyduje o metodzie laserowej korekcji wzroku?
- Czy choroba tarczycy dyskwalifikuje do wykonania zabiegu?
- Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku - kwestionariusz online

Pytania do lekarzy Centrum Okulistycznego ArtLife

Zastanawiasz się, czy laserowa korekcja wzroku jest odpowiednia dla Ciebie?
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w Internecie i w naszym serwisie?

Za pomocą poniższego formularza zadaj pytanie naszym lekarzom. Uzyskasz specjalistycznej i rzeczowej odpowiedzi na interesujący Cię temat. Podanie wieku znacznie ułatwi udzieleniu bardziej precyzyjnej odpowiedzi. Będziemy również wdzięczny za podanie telefonu do kontaktu w celu wyjaśnienia ewentualnych szczegółów dotyczących pytania. Zaznaczamy, że konsultacja za pomocą formularza nie zastępuje badania kwalifikacyjnego i nie jest diagnozą medyczną.
Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami innych oraz odpowiedziami lekarzej, znajdującymi się pod formularzem.

Zadaj pytanie

email address:
Homepage:
URL:
Comment:

* :
:
* :
:
* :
Potwierdzenie* :
Weryfikacja *:
wpisz tekst

Pytania i odpowiedzi

Tytuł Data

Przeziębienie a laserowa korekcja wzroku

Czy przeziębienie w postaci kataru i bólu gardła dyskwalifikuje z przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Jakakolwiek aktywna infekcja w organizmie stanowi przeciwwskazanie czasowe do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku.

W przypadku przeziębienia zalecamy odczekać 2-3 tygodnie od zakończenia leczenia antybiotykami lub – jeśli te nie zostały wdrożone – czas liczymy od momentu ustąpienia objawów.

Czy wada wzroku po laserowej korekcji wzroku może wrócić?

Od około 20 lat moja wada wzroku się nie zmienia i jest non stop około -2,5 na obydwoje oczu. Na co dzień noszę soczewki, ale powoli skłaniam się ku temu aby przeprowadzić zabieg, o ile będzie to możliwe. Czy jest szansa, że po laserowej korekcji wzroku wada powróci?
Agata

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest przeprowadzany raz na całe życie. Warunkiem uzyskania jak najlepszego efektu jest dokładnie przeprowadzona kwalifikacja oraz ustabilizowana wada wzroku – tj. jeśli Pacjent w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wymagał wymiany szkieł na większe (o co najmniej 0,5 do 1,0D) uznać można wadę za stabilną.

Podczas badania kwalifikacyjnego do laserowej korekcji wzroku, chirurg okulista dobiera Pacjentowi jak najlepszą korekcję. Tuż przed zabiegiem, wprowadza do lasera dane uzyskane podczas badania, m in. grubość i kształt rogówki oraz wartość wady. Oznacza to, że konkretna korekcja zostaje naniesiona na oko, na stałe.

Co ważne, na minimum 7 dni przed badaniem kwalifikacyjnym, zabiegiem lub procedurą jednodniową należy zaprzestać korzystania z soczewek kontaktowych.

Wizyta w parku wodnym po laserowej korekcji wzroku

Czy tydzień po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogę udać się do parku wodnego lub na basen?
Barbara

Odpowiedź lekarza
Do 30 dni po laserowej korekcji wzroku bezwzględnie zabronione jest korzystanie z kąpieli w zbiornikach wodnych, m.in.: basen, morze czy jezioro.

W wodzie, w ogólnodostępnym zbiorniku występują czynniki drażniące – chlor lub bakterie. Kąpiel w takich miejscach może skutkować dostaniem się ich do oczu, a następnie podrażnieniem czy zapaleniem i tym samym zaburzy proces gojenia się rogówki po zabiegu (proces jej gojenia zwykle trwa 30 dni).

Ponadto, korzystanie z atrakcji parku wodnego (np. zjeżdżalnie) oraz dzielenie niewielkiej przestrzeni wodnej z innymi osobami grozi urazem oka.

Plastyka powiek i laserowa korekcja wzroku – czy mogą zostać wykonane jednocześnie?

Czy można wykonać zabieg plastyki powiek górnych jednocześnie z korektą laserową wzroku lub w krótkim odstępie czasu?
Zuzanna

Odpowiedź lekarza
Zabiegów nie przeprowadza się jednocześnie.

Pomiędzy jedną a drugą procedurą powinien minąć co najmniej miesiąc, ale tę kwestię najlepiej poruszyć z chirurgiem operującym podczas badania kwalifikacyjnego, w zależności od tego, który z zabiegów wykona Pani jako pierwszy. W naszej klinice laserową korekcję wzroku i plastykę powiek górnych wykonują inni chirurdzy, w różne dni zabiegowe.

Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby krótko po zabiegu plastyki powiek górnych wykonać samo badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku.

Oczopląs a laserowa korekta wzroku

Zależy mi bardzo na wykonaniu operacji laserowej w celu skorygowania mojego wzroku, jednak od urodzenia mam oczopląs. Czy istnieje możliwość wykonania takiego zabiegu przy oczopląsie?
Inga

Odpowiedź lekarza
Oczopląs nie musi być bezwzględnie przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Przede wszystkim, to czy Pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu zależy od nasilenia oczopląsu. Aby to ocenić, konieczne jest przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego do laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wzroku po ekstrakcji zęba

Czy parę dni po ekstrakcji zęba stałego (ok 4 dni) można wykonać zabieg korekcji wzroku?
Weronika

Odpowiedź lekarza
Zalecamy odczekać około 2-3 tygodnie od ekstrakcji zęba, aby poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Jeśli dodatkowo bierze Pani antybiotyki/leki przeciwzapalne to czas ten należy liczyć od zakończenia leczenia.

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jestem zapisana na zabieg w styczniu 2024 roku. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, czy to jest przeciwwskazanie do zabiegu?
Hanna

Odpowiedź lekarza
Ciąża jest przeciwwskazaniem czasowym do odbycia laserowej korekcji wzroku, tym samym nie warto również wykonywać badania kwalifikacyjnego. Zachodzące w czasie ciąży zmiany hormonalne wpływają na pomiary wykonywane podczas kwalifikacji.

Rekomendujemy wykonanie laserowej korekcji wzroku po około 3-6 miesiącach od porodu oraz zakończenia karmienia piersią.

Więcej informacji, jaki związek ma ciąża z zabiegiem, znajdzie Pani w artykule pt. „Ciąża a laserowa korekcja wzroku”.

Czy na badanie kwalifikacyjne można przyjść w makijażu?

Wiem, że nie wolno mieć na sobie makijażu w dniu procedury jednodniowej, ani zabiegu. Jak to jest z samym badaniem kwalifikacyjnym? Po badaniu wracam do pracy, a więc i makijaż będzie mi niezbędny.
Krystyna

Odpowiedź lekarza
Podczas rejestracji zalecamy Pacjentom przybycie bez makijażu twarzy, a szczególnie oczu. Poza względami higienicznymi podczas badania (pozostawienie śladów makijażu na urządzeniach), istotny jest również fakt, że kosmetyki mogą powodować podrażnienia lub alergie spojówek/powiek.

Zmywanie makijażu na miejscu, przed badaniem nie jest tak samo dobrym pomysłem – pocieranie powiek wacikiem, nasączonym kosmetykiem wywoła podrażnienie.

Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku wizyty kontrolne są obowiązkowe?

Czy po zabiegu laserowej korekcji wzroku obowiązuje jakiś harmonogram wizyt kontrolnych, na które należy się stawiać? Czy wizyty te są płatne? Co jeśli nie będę mogła przyjść na badanie?
Zuzanna

Odpowiedź lekarza
Pierwsza wizyta kontrolna po laserowej korekcji wzroku jest wliczona w cenę zabiegu. Odbywa się ona dzień lub tydzień później, w zależności od zastosowanej metody korekcji.

W naszej klinice nie stosujemy harmonogramu obowiązkowych wizyt kontrolnych. Kolejne kontrole wyznaczane są indywidualnie, jeśli chirurg prowadzący uzna je za niezbędne.

Niezależnie od tego, czy kontrola została zlecona, czy Pacjent umawia się samodzielnie, badania te są płatne, zgodnie z informacją zawartą w cenniku). Wizyty do 6 miesięcy od zabiegu liczone są jako „badanie kontrolne”, natomiast te powyżej 6 miesięcy – jako „specjalistyczne badanie okulistyczne”.

Laserowa korekcja wzroku – po jakim czasie można prowadzić auto i wrócić do pracy biurowej?

Jak szybko po zabiegu laserowej korekcji wzroku można pracować przy komputerze, prowadzić auto?
Barbara

Odpowiedź lekarza
Powrót do pracy biurowej może nastąpić po około tygodniu. Polecamy odpoczynek przez pierwsze 7 dni po zabiegu. W zależności od metody, czas ten może nieco się przedłużyć – do 14 dni.
Ogólnie nie ma przeciwwskazań do pracy przy komputerze, chodzi jedynie o fakt, że u Pacjenta może pojawiać się zmęczenie oczu, bądź światłowstręt spowodowany wpatrywaniem się w ekran komputera. Jest to normalny objaw związany z procesem gojenia się rogówki (do miesiąca czasu).
Więcej informacji odnośnie zaleceń bezpośrednio po zabiegu, znajdzie Pani w artykule.
Prowadzenie auta po zabiegu laserowej korekcji wzroku zabronione jest minimum do pierwszej wizyty kontrolnej. Odbywa się ona dzień (metoda SBK LASIK) lub tydzień (LASEK lub TransPRK) później. Jeśli widzenie nie będzie dostatecznie ustabilizowane, chirurg może zalecić dłuższą przerwę od prowadzenia pojazdów – nawet do 3 tygodni.

Czy stany zapalne w jamie ustnej stanowią przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku?

Czy jeżeli pojawiła mi się afta i mam kamień nazębny to mogę wykonać zabieg korekcji laserowej? Co może się wydarzyć, jeżeli zrobię zabieg z tymi objawami?
Karolina

Odpowiedź lekarza
Jakiekolwiek infekcje organizmu, w tym jamy ustnej, są czasowym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Mówimy tu o afcie, kamień nazębny nie jest czynnikiem znaczącym.
Jeśli występuje stan zapalny, może mieć on wpływ na proces rekonwalescencji po zabiegu. W dniu zabiegu organizm musi być wolny od jakiejkolwiek infekcji.

Laserowa korekcja wzroku a niewielka wada

Ze względów zawodowych muszę wykonać zabieg laserowy. Czy można operować oczy z wadą -0.25 i - 0.75 ?
Piotr

Odpowiedź lekarza
Teoretycznie, podana przez Pana wada, nadaje się do skorygowania laserem, jednak i tak konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacji w celu sprawdzenia faktycznych wartości wady oraz zbadania parametrów rogówki oka.

Czy przebyta w przeszłości toksoplazmoza może stanowić przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku?

Czy posiadanie w oczach cyst toksoplazmozy po chorobie, którą przebyłam w młodości, wyklucza mnie z zabiegu laserowej korekcji wzroku lub może zwiększyć ryzyko komplikacji po takim zabiegu? Czy laserowa korekcja jest bezpieczna z takimi zmianami w oczach?
Marta

Odpowiedź lekarza
Zabieg u osoby z przebytą toksoplazmozą w wielu sytuacjach jest możliwy, ale jest obarczony większym ryzykiem niż u osoby zdrowej.
Istotną kwestią, którą należy skonsultować z chirurgiem podczas badania kwalifikacyjnego jest to, kiedy miała Pani ostatni incydent aktywnego zapalenia, i czy w ostatnim czasie występowała wznowa zapalenia.

Ile czasu powinno minąć od porodu do laserowej korekcji wzroku?

Jestem zainteresowana laserową korekcją wzroku. Mój wzrok pogorszył się po ciąży. Ile czasu powinnam odczekać z LKW od porodu? Z tego co kojarzę, to wada może się trochę cofnąć. Jaką metodę stosuje się w klinice?
Anna

Odpowiedź lekarza
Metody, które stosujemy w naszej klinice to: SBK LASIK, TransPRK oraz LASEK. Należy przejść badanie kwalifikacyjne, aby ocenić, czy zabieg jest możliwy do wykonania oraz która z metod jest dla Pani odpowiednia.
Aby poddać się laserowej korekcji wzroku, należy odczekać min. 3 miesiące od porodu oraz min. 3 miesiące od zakończenia karmienia. Ma to związek z tzw. "burzą hormonalną", która ma wpływ na wahania widzenia (dokładnie tak, jak Pani wspomniała). Pomiary wykonane w tym okresie, podczas badania mogłyby być nieprawdziwe.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bolesna?

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku boli? Jakie znieczulenie jest podawane? Czy operacja odbywa się poprzez nacięcie rogówki, czy też wszystko odbywa się za pomocą lasera?
Eleonora

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym - krople. Cała procedura jest bezbolesna. Pacjent w trakcie zabiegu będzie odczuwać jedynie dotyk w okolicy oczu oraz zimno pochodzące z płynów, którymi chirurg przepłukuje operowany obszar.
Po ustaniu działania znieczulenia, może się pojawić dyskomfort lub odczucia bólowe, w zależności od zastosowanej metody. Chirurg podczas kwalifikacji dobiera odpowiednią dla Pacjenta metodę przygotowania rogówki oka - z wytworzeniem płatka (SBK LASIK) lub ze zdjęciem nabłonka (TransPRK lub LASEK). Samą korekcję wady - tj. modelowanie rogówki, wykonuje laser.

Czy jeśli wada zmieniła się o 0,25D w ciągu roku, to czy laserowa korekcja wzroku jest możliwa?

Na wizycie u okulisty usłyszałam, że moja wada powiększyła się tylko o ćwiartkę (aktualnie -3 i -2,75) porównując do zeszłego roku, nie potrzebuje nowych okularów. Okulista mówi ze mogę szukać miejsca na korekcję laserową. Czy w takiej sytuacji kwalifikuję się do zabiegu?
Marika

Odpowiedź lekarza
Wynik badania, tzw. obiektywnego autorefraktometrem (komputerowe badanie wzroku) określa tylko i wyłącznie przybliżoną korekcję optyczną (moce okularów lub soczewek kontaktowych), jaką można zastosować. Na wynik pomiaru ma wpływ wiele czynników – stopień nawilżenia, zmęczenia oczu, ewentualna infekcja organizmu lub oczu. Jeśli pomimo zmiany o 0,25D na wydruku komputerowym, nie odczuwa Pani, że szkła są słabsze, może to oznaczać, że wada nie uległa powiększeniu.

Podane wartości mieszczą się w zakresie pracy lasera – krótkowzroczność korygowana jest do -14D. Aby definitywnie określić, czy zabieg może zostać wykonany, należy przejść badanie kwalifikacyjne. Chirurg wykona wszystkie niezbędne pomiary, m.in. grubość nabłonka i rogówki, jej kształt i stromość. Wskaże również odpowiednią dla Pani metodę zabiegu.

Zwolnienie lekarskie po laserowej korekcji wzroku

Czy lekarz prowadzący wystawia L4? Czy byłoby to możliwe biorąc pod uwagę ciężkie warunki pracy tzn. praca na nocki, przy mocnym sztucznym oświetleniu i z chemikaliami w powietrzu (praca w firmie produkującej żywność, kontrolowanie procesu mycia i dezynfekcji hal produkcyjnych)?
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Unikanie zakurzonych, zapylonych i zadymionych pomieszczeń to jedno z zaleceń po laserowej korekcji wzroku. Należy tego przestrzegać do 30 dni po zabiegu – jest to czas potrzebny do zagojenia się rogówki oka.

Chirurg operujący może wystawić zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA) na ten okres lub zaświadczenie, w którym zaleci tymczasową zmianę stanowiska, czy trybu pracy.

Określanie stabilności wady wzroku przed laserową korekcją

Czy na kwalifikacji do laserowej korekty wzroku będzie sprawdzana aktualna wada?
Rok temu miałam badany wzrok i od wcześniejszej wizyty wada trochę się powiększyła. Nie wiem, czy moja wada jest stabilna czy nie.
Angelika

Odpowiedź lekarza
Tak, na badaniu kwalifikacyjnym do laserowej korekcji wzroku sprawdzana jest aktualna wada wzroku. Dobierając korekcję i porównując ją z dotychczasową, chirurg jest w stanie ocenić stabilność wady. Jeśli wzrosła ona w ciągu roku o 0,5-1 dioptrii, uznajemy, że jest w fazie pogłębiania się. W takim wypadku, lekarz zaleci powtórne badanie po 6-12 miesiącach. Jeśli wartości nie ulegną zmianie w tym okresie, wówczas będzie można przeprowadzić zabieg.

Medycyna estetyczna a laserowa korekcja wzroku

Czy botoks na „lwią zmarszczkę” lub kwas na bruzdę nosowo - wargową na miesiąc przed laserową korekcją wzroku jest przeciwwskazaniem?
Tatiana

Odpowiedź lekarza
Planując laserową korekcję wad wzroku, należy uwzględnić, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w okolicy twarzy, a szczególnie oczu powinny być wykonane w określonym czasie – co najmniej miesiąc przed laserową korekcją wzroku lub po niej.

Łączenie laserowej korekcji wzroku z zabiegiem cross-linking

Czy w waszej klinice jest możliwość połączenia laserowej korekcji wzroku z zabiegiem stożka rogówki?
Karol

Odpowiedź lekarza
Tak, w naszej klinice wykonujemy laserową korekcję wzroku w połączeniu z zabiegiem sieciowania rogówki cross-linking (CXL).

Należy przejść badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku, na którym chirurg oceni ewentualność wykonania zabiegu i określi, czy wskazane jest również włączenie cross-linkingu w ramach jednej procedury. Niekiedy ze względów medycznych konieczne jest rozdzielenie obu zabiegów i odbycie ich w określonym przedziale czasowym.

Cienka rogówka a laserowa korekcja wysokich wad wzroku

Zastanawiam się nad laserową korekcją u Państwa, natomiast niecały miesiąc temu przechodziłam już badania kwalifikacyjne tylko w innym mieście. Wstępnie nie było przeciwwskazań do zabiegu, ale podczas rozmowy z lekarzem okazało się jednak, że przy mojej wadzie wzroku (ponad -11) nie będzie możliwe zejście do "0" ze względu na zbyt cienką rogówkę. W związku z tym mam pytanie, czy jest szansa po pozytywnym przejściu kwalifikacji na zabieg u Państwa? Nie nastawiam się również na zejście do "0", nawet jeśli zostałaby mała wada to zawsze jest jej mniej.
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
W przypadku tak wysokiej wady i zdiagnozowanej cienkiej rogówki, prosimy Pacjentów o przesłanie dokumentacji z wcześniejszego badania kwalifikacyjnego. Wówczas nasi chirurdzy po zapoznaniu się z nimi, są w stanie wstępnie ocenić, czy dysponujemy odpowiednią metodą do korekcji takiej wady przy konkretnych parametrach rogówki.

Aby chirurg mógł w pełni odnieść się do Pani sytuacji, konieczne będzie przeprowadzenie pełnego badania kwalifikacyjnego, na którym wykona własne pomiary. Ewentualnie zaproponuje Pani inną, odpowiednią formę korekcji.

Plastyka powiek górnych – terminy

Jestem zainteresowana plastyką powiek dolnych i górnych. Czy wykonujecie państwo takie zabiegi? Na stronie znalazłam jedynie informację o plastyce powiek górnych. Proszę o propozycję terminu wizyty na konsultacje przed zabiegiem.
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
W naszej klinice wykonujemy tylko plastykę powiek górnych. Czas oczekiwania na badanie kwalifikacyjne to zwykle 2-3 tygodnie. Koszt kwalifikacji do plastyki powiek wynosi 200 zł, cena zabiegu to 4000zł lub 4500zł na oboje oczu - zależy od zakresu, jaki obejmie zabieg.

Od momentu pozytywnej kwalifikacji czas oczekiwania na zabieg plastyki powiek to 2-3 miesiące.

Przerwa w stosowaniu soczewek kontaktowych a zwolnienie lekarskie.

Przymierzam się do zrobienia laserowej korekcji wzroku. Na co dzień noszę soczewki miękkie, nie posiadam okularów. Podobno przed samym zabiegiem, na ok 2 tygodnie trzeba zaprzestać noszenia soczewek, niestety nie mogę sobie pozwolić na pracę zdalną, a bez soczewek nie jestem w stanie pracować. Czy w takiej sytuacji mogę dostać zwolnienie przed zabiegiem na czas nienoszenia soczewek?
Natalia

Odpowiedź lekarza
Przed procedurą jednodniową /zabiegiem laserowej korekcji wzroku należy zaprzestać stosowania soczewek kontaktowych miękkich na min. 7 dni oraz soczewek twardych lub torycznych (korygujących astygmatyzm) na 4 tygodnie. Przez ten okres Pacjent może stosować korekcję w postaci okularów.

Jeśli Pacjent potrzebuje - zwolnienie lekarskie jest wystawiane na okres rekonwalescencji, włącznie z dniem zabiegu. Chirurg nie ma podstaw medycznych, aby wystawić zwolnienie w okresie, zanim zgłosi się Pani do nas na badanie czy zabieg.

Czy wolno się kąpać w jeziorze po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Czytałem w FAQ aby nie brać kąpieli w basenach i w morzu, jak to się odnosi do kąpieli w jeziorach?
Jan

Odpowiedź lekarza
Do 30 dni po zabiegu laserowej korekcji wzroku nie wolno zażywać kąpieli w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach wodnych, tj. basenie, morzu oraz jeziorze.

W wodzie, w ogólnodostępnym zbiorniku występują czynniki drażniące – chlor czy bakterie. Zażywanie kąpieli w takich miejscach może skutkować dostaniem się ich do oczu, a następnie podrażnieniem czy zapaleniem i tym samym zaburzyć proces gojenia się rogówki po zabiegu.

Czy przed laserową korekcją wzroku należy udać się do okulisty, aby ocenił stabilność wady?

Byłam u okulisty około rok temu. Czy w związku z tym muszę pójść najpierw do okulisty, żeby sprawdzić, czy wada była stabilna, czy wystarczy, że przyjdę od razu do was?
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Nie ma potrzeby wizyty u okulisty przed badaniem u nas. Doktor dobierając korekcję i porównując ją z dotychczasową jest w stanie ocenić stabilność wady.

Ponowny zabieg laserowej korekcji wzroku – czy jest możliwy?

Proszę o informację, czy po laserowej korekcji wzroku robionej około 15-17 lat temu (niestety nie posiadam na tę chwilę dokumentacji medycznej) mogę umówić się do Państwa na kwalifikacje i ewentualną procedurę jednodniową?
Magdalena

Odpowiedź lekarza
Przebyta wcześniej laserowa korekcja wzroku nie musi stanowić bezwzględnego przeciwwskazania do przeprowadzenia kolejnego zabiegu.

Aby ocenić ewentualność wykonania ponownej korekcji laserem, należy przejść pełne badanie kwalifikacyjne. Trzeba ocenić przede wszystkim grubość rogówki oka po poprzednim zabiegu oraz sprawdzić przyczynę pogorszenia widzenia.

Narkoza a laserowa korekcja wzroku

Czy jest możliwa laserowa korekta wzroku pod narkozą?
Radosław

Odpowiedź lekarza
Do zabiegu laserowej korekcji wzroku stosuje się znieczulenie miejscowe w formie kropli. Cała procedura jest zbyt krótka (zabieg obu oczu trwa około 15 minut), aby stosować znieczulenie ogólne. Nie ma potrzeby obciążania organizmu pacjenta, gdy nie jest to konieczne.

Ponadto pacjent zobligowany jest do wykonywania poleceń chirurga w trakcie zabiegu (np. patrzenie w konkretnym kierunku/konkretny punkt), dlatego musi zachować pełną świadomość.

Powrót do pracy po laserowej korekcji wzroku.

Dzień dobry, jestem zainteresowana jednodniową korekcją wzroku. Będę w Gdańsku przejazdem. Ile potrzebuje wolnego czasu? Pracuje fizycznie, po jakim czasie można wrócić do pracy?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Zalecamy poświęcić chociaż tydzień na pobyt w Gdańsku, gdyż pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu odbywa się kolejnego dnia lub tydzień później. Zależy to od metody, do której zostanie Pani zakwalifikowana.

Powrót do pracy fizycznej, w zależności od warunków może nastąpić po 2-4 tygodniach. Do 30 dni po laserowej korekcji wzroku należy bezwzględnie unikać zakurzonych, zapylonych i zadymionych pomieszczeń oraz bardzo dużego wysiłku fizycznego (dźwiganie ciężkich przedmiotów).

Czy stwierdzona choroba Hashimoto, bez konieczności przyjmowania leków stanowi przeciwwskazanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Czy ustabilizowana choroba Hashimoto, bez leków, pod stałą kontrolą endokrynologa dyskwalifikuje mnie z korekcji wzroku?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Jeśli hormony tarczycy są ustabilizowane i znajduje się Pani pod opieką specjalisty to choroba nie stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Należy jednak przedłożyć na badaniu kwalifikacyjnym odpowiednie zaświadczenie od lekarza prowadzącego. Musi się na nim znaleźć informacja na co Pani choruje, jaki lek przyjmuje, w jakiej dawce oraz, że tarczyca znajduje się w stanie eutyreozy.

Okulary do czytania po laserowej korekcji wzroku

Noszę okulary do jazdy samochodem, oglądania tv. Do czytania ściągam. W innej klinice powiedzieli, ze mogą mi zrobić zabieg, ale i tak będę musiał nosić okulary do czytania.
Marcin

Odpowiedź lekarza
Dokładnie tak, będzie Pan w przyszłości potrzebował okularów do czytania.

Po 40 roku życia u każdego występuje utrata akomodacji oczu spowodowana wiekiem - presbiopia (tzw. starczowzroczność) - używanie okularów do bliży podczas pracy z bliska oraz do czytania. Pogorszenie widzenia na bliskie odległości wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka.

Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej i dotyczy osób zarówno z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, jak i bez żadnej z tych wad wzroku.
Więcej informacji na ten temat może Pan przeczytać w artykule na naszej stronie.

Laserowa korekcja astygmatyzmu

Mam astygmatyzm i chciałbym się dowiedzieć, czy u mnie można przeprowadzi zabieg i jaki byłby koszt?
Dawid

Odpowiedź lekarza
Za pomocą laserowej korekcji wzroku można skorygować astygmatyzm do 6 dioptrii. Aby definitywnie ocenić, czy kwalifikuje się Pan do zabiegu, należy przeprowadzić badanie kwalifikacyjne, na którym chirurg okulista m.in. zmierzy wszystkie niezbędne parametry rogówki.

Aktualny koszt badania kwalifikacyjnego oraz zabiegu na oboje oczu znajduje się w cenniku na naszej stronie. Przy procedurze jednodniowej, koszt badania kwalifikacyjnego odejmowany jest od ceny zabiegu obojga oczu. Cena zabiegu obejmuje również okulary przeciwsłoneczne, osłonki na oczy, krople do stosowania przez miesiąc oraz pierwszą wizytę kontrolną, która odbywa się dzień lub tydzień po zabiegu. Zależy to od metody, do której zostanie Pan zakwalifikowany.

Plastyka powiek i laserowa korekcja wzroku – który z zabiegów powinien być wykonany w pierwszej kolejności?

Jestem zainteresowana laserowa korekta wzroku, głównie interesuje mnie procedura jednodniowa. Jaki jest czas oczekiwania na wizytę? Również planuje plastykę powiek górnych, czy kolejność wykonania zabiegów jest ważna?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Pomiędzy zabiegami konieczny jest minimum miesięczny odstęp. Kolejność, w jakiej wykona Pani poszczególne procedury nie ma większego znaczenia.
Zabiegi z zakresu chirurgii refrakcyjnej oraz plastyki powiek wykonywane są w zupełnie inne dni tygodnia, przez różnych chirurgów.
W przypadku laserowej korekcji wzroku, na procedurę jednodniową należy umawiać się z około 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem.
Jeśli chodzi o plastykę powiek, czas oczekiwania na badanie kwalifikacyjne to około 3 tygodni.

Podwyższone ciśnienie śródgałkowe a laserowa korekcja wzroku.

Parę lat temu wykryto u mnie wysokie ciśnienie z tyłu oka, czy to może być przeciwwskazaniem do zrobienia laserowej korekty wzroku?
Jagoda

Odpowiedź lekarza
Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe nie musi stanowić przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.
Wszystko zależy od tego, jakie wartości wykaże badanie i czy będą się one mieściły w granicach normy. Jeśli ciśnienie faktycznie okaże się zbyt wysokie, chirurg okulista wykona samodzielnie lub skieruje Panią na dalszą diagnostykę, by wykluczyć choroby (np. jaskrę) i zwyrodnienia, gdyż te mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku wolno wykonać więcej niż jeden raz?

4 lata temu miałam wykonaną laserowa korektę wzroku. Czy jest możliwość ponownego zabiegu?
Marika

Odpowiedź lekarza
Laserową korekcję wady wzroku wykonuje się raz na całe życie. Wada wzroku poddana zabiegowi laserowej korekcji nie powraca samoistnie.
Rozważając ponowny zabieg, przede wszystkim należy przejść od nowa pełne badanie kwalifikacyjne i sprawdzić przyczynę niewystarczająco ostrego widzenia oraz zbadać parametry rogówki oka – przede wszystkim jej grubość, czy jest wystarczająca pod modelowanie laserem w celu skorygowania wady wzroku.

Termin ważności kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku.

Jeżeli chciałabym na zimę 2023 zdecydować się na laserową korekcję wzroku to powinnam z jakimś wyprzedzeniem przygotować się na zabieg np. zrobić badanie okulistyczne kilka miesięcy wcześniej, by wykazać brak zmian wady lub coś takiego? Czy jak zgłoszę się do Państwa w wakacje na wstępną wizytę to wystarczy, aby na zimę zrobić zabieg?
Izabela

Odpowiedź lekarza
Aby przystąpić do laserowej korekcji wzroku, nie trzeba specjalnie wykonywać wcześniej odrębnego badania okulistycznego. Zabieg poprzedza badanie kwalifikacyjne, na którym chirurg okulista będzie w stanie zweryfikować, czy wada jest stabilna (np. porównując dobieraną na badaniu korekcję do tej, którą Pani aktualnie stosuje) i sprawdzi, czy u Pacjenta nie ma innych przeciwwskazań, np. w postaci chorób oczu, czy zwyrodnień.

Badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku zachowuje swoją ważność przez okres 3 miesięcy. Po upływie tego czasu badanie będzie trzeba powtórzyć. Ponadto, jeśli zabieg nie jest wykonywany w procedurze jednodniowej, to koszt kwalifikacji nie zostanie odjęty od ceny zabiegu na oboje oczu.

Mikrogruczolak przysadki mózgowej a laserowa korekcja wzroku.

Czy mikrogruczolak przysadki mózgowej nie jest okolicznością dyskwalifikującą do laserowej korekcji wzroku?
Anna

Odpowiedź lekarza
Mikrogruczolak przysadki mózgowej nie jest okolicznością dyskwalifikującą, jednak będzie wymagane od Pani dostarczenie na kwalifikację badania obrazowego przysadki.
Ponadto, podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku konieczne może okazać się wykonanie dodatkowo badania OCT. Nie wchodzi ono w skład badania kwalifikacyjnego do laserowej korekcji wzroku, a opłata za nie uiszczana jest według aktualnego cennika.

Plastyka powiek – czy do zabiegu stosowana jest narkoza?

Od dłuższego czasu jestem zdecydowana poddać się zabiegowi plastyki powiek górnych. W związku z tym mam pytanie, czy jest możliwe wykonania zabiegu z całkowitą narkozą?
Danuta

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum, plastyka powiek górnych wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura zajmuje około 1-1,5 godziny. Nie ma zatem potrzeby obciążać organizmu stosując narkozę. Po zabiegu Pacjent/-ka przez chwilę odpoczywa w klinice, i jeśli czuje się dobrze, może wracać do domu. Więcej informacji odnośnie plastyki powiek, znajdzie Pani tutaj.

Powrót do prowadzenia auta po laserowej korekcji wzroku

Jestem zainteresowany laserową korekcją wzroku. Chciałbym się zorientować, jakie są terminy na badanie kwalifikacyjne na dwoje oczu. Następnie prosiłbym o informacje, czy po zabiegu mógłbym wrócić do pracy następnego dnia czy przez jakiś czas bym nie mógł. Jestem kierowcą zawodowym samochodu ciężarowego.
Radosław

Odpowiedź lekarza
Przyjmujemy, że okres gojenia rogówki po zabiegu laserowej korekcji wzroku trwa około miesiąca. W tym czasie mogą występować zmiany/wahania widzenia, a wzrok może szybciej się męczyć. Nierozsądne zatem byłoby prowadzenie auta, dopóki wzrok się nie ustabilizuje. Definitywnie nie wolno kierować samochodem do pierwszej wizyty kontrolnej po zabiegu, czyli dzień lub tydzień po zabiegu (w zależności od metody, jaką zostanie wykonany).

Odnośnie powrotu do pracy, więcej może Pan przeczytać w artykule na naszej stronie.

To, jak będzie przebiegał proces rekonwalescencji, zależy w dużej mierze od metody wykonania zabiegu, którą Doktor dobierze na podstawie pomiarów wykonanych na badaniu kwalifikacyjnym. Wówczas łatwiej będzie Panu zaplanować okres rekonwalescencji. Jeśli jest taka potrzeba, Doktor wystawi zwolnienie ZUS ZLA.

Po jakim czasie od zmiany mocy soczewek można rozważać zabieg laserowej korekcji wzroku?

Czy okres 7 miesięcy od ostatniej zmiany wartości soczewek jest wystarczający, aby umówić się na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku?
Jacek

Odpowiedź lekarza
Chirurg okulista podczas kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, weryfikuje zwykle ostatnie 12 miesięcy jeśli chodzi o ocenę stabilności wady. Zatem przyjmujemy, że wada nie pogłębia się, jeżeli przez ostatni rok Pacjent nie wymagał zwiększenia mocy soczewek/okularów.

Leczenie zachowawcze przy laserowej korekcji wzroku

Czy przed zabiegiem korekcji wady wzroku podawane są jakieś leki o działaniu uspokajającym? Jeśli nie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania by samemu coś przed ewentualnym zabiegiem wziąć?
Kamila

Odpowiedź lekarza
Przed wejściem do gabinetu zabiegowego, pielęgniarka podczas przygotowań podaje Pacjentowi leki uspokajające i przeciwbólowe doustnie, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Nie należy stosować na własną rękę innych leków. Chyba, że Pacjent wymaga specjalnej premedykacji i powiadomił o tym wcześniej chirurga okulistę.

Terapia izotretynoiną a laserowa korekcja wzroku

Przeszłam zabieg laserowej korekcji wzroku miesiąc temu.
Ponieważ mam problemy z cerą, dermatolog zalecił mi terapię izotretynoiną. Czy mogę rozpocząć leczenie, jeśli często zakraplam oczy sztucznymi łzami?
Karina

Odpowiedź lekarza
Jeśli terapia izotretynoiną jest konieczna, należy odczekać minimum 3 miesiące po przebytym zabiegu laserowej korekcji wzroku. Lek ten powoduje wzmożone wysuszanie błon śluzowych organizmu, skóry oraz oczywiście oczu, co mogłoby utrudnić regenerację rogówki po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Stan zapalny zęba a laserowa korekcja wzroku

Jeżeli mam stan zapalny zęba, ale nie odczuwam bólu, czy to dyskwalifikuje mnie z wykonania laserowej korekty wzroku?
Janek

Odpowiedź lekarza
Jeśli nie odczuwa Pan bólu, ale ma stwierdzone zapalenie, to jest to czasowe przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku. W dniu zabiegu organizm powinien być wolny od jakichkolwiek infekcji i stanów zapalnych, w tym jamy ustnej. Należy zatem udać się do dentysty, a po zakończeniu leczenia rozważyć zabieg laserowej korekcji wzroku.

Czy okulista, który nie specjalizuje się w zabiegach refrakcyjnych jest w stanie określić, czy zabieg jest możliwy?

Chciałabym dowiedzieć się czy zwykły okulista (bez specjalizacji w takich korektach) może stwierdzić czy dana osoba kwalifikuje się do korekty wzroku po dokonaniu odpowiednich badań?
Aleksandra

Odpowiedź lekarza
Okuliści, wykonujący laserową korekcję wzroku są również mikrochirurgami. Nieustannie się szkolą i posiadają ogromną wiedzę z zakresu chirurgii refrakcyjnej, której nie ma lekarz okulista, zajmujący się jedynie badaniem wzroku, doborem okularów i leczeniem chorób oczu (nie będący chirurgiem).

Ponadto, podczas kwalifikacji, przeprowadza się szereg badań i pomiarów specjalistycznym sprzętem, którego "zwykły okulista" nie ma potrzeby i konieczności posiadania w swoim gabinecie - mowa tu np. o urządzeniu o nazwie Oculyzer, służącego do pomiarów przedniego odcinka oka, w tym wykonywania topografii (map) rogówki oka.

Aby wstępnie ocenić brak przeciwwskazań oraz czy Pani wada kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku prosimy o przesłanie wypełnionego kwestionariusza wstępnej kwalifikacji online.

Okulary do czytania po laserowej korekcji wzroku

Czy bezpieczne jest usuwanie niskich wad tj. -1.5 oraz samego astygmatyzmu , czy po wykonaniu takiego zabiegu w przyszłości (w wieku ponad 40 lat) będzie wymagane noszenie okularów do bliży?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Za pomocą lasera możliwe jest korygowanie m.in. krótkowzroczności od -0,5D do -14D, astygmatyzmu od 0,5D do 6D oraz kombinacji tych wad. Aby ocenić, czy wykonanie zabiegu będzie bezpieczne i czy nie ma ku temu przeciwwskazań należy przejść badanie kwalifikacyjne.

Po 40-45 roku życia, u każdego pojawi się potrzeba stosowania okularów do czytania. Nie ma to powiązania z przebytą wcześniej laserową korekcją wzroku. Jest to postępujący proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, spowodowany zmniejszeniem elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej.

Dotyczy osób zarówno z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, jak i bez żadnej z tych wad wzroku. Więcej informacji na ten temat może Pani przeczytać w artykule na naszej stronie pt. „Czym jest presbiopia?”.

Laserowa korekcja niższej wady wzroku

Mam wadę około -1,75D na oboje oczu. Wiek 34 lata, wada pogłębia się o około 0,25D co parę lat.
Zastanawiam się nad laserową korekcją, ale słyszałem opinie, że to rozwiązanie świetnie się sprawdza dla osób z dużą wadą. W przypadku małych wad może z -2D zrobić się -1D i tak trzeba nosić okulary.
Łukasz

Odpowiedź lekarza
To, czy laserowa korekcja wzroku będzie dobrym rozwiązaniem dla konkretnego Pacjenta, nie zależy jedynie od wartości wady, a tego, czy nieostre widzenie lub stosowanie soczewek/okularów jest niekomfortowe i utrudnia Pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Wartość 0,25D uznawana jest za „granicę błędu”, ponieważ wynik badania komputerowego zależy od wielu czynników, np. samopoczucia Pacjenta, nawilżenia oka. Jeśli natomiast wada wzroku rośnie od 0,5 do 1,0 dioptrii w ciągu roku, uznajemy to za pogłębianie się wady. W takim wypadku efekty zabiegu nie będą stałe. Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule na naszej stronie: https://www.artlife.com.pl/posts/czy-efekt-laserowej-korekcji-wzroku-jest-staly-1147.php

Czy laserowa korekcja wzroku objęta jest gwarancją?

Czy zabieg objęty jest gwarancja? Na innych stronach widziałam, że jest gwarancja na zabieg, np. 5 lat.
Magdalena

Odpowiedź lekarza
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odpowiedzialność za leczenie opiera się na zasadzie należytej staranności, zarówno w procesie diagnozy, jak i leczenia. Lekarz oraz podmiot leczniczy, w którym jest wykonywany zabieg, nie jest uprawniony do „dawania gwarancji” osiągnięcia konkretnego wyniku leczenia.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule pt. „Czy laserowa korekcja wzroku objęta jest gwarancją?”

Opieka nad dzieckiem po laserowej korekcji wzroku

Czy uważają Państwo, że możliwym jest po zabiegu zajmowanie się przeze mnie 1.5 rocznym dzieckiem nie narażając się na problemy "świeżo" zoperowanych oczu? Mam na myśli podnoszenie dziecka 12 kg, czy gdyby niechcąco dotknął moich oczu to rażąco wpłynie na ich stan po zabiegu?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Niezależnie od metody, gojenie się rogówki trwa do około miesiąca.

Natomiast bezwzględnie po zabiegu każdą metodą, w pierwszym tygodniu zabronione jest pocieranie oczu, nawet przez powieki.

Podnoszenie dużych ciężarów (siłownia) powinno być ograniczone do miesiąca, jednak w zależności od metody, czas może się skrócić do około 14 dni.

Powinno się unikać urazów (szczególnie w okresie gojenia się rogówki) - np. uderzenia oka ręką, szczególnie po metodzie SBK LASIK.

Czy przebyta laserowa korekcja wzroku stanowi wskazanie do porodu poprzez cięcie cesarskie?

Czy po dokonanej powyżej rok temu korekcji wzroku (-1,0 -5,0) są wskazania do porodu przez cięcie cesarskie?
Tatjana

Odpowiedź lekarza
Przebyta wcześniej laserowa korekcja wzroku nie stanowi przeciwwskazania do porodu naturalnego. Istotne jest natomiast, aby wcześniej sprawdzić stan siatkówki oka, ponieważ wady wzroku (zwłaszcza wysokiego stopnia) mogą być powiązane z jej upośledzeniami. Laserowa korekcja wad wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki. Oznacza to, że stan siatkówki po korekcji laserowej pozostaje bez zmian.
Przed porodem należy wykonać specjalistyczne badanie okulistyczne. Na wizycie należy omówić z lekarzem ewentualne wskazania do porodu poprzez cesarskie cięcie.

Oczopląs a laserowa korekcja wzroku

Czy mając oczopląs wrodzony, mogę wykonać laserową korekcję wzroku, żeby lepiej widzieć i nie korzystać z okularów?
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Oczopląs może stanowić przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku, jednak zależy to od jego stopnia zaawansowania.

Aby to sprawdzić i ocenić możliwość wykonania zabiegu oraz dobrać odpowiednią metodę, należy przejść badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku.

Praca przy komputerze po laserowej korekcji wzroku

Jak długo po zabiegu nie można pracować przy komputerze? Pracuje na komputerze 8 h dziennie. Czy po zabiegu dostanę zwolnienie?
Alina

Odpowiedź lekarza
W zależności od metody, jaką zostanie wykonany zabieg, czas przerwy od pracy przy komputerze wynosi około 3-10 dni. Jeśli jest taka potrzeba, chirurg operujący Pacjenta wystawi zwolnienie na ten okres.

Zalecamy poświęcić chociaż tydzień na regenerację oczu i odpoczynek.
Pacjenci po laserowej korekcji wzroku mogą odczuwać szybsze zmęczenie, gdy patrzą w ekran. Efekt ten może utrzymywać się do miesiąca (okres gojenia rogówki).

 

Czy wada wzroku wpływa na cenę zabiegu?

Jak bardzo wzrasta koszt laserowej korekcji wzroku w przypadku chęci leczenia krótkowzroczności wraz z astygmatyzmem? Czy lekka suchość oczu (częstsze mruganie w ciągu dnia) jest dyskwalifikujące? Czy ewentualnie jest to dyskwalifikacja na zawsze, czy po ewentualnym załagodzeniu objawów można się poddać korekcji?
Nina

Odpowiedź lekarza
Cena podana w cenniku, to cena za jedno oko, za konkretną metodę laserowej korekcji wzroku. Laserowa korekcja wzroku koryguje wady wzroku takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz kombinację tych wad. Wielkość, ani rodzaj wady wzroku nie ma żadnego powiązania z cennikiem.

Aby ocenić możliwość wykonania zabiegu i dobrać odpowiednią metodę, należy sprawdzić parametry rogówki m.in. jej kształt, grubość. Koszt badania kwalifikacyjnego wynosi 300zł, a koszt zabiegu obojga oczu to maksymalnie 7000zł. W procedurze jednodniowej, koszt badania kwalifikacyjnego odejmowany jest od ceny zabiegu obojga oczu.

Zaawansowany zespół suchego oka (ZSO) jest przeciwwskazaniem do zabiegu.
Nie mówimy tu o lekkiej, sporadycznej suchości oczu, np. od pracy przy komputerze, czy soczewek. Więcej informacji nt. ZSO znajdzie Pani w artykule. Podczas badania kwalifikacyjnego, lekarz również sprawdzi, czy suchość oczu występuje i w jakim stopniu.

Korekcja wady wzroku po 40 roku życia

Moja wada wzroku: dal -2,75 i bliż 1,75, czy jest możliwa całkowita korekta wzroku tak, abym nie musiał nosić okularów w ogóle?
Robert

Odpowiedź lekarza
Po 40 roku życia u każdego występuje utrata akomodacji oczu spowodowana wiekiem - presbiopia (tzw. starczowzroczność). Wiąże się z koniecznością używania okularów do bliży podczas pracy z bliska oraz do czytania.

Pogorszenie widzenia na bliskie odległości wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to postępujący proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej. Dotyczy osób zarówno z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością czy astygmatyzmem, jak i bez żadnej z tych wad wzroku.

 

Astygmatyzm mieszany a laserowa korekcja wzroku

Chciałbym się zapytać, czy astygmatyzm mieszany podlega korekcji wzroku?
Mając wadę wzroku:
lewe oko: +2 dioptrie sferyczne i -1,75 cylindryczne
prawe oko: +3 dioptrie sferyczne i -1,75 cylindryczne, kwalifikuję się do zabiegu?
Kacper

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku pozwala na skorygowanie krótkowzroczności (do-14D), dalekowzroczności (do +6D), astygmatyzmu (do 6D) oraz kombinację tych wad.

Podane przez Pana wartości mieszczą się w zakresie pracy lasera, natomiast, aby zakwalifikować się do zabiegu należy spełnić również inne niezbędne kryteria – m. in. odpowiednia grubość i kształt rogówki oka. Wszystkie potrzebne parametry sprawdzane są podczas badania kwalifikacyjnego.

 

Usunięcie gradówki

Czy możliwe jest przeprowadzenie konsultacji i zabiegu usunięcia gradówki tego samego dnia? W Gdańsku będę tylko przejazdem.
Paweł

Odpowiedź lekarza
Każdy drobny zabieg okulistyczny poprzedza badanie kwalifikacyjne. Jeśli podczas badania chirurg okulista uzna, że leczenie farmakologiczne nie przyniesie rezultatu i konieczne jest jej usunięcie, ustalany jest termin zabiegu.

W przypadku gradówki, czas oczekiwania na zabieg jest nieco krótszy (do miesiąca oczekiwania od momentu zakwalifikowania), niż w przypadku większych zabiegów, np. plastyki powiek.

Zabieg usunięcia gradówki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W zależności od jej wielkości, u Pacjenta mogą zostać założone szwy. Ściąga je chirurg, podczas pierwszej wizyty kontrolnej (po tygodniu). Bezpośrednio po zabiegu, Pacjent wychodzi z kliniki z opatrunkiem. Nie zezwala się na prowadzenie auta w tym dniu.

Karmienie piersią a laserowa korekcja wzroku

Jestem zainteresowana wykonaniem zabiegu laserowej korekcji wzroku, mam jednak kilka pytań w związku z zabiegiem:
Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do zabiegu?
Wyczytałam, że po zabiegu przez 7 nocy trzeba nosić osłonki na oczy - czy to, że wstaje w nocy kilkukrotnie (chodzi o opiekę nad małym dzieckiem) jest problemem?
Paulina

Odpowiedź lekarza
Karmienie piersią stanowi czasowe przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
Można zacząć rozważać zabieg po upływie min. 3 miesięcy od zakończenia karmienia.
Gospodarka hormonalna musi być stabilna, gdyż będzie miała wpływ na pomiary na badaniu kwalifikacyjnym, a tym samym na efekty zabiegu.

Należy spać w osłonach, aby nie potrzeć oka o poduszkę lub nie uderzyć się w oko bezwiednie dłonią. Jeśli wstaje Pani w nocy, należałoby za każdym razem zdejmować osłony i zakładać, gdy się Pani kładzie. Osłony są przezroczyste, da się przez nich widzieć ale zostaje kwestia, czy dziecko nie przestraszy się niezwyczajnego wyglądu mamy w osłonach

Zapraszamy na badanie kwalifikacyjne, gdy zakończy już Pani karmienie piersią.
Wówczas najlepiej będzie przesłać nam kwestionariusz wstępnej kwalifikacji online.

Okres rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku

Po jakim czasie mniej więcej po zabiegu można wrócić do pracy (praca biurowa przy komputerze)? Chodzi mi o taki orientacyjny czas, zdaję sobie sprawę, że to sprawa mocno indywidualna, ale czy jest to zwykle tydzień, miesiąc, czy pół roku? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Natalia

Odpowiedź lekarza
Powrót do pracy biurowej może nastąpić po około tygodniu. Zalecamy odpoczynek przez pierwsze 7 dni po zabiegu. W zależności od metody, czas ten może nieco się wydłużyć.
Ogólnie nie ma przeciwwskazań do pracy przy komputerze, chodzi jedynie o fakt, że u Pacjenta może pojawiać się zmęczenie oczu, bądź światłowstręt od ekranu komputera. Jest to normalny objaw związany z procesem gojenia się rogówki (do miesiąca czasu)
Więcej informacji odnośnie zaleceń bezpośrednio po zabiegu, znajdzie Pani w artykule.

Laserowa korekcja wzroku, a borelioza

Czy borelioza wyklucza mnie z zabiegu?
Iwona

Odpowiedź lekarza
Borelioza nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku, jednak ostra jej faza (lub zapalenie w obrębie oka) może spowodować odroczenie zabiegu na jakiś czas.
Aby przystąpić do procedury jednodniowej, konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego o braku stanu zapalnego w organizmie spowodowanego boreliozą lub o braku przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku. Prosimy również o zabranie ze sobą historii leczenia na badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku.

Czy wiek stanowi przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku?

Jaka jest górna granica wieku do laserowej korekcji wzroku?
Justyna

Odpowiedź lekarza
Wiek sam w sobie nie jest czynnikiem decydującym o wyniku kwalifikacji. Jeśli przekroczyła Pani 40-45 rok życia, prawdopodobnie pojawiła się u Pani tzw. starczowzroczność (presbiopia). Oznacza to, że po skorygowaniu wady wzroku, będzie Pani potrzebować okularów do czytania. Jest to naturalny, postępujący proces fizjologiczny, niezwiązany w żaden sposób z laserową korekcją wzroku.

Zabieg koryguje wady wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W sytuacji, gdy stosuje Pani tylko i wyłącznie okulary do czytania, które pojawiły się z wiekiem, to nie ma możliwości skorygowania tego za pomocą lasera.

 

Powrót do treningów po laserowej korekcji wzroku

Jestem dwa tygodnie po zabiegu metodą LASEK. Chciałbym się dopytać, czy takie ćwiczenia, jak brzuszki oraz pompki, przy których wykorzystuje się ciężar własnego ciała, nie są to dodatkowe wolne ciężary, można je robić?
Marek

Odpowiedź lekarza
Po zabiegu metodą powierzchowną, jaką jest LASEK, lekkie ćwiczenia można wdrożyć już po około dwóch tygodniach od zabiegu, pod warunkiem, że proces rekonwalescencji przebiega prawidłowo i lekarz nie zalecił inaczej. Do treningu siłowego, z większym obciążeniem, niezależnie od metody, wolno wrócić po około miesięcznej przerwie.

Więcej informacji na temat powrotu do aktywności fizycznej po laserowej korekcji wzroku, znajdzie Pan w naszym artykule.

Wszczepiony kardiowerter a laserowa korekcja wzroku

Mam wszczepiony kardiowerter/defibrylator (ICD). Czy jest to przeciwwskazanie do wykonania laserowej korekcji wzroku?
Marzena

Odpowiedź lekarza
Wszczepiony kardiowerter/defibrylator (ICD) nie stanowi przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku. Na badanie kwalifikacyjne koniecznie trzeba będzie dostarczyć zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.

Korekcja wady wzroku, a grubość rogówki

Mam wadę w lewym oku -3 dioptrii i grubość rogówki na poziomie 487 mikronów. Czy to dyskwalifikuje mnie z zabiegu laserowej korekty wzroku?
Maciej

Odpowiedź lekarza
Grubość rogówki ma znaczenie, ale nie jest jedynym czynnikiem decydującym. Ważna jest także wielkość wady wzroku. Wstępnie istnieje możliwość przeprowadzenia korekcji, przy podanych przez Pana parametrach.

Nasi chirurdzy muszą wykonać własne pomiary, aby dokładnie ocenić ewentualność wykonania zabiegu, dlatego konieczne jest odbycie badania kwalifikacyjnego w naszej klinice. Pacjentom z cieńszą rogówką, u których nie jest wskazane wykonanie zabiegu metodą SBK LASIK , oferujemy zabiegi metodami powierzchownymi: LASEK oraz TransPRK (StreamLight).

Pogorszenie widzenia związane z wiekiem

Czy jest możliwa laserowa korekta wzroku w moim wieku? Nigdy nie miałam żadnej wrodzonej, ani nabytej wady wzroku, ale z biegiem lat mój wzrok uległ pogorszeniu, muszę mieć okulary do czytania. Mam też astygmatyzm.
Iwona

Odpowiedź lekarza
Wiek sam w sobie nie stanowi przeciwwskazania. Ważny jest ogólny stan zdrowia organizmu oraz oczu. Jeśli stosuje Pani tylko i wyłącznie okulary do czytania, które pojawiły się z wiekiem (po 40-45 roku życia) i nie ma Pani wady wzroku, to nie ma możliwości skorygowania tego za pomocą lasera. Potrzeba stosowania okularów do czytania ma związek z tzw. starczowzrocznością/presbiopią. Jest to naturalny, postępujący procesem fizjologiczny, związany z utratą elastyczności przez soczewkę wewnątrzgałkową.

Laserowa korekcja wzroku działa na powierzchni rogówki i pozwala na skorygowanie wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Jeśli podczas badania kwalifikacyjnego okaże się, że jest Pani potrzebna korekcja wady (np. astygmatyzmu, o którym wspomniano), wówczas można rozważyć zniwelowanie efektu starczowzroczności za pomocą lasera stosując tzw. monowizję. Należy mieć jednak świadomość, że zabieg ten nie eliminuje konieczności korzystania z okularów do czytania na zawsze i w przyszłości będzie ich Pani potrzebowała.

Zażywanie leków a laserowa korekcja wzroku

Czy zażywanie kortykosterydów (biorę 4 mg Meprelonu dziennie ze względu na toczeń układowy) dyskwalifikuje do przeprowadzenia laserowej korekcji krótkowzroczności?
Mam wadę -2,5 D
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Toczeń, jeśli jest ustabilizowany nie musi być przeciwwskazaniem. Prosimy, aby na badanie kwalifikacyjne zabrać dokumentację odnośnie leczenia i aktualnego stadium choroby.

Laserowa korekcja wzroku a narkoza

Chciałabym umówić się na zabieg korekty wzroku w procedurze jednodniowej.
Mam jednak pytanie, jestem nerwusem, czy w rachubę wchodzi jakaś narkoza, coś co spowoduje, że nie będę panikować?
Edyta

Odpowiedź lekarza
Nie ma potrzeby obciążania organizmu znieczuleniem ogólnym. Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (kroplami znieczulającymi) i trwa kilka minut, z czego praca lasera to zaledwie kilka sekund.
Pacjent jest zobowiązany wykonywać polecenia chirurga, dlatego musi pozostać w pełni świadomy.

Czas oczekiwania na termin i powrót do pracy

Chciałabym się dowiedzieć, czy przed laserową korekcją wzroku mogłabym się umówić na wizytę kontrolną? Ile bym musiała czekać na taką wizytę? Kolejne moje pytanie dotyczy tego, po jakim czasie mogłabym wrócić do swoich obowiązków w pracy? Zaznaczę tu, że znajduję się tam bardzo dużo kurzu i jest to praca fizyczna. Ostatnim pytaniem jest to, jak długo bym oczekiwała na taką wizytę z zabiegiem?
Wiktoria

Odpowiedź lekarza
Proponujemy wykonanie procedury jednodniowej – badanie kwalifikacyjne i zabieg tego samego dnia. Jeśli chciałaby Pani rozłożyć w czasie badanie oraz zabieg, to należy uwzględnić, że zachowuje ono swoją ważność przez okres 3 miesięcy od zakwalifikowania. Po pozytywnej kwalifikacji, na zabieg umawiamy praktycznie z tygodnia na tydzień, do tego samego chirurga, który wcześniej przeprowadzał badanie.
Kwestia powrotu do pracy jest zależna od jej charakteru. Jeśli jest to praca fizyczna, w pyle i kurzu - do około miesiąca należy unikać takich czynników. Dźwiganie dużych ciężarów nie jest wskazane do około miesiąca po zabiegu. Tyczy się to także kąpieli w morzu, jeziorze, basenie oraz sauny. Więcej na temat zaleceń po zabiegu znajdzie Pani w artykule na naszej stronie. Czas oczekiwania w naszej klinice to około 3 tygodni.

Wada wzroku i suchość oka

Posiadam wadę wzroku (+1 - +1,5) oraz od pewnego czasu zmagam się z syndromem suchości oka. Jestem zainteresowany wyeliminowaniem obu lub jednej z tych dolegliwości.
Bartosz

Odpowiedź lekarza
Korygujemy dalekowzroczność do +6 dioptrii, zatem podana Przez Pana wartość mieści się w zakresie pracy lasera, jednak konieczne jest, aby przejść badanie kwalifikacyjne, na którym chirurg okulista sprawdzi ewentualność laserowej korekcji wzroku, a także dobierze odpowiednią metodę wykonania zabiegu na podstawie wyników badania.
Zespół Suchego Oka (ZSO) charakteryzuje permanentne uczucie suchości oczu, piasku pod powiekami, a niekiedy również ich opuchnięcie. Dolegliwość tę łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem, dlatego ważne, by Pacjent skonsultował występujące symptomy z okulistą. Jeśli ZSO zostało zdiagnozowane przez lekarza, to zaawansowane jego stadium może stanowić przeciwwskazanie do wykonania laserowej korekcji wzroku, gdyż utrudnia proces rekonwalescencji.

Praca stewardessy a laserowa korekcja wzroku

Mieszkam za granicą i pracuje jako stewardessa. Czy wystawiają Państwo zwolnienie lekarskie? Jak długo po wykonaniu zabiegu nie mogę latać? Czy muszę wykonać u Państwa badania wcześniej czy wszystko można załatwić w ciągu jednego dnia?
Miriam

Odpowiedź lekarza
W naszej klinice można wykonać badanie i zabieg tego samego dnia – Procedura jednodniowa, natomiast należy brać pod uwagę wizytę kontrolną, która może odbyć się dzień lub tydzień po zabiegu, w zależności od metody, jaka zostanie dla Pani wybrana.
Wystawiamy zwolnienie lekarskie, jeśli jest potrzebne - należy wspomnieć o tym na kwalifikacji. Lekarz ma możliwość wypisania go jednorazowo do maksymalnie 30 dni.
Lot samolotem może odbyć się po 3-4 dniach od zabiegu, jeśli mowa o krótkim dystansie, np. Polska-Wielka Brytania. Jeśli lot jest dłuższy, czas ten również się wydłuża – nawet do 7 dni. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz podczas badania kontrolnego.

Laserowa korekcja wzroku a antykoncepcja

Przy rejestracji dostałam informację, że powinnam ze sobą przynieść zaświadczenie o ustabilizowaniu hormonów. Umówiłam się w tym celu do ginekologa, który stwierdził, że nie wie co to za dokument. Jak takie zaświadczenie ma wyglądać?
Ponadto, ginekolog powiedział, że w przypadku, kiedy przyjmuję doustne leki hormonalne/antykoncepcyjne 2-składnikowe (Atywia) to jest to przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku.
Alicja

Odpowiedź lekarza
Na zaświadczeniu powinna się znaleźć informacja nt. tego jaki lek Pani przyjmuje, jaka jest to dawka i, że hormony są ustabilizowane (np. w przypadku tarczycy, widać to po wynikach), bądź od kiedy Pani przyjmuje lek (wystarczy to, jeśli chodzi o leki antykoncepcyjne).
Antykoncepcja hormonalna nie jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku, jeśli jest stosowana ciągle, minimum od 3 miesięcy. Gdyby zaczęła Pani terapię hormonalną niedawno, trzeba by było poczekać około 3 mies. na ustabilizowanie gospodarki hormonalnej.
Po zabiegu należy kontynuować antykoncepcję przez co najmniej 3-6 miesięcy, w zależności od przebiegu procesu leczenia po laserowej korekcji wzroku.
Nagłe odstawienie leków hormonalnych mogłoby skutkować "burzą hormonalną" i wywierać negatywny wpływ na widzenie i jego stabilizację.

Choroba przewlekła - zaświadczenie od lekarza

Czy potwierdzenie ustabilizowania hormonów tarczycy musi być wystawione od endokrynologa czy wystarczy, jeżeli zrobi to lekarz rodzinny?
Weronika

Odpowiedź lekarza
Jeśli Pacjent choruje przewlekle i przyjmuje w związku z tym leki na stałe, konieczne jest dostarczenie na badanie kwalifikacyjne zaświadczenia od lekarza przepisującego recepty. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja o tym, jaki lek Pacjent przyjmuje, w jakiej dawce oraz że dana jednostka chorobowa jest stabilna. Dokument może zostać wystawiony przez lekarza rodzinnego, jeśli ten na bieżąco kontroluje stan Pacjenta i przepisuje konkretne leki.

Botoks/Botox, a plastyka powiek

Dwa razy w roku robię sobie botox na twarz i planowałabym jakoś niedługo poddać się zabiegowi. Czy powinnam się wstrzymać i ostrzyknąć się po plastyce powiek?
Ewa

Odpowiedź lekarza
Wypełnienie okolic oczu botoksem stanowi czasowe przeciwwskazanie do wykonania plastyki powiek. Substancja ta zaburza naturalne rysy twarzy i wpływa na napięcie mięśni, przez co chirurg okulista podczas kwalifikacji, nie jest w stanie dokładnie ocenić, jak dużą ilość tkanki skórnej będzie trzeba usunąć. Po ustaniu działania botoksu (około 5 miesięcy) można poddać się zabiegowi plastyki powiek.

Poprawa widzenia i powrót do pracy po laserowej korekcji wzroku

Zastanawiam się nad zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Noszę okulary o mocy -5,5 obuocznie. Proszę o informacje jakie mogą być skutki uboczne zabiegu i czy na skutek jakich powikłań podczas zabiegu może wydarzyć się tak, że nie będę widziała w ogóle lub gorzej niż dotychczas? Po jakim czasie od zabiegu następuje poprawa widzenia i po jakim czasie będę mogła wrócić do pracy?
Karolina

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedzony jest wnikliwym badaniem kwalifikacyjnym, na którym lekarz sprawdza możliwość wykonania zabiegu oraz dobiera odpowiednią metodę. Badanie służy również wykluczeniu przeciwwskazań i ewentualnych powikłań - jeśli byłoby takie ryzyko, lekarz by Pani nie zakwalifikował.
Nie ma możliwości utraty wzroku, ponieważ zabieg wykonywany jest na wierzchni rogówki oka i nie ingeruje wewnątrz gałki ocznej czy nerwów.
Poprawa widzenia jest zazwyczaj natychmiastowa i po zabiegu Pacjent nie potrzebuje już okularów korekcyjnych. Stabilizacja widzenia do spodziewanego efektu może potrwać od kilku tygodni do pół roku, w zależności od korygowanej wady, stosowania się do zaleceń itp.
Jeśli chodzi o powrót do pracy po laserowej korekcji wzroku, istotne jest jaką metodę zastosowano i jaki charakter pracy jest wykonywany.
Nie można przebywać w zapylonych, zakurzonych pomieszczeniach oraz dźwigać dużych ciężarów do około miesiąca po zabiegu. W przypadku pracy przy komputerze - w zależności od metody, może występować nadwrażliwość na światło emitowane przez ekran. Rekomendujemy około tygodnia odpoczynku, by usprawnić regenerację.

Przedłużanie rzęs po laserowej korekcji wzroku

Piszę z zapytaniem czy po zabiegu nie ma przeciwwskazań do wykonania przedłużania/zagęszczania rzęs? Zabieg laserowej korekcji wzroku miałam wykonany w styczniu 2022 roku.
Emilia

Odpowiedź lekarza
Przedłużanie/zagęszczanie rzęs można wykonać miesiąc po laserowej korekcji wzroku, więc u Pani minął już wymagany okres.

Wyniki badań a kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku

Chciałam się dowiedzieć, czy mogę zacząć myśleć o laserowej korekcie wzroku, jeżeli moje wyniki u okulisty w ostatnim czasie wyglądały następująco:
02.2022 -5,25 i -5,5
08.2021 -5,0 i -5,5
07.2020 -5,0 i -5,25
04.2019 -4,75 i -5,0
12.2015 -4,25 i -4,5
05.2014 -4,25 i -4,5
Ola

Odpowiedź lekarza
Do laserowej korekcji wzroku wada powinna być ustabilizowana, czyli nie może się pogłębiać co najmniej od roku. Mowa tu o zakresie mniej więcej 0,5-1D.
Z przedstawionych przez Panią danych, wynika, że wada się już nie zmienia (0,25D jest uważane za granicę błędu).
Wada -5,25 i -5,5 mieści się w zakresie pracy lasera i jest możliwa do skorygowania.
Natomiast, aby definitywnie ocenić możliwość wykonania zabiegu należy przejść badanie kwalifikacyjne, na którym lekarz zbada inne parametry, jak np. grubość rogówki.

Umawianie wizyty i lot samolotem po zabiegu

Czy trzeba wcześniej umawiać się na termin badania kwalifikacyjnego, tak by można było wykonać zabieg tego samego dnia?
Czy po zabiegu można odbyć podróż samolotem?
Czy zabieg można wykonać w wieku 43 lat?
Krzysztof

Odpowiedź lekarza
Na badanie kwalifikacyjne/procedurę jednodniową należy zapisywać się wcześniej. Czas oczekiwania na terminy to około 3 tygodnie.
Podróż samolotem może odbyć się 3-4 dni po zabiegu, jeśli mowa tu o krótkim dystansie (do 3h lotu). Natomiast należy brać pod uwagę wizytę kontrolną, pierwszą, obowiązkową, która odbywa się następnego dnia lub tydzień po zabiegu, w zależności od metody, która zostanie zastosowana.
Nie ma przeciwwskazań dotyczących samego wieku Pacjenta, jednak należy mieć świadomość, że po 40-45 roku życia pojawia się presbiopia (starczowzroczność).
Jest to postępujący proces fizjologiczny, którego nie da się skorygować za pomocą lasera.
Oznacza to, że po korekcie wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm) będą potrzebne okulary do czytania np. gazety, tekstu w telefonie.
Więcej informacji znajdzie Pan w artykule na temat starczowzroczności.

Organizacja czasu w dniu zabiegu laserowej korekcji wzroku

Nie jestem pewna, jak się będę czuła po zabiegu, dlatego chciałabym się zapytać, czy powinnam przybyć z kimś, kto pomoże mi wrócić do hotelu po wszystkim?
Czy przeprowadzają Państwo zabiegi także w weekend? Jaki jest czas oczekiwania na zabieg?
Emilia

Odpowiedź lekarza
Centrum Okulistyczne ArtLife jest czynne od poniedziałku do piątku. Procedury jednodniowe /zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonujemy zwykle we wtorki i czwartki. Do południa przeprowadzane są badania kwalifikacyjne, a po południu zabiegi.
Po laserowej korekcji następuje natychmiastowa poprawa widzenia, a okulary bądź soczewki nie są już potrzebne. Oznacza to, że może Pani wrócić samodzielnie np. taksówką, jednak warto mieć osobę towarzyszącą, chociażby dla własnego komfortu. Czas oczekiwania na termin procedury jednodniowej to około 2-3 tygodni.

Plastyka powiek – koszt i czas oczekiwania

Chciałabym dokonać plastyki opadających powiek. Interesują mnie koszty i termin zabiegu.
Bożena

Odpowiedź lekarza
Zabieg plastyki powiek poprzedzony jest badaniem kwalifikacyjnym (koszt 200zł), podczas którego chirurg okulista ocenia ewentualność i zakres wykonania zabiegu u konkretnego Pacjenta. Zapisy prowadzone są z mniej więcej 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem.
Plastyka powiek górnych to koszt od 3600zł do 4100zł, za oboje oczu. Cena uzależniona jest od zakresu zabiegu - podstawowy lub rozszerzony (dodatkowo przepukliny tłuszczowe do usunięcia). Terminy plastyki powiek wyznaczane są po zakwalifikowaniu i od tego momentu czas oczekiwania to około 2-3 miesiące.

Laserowa korekcja wzroku – powrót do codziennej rutyny po zabiegu

Jak szybko po ewentualnym zabiegu można wrócić do pracy (Praca przed komputerem + okazjonalne podnoszenie ciężarów + otoczenie środków dezynfekujących). Czy po zabiegu istnieją jakieś ograniczenia wykonywania sportów (np. sporty walki, nurkowanie)?
Jakub

Odpowiedź lekarza
Jeśli chodzi o zalecenia () bezpośrednio po laserowej korekcji wzroku, to do miesiąca czasu należy unikać zakurzonych, zapylonych pomieszczeń, podnoszenia dużych ciężarów, pływania w basenie/morzu oraz sauny. Więcej szczegółowych informacji na temat powrotu do sportu znajdzie Pan w naszym artykule.
W zależności od zastosowanej metody), na początku może wystąpić mniejsza lub większa nadwrażliwość na światło, m in. emitowane przez ekran komputera. Zalecamy około tygodnia odpoczynku od pracy przy komputerze, aby pozwolić oczom na lepszą regenerację.

Czy całkowita korekcja wady jest możliwa?

Cierpię na krótkowzroczność. Noszę szkła -2 i -2,25 brak cylindrów. Okulary noszę na stałe. Mam przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych ze względu na "suchość oka". Najbardziej zależy mi na całkowitym pozbyciu się wady wzroku. Jaka byłaby na to szansa?
Karolina

Odpowiedź lekarza
SLaserowa korekcja jest formą korekcji, podobnie jak okulary lub soczewki kontaktowe i oznacza to, że Pacjent po zabiegu, powinien widzieć tak, jak w najlepiej dobranej korekcji.
Podczas badania kwalifikacyjnego, lekarz sprawdza ostrość wzroku w dal i do bliży – obiektywne za pomocą autorefraktometru oraz subiektywne z wykorzystaniem tablicy Snellena. Na podstawie obu tych badań chirurg będzie w stanie dobrać odpowiednią i najlepszą dla Pacjenta korekcję.
Pacjent dopiero po zaakceptowaniu spodziewanego efektu korekcji, przedstawionego przez lekarza, podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu i podpisuje zgodę z chirurgiem okulistą, który wykonuje również zabieg.

Czy cienka rogówka wyklucza możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku?

Wczoraj byłam w innej klinice na badaniach i niestety nie zostałam zakwalifikowana do laserowej korekcji z powodu właśnie cienkiej rogówki. Czy dysponujecie Państwo innymi metodami korekcji krótkowzroczności, -6dpi, które pozwolą na zabieg, pomimo takiej wcześniejszej dyskwalifikacji?
Magdalena

Odpowiedź lekarza
Sama grubość rogówki sama w sobie nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu metodą powierzchowną (w naszej klinice stosujemy metody LASEK lub TransPRK).
Trzeba jednak zbadać jeszcze dodatkowe parametry, aby definitywnie podjąć decyzję o zakwalifikowaniu. W tym celu należy przejść badanie kwalifikacyjne, którego koszt wynosi 300zł. W przypadku wyboru procedury jednodniowej (badanie i zabieg tego samego dnia), koszt badania kwalifikacyjnego odejmowany jest od ceny zabiegu na oboje oczu. Wynosi on maksymalnie 7000zł na oboje oczu, w zależności od metody, do której zostanie Pani zakwalifikowana. Ceny poszczególnych metod znajdują się w cenniku.

Laserowa korekcja wzroku a ciąża

Czy jeśli wykonam laserową korekcję wzroku (moje wady to -1,75 i -2.0) i po miesiącu po zabiegu lub przykładowo w krótkim czasie zajdę w ciążę, czy to powód do niepokoju? Z mężem staramy się o dziecko, chciałabym wykonać laserowa korekcję, lecz czytałam, że po zabiegu, aby zajść w ciążę należy odczekać 6-12 miesięcy. Proszę bardzo o odpowie
Izabela

Odpowiedź lekarza
Ciąża, a raczej wahania hormonalne mogą mieć wpływ na wyniki badania kwalifikacyjnego, a tym samym późniejszy efekt laserowej korekcji wzroku. Ponadto, każda Pacjentka przez minimum miesiąc (w zależności od przebiegu gojenia i zaleceń lekarza) będzie przyjmowała leki w formie kropli, które mogą mieć wpływ na cały organizm.
Rekomendujemy wstrzymanie się z decyzją o ciąży przynajmniej do zakończenia leczenia - tj. do około 3-6 miesięcy lub ewentualnie rozważenie laserowej korekcji wzroku po ciąży i zakończeniu karmienia piersią - również po upływie około 3-6 miesięcy. Więcej informacji znajdzie Pani również w artykule (https://www.artlife.com.pl/posts/ciaza-a-laserowa-korekcja-wzroku-1039.php)

Korekcja wzroku a choroby przewlekłe i karmienie piersią

Chciałabym poddać się laserowej korekcji wzroku. Moja wada to -7 w prawym oku i -6,5 w lewym oku. Mam kilka pytań dotyczących badania kwalifikacyjnego i samego zabiegu:
1. Mam lekką niedoczynność tarczycy. Czy do badania kwalifikacyjnego potrzebuję zaświadczenia od endokrynologa o braku przeciwwskazań do operacji?
2. Dwa tygodnie skończyłam karmić piersią dwuletnie dziecko (przez ostatnie 6 miesięcy karmiłam tylko raz dziennie). Czy na zabieg muszę czekać jeszcze 5 miesięcy?
3. Jeśli na zabieg mam czekać jeszcze ok 5 miesięcy, to czy jest sens teraz robić badanie kwalifikacyjne, żeby wybrać odpowiednią metodę czy w tym przypadku także lepiej poczekać 5 miesięcy?
4. Noszę soczewki kontaktowe. Czy przed badaniem kwalifikacyjnym muszę przestać je nosić? Jeśli tak to na ile dni i czy jest to całkowity zakaz?
5. Czy na okres rekonwalescencji po zabiegu wystawiane jest zwolnienie lekarskie czy trzeba sobie zorganizować urlop? 6. Jakie są terminy oczekiwania na badanie oraz zabieg u Państwa?
Agata

Odpowiedź lekarza
Ważne jest aby przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku gospodarka hormonalna organizmu była ustabilizowana. Ma ona wpływ na wynik badania kwalifikacyjnego oraz na proces gojenia po zabiegu. W związku z niedoczynnością tarczycy (https://www.artlife.com.pl/posts/choroby-przewlekle-a-laserowa-korekcja-wzroku-1053.php), o której Pani wspomniała, konieczne będzie dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego. Powinna się na nim znaleźć informacja o tym, jaki lek Pani przyjmuje, w jakiej dawce oraz, że hormony tarczycy są ustabilizowane. Jeśli chodzi o kwestię karmienia piersią (https://www.artlife.com.pl/posts/ciaza-a-laserowa-korekcja-wzroku-1039.php) - laserowa korekcja wzroku zalecana jest od 3 do 6 miesięcy od zakończenia karmienia.

W przypadku wyboru terminu samego badania kwalifikacyjnego, jest ono ważne przez okres 3 miesięcy i jego cena nie podlega odjęciu od późniejszego zabiegu. Jeżeli natomiast jest to procedura jednodniowa (badanie i zabieg tego samego dnia), koszt badania jest odejmowany od ceny zabiegu na oboje oczu.

Soczewki kontaktowe miękkie należy zdjąć na okres min. 7 dni przed procedurą jednodniową lub zaplanowanym zabiegiem i nie zakładać ich nawet na chwilę. W przypadku soczewek twardych lub torycznych okres ten wydłuża się do 3-4 tygodni.

Nie ma potrzeby korzystania z urlopu, gdyż na czas rekonwalescencji lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie. Najlepiej ustalić jego długość z lekarzem, tuż po dobraniu odpowiedniej metody. Terminy procedur jednodniowych (https://www.artlife.com.pl/posts/jak-przygotowac-sie-do-procedury-jednodniowej-ndash-badanie-i-laserowa-korekcja-w-tym-samym-dniu-1075.php) umawiamy z wyprzedzeniem minimum dwóch tygodni.

Jak szybko następuje poprawa widzenia po laserowej korekcji wzroku?

Jak długo po laserze ebk na jedno oko może utrzymywać się złe widzenie jeśli wada jest +1.5 -3.75 ? Czy może być ryzyko, że się cały czas będzie źle widziało przez bardzo długi czas?
Judyta

Odpowiedź lekarza
W naszej klinice nie wykonujemy laserowej korekcji wzroku metodą EBK. Dostępne metody to: SBK LASIK, TransPRK oraz LASEK (ceny poszczególnych metod dostępne są w cenniku ). Metodę wykonania zabiegu dobiera lekarz na podstawie badania kwalifikacyjnego.
Bezpośrednio po zabiegu efekt jest na tyle widoczny, że pacjent nie wymaga już okularów, aby normalnie funkcjonować. Przyjmujemy, że okres gojenia się rogówki niezależnie od zastosowanej metody trwa około miesiąca. W tym czasie mogą występować niewielkie wahania widzenia oraz ewentualne efekty świetlne (np. okręgi wokół żarówek). Jeśli chodzi o finalny efekt zabiegu - stabilizacja może potrwać do kilku miesięcy.

Bolerioza a laserowa korekcja wzroku

Czy stwierdzona borelioza i leczenie antybiotykami jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu?
Wojciech

Odpowiedź lekarza
Borelioza nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku, jednak jej ostra faza (lub zapalenie w obrębie oka), może czasowo odroczyć decyzję o wykonaniu zabiegu. Procedurę jednodniową lub zabieg wolno wykonać dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego i zakończeniu antybiotykoterapii.

Ekstrakcja zęba, a laserowa korekcja wzroku

Po jakim czasie po ekstrakcji zęba można wykonać laserową korekcję wzroku?
Sylwia

Odpowiedź lekarza
Najlepiej, aby od zabiegu ekstrakcji zęba upłynął co najmniej miesiąc. Po tym czasie można wykonać laserową korekcję wzroku.

Plastyka powiek a laserowa korekcja wzroku

Co warto zrobić w pierwszej kolejności? Plastykę powiek dolnych (wgłębienia i sińce pod oczami) czy korekcje laserową wady wzroku (+3,5 i +1,5)? Jaki odstęp czasowy warto zrobić pomiędzy tymi dwoma zabiegami?
Sylwia

Odpowiedź lekarza
Polecamy wykonanie laserowej korekcji wzroku w pierwszej kolejności. Przebieg rekonwalescencji w przypadku każdego Pacjenta bywa różny, dlatego szczegóły i dalsze postępowanie w kwestii plastyki powiek należy omówić z chirurgiem okulistą wykonującym laserową korekcję wzroku. Średnio, po upływie miesiąca można już poddać się zabiegowi blefaroplastyki. Zabieg plastyki powiek poprzedza badanie kwalifikacyjne (koszt 150zł – później odejmowany od ceny operacji). Nie ma przeciwwskazań, aby wykonać kwalifikację do plastyki przed laserową korekcją wzroku lub krótko po. Więcej informacji na temat operacji plastycznej znajdzie Pani tutaj: https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/plastyka-powiek.php

Jak długo trwa przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku oraz rekonwalescencja?

Chciałbym dowiedzieć się, jaki okres trwa przygotowanie do zabiegu, zabieg i rekonwalescencja. Czy w czasie dwóch miesięcy wrócę do pełnej sprawności?
Rafał

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Należy jednak pamiętać, aby zaprzestać korzystania z soczewek kontaktowych na min. 7 dni w przypadku soczewek miękkich. Jeśli natomiast Pacjent stosuje soczewki twarde lub toryczne (korygujące astygmatyzm) okres ten powinien wynosić około 3 tygodni.
Rekonwalescencja może mieć różny przebieg w zależności od indywidualnych cech Pacjenta i metody wykonania zabiegu. Przyjmujemy, że okres gojenia się rogówki oka trwa około miesiąca. Pacjent w tym czasie nie jest wyłączony z życia, jednak musi przestrzegać konkretnych zaleceń i czasowych ograniczeń - m in. unikać zapylonych i zakurzonych pomieszczeń, kąpieli w basenie/morzu/jeziorze, korzystania z sauny oraz dużego wysiłku fizycznego (podnoszenie dużych ciężarów). Stabilizacja wzroku, do zamierzonego efektu może potrwać do 6 miesięcy.

Czy po laserowej korekcji wzroku mogę iść do straży pożarnej?

Czy po laserowej korekcji wzroku mogę starać się o przyjęcie do służby w straży pożarnej? Nie jest to żadnym przeciwwskazaniem?
Emil

Odpowiedź lekarza
Wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku nie dyskwalifikuje Pana jako kandydata do straży pożarnej. Wielu naszych pacjentów wykonuje zabieg laserowej korekcji wzroku aby później pozytywnie przejść badania, związane z dobrym widzeniem na komisji lekarskiej do służb mundurowych.

Drut retencyjny- czy jest przeciwwskazaniem do korekcji wzroku?

Czy mając drut retencyjny na zębach można mieć laserową kolekcję wzroku?
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Drut retencyjny nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Jakie badania należy wykonać przed plastyką powiek?

Chce poddać się zabiegowi korekty powiek górnych. Jakie badania muszę wykonać?
Wioleta

Odpowiedź lekarza
Przed plastyką powiek odbywa się badanie kwalifikacyjne do tego zabiegu. Polega ono na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu odnośnie stanu zdrowia, oczekiwań oraz dokładnego zbadania oczu i ich okolic. Koszt kwalifikacji do plastyki powiek wynosi 150 zł i jest odejmowany od ceny zabiegu. Więcej informacji oraz cennik znajdzie Pani tutaj: https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/plastyka-powiek.php

Powrót do pracy po korekcie wzroku laserem.

Dużo pracuję przy komputerze, w sezonie urlopowym nie mogę sobie pozwolić na dłuższą niż tydzień nieobecność w pracy. Czy tyle mi wystarczy na powrót do biura?
 

Odpowiedź lekarza Czas, po jakim może Pani powrócić do pracy, jest zależny od metody, jaką będzie wykonany zabieg. Po zabiegu metodą SBK LASIK Pani może już następnego dnia wykonywać codzienne czynności (z niektórymi ograniczeniami przez okres od 2 tygodni do 2 miesięcy), po metodach TransPRK czy LASEK przez okres 2-4 dniu pacjenci odczuwają znaczny ból, więc praca może stanowić trudność w tym czasie, jednak tydzień po zabiegu będzie Pani mogła wrócić do pracy. Przy takiej pracy, jak Pani podaje, koniecznie jest robienie sobie przerw co 45-60 min., mieć możliwość zmiany charakteru czynności w pracy, tj. nie przy monitorze komputera. W cenie zabiegu otrzymuje Pani leki w postaci kropli, które należy przyjmować kilka razy dziennie przez 30 dni po laserowej korekcji wzroku. Na czas nieobecności w pracy wystawiane jest zwolnienie lekarskie na okres, jaki będzie Pani potrzebowała, nawet do 30 dni. Więcej o metodach znajdzie Pani tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Niedoczynność tarczycy i leki na trądzik a laserowa korekcja wzroku.

Czy lekka postać niedoczynności tarczycy jest przeciwwskazaniem do zabiegu (przyjmuje leki i wyniki są w normie)? Ile czasu po zakończeniu przyjmowania izotretynoiny mogę umówić się na badanie kwalifikacyjne (brak zmian skórnych, suche oczy)?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Z takim zaświadczeniem zgłasza się Pani na badanie kwalifikacyjne. Po jego wykonaniu, zapoznaniu się z zaświadczeniem od lekarza endokrynologa, będzie podjęta decyzja o możliwości przeprowadzenia zabiegu oraz metodzie, jaką będzie wykonana laserowa korekcja wzroku. W przypadku stosowania leku z grupy zawierających izotretynoinę konieczne jest odczekanie minimum 3 miesiące od zakończenia kuracji..

Choroby tarczycy, czy są przeciwwskazaniem?

Mam chorą tarczycę - Hashimoto. Przyjmuję lek Euthyrox. Znalazłam informację , że trzeba mieć stabilną dawkę i zaświadczenie od lekarza. Czy to wystarczy, aby choroba nie wykluczyła możliwości wykonania zabiegu?
Jola

Odpowiedź lekarza
Tak, niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Z takim zaświadczeniem zgłasza się Pani na badanie kwalifikacyjne i po jego wykonaniu oraz zapoznaniu się z zaświadczeniem od lekarza endokrynologa, lekarz operator decyduje o możliwości przeprowadzenia zabiegu oraz metodzie jaką będzie wykonana laserowa korekcja wzroku.

Wykonywanie zabiegu laserowej korekcji wzroku latem

Nosze się z zamiarem wykonania zabiegu korekty wzroku w lipcu. Czy to odpowiedni moment?
Kasia

Odpowiedź lekarza
Lato to równie dobry czas na wykonanie laserowej korekcji wzroku, jak inne pory roku. Najważniejsze jest to, aby po samym zabiegu przestrzegać zaleceń pozabiegowych min. braku możliwości korzystania z kąpieli w basenach, naturalnych zbiornikach wodnych, uprawiania intensywnego sportu przez 30 dni od zabiegu. Szczegółowe zalecenia przesyłamy na adres e-mail po zapisaniu się na procedurę jednodniową lub na badanie kwalifikacyjne. Można to zrobić telefonicznie lub wypełniając formularz wstępnej kwalifikacji ONLINE. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz aplikowanie kropli do oczu (wydawane w Centrum w ramach ceny zabiegu) według wypisu otrzymanego po zabiegu.

Powrót do pracy przed komputerem po laserowej korekcji wzroku.

Moja praca wiąże się z długim patrzeniem w monitory komputerów. Czy po zabiegu muszę mieć wolne i jak długo? Czy mogę wrócić do pracy od razu?
Darek

Odpowiedź lekarza
Powrót do pracy przy komputerze jest możliwy nawet następnego dnia lub kilka dni po zabiegu, natomiast ważne jest przestrzeganie zasad higieny pracy - robienie przerw, aby spojrzeć w dal, stosowanie filtra niebieskiego światła, czy nawilżanie oka. Na ten czas możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Na ile czasu mogę otrzymać zwolnienie lekarskie po plastyce powiek?

Chcę poddać się zabiegowi korekty powiek górnych. Na ile czasu mogę dostać zwolnienie lekarskie po takim zabiegu?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Wizyta kontrolna po zabiegu plastyki powiek, na której zdejmowane są szwy, odbywa się tydzień później. Na ten czas może Pani otrzymać zwolnienie lekarskie lub dłużej.

Ile wcześniej trzeba przestać korzystać z soczewek przed badaniem kwalifikacyjnym do laserowej korekcji wzroku?

Czy na badanie wstępne można przyjechać w soczewkach?
Ile czasu przed badaniem nie można nosić soczewek ?

Kamil

Odpowiedź lekarza
W trakcie badania kwalifikacyjnego sprawdzany jest między innymi kształt i grubość rogówki, które mogą uleć zmianie przez soczewki kontaktowe. W związku z tym prosimy do badania nie korzystać z soczewek kontaktowych minimum 1-2 dni. Jeśli Pan planuje badanie kwalifikacyjne i zabieg w tym samym dniu (procedura jednodniowa) to czas ten wydłuża się do minimum 7 dni.

Kiedy mogę wrócić do pracy przed komputerem?

Jeżeli zabieg wykonywany będzie metoda SBK LASIK to po jakim czasie można wrócić do pracy przed komputerem?
Kamil

Odpowiedź lekarza
Powrót do pracy przed komputerem po zabiegu wykonanym metodą SBK LASIK może nastąpić nawet kolejnego dnia. Należy jednak pamiętać o robieniu przerw w czasie pracy, czyli 5-10 min przerwy na godzinę pracy przed ekranem oraz stosować się ściśle do zaleceń pozabiegowych, związanych z przyjmowaniem leków w formie kropli oraz kropli nawilżających co godzinę.

Kilka pytań do specjalisty.

Myślę nad laserowa korekcją wzroku, ale mam kilka pytań, które najlepiej zadam specjalistom.
1. Jakie są ograniczenia po zabiegu? Chodzi mi, czy trzeba brać urlop w pracy, jeżeli pracuje się 8h przy komputerze? Na co trzeba uważać w czasie po zabiegu?
2. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Czy jakiś czas wcześniej trzeba zrezygnować z czegoś czy można z miejsca przystąpić do zabiegu?
3. Jak długo trwa kuracja po zabiegu?
4. Jak długo u Państwa się czeka na badanie kwalifikujące oraz zabieg?

Krzysztof

Odpowiedź lekarza
1. Po zabiegu laserowej korekcji wzroku powrót do pracy przed komputerem może nastąpić po 1-3 dniach od zabiegu (to zależy od metody wykonania zabiegu). Na ten czas lekarz wystawi Panu zwolnienie lekarskie lub może Pan skorzystać z urlopu. Konieczne jest robienie przerw w pracy tj 5-10 min na każdą godzinę. Po zabiegu należy stosować leki (krople), unikać zakurzonych i zapylonych pomieszczeń, przez 7 dni po zabiegu należy spać w osłonkach na oczy, stosować okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz budynków, ograniczyć intensywną aktywność fizyczną (lekki trening aerobowy może być wykonany już po 4-5 dniach po zabiegu). Krople, osłonki oraz okulary otrzymuje Pan w cenie zabiegu.
2. Jeśli nosi Pan soczewki kontaktowe to należy zaprzestać ich stosowania na minimum 7 dni przed wizytą w Centrum. W przypadku stosowania leków na stałe, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu oraz o braku zmian przyjmowanej dawki leku przez 6 kolejnych miesięcy.
3. Czas rekonwalescencji po zabiegu trwa 30 dni.
4. Procedury jednodniowe przeprowadzamy dwa dni w tygodniu, czas oczekiwania to maksymalnie 1-2 tygodnie od kontaktu e-mailem lub telefonicznego.

Czy taka „mała” wada może być skorygowana laserem?

Mam 18 lat i niewielką wadę wzroku, natomiast marzy mi się aby okularów nie potrzebować.
Czy taka wada -1,5, -1,75 kwalifikuje się do zabiegu laserowego ?

Rafał

Odpowiedź lekarza
Podana przez Pana wada wzroku mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. W związku z Pana młodym wiekiem istotne jest również, aby wada była stabilna, nie może być wahań większych niż 0,5 dioptrii w przeciągu roku. Jeśli jest Pan zainteresowany badaniem kwalifikacyjnym, prosimy o wypełnienie kwestionariusza wstępnej kwalifikacji online lub kontakt telefoniczny bądź e-mailowy.

Przez jaki czas karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku?

Jestem zainteresowana laserową korekcją wzroku, jednak aktualnie dyskwalifikuje mnie jedna rzecz - mianowicie karmię piersią.By móc się zakwalifikować do zabiegu, jaki okres musi minąć od zakończenia karmienia?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
W okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po skończeniu laktacji to około 6 miesięcy, wówczas hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania sprzed okresu karmienia piersią.

Praca stewardessy a zwolnienie lekarskie.

Pracuje jako stewardessa. Na jak długo powinnam wziąć zwolnienie lekarskie aby bezpiecznie wrócić do pracy?
Miriam

Odpowiedź lekarza
Długość zwolnienia powinna być indywidualnie ustalona z lekarzem - zależy to od ilości godzin dziennie spędzonych w samolocie. Rekomendowanym czasem jaki powinna Pani mieć wolny od pracy to około dwa tygodnie. Oczywiście może to ulec zmianie po rozmowie z lekarzem.

Kilka pytań odnośnie zabiegu i czasu po nim.

Chciałabym wykonać u Państwa korektę wzroku. Obecnie mam wadę około -6 na oba oczy, od wielu lat noszę soczewki kontaktowe (OL -5.5, OP -6). Czy zabieg mogę wykonać w ciągu jednego dnia? Jak wygląda przygotowanie do zabiegu i czy po zabiegu wystawiają Państwo zwolnienie lekarskie z pracy na czas rekonwalescencji (pracuję co najmniej 8 godzin dziennie przed komputerem)?
Dominika

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią wada wzroku mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku koryguje obie te wady oraz ich kombinacje. W naszym Centrum Okulistycznym przeprowadzamy procedury jednodniowe czyli badanie kwalifikacyjne i zabieg w tym samym dniu. Badanie kontrolne odbywa się dzień lub tydzień po zabiegu w zależności od metody do jakiej zostanie Pani zakwalifikowana. Przed procedurą jednodniową nie można korzystać z soczewek kontaktowych przez minimum 7 dni. W dniu zabiegu nie można wykonywać makijażu, używać perfumowanych dezodorantów, perfum, należy przyjść w wygodnym stroju. Na zabieg zalecamy przyjść z osobą towarzyszącą- po zabiegu nie można prowadzić auta. W dniu zabiegu trzeba być wolnym od jakichkolwiek infekcji. Tak, wystawiamy zwolnienie lekarskie, jeśli zgłosi Pani taką potrzebę. Jego czas jest ustalany indywidualnie, maksymalnie do 30 dni po zabiegu.

Korekta wysokiego stopnia krótkowzroczności.

Od 30 lat nosze soczewki kontaktowe. Wada -7,0 prawe: -6,75 lewe. W tej chwili dochodzi jeszcze problem z czytaniem. Czy jesteśmy w stanie coś z tym poradzić? Jaki okres czasu nie mogę nosić soczewek aby udać się do Państwa na wizytę kwalifikacyjną i ewentualną możliwość poddania się korekcie wzroku?
Dorota

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią krótkowzroczność jest możliwa do skorygowania. Po 40-45 roku życia pojawia się potrzeba korzystania z okularów do czytania. Jest to naturalny proces pojawiający się w tym wieku. Po wykonanym zabiegu laserowej korekcji wzroku będzie Pani korzystać jedynie z okularów do czytania. Przed badaniem kwalifikacyjnym nie można korzystać z soczewek kontaktowych minimum 1 dzień natomiast przed zabiegiem oraz procedurą jednodniową (badanie kwalifikacyjne oraz zabieg w tym samym dniu) 7 dni. Więcej informacji o procedurze jednodniowej i badaniu kwalifikacyjnym znajdzie Pani tutaj: https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/procedura-jednodniowa.php

Jak w praktyce wygląda poprawa powiek?

Planuję poprawę wyglądu oprawy oczu tzn. poprawa powiek górnych i dolnych. Jak to wygląda w praktyce, ile to kosztuje i ile trwa operacja, czy jest pod znieczuleniem miejscowym czy w pełnej narkozie. Jak długo trzeba być w waszej klinice, czy od razu w ten sam dzień się wychodzi na te i inne pytania proszę o odpowiedź.
Henryka

Odpowiedź lekarza
Zabieg plastyki powiek górnych i dolnych może się odbyć po wizycie kwalifikacyjnej, na której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad odnośnie Pani zdrowia ogólnego, przedstawiany jest przewidywany efekt zabiegu oraz plan leczenia. Zabieg plastyki powiek przeprowadzany jest znieczuleniu miejscowym, trwa około 1godziny. Dokładny opis przebiegu zabiegu znajdzie Pani w naszym artykule https://www.artlife.com.pl/posts/plastyka-powiek-ndash-jak-wyglada-zabieg-i-rekonwalescencja-jakie-efekty-i-przeciwwskazania-946.php Koszt zabiegu plastyki powiek górnych mieści się w przedziale od 3100 zł do 3600 zł, koszt plastyki powiek dolnych od 3600 zł do 4100 zł. Ostateczna kwota ustalana jest podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na jej wyższą wartość może mieć wpływ kilka czynników, m.in. dodatkowe przepukliny tłuszczowe do usunięcia.

Pytania dotyczące laserowej korekcji wzroku

Mam 28 lat, od 10 lat noszę okulary korekcyjne na krótkowzroczność oraz astygmatyzm. OP sfera:-3,0 CYLINDER: -1,0 OŚ: 105 OL sfera:-3,75CYLINDER: -0,75 OŚ: 40
1) Czy przy mojej wadzie jest możliwość poprawy wzroku, by móc widzieć idealnie?
2) Jaki byłby mniej więcej koszt korekcji wzroku przy wadzie krótkowzroczności z astygmatyzmem?
3) Leczę się endokrynologiczne na niedoczynność tarczycy, hormony mam pod kontrolą. Czy jest jakieś przeciwwskazanie do wykonania laserowej korekcji wzroku?
4) Wspinam się na ściance, czy musiałabym zrezygnować na jakiś czas z uprawiania tego sportu?

Justyna

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią wada wzroku mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku koryguje obie te wady oraz ich kombinacje.
1. Zabieg daje możliwość widzenia tak, jak w najlepiej dobranych dla Pani okularach.
2. Cena zabiegu uzależniona jest od metody, do jakiej zostanie Pani zakwalifikowana. Ceny za oboje oczu mieszczą się w przedziale 5900 zł do 6400 zł. W procedurze jednodniowej (badanie kwalifikacyjne i zabieg w tym samym dniu) cena badania 250 zł jest odejmowana od ceny zabiegu. Cena zabiegu obejmuje również okulary przeciwsłoneczne, osłonkę na oko, krople do stosowania przez miesiąc oraz pierwszą wizytę kontrolną, która odbywa się dzień lub tydzień po zabiegu.
3. Choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przy chorobach związanych z tarczycą może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz może wydłużyć się czas rekonwalescencji.
4. Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie wolno na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować szybkim krokiem. Należy unikać dźwigania ciężarów i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Zalecamy przerwę od wspinaczki przez okres miesiąca czasu.

Po jakim czasie od skończenia laktacji mogę poddać się zabiegowi?

Pół roku temu urodziłam dziecko i przez 5 miesięcy karmiłam piersią. Kiedy będę mogła przyjechać do Państwa na badanie i zabieg tego samego dnia?
Ania

Odpowiedź lekarza
W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na procedurę jednodniową (badanie kwalifikacyjne i zabieg tego samego dnia) po porodzie lub skończeniu karmienia piersią to około 6 miesięcy, wówczas hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania z przed okresu ciąży.

Laserowa korekcja wzroku a powrót do pracy przed komputerem.

Dużo pracuję przy komputerze. Czy w związku z tym po zabiegu będę musiała iść na zwolnienie lekarskie na 30 dni czy będę mogła wcześniej wrócić do pracy?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
W przypadku pracy przed komputerem, bardzo często nasi pacjenci wracają do pracy już następnego dnia po korekcji metodą SBK LASIK. Po zabiegu metodami LASEK i TransPRK można wrócić do pracy minimum po tygodniu. Proponujemy w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy lub skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Praca przy komputerze, kiedy można wrócić? Czy niedotlenienie rogówki może być przeciwwskazaniem?

Pracuję 8h przy komputerze.
1.Czy po korekcji laserowej SBK LASIK po tygodniu będę mogła wrócić do pracy przy komputerze?
2. Czy niedotlenienie rogówki przez noszenie szkieł kontaktowych uniemożliwia przeprowadzenie takiego zabiegu?
Proszę o odpowiedź.

Dorota

Odpowiedź lekarza
To, jaką metodą może mieć Pani wykonany zabieg, dobiera lekarz na podstawie wyniku badania kwalifikacyjnego po przeprowadzeniu szeregu badań oraz wywiadu medycznego. Po każdej metodzie, po tygodniu powrót do pracy przy komputerze jest możliwy, natomiast ważne jest przestrzeganie zasad higieny pracy - robienie przerw, aby spojrzeć w dal, stosowanie filtra niebieskiego światła, czy nawilżanie oka. Jeśli chodzi o niedotlenienie rogówki, nie jest to przeciwwskazaniem, jednak dopiero na badaniu kwalifikacyjnym lekarz powie Pani dokładnie, po jakim czasie od zdjęcia soczewek można wykonać ewentualny zabieg.

Zalecenia pozabiegowe dotyczące prowadzenia auta i lotu samolotem

Po ilu dniach od zabiegu można jeździć samochodem i lecieć samolotem?
Aneta

Odpowiedź lekarza
Lot samolotem rekomendujemy po 3 dniach od zabiegu. Prowadzenie auta po zabiegu to jest kwestia indywidualna, zależna od wady wzroku oraz stabilizacji widzenia po zabiegu. Najczęściej po wizycie kontrolnej można już prowadzić auto, ale nie jest to reguła.

Czy można skorygować astygmatyzm?

Chciałbym się dowiedzieć, czy kwalifikuje się do korekcji wzroku, byłem u okulisty i powiedział że mam trudną wadę, soczewki nie wchodzą w grę ze względu na cylindry. Moja wada astygmatyzm: Prawe oko +0.25/ -4 i jeszcze jakaś wartość 170 nie wiem co to, Lewe oko 0,0/ -4 i trzecia wartość 10.
Karol

Odpowiedź lekarza
Podana przez Pana wada wzroku mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. Laserowa korekcja wzroku koryguje obie te wady oraz ich kombinacje. Zapraszam Pana na badanie kwalifikacyjne, podczas którego zostanie wykonany szereg testów i pomiarów oraz dowie się Pan, jaką metodą można wykonać zabieg. Aby zapisać się na badanie kwalifikacyjne, proszę o wypełnienie kwestionariusza wstępnej kwalifikacji online lub kontakt telefoniczny.

Czy praca przy komputerze może mieć wpływ na oczy?

Pracuje przy komputerze ok 8-10h. Czy po laserowej korekcji wzroku i długotrwałego używania komputera, wada może powrócić po iluś latach? 
Magda

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku koryguje wzrok tak samo, jak najlepiej dobrane okulary. Wszystko zależy od tego jak duża wada wzroku zostanie usunięta oraz od trybu życia. Ważna jest higiena pracy podczas korzystania z komputera - należy robić przerwy 5-10 minut co godzinę i patrzeć na inne dalsze odległości. Poprawa wzroku po laserowej korekcji jest stopniowa, a stabilny efekt osiąga się w okresie około sześciu miesięcy po jego wykonaniu. Po zabiegu każdy pacjent otrzymuje informacje i zalecenia, do których powinien się ściśle stosować. Ponadto pacjent otrzymuje zestaw kropli, których regularne aplikowanie przez miesiąc ma duży wpływ na wyleczenie, zapobieganie powikłaniom i prawidłowe nawilżenie oka podczas rekonwalescencji oraz optymalny efekt ostrości wzroku po korekcji laserem.

Cena i wiek, w którym można podejść do laserowej korekcji wzroku.

Mam pytanie: jaka jest cena laserowej korekcji wzroku a dokładnie astygmatyzmu u nastolatka 16lat.
Marian

Odpowiedź lekarza
Laserową korekcję wady wzroku wykonujemy od 18 roku życia. Ważne też, aby wada była stabilna od co najmniej roku. Koszt badania kwalifikacyjnego wynosi 250zł, a maksymalny koszt zabiegu na oboje oczu to 6400zł (cena zależy od metody wykonania, a tą odpowiednio dobiera lekarz po badaniu kwalifikacyjnym). W procedurze jednodniowej (badanie i zabieg tego samego dnia) koszt badania kwalifikacyjnego (250zł), odejmowany jest od całości kosztu zabiegu obu oczu, więc cała procedura – kwalifikacja i korekcja maksymalnie wynosi 6400 zł. Cena obejmuje okulary przeciwsłoneczne, osłonki na oczy, krople do stosowania przez miesiąc oraz pierwszą wizytę kontrolną, która odbywa się dzień lub tydzień po zabiegu. Zależy to od metody, do której zostanie Pan/Pani zakwalifikowany/a.

Czas oczekiwania i zwolnienie lekarskie.

Jak długo czeka się na zabieg? Czy po zabiegu będzie potrzebne zwolnienie lekarskie? 

Anna

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum laserową korekcję wzroku wykonujemy również w procedurze jednodniowej, czyli badanie kwalifikacyjne i po pozytywnym wyniku możemy przystąpić do zabiegu laserowej korekcji wzroku w tym samym dniu. W przypadku procedury jednodniowej cena kwalifikacji odejmuje się od ceny korekcji na obu oczach. Obecnie cena kwalifikacji to 250 zł. Zabieg także może być wykonany w innym dogodnym terminie. Procedury jednodniowe wykonywane są dwa razy w tygodniu i wyprzedzenie z jakim należy się zapisać, to około 1-2 tygodnie.
Bardzo często nasi pacjenci wracają do pracy już następnego dnia po korekcji metodą SBK LASIK. Jednak jeśli Pani zawód związany jest z dużym wysiłkiem fizycznym lub wiąże się z przebywaniem w zakurzonych miejscach - warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od lekarza wykonującego zabieg. Po zabiegu metodami LASEK i TransPRK można wrócić do pracy minimum po tygodniu. Proponujemy w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy lub poprosić o zwolnienie lekarskie.

Czy moja wada jest do skorygowania?

Aktualnie noszę soczewki kontaktowe o mocy -7 na oko lewe oraz -7.5 na oko prawe. Do tego mam astygmatyzm (lewe oko - cylinder -2.25, oś 150; prawe oko - cylinder -2.25, oś 30). Czy tak duża wada w połączeniu z astygmatyzmem kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku? 
Anna

Odpowiedź lekarzaJak najbardziej ma Pan szanse na laserową korekcję wzroku. Podana przez Pana wada mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. W pierwszej kolejności zapraszam Pana na badanie kwalifikacyjne, podczas którego zostanie wykonany szereg testów i pomiarów oraz dowie się Pan, jaką metodą można wykonać zabieg. Proszę pamiętać, aby przez 2-3 dni przed badaniem kwalifikacyjnym nie korzystać z soczewek kontaktowych, a przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku nie można z nich korzystać minimum 7 dni.

Czy pora roku ma znaczenie w przypadku laserowej korekcji wzroku?

Zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku, ale mam wątpliwość, czy można wykonać zabieg latem?
Anna

Odpowiedź lekarza
Lato to równie dobry czas na wykonanie laserowej korekcji wzroku, jak inne pory roku. Najważniejsze jest to, aby po samym zabiegu przestrzegać zaleceń pozabiegowych min. braku możliwości korzystania z kąpieli w basenach, naturalnych zbiornikach wodnych, uprawiania intensywnego sportu przez 30 dni od zabiegu. Szczegółowe zalecenia przesyłamy na adres e-mail po zapisaniu się na procedurę jednodniową lub na badanie kwalifikacyjne. Można to zrobić telefonicznie lub wypełniając formularz wstępnej kwalifikacji (https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/kwestionariusz-wstepnej-kwalifikacji-do-laserowej-korekcji-wzroku.php) ONLINE. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych oraz aplikowanie kropli do oczu (wydawane w Centrum w ramach ceny zabiegu) według wypisu otrzymanego po zabiegu.

Sporty walki po laserowej korekcji wzroku.

Od jakiegoś czasu skłaniam się ku laserowej korekcji wzroku. Obecnie moja wada wynosi -6.0 na prawe oko oraz -5.75 na lewe oko oraz 0.25 astygmatyzm (prawe i lewe oko) lecz nurtuje mnie pewna kwestia :
Otóż trenuje sporty walki i często zdarza się, że na skutek ciężkich treningów mam bardzo duże ciśnienie, także często dostaje ciosy w głowę lub właśnie np. w okolice oczu, czasem zdarzy się nawet przyjąć cios na otwarte oko, czy takie treningi oraz otrzymywanie ciosów może spowodować, że np. będę miał jakieś komplikacje zdrowotne ze względu na rodzaj sportu który uprawiam ?

Adrian

Odpowiedź lekarza
Podana przez Pana wada wzroku jest jak najbardziej do skorygowania. W przypadku uprawiania sportów ekstremalnych, jakimi są sporty walki, lekarz po wnikliwym badaniu kwalifikacyjnym oraz dokładnym wywiadzie medycznym dobierze najodpowiedniejszą metodę laserowej korekcji wzroku.  Zalecaną w tej sytuacji jest metoda TransPRK lub LASEK. Więcej o tych metodach może się Pan dowiedzieć tutaj: link: https://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php
Również istotne jest to, aby zastosować się do zaleceń pozabiegowych i wstrzymać się z wymagającymi treningami przez 30 dni od zabiegu. Po tym czasie może Pan stopniowo wracać do ćwiczeń.

Pytanie o przebieg zabiegu

Czy zabieg laserowej korekcji boli? Boję się samego zabiegu, że coś mnie zaskoczy i mogę się poruszyć w trakcie.
Aneta

Odpowiedź lekarza
W trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku podawane są krople przeciwbólowe, które skutecznie znieczulają gałkę oczną, więc sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. W podczas przygotowania Pani do zabiegu pielęgniarka wyjaśnia krok po kroku przebieg całej procedury. Począwszy od wejścia i położenia się na łóżku lasera, jaki i czynności wykonywanych przez lekarza. Po przejściu do gabinetu zabiegowego ta sama pielęgniarka asystuje Pani w trakcie wykonywania procedury. W odpowiednim momencie jest pani informowana o kolejnych krokach procedury przez zespół medyczny. Najważniejsze to, aby słuchała i wykonywała Pani poleceń personelu i pozostała opanowana w trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku. Cała procedura w gabinecie zabiegowym trwa około 15-20 min na oboje oczu.

Szanse na laserową korekcję wzroku

Jestem zainteresowana operacją. Posiadam okulary od ok.20 lat. Mam 37, moja wada to ok.-4.5. Mam szanse na zabieg? Jaki to koszt?
Aneta

Odpowiedź lekarza
Jak najbardziej ma Pani szanse na laserową korekcję wzroku. Podana przez Panią wada mieści się w zakresie pracy lasera, która wynosi od -14,0 do +6,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzm. W pierwszej kolejności zapraszam Panią na badanie kwalifikacyjne podczas którego zostanie wykonany szereg badań oraz dowie się Pani, jaką metodą można wykonać zabieg.
Koszt badania kwalifikacyjnego to 250 zł. Maksymalny koszt zabiegu obu oczu to 6400 zł. Szczegółowy cennik jest na naszej stronie. W przypadku procedury jednodniowej (czyli badanie kwalifikacyjne i zabieg w tym samym dniu), cena badania jest odejmowana od ceny zabiegu obu oczu.
Aby zapisać się na badanie kwalifikacyjne, proszę o wypełnienie kwestionariusza wstępnej kwalifikacji online lub kontakt telefoniczny.

Zabieg laserowej korekcji wzroku a robienie tatuażu

Czy przed bądź po zabiegu laserowej korekcji wzroku robiony tatuaż jest jakimś zagrożeniem bądź ciągnie za sobą jakiekolwiek rodzaju powikłania?
Johnny

Odpowiedź lekarza
Czas, jaki powinien upłynąć po wykonaniu tatuażu a zabiegu, to 1 miesiąc. Po laserowej korekcji wzroku należy odczekać 2 miesiące, aby wykonać tatuaż. Jest to związane z  ogólną odporność organizmu, która może być obniżona podczas rekonwalescencji po procedurach.

Przygotowanie do laserowej korekcji wzroku. Przeciwwskazania do zabiegu

Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda przygotowanie do zabiegu. Mam wadę około -5 i -4,5. Czy są jakieś wyraźne przeciwwskazania? Jakie badania powinnam zrobić?
Marta

Odpowiedź lekarza
W dniu zabiegu należy przyjść w wygodnym, nie krępującym ruchów, stroju. Należy być wolnym od infekcji. Nie wolno wykonywać makijażu oraz używać perfum lub innych zapachów w sprayu. Więcej zaleceń przed zabiegiem otrzyma Pani w e-mailu. Przed badaniem nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Jeśli posiada Pani wyniki ostatnich badań okulistycznych, to watro je mieć ze sobą na badaniu kwalifikacyjnym.
Ważniejszymi przeciwwskazaniami do zabiegu laserowej korekcji wzroku są: wiek poniżej 18 roku życia, brak stabilizacji wady, choroby oczu, zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy, wszczepiony rozrusznik serca, choroby nowotworowe, choroby psychiczne, uzależnienia, ciąża i karmienie piersią.

Terapia hormonalna - czy jest przeciwwskazaniem?

Zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku jestem krótkowidzem, używam soczewek kontaktowych o mocy -1.75 D, ale jestem aktualnie w trakcie terapii hormonalnej lekiem Femoston - czy to może być przeciwwskazanie do zabiegu?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Przyjmowanie leków harmonalnych nie jest przeciwwskaniem do laserowej korekcji wzroku. W takim przypadku konieczne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego o ustabilizowaniu dawki na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy oraz braku zmian w dawce przez kolejne 6 miesięcy po zabiegu.

Ograniczenia po zabiegu - jakie są?

Od kilku lat zastanawiam się nad zabiegiem laserowym, ale jakoś do tej pory nic więcej w tym kierunku nie zrobiłem i mam nadzieję, że nie jest za późno i się kwalifikuję. Mam 39 lat. Rozumiem, że to można ocenić dopiero po badaniu, ale mam kilka pytań przed badaniem, przy założeniu, iż się nadaję.
1. Czy są jakieś ograniczenia po zabiegu, np. dźwiganie, latanie, jazda samochodem, ćwiczenia fizyczne? Jeśli tak, to jakie i jak długo?
2. Od czego zależy rodzaj zabiegu i czym one się różnią?
3. Czy w moim wieku ma to sens?

Jakub

Odpowiedź lekarza
Podczas rekonwalescencji, która trwa około miesiąc, nie można korzystać z saun, basenów i naturalnych zbiorników wodnych, należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Należy unikać zakurzonych, zadymionych i zapylonych miejsc przez miesiąc od wykonania zabiegu.
Metoda, jaką będzie wykonywany zabieg, dobierana jest na podstawie przeprowadzonych badań w trakcie kwalifikacji oraz wywiadu z Pacjentem. Dokładny opis metod znajdzie pan tutaj:
http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php
oraz czym się różnią metody na podstronie najcześciej zadawanych pytań tutaj:
http://www.artlife.com.pl/pl/faq.php
Pana wiek nie jest ograniczeniem, jak najbardziej jest sens poddanie się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, aby cieszyć się widzeniem bez soczewek kontaktowych czy okularów.

Na ile czasu mogę otrzymać zwolnienie lekarskie?

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego oraz instruktorem pływania, decydując się na laserową korektę obu oczu, na jak długo miałabym wystawione zwolnienie?
Marta

Odpowiedź lekarza
W trakcie rekonwalescencji po zabiegu laserowej  korekcji wzroku, która trwa do 30 dni, nie można korzystać z saun, basenów i naturalnych zbiorników wodnych, należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. W związku z tym zalecamy maksymalną ilość zwolnienia lekarskiego czyli 30 dni.

Co można, a co nie po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jestem zainteresowany laserową korekcją wzroku. Moja wada to krótkowzroczność  -1.75 D. Mam do Państwa parę pytań dotyczących samego zabiegu jak i okresu po.
1. Jakie są przeciwskazania do zabiegu ?
2. Czy u Państwa wykonywany jest zabieg jednodniowy tzn. badania kwalifikacyjne i zabieg tego samego dnia?
3. Czego nie można i przez jak długo robić po zabiegu?
Ważne:
- podróż samolotem?
-prowadzenie auta – kierowca zawodowy- kiedy powrót do pracy?
4. Jaki jest koszt wykonania badania i zabiegu?
5. Kiedy po zabiegu trzeba się stawić na wizytę kontrolna?

Artur

Odpowiedź lekarza
1) Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu laserowej korekcji wzroku są: wiek poniżej 18 roku życia, brak stabilizacji wady, choroby oczu, zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy, wszczepiony rozrusznik serca, choroby nowotworowe, choroby psychiczne, uzależnienia.
Poniżej link do artykułu na ten temat:
http://www.artlife.com.pl/posts/przeciwwskazania-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku-655.php

2) Jest u nas możliwa procedura jednodniowa. Laserowa korekcja wzroku w procedurze jednodniowej jest wykonywana we wtorki i czwartki. W godzinach porannych jest badanie kwalifikacyjne, jak się Pan zakwalifikuje i zdecyduje to zabieg odbywa się po godzinie 16:00. Poniżej link ze szczegółami:
http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/procedura-jednodniowa.php

3) Lot samolotem rekomendujemy po 3 dniach od zabiegu. Prowadzenie auta po zabiegu to jest kwestia indywidualna, zależna od wady wzroku oraz stabilizacji widzenia po zabiegu, najczęściej po wizycie kontrolnej można już prowadzić auto, ale nie jest to reguła. Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym, nie można korzystać z saun, basenów, naturalnych zbiorników wodnych. Należy unikać zakurzonych i zapylonych miejsc przez miesiąc od wykonania zabiegu.

4) Koszt badania kwalifikacyjnego to 250 zł, a maksymalny koszt zabiegu obu oczu to 6400 zł. W procedurze jednodniowej, jeżeli się Pan zakwalifikuje na zabieg obu oczu, to od ceny zabiegu odejmowany jest koszt badania kwalifikacyjnego. Osobom spoza Trójmiasta, które zdecydują się na zabieg laserowej korekcji wzroku w procedurze jednodniowej, dodatkowo odejmiemy od ceny zabiegu obu oczu kwotę 200 złotych, jako części kosztów noclegu, na podstawie okazania potwierdzenia rezerwacji noclegu. Szczegółowy cennik znajdzie Pan na naszej stronie:
http://www.artlife.com.pl/pl/cennik.php

5) Wizyta kontrolna odbywa się dzień po zabiegu lub tydzień po zabiegu, to zależy do której metody się Pan zakwalifikuje (w trakcie badania kwalifikacyjnego lekarz na podstawie wyników oraz rozmowy z Panem określa, czy się Pan kwalifikuje do zabiegu oraz do jakiej metody). Więcej informacji na temat metod jest na naszej stronie:
http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Kilka pytań w związku z laserową korekcja wzroku.

Jestem zainteresowana przeprowadzeniem zabiegu laserowej korekty wzroku. Najwygodniejszą opcją byłoby dla mnie skorzystanie z oferty procedury jednodniowej, którą Państwo oferujecie.
Proszę o udzielenie mi kilku informacji dotyczących zabiegu:
- czy po zabiegu można od razu wrócić do pracy przy komputerze?
- czy wykonanie zabiegu wiąże się z koniecznością zwolnienia lekarskiego? jeśli tak, to czy Państwo takie zwolnienie możecie wystawić na okres rekonwalescencji?

Joanna

Odpowiedź lekarza
Powrót do pracy przy komputerze po zabiegu laserowej korekcji wzroku jest kwestią indywidualną oraz zależy od metody wykonania zabiegu. Zalecamy, aby po zabiegu wykonanym metodą SBK LASIK zrobić kilkudniową przerwę od pracy przed monitorami, natomiast jeżeli jest to niemożliwe, to należy częściej zakraplać oczy (co godzinę) oraz robić przerw w trakcie pracy, co 45 min. W przypadku wykonania laserowej korekcji wzroku metodami LASEK lub TransPRK praca w ciągu tygodnia po zabiegu nie jest możliwa.
Wykonanie zabiegu nie wiąże się z koniecznością zwolnienia lekarskiego, jeżeli zabieg był wykonany metodą SBK LASIK. Po metodach LASEK i TransPRK zwolnienie lekarskie będzie potrzebne na 5-10 dni. Po laserowej korekcji wzroku można (nie trzeba) korzystać ze zwolnienia lekarskiego (lekarz może wystawić go do 30 dni od zabiegu, czyli na okres rekonwalescencji).

Specjalistyczne badanie okulistyczne

Piszę z zapytaniem o badanie wzroku, jak wygląda badanie, czy zawiera się w nim badanie dna oka oraz ciśnienia oka, ile wynosi jego cena i kiedy można się najwcześniej zapisać na wizytę.
Kinga

Odpowiedź lekarza
W trakcie badania okulistycznego lekarz wykonuje: badanie ostrości wzroku w dal i do bliży, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie aparatu ochronnego oka, badanie odcinka przedniego gałki ocznej, badanie dna oka (podawane są krople, po których nie można prowadzić auta przez 3-4 godziny po badaniu).
 

Co oznacza stabilność wady wzroku?

Czy jeżeli moja wada wzroku zmieniła się w ostatnim roku o jakieś 0,25 – 0,5 to czy jest w ogóle sens laserowej korekcji ? Dodatkowo mam problem z suchością oczu, ale wydzielanie łez (test Schimmera) jest ok? Marzy mi się korekcja, ale nie wiem, czy w moim przypadku jest sens się nad nią zastanawiać.
Karolina

Odpowiedź lekarza
Aby przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku konieczne jest ustabilizowanie wady wzroku. Wahania widzenia nie mogą być większe niż 0,5 dioptrii. Jeśli miała Pani zmieniane okulary w ostatnim roku o więcej niż 0,5 dioptrii, to może to znaczyć, że Pani wada nie jest stabilna. Jeśli zmiana była mniejsza, to może być to również margines błędu pomiarowego (może mieć wpływ pora badania - np. po całym dniu pracy przy komputerze - oczy mogą być zmęczone). Suchość oczu nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Jak przygotować się do badania kwalifikacyjnego?

Jestem zainteresowana wykonaniem laserowej korekcji wzroku. Czy muszę jakoś specjalnie  przygotować do badania? Mam zagęszczone rzeszy, czy przed samym badaniem powinnam je ściągnąć?
Beata

Odpowiedź lekarza
Jeśli nosi Pani soczewki kontaktowe, to należy z nich zrezygnować na 2 dni przed badaniem kwalifikacyjnym i na 7 dni przed procedurą jednodniową (badanie kwalifikacyjne i zabieg w tym samym dniu). Na samo badanie kwalifikacyjne nie musi Pani szczególnie się przygotowywać. W trakcie badania podawane są krople, po których nie można prowadzić auta przez 3-4 godziny po badaniu. Sztuczne rzęsty nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania kwalifikacyjnego oraz zabiegu. Nie ma konieczności zdejmowania rzęs przed wizytą kwalifikacyjną i zabiegiem.

Kilka pytań odnośnie laserowej korekcji wzroku.

Czy zabieg może być wykonany podczas menstruacji?
W jakim okresie po zabiegu można zajść w ciążę?
W jakim okresie po zabiegu można podróżować samolotem?

Ewa

Odpowiedź lekarza
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu podczas menstruacji.
Czas stabilizacji wzroku po zabiegu laserowej korekcji może trwać do 6 miesięcy. W tym okresie nie powinny zachodzić wahania w układzie hormonalnym. W trakcie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety, spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Po upływie 6 miesięcy można planować ciążę.
Podczas rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji należy zwracać szczególną uwagę na nawilżenie oczu. W trakcie lotu samolotem oczy są narażone na bardzo suche powietrze. Aby zminimalizować ich wysychanie, zalecamy odbycie podróży samolotem nie wcześniej niż 3 dni po zabiegu i zakrapianie co godzinę do oczu kropli nawilżające bez konserwantów (będą wydane w zestawie leków przed zabiegiem, zestaw jest w cenie zabiegu) .

Czy potrzebne są wyniki poprzednich badań okulistycznych?

Czy jeśli nie chodziłam regularnie do okulisty, a dokładniej ostatni raz byłam w wieku 19 lat (czyli około 3 lata temu), to możliwa będzie korekcja laserowa wzroku bez rocznej dokumentacji medycznej?
Roksana

Odpowiedź lekarza
Stabilność wady wzroku jest jednym z najbardziej kluczowych parametrów kwalifikującym bądź nie, do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Tylko w przypadku braku wahań (maksymalnie 0,25-0,5 dioptrii w ciągu roku) można przeprowadzić zabieg tak, aby jego skutek był stały. Jeśli od ostatniej wizyty okulistycznej nie musiała Pani wymieniać szkieł w okularach na mocniejsze lub słabsze, wskazywałoby to na stabilność wady wzroku. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne w celu sprawdzenia, czy wada jest stabilna oraz czy kwalifikuje się Pani do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Czy wiek może być przeciwwskazaniem?

Moja wada oczu to -2.5 lewe i prawe, astygmatyzm no i wiek (47 lat) .Czy wiek stoi na przeszkodzie w korekcji laserowej?
Wiesław

Odpowiedź lekarza
W przypadku laserowej korekcji wzroku nie ma górnych ograniczeń wiekowych. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia oraz brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Należy również wykluczyć choroby oczu takie jak zaćma, jaskra czy inne schorzenia, dyskwalifikujące z wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podana wada może być skorygowana po pozytywnym przejściu badania kwalifikacyjnego. Więcej o badaniu znajduje się tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/badanie-kwalifikacyjne-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku.php

Aparat ortodontyczny- czy można mieć zabieg korekcji wzroku?

Czy przy ustawionym aparacie ortodontycznym można wykonać laserową korekcje wzroku ?
Klaudia

Odpowiedź lekarza
Noszenie aparatu ortodontycznego nie wpływa na wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Choroby oczu w rodzinie.

Czy przy wadzie -3D, leczona niedoczynność tarczycy, jaskra w wywiadzie rodzinnym jest sens laserowej korekcji wzroku?
Bogdan

Odpowiedź lekarza
Podana wada wzroku jest do skorygowania pod warunkiem pozytywnego przejścia badania kwalifikacyjnego. Niedoczynność tarczycy nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli nie stwierdzono u Pana jaskry lub jej początku oraz innych chorób oczu wykluczających laserową korekcję wzroku, to występowanie w rodzinie będzie miało charakter informacyjny dla lekarza kwalifikującego do laserowej korekcji wzroku.

Powrót do fizycznej pracy po zabiegu.

Pracuję w zakładzie mięsnym na taśmie. Praca jest bardzo, bardzo intensywna, praktycznie przez cały czas mokra koszulka. Obrabiam i przesuwam bardzo ciężkie elementy. Po jakim czasie mogę wrócić do pracy, aby nie miało to szkodliwego wpływu na gojenie się oczu.
Ireneusz

Odpowiedź lekarza
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym do miesiąca czasu. Jest to okres gojenia się rogówki, w trakcie którego należy ograniczyć możliwość wystąpienia zwiększenie ciśnienia w oczach. Warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od lekarza wykonującego zabieg. Proponujemy w tym czasie wykorzystać urlop wypoczynkowy lub skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, które lekarz może wystawić do 30 dni po zabiegu.

Hashimoto - czy można wykonać zabieg korekty wzroku przy tej chorobie?

W najbliższym czasie planuję wykonanie w Państwa Klinice zabiegu korekty wzroku (moja wada wzroku to -7,5 na oku prawym, -6,5 na oku lewym oraz astygmatyzm na obu oczach). Jednak od wielu lat choruję na niedoczynność tarczycy (Hashimoto) i wcześniej chciałabym uzyskać informację czy ta choroba nie jest przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu, a jeśli nie, to czy wymagane są jakieś szczegółowe badania przed zabiegiem i czy w związku z tą chorobą istnieje podwyższone ryzyko nieudanego zabiegu lub komplikacji z niego wynikających (jeśli tak, to jakich). Mam świadomość, że przed samym zabiegiem wymagana jest konsultacja i badania okulistyczne kwalifikujące do zabiegu, ale na początek chodzi mi o ogólną informację czy moja choroba nie uniemożliwia przeprowadzenia zabiegu w ogóle. Uprzejmie proszę o informację.
Aleksandra

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią wada wzroku jest do skorygowania pod warunkiem pozytywnego wyniku badania kwalifikacyjnego. Choroba tarczycy, jej niedoczynność (Hashimoto) nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Przy chorobach związanych z tarczycą, może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz wydłuża czas rekonwalescencji.

Hashimoto oraz zez - czy są przeciwskazaniami do laserowej korekcji wady wzroku?

Zainteresowana jestem zabiegiem na jedno oko prawe mam wadę -4,5 a na  lewe 0 Dodatkowo mam Hashimoto i niedoczynność tarczycy stabilne, biorę leki. Mam dodatkowo zeza czy są to jakieś przeciwwskazania do zabiegu?
Magdalena

Odpowiedź lekarza
Podana wada wzroku jest do skorygowania pod warunkiem pozytywnego przejścia badania kwalifikacyjnego. Choroby związane z tarczycą nie są przeciwskazaniem do wykonania zabiegu, konieczne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Laserowa korekcja wzroku nie likwiduje natomiast zeza (laser moduluje tylko kształt rogówki), ale zez może ustąpić lub zmniejszyć się po skorygowaniu wady wzroku.

Poród po laserowej korekcji wzroku.

Miałam robioną korektę wzroku, wada - 2.0 w lutym 2018 r. Jestem w 6 miesiącu ciąży i chce się dowiedzieć, czy powinnam rodzić naturalnie, czy mieć zaświadczenie o cesarskie cięcie? Nie chciałbym, aby pogorszył się mój wzrok podczas porodu. Dziękuję za odpowiedź.
Martyna

Odpowiedź lekarza
Przed porodem należy wykonać kontrolne badanie okulistyczne i sprawdzić topografię oraz grubość rogówki - czy nie ma odchyleń od stanu prawidłowego oraz zbadać dno oka - aby wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe oraz ewentualne otwory w siatkówce, które czasami występują u krótkowidzów i przy dużym wysiłku fizycznym zwiększają ryzyko odwarstwienia siatkówki szczególnie przy wyższych wadach. Należy pamiętać, że laserowa korekcja wzroku nie wpływa na zmiany na dnie oka i stan siatkówki, a jedynie zmienia kształt rogówki. Po wykluczeniu powyższych zmian nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu siłami natury.

Stosowanie ortokorekcji

Moja córka lat 13 ma wadę -6,5. Zastosowano u niej ortokorekcję i przez 3 lata wada przestała postępować. Czy zastosowanie tej metody nie wykluczy jej w przyszłości z wykonania zabiegu laserowego.
Izabela

Odpowiedź lekarza
Stosowanie oktokorekcji nie będzie wpływało na kwalifikację do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Trzeba natomiast pamiętać, że przy stosowaniu soczewek ortokorekcyjnych należy zaprzestać ich stosowania minimum 4-6 tygodni przed zabiegiem. Po ukończeniu 18 roku życia oraz stabilizacji wady, czyli braku zmian w przeciągu roku o więcej niż 0,5 dioptrii, zapraszamy na badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Pogorszenie widzenia z bliska po 40-45 roku życia

Mam 43 lata. Czy po korekcji laserowej wady wzroku z wady -2,0 zawsze musi być pogorszenie widzenia do bliży i czy jest ono na stałe?
Kasia

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu powierzchni bardzo cienki warstwy rogówki i nie ingeruje w soczewkę wewnątrzgałkową, która odpowiada za patrzenie z bliska. Presbiopia powstaje u wszystkich po 40-45 roku życia w skutek utraty elastyczności tej soczewki. Modelowaniem za pomocą lasera można usunąć następujące wady wzroku: krótkowzroczność, astygmatyzm i dalekowzroczność, tj. wady powstałe podczas rozwoju oka w okresie dorastania. Presbiopia nie jest wadą wzroku, a naturalnym procesem fizjologicznym, wynikającym ze starzenia się organizmu jak zmarszczki i siwizna. Ten proces
postępuje, więc będą potrzebne do czytania co raz mocniejsze okulary "+".
 

Pogłębiająca się wada wzroku, czy można przeprowadzić laserową korekcję wzroku?

Mam cały czas postępującą wadę wzroku ( krótkowzroczność ) w jednym oku -6,5, w drugim -7, w ostatnim półroczu wada pogorszyła się w jednym oku o 1 dioptrię a w drugim o 0,75 dioptrii , bardzo chciałabym wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku, ale póki co nie ma mowy o ustabilizowaniu wady. Jaką mam szansę na wykonanie zabiegu? Życie z taką wadą jest bardzo uciążliwe. Bardzo proszę o odpowiedź.
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Stabilność wady wzroku jest jednym z najbardziej kluczowych parametrów kwalifikującym bądź nie do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Tylko w przypadku braku wahań (maksymalnie 0,25-0,5 dioptrii w ciągu roku) można przeprowadzić zabieg tak, aby jego skutek był stały. Zapraszam Panią na badanie kwalifikacyjne z wynikami poprzednich badań w celu określenia dynamiki progresji wady.

Kilka pytań o czas po zabiegu.

1. Jak długi (orientacyjnie) jest okres rekonwalescencji po zabiegu?
2. Po jakim czasie od zabiegu można uprawiać zajęcia sportowe bieganie/pływanie/siłownia)?
3. Czy Centrum wystawia zwolnienie lekarskie na okres rekonwalescencji?

Maciej

Odpowiedź lekarza
Czas rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku to 30 dni. W tym czasie należy unikać czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym, nie można korzystać z saun, basenów i innych zbiorników wodnych. Nie oznacza to jednak, że nie wolno na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować szybkim krokiem. Należy unikać dźwigania ciężarów i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Jeśli jest taka potrzeba, wystawiamy zwolnienie lekarskie na okres nieobecności w pracy.

Kiedy najwcześniej można przejść laserową korekcję wzroku?

Mam 16 lat i stabilną wadę wzroku +2,5 dioptrii. Bardzo zależy mi na jej usunięciu, ponieważ chciałbym startować do liceum lotniczego w Dęblinie. Czy jest możliwość laserowej korekcji w moim wieku?
Szymon

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 rok życia, to jest kiedy kończy się rozwój narządu wzroku. Bardzo ważna jest również stabilizacja wady wzroku. Pogłębienie się wady nie może być większe niż 0,25-0,5 dioptrii w ciągu 1 roku. Warto przeprowadzać coroczną kontrolę ostrości wzroku aby wykluczyć pogłębienia wady wzroku. Po ukończeniu 18 lat, zapraszam Pana na badanie kwalifikacyjne, aby sprawdzić stabilność wady oraz czy kwalifikuje się Pani do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Krótkowzroczność- czy można skorygować?

Mam 57 lat - krótkowzroczność korygowana soczewkami kontaktowymi (miesięczne Pure Vision  -4,75 i -3,25), do czytania od jakiegoś czasu używam dodatkowo okularów. Przez laserowa korekcja chce pozbyć się soczewek kontaktowych.
Ewa

Odpowiedź lekarza
Tak, podana wada wzroku jest do skorygowania pod warunkiem pozytywnego przejścia badania kwalifikacyjnego. W trakcie badania przeprowadzany jest szereg testów, na podstawie których lekarz operator kwalifikuje do zabiegu oraz dobiera odpowiednią metodę laserowej korekcji wzroku.  Więcej o badaniu kwalifikacyjnym znajdzie Pani tutaj:http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/badanie-kwalifikacyjne-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku.php

Kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po zabiegu?

Czy na dzień zabiegu i kolejne dni po nim, otrzymam zwolnienie lekarskie?
Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu? Czy trzeba powstrzymać się od aktywności fizycznej i jeśli tak, to na jak długo?
Sylwia

Odpowiedź lekarza
Na czas nieobecności w pracy może Pani otrzymać zwolnienie lekarskie od dnia wykonania zabiegu. W cenie zabiegu otrzymuje Pani leki - krople do stosowania przez 30 dni ściśle według zaleceń lekarza. Otrzymuje Pani również okulary przeciwsłoneczne, które należy stosować minimum 3 tygodnie po zabiegu wychodząc z budynków na zewnątrz. Po laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie wolno na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować szybkim krokiem. Należy unikać dźwigania ciężarów i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Zalecane jest przez okres około miesiąca zaniechać basenu, kąpieli morskich i sauny.

Wysoka krótkowzroczność.

Mam wadę wzroku na jedno oko -11 .Czy kwalifikuje się do laserowej korekcji wad wzroku?
Monika

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje krótkowzroczność  do -14 dioptrii. Przy odpowiedniej grubości i krzywizny rogówki  oraz pozostałych parametrach  laserowa korekcja wzroku może być wykonana. W trakcie badania kwalifikacyjnego przeprowadzany jest szereg testów i na ich podstawie dobierana odpowiednia metoda wykonania zabiegu.

Kilka pytań odnośnie badania kwalifikacyjnego.

Piszę do Państwa, ponieważ mam kilka pytań: czy długo się czeka na wizytę kwalifikacyjną do laserowej korekcji wzroku? Czy po takim badaniu można samodzielnie prowadzić samochód?
Andrzej

Odpowiedź lekarza
Badanie kwalifikacyjne można wykonać  1-2 dni w tygodniu. W celu ustalenia dokładnego terminu proszę o wypełnienie kwestionariusza online: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/kwestionariusz-wstepnej-kwalifikacji-do-laserowej-korekcji-wzroku.php lub kontakt telefoniczny z naszym Centrum. W trakcie badania kwalifikacyjnego podawane są krople, po których dochodzi do przejściowego - trwającego  4-5 godzin -  obniżenia ostrości wzroku do dali i bliży. W związku z tym, nie można prowadzić auta po badaniu kwalifikacyjnym.

Krótkowzroczność i astygmatyzm, czy można skorygować taką wadę?

OP,sfera-1.50,cylinder -3,50 ,oś 150 OL,sfera-4.50.cylinder-3.75,oś 10 astygmatyzm czy jest szansa na poprawę widzenia?
Andrzej

Odpowiedź lekarza
Tak, podana wada wzroku jest do skorygowania pod warunkiem pozytywnego przejścia badania kwalifikacyjnego. W trakcie badania przeprowadzany jest szereg testów, na podstawie których lekarz operator kwalifikuje do zabiegu oraz dobiera odpowiednią metodę laserowej korekcji wzroku. Więcej o badaniu kwalifikacyjnym znajdzie Pan tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/badanie-kwalifikacyjne-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku.php

Ceny oraz terminy laserowej korekcji wzroku.

Znalazłam Waszą klinikę w Internecie. Od jakiegoś czasu szukam kliniki, która zajmuje się laserową korekcją wzroku. Czy ceny podane na stronie są za jedno oko czy za dwa? Jaki jest czas oczekiwania na kwalifikacje, a następnie na zabieg?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Ceny zabiegów laserowej korekcji wzroku podane są za jedno oko.  Koszt badania kwalifikacyjnego to 200 zł. Badanie kwalifikacyjne oraz zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać w procedurze jednodniowej. W przypadku procedury jednodniowej, koszt badania jest odejmowany od ceny zabiegu obu oczu.  Czas oczekiwania - to maksymalnie 1-2 tygodnie na wizytę. Więcej o procedurze jednodniowej znajdzie Pani tutaj:
http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/procedura-jednodniowa.php

Hashimoto- dyskwalifikuje?

Mam zdiagnozowaną chorobę Hashimoto. Czy to mnie dyskwalifikuje z zabiegu laserowej korekty wzroku?
Gosia

Odpowiedź lekarza
Choroby tarczycy takie jak niedoczynność (Hashimoto) nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przy chorobach związanych z tarczycą może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz wydłuża czas rekonwalescencji. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia innych przeciwwskazań do zabiegu.

Kiedy mogę wrócić do pracy po laserowej korekcji wzroku?

Zastanawiam się nad zabiegiem u Państwa i mam pytanie, jaki jest okres rekonwalescencji po zabiegu? Czy wystawiacie Państwo zwolnienia lekarskie i na jaki okres, gdyż moja praca oparta jest 8 godzin przed monitorem komputera oraz skupieniu wzroku na receptach jestem farmaceutą.
Kasia

Odpowiedź lekarza
Czas, po jakim może Pani powrócić do pracy jest zależny od metody, jaką będzie wykonany zabieg. Po zabiegu metodą SBK LASIK Pani może już następnego dnia wykonywać codzienne czynności (z niektórymi ograniczeniami przez okres od 2 tygodni do 2 miesięcy), po metodach TransPRK czy LASEK przez okres 2-4 dniu pacjenci odczuwają znaczny ból, więc  nie da się pracować. Powrót do pracy rekomendowany jest po tygodniu po zabiegu nawet po zabiegu metodą SBK LASIK. Przy takiej pracy, jak Pani podaje, koniecznie jest robienie sobie przerw co 45-60 min., mieć możliwość zmiany charakteru czynności w pracy, tj. nie przy monitorze komputera. W cenie zabiegu otrzymuje Pani leki w postaci kropli, które należy przyjmować kilka razy dziennie przez 30 dni po laserowej korekcji wzroku.
Na czas nieobecności w pracy lekarz wystawi Pani zwolnienie lekarskie na okres, jaki będzie Pani potrzebowała, nawet do 30 dni. Więcej o metodach znajdzie Pani tutaj : http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Strach przed igłami- czy uzasadniony?

Czy jest możliwość użycia igieł w którejś z metod? Chodzi bardziej o jakieś wstrzykiwanie jakiegoś znieczulenia, bądź co gorsza, jakiegoś użycia igły w oku? Za każdym razem mdleję przy pobieraniu krwi, więc nie wyobrażam sobie igły w oku.
Dominika

Odpowiedź lekarza
W trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku nie są używane igły. Pacjent otrzymuje znieczulenie w formie kropli.  Na czas pracy lasera powieki Pacjenta są przytrzymywane specjalną rozwórką. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, Pacjent czuje dotyk na twarzy oraz jest świadomy przebiegu procedury. Więcej informacji o metodach, jakimi wykonuje się laserową korekcję wzroku w naszym Centrum, znajdzie Pani tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Po jakim czasie po zabiegu mogę wrócić do pracy?

Jestem zainteresowana laserowa korekcja wzroku. Jestem krótkowidzem -1,25 i na jednym oku astygmatyzm. Jaka jest cena zabiegu? Jakie są zalecenia po operacji? Czy to prawda, że przez miesiąc nie można wrócić do pracy?
Magdalena

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią wada krótkowzroczności jest do skorygowania. Astygmatyzm jest korygowany do 6 dioptrii. W trakcie badania kwalifikacyjnego zostanie to ostatecznie potwierdzone.  Koszt zabiegu to maksymalnie 6500 zł. Szczegółowy cennik znajdzie Pani tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/cennik.php
W przypadku Procedury Jednodniowej koszt badania kwalifikacyjnego (200 zł) jest odejmowany od ceny zabiegu obu oczu. Po zabiegu należy stosować otrzymane leki (krople, są w cenie zabiegu) według zaleceń. Czas stosowania kropli to około 30 dni. W tym czasie też nie można korzystać z sauny, basenów i innych zbiorników wodnych. Czas, po jakim może Pani powrócić do pracy jest zależny od metody, jaką będzie wykonany zabieg oraz od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli jest to praca biurowa, powrót do pracy rekomendowany jest po kilku dniach po zabiegu. Jeśli jest to praca w pyle lub innych niekorzystnych warunkach to należy ich unikać do 30 dni po zabiegu. Na czas nieobecności w pracy może Pani otrzymać zwolnienie lekarskie. Więcej o metodach znajdzie Pani tutaj: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Korekcja astygmatyzmu i choroba tarczycy.

Jestem zdecydowana na laserową korekcję obojga oczu. Na prawym oku - astygmatyzm. Niestety mam niedoczynność tarczycy - Hashimoto. Wiem, że to nie wyklucza operacji.
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku koryguje krótkowzroczność, dalekowzroczność , astygmatyzm  i kombinacje tych wad. Choroby tarczycy takie jak  niedoczynność (Hashimoto) nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przy chorobach związanych z tarczycą może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz wydłuża czas rekonwalescencji. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia innych przeciwwskazań do zabiegu.

Kiedy można przystąpić do laserowej korekcji wzroku?

Czy osoba, która ukończyła 18 lat, ma stabilną wadę i chce być w przyszłości kandydatem do straży pożarnej może już przystąpić do laserowej korekcji wzroku ?
Jakub

Odpowiedź lekarza
Tak, w wieku 18 lat może Pan przystąpić  do laserowej korekcji wzroku, jeśli spełni Pan wszystkie wymogi (stabilność wady wzroku, odpowiednia grubość rogówki i inne).W trakcie badania kwalifikacyjnego przeprowadzany jest szereg testów, na podstawie których lekarz operator decyduje o kwalifikacji do zabiegu, przedstawi Panu optymalny wynik korekcji oraz dobierze metodę wykonania zabiegu.

Ile czasu musi upłynąć od skończenia karmienia piersią a korekcją wzroku laserem?

Ile trzeba odczekać po przestaniu karmienia dziecka piersią, żeby zrobić korektę wzroku?
Anna

Odpowiedź lekarza
W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po przestaniu kamienia piersią to po 6 miesiącach, wówczas hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania z przed okresu ciąży.

Korekcja krótkowzroczności w procedurze jednodniowej

Chcę poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku w procedurze jednodniowej. Mam wadę -2,25 na oboje oczu.
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, ma zakres korekcji krótkowzroczności od -0,25 do -14 dioptrii, więc podana wada wzroku jest do skorygowania. W trakcie badania kwalifikacyjnego przeprowadzany jest szereg testów, na podstawie których lekarz operator kwalifikuje do zabiegu laserowej korekcji wzroku. W trakcie kwalifikacji dobierana jest również metoda wykonania korekty wzroku. Wybór metody zależy głównie od grubości i kształtu rogówki. Proszę o wypełnienie kwestionariusza wstępnej kwalifikacji online: http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/kwestionariusz-wstepnej-kwalifikacji-do-laserowej-korekcji-wzroku.php
oraz o informację, w którym miesiącu Pani rozważa procedurę jednodniową (badanie i zabieg w ten samy dzień), zaproponuję Pani terminy takich procedur.

Dobry wzrok do szkoły straży pożarnej

Za dwa lata będę miał 19 lat. Chcę pójść do szkoły na zawodowego strażaka.  Ale jest jedna przeszkoda, mianowicie wzrok. Chciałbym od razu się tam dostać, więc czy jest możliwość zrobienia zabiegu korekcji wzroku mając te 19 lat ? Moja wada wynosi:
lewe -3,5; prawe -0,75. Szkoła wymaga ostrość wzroku w zakresie 0,9–1,0 każdego
oka bez korekcji.

Michał

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcji wzroku może być wykonana w wieku 19 lat, jeżeli nastąpiła stabilizacja wady wzroku, tj. pogłębienie się wady nie może być większe niż 0,25-0,5 dioptrii w ciągu 1 roku. Ostrość wzroku sprawdzana jest w trakcie badania kwalifikacyjnego. Podczas kwalifikacji będzie miał Pan przedstawiony optymalny wynik laserowej korekcji wzroku.

Latanie samolotem po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Czy po operacji korekcji wady wzroku można swobodnie latać samolotem ? Słyszałem, że może to mieć kiepski skutek świeżo po zabiegu.
Sebastian

Odpowiedź lekarza
Po zabiegu laserowej korekcji oczu należy zwracać szczególną uwagę na nawilżenie oczu. W trakcie lotu samolotem oczy są narażone na bardzo suche powietrze. Aby zminimalizować  wysychanie oczu zalecamy odbycie podróży samolotem nie wcześniej niż 3 dni po zabiegu i nawilżenie oczu kroplami nawilżającymi bez konserwantów co godzinę.

Czy choroba tarczycy jest przeciwwskazaniem?

Od 8 lat choruje na niedoczynność tarczycy i przyjmuje Euthyrox. Jestem pod stalą kontrolą endokrynologa i poziom hormonów mam w normie. Moja wada wzroku to -3 na prawe oko i -2 na lewe oko. Czy laserowa korekcja wzroku jest dla mnie możliwa?
Justyna

Odpowiedź lekarza
Choroby tarczycy, jej niedoczynność (Hashimoto) lub niedoczynność, nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. Przy chorobach związanych z tarczycą może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz wydłuża czas rekonwalescencji. Podana przez Panią wada mieści się w zakresie pracy lasera. W trakcie badania kwalifikacyjnego przeprowadzane są testy, na podstawie których wybiera się metodę wykonania zabiegu oraz przedstawia efekt korekcji wzroku.

Inne zabiegi a laserowa korekcja wzroku.

Chciałabym poddać się zabiegowi korekty wzroku metodą SBK LASIK mam pytania do przeciwwskazań. Czy wykonany zabieg z zakresu medycyny estetyczniej np. na tydzień lub 2 tygodnie przez zabiegiem nie maja wpływu na odbycie się zabiegu ? Po jakim czasie po wykonaniu zabiegu można zajść w ciążę?
Natalia

Odpowiedź lekarza
Możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku jest zależna od wyniku badania kwalifikacyjnego. W trakcie badania przeprowadzany jest szereg testów  ( min. subiektywna i obiektywna wada wzroku, sprawdzenie grubości rogówki i jej kształt) oraz oceniane jest, czy nie ma infekcji lub stanów zapalnych oka.  W dniu zabiegu należy być wolnym od jakichkolwiek infekcji  i stanów zapalnych organizmu. Jeśli po zabiegu medycyny estetycznej wyleczenie nastąpi przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku, nie powinno mieć to wpływu na wynik kwalifikacji. Czas, jaki powinien upłynąć po poddaniu się zabiegowi a zajściu w ciążę to 6 miesięcy.  W tym czasie bardzo ważna jest stabilność hormonalna. Po upływie tego czasu może Pani starać się o dziecko.

Personalizacja zabiegów

Czy przeprowadzacie Państwo również spersonalizowane zabiegi laserowej korekcji wzroku (nadwzroczność) oparte na indywidualnej topografii rogówki?
Paweł

Odpowiedź lekarza
Wszystkie zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane w naszym Centrum są spersonalizowane. Korekcja wzroku laserem przeprowadzana jest metodą, która dobierana jest indywidualnie w trakcie badania kwalifikacyjnego. Na podstawie wykonanych testów dobierany jest indywidualny plan leczenia. Oczekiwane efekty zabiegu przedstawiane są podczas badania. Kwalifikacja – to również odpowiedni czas na zadanie nurtujących pytań. Więcej o badaniu kwalifikacyjnym znajdzie Pan tutaj:
http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/badanie-kwalifikacyjne-do-zabiegu-laserowej-korekcji-wzroku.php
oraz o metodach http://www.artlife.com.pl/pl/uslugi/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji.php

Pytanie o soczewki kontaktowe oraz sztucznych rzęsach a badanie kwalifikacyjne.

Od wielu lat nosze soczewki kontaktowe -6 i -7. Ściągam je na noc i zakładam rano. Chciałam zapytać, przez ile czasu muszę nie nosić soczewek, jeśli chce się poddać badaniu, czy mogę mieć laserowa korekcje wzroku. Słyszałam, ze tydzień lub dwa, a nie ukrywam w okularach bardzo źle się czuje i tydzień czy dwa to dla mnie duża różnica. Jeszcze chciałam się zapytać, czy mogę na badanie mieć sztuczne rzeczy. Wyglądają jak naturalne i są krótkie, jednak nie wiem czy to ma jakieś znaczenie do badania. Do operacji wiem, że nie wolno.
Aldona

Odpowiedź lekarza
Aby przystąpić do badania kwalifikacyjnego należy zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych jeden dzień przed planowaną wizytą, natomiast przed procedura jednodniową (kwalifikacja i zabieg w tym samym dniu) nie można używać soczewek co najmniej 7 dni przed taka procedurą. Sztuczne rzęsty nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania kwalifikacyjnego oraz zabiegu. Nie ma konieczności zdejmowania rzęs przed wizytą kwalifikacyjną i zabiegiem.

Jaki jest zakres usuwanych laserem wad wzroku?

Moja wada to -12 D na oba oczy. Mam 21 lat, wada jest stabilna. Czytałam na kilku stronach, że laserowa korekta jest do -10 D. Czy da się u Państwa wykonać ją dla nieco wyższej wady? Czy jest inna skuteczna metoda?
Paulina

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje krótkowzroczność od -0,25 do -14 dioptrii. Przy odpowiedniej grubości rogówki oraz pozostałych parametrach laserowa korekcja wzroku może być wykonana. W trakcie badania kwalifikacyjnego przeprowadzany jest szereg testów i na ich podstawie dobierana odpowiednia metoda wykonania zabiegu.

Zez akomodacyjny. Czy laserowa korekcja wzroku go usuwa?

Czy laserowa korekcja wady likwiduje zez akomodacyjny? Choruję na zez akomodacyjny - nie zezuję w okularach, zaś zbieżny zez ujawnia się przy patrzeniu bez okularów.
Jakub

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku usuwa wady wzroku takie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Korekcja laserowa nie likwiduje zeza akomodacyjnego, likwiduje jedynie wadę wzroku i w związku z tym konieczność noszenia okularów, nie wpływa natomiast na ustawienie oczu, jednak jest szansa po skorygowaniu wady wzroku, że zez może się zmniejszyć lub ustąpić.

Do jakiego wieku wykonywana jest laserowa korekcja wzroku.

Czy w wieku 62 lat mogę dokonać laserowej korekcji oczu?
Emilia

Odpowiedź lekarza
W przypadku laserowej korekcji wzroku nie ma górnych ograniczeń wiekowych. Bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia oraz brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Należy również wykluczyć choroby oczu takie jak zaćma, jaskra czy inne schorzenia dyskwalifikujące z wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Przebyte zabiegi okulistyczne. Czy mogą wykluczyć z laserowej korekcji wzroku?

Moja wada to w granicach +1,75 do + 2.0 w zależności od badania lekarskiego, soczewki nosze jednakowej wielkości na oba oczy z niewielka różnicą w postaci cylindra na jednym z oczu. Moje pytanie brzmi następująco: czy kwalifikuje się do zabiegu korekcji oczu? Moje wątpliwości wynikają z faktu, iż w dzieciństwie miałem już 3 operacje zeza w jednym z oczu i  mam występujące szwy, które uniemożliwiają mi noszenie soczewek kontaktowych.
Łukasz

Odpowiedź lekarza
Wady wzroku tego rzędu korygujemy, jednak pod warunkiem , że jest odpowiednia budowa rogówki czyli jej grubość i kształt. Te oraz inne parametry są sprawdzane podczas kwalifikacji do zabiegu. Przebyte zabiegi nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak aby to potwierdzić należy przejść badanie kwalifikacyjne.

W jakim wieku najwcześniej mogę poddać się zabiegowi?

Na Państwa stronie wyczytałem, iż jednym z warunków zakwalifikowania się do laserowej korekcji wzroku jest zakończony proces wzrostu. Czy mogę przez to rozumieć, że korekcji krótkowzroczności mogłaby się poddać osoba w wieku dwudziestu lat?
Piotr

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 18 rok życia, to jest kiedy kończy się rozwój narządu wzroku. Bardzo ważna jest również stabilizacja wady wzroku. Pogłębienie się wady nie może być większe niż 0,25-0,5 dioptrii w ciągu 1 roku. Warto przeprowadzać coroczną kontrolę ostrości wzroku aby wykluczyć pogłębienia wady wzroku. Zapraszamy Pana na badanie kwalifikacyjne, aby sprawdzić, czy kwalifikuje się Pan do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Usunięcie zeza i nadwzroczności.

Czy laser zlikwiduje mi zeza? Zez w okularach jest około 3 stopnie a bez okularów 16 stopni oprócz tego mam nadwzroczność oko OP +4, OL +4 oraz dwojenie.
Żaneta

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki tak, aby zastąpić korekcję okularową lub soczewkową. Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje dalekowzroczność w zakresie od +0.25 do +6.0 D, więc podana przez Panią wada wstępnie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Pod względem dalekowzroczności bardzo ważna jest odpowiednia grubość rogówki oraz jej kształt. Takie oraz wiele innych parametrów sprawdzane są w trakcie badania kwalifikacyjnego. Zabieg laserowej korekcji wzroku nie likwiduje natomiast zeza, ale zez może ustąpić lub zmniejszyć się po skorygowaniu wady wzroku.

Terminy oraz koszt zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Chciałem się podpytać, jak wygląda możliwość wykonania korekty wzroku, jak długo należy czekać na wizytę? Jaka jest procedura wykonania takiej korekty?
Mam 26 lat, prawe oko -6,5, lewe - 7,5 i do tego astygmatyzm. Ile może kosztować taka korekta?

Michał

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum Okulistycznym oferujmy Procedurę Jednodniową czyli badanie kwalifikacyjne oraz zabieg jednego dnia. Termin wizyty należy ustalić minimum 1-2 tygodnie przed planowanym przybyciem. Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy, koryguje wady w zakresie od -14 do +6 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii. Koszt badania kwalifikacyjnego to 200 złб maksymalny koszt zabiegu na obu oczach to 6500 zł. W Procedurze Jednodniowej przy zabiegu na oboje oczu, koszt badania jest odejmowany od ceny zabiegu.

Duża nadwzroczność - czy jest możliwość korekcji?

Moja wada wzroku to +8,5 dioptrii. Czy jest jakiś zabieg, co koryguje tak duże wady ?
Rafał

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum Okulistycznym ArtLife, koryguje wady wzroku w zakresie do +6 dioptrii. Podana przez Pana wada wykracza poza podany zakres. W przypadku wady wzroku +8,5D rekomendowanym zabiegiem jest wszczep soczewki refrakcyjnej. Centrum Okulistyczne ArtLife nie wykonuje takich procedur.

Czy podczas zabiegu Pacjent jest pod narkozą?

Czy jest opcja wykonania zabiegu pod narkozą?
Daniel

Odpowiedź lekarza
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem podawane są silne krople przeciwbólowe, więc Pacjent nie odczuwa bólu, jedynie dotyk w trakcie zabiegu. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Termin badania kwalifikacyjnego a termin zabiegu?

Planuje operacje oczu i mam pytanie. Czy maja państwo wolne terminy na maj oraz po jakim czasie po pierwszej konsultacji można przystąpić do korekcji wzroku?
Mateusz

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum Okulistycznym można skorzystać z Procedury Jednodniowej, czyli badanie kwalifikacyjne oraz zabieg jednego dnia. Jest również możliwość wykonania samego badania kwalifikacyjnego i wtedy czas oczekiwania na zabieg to około 1-2 tygodnie.

Badanie kwalifikacyjne i zabieg laserowej korekcji wzroku tego samego dnia - Procedura Jednodniowa

Chciałabym się dowiedzieć, czy byłaby możliwość przejścia wszystkich niezbędnych badań przed oraz samego zabiegu korekty w 1-2 dni? Jaki jest czas oczekiwania na konsultacje/zabieg? Czy od wady wzroku zależy cena zabiegu? Jak wygląda sytuacja z płatnościami na raty?
Magda

Odpowiedź lekarza
Procedura Jednodniowa polega na przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego oraz zabiegu jednego dnia. Czas oczekiwania na Procedurę Jednodniową jest krótki, można dokonać rezerwacji terminu nawet tydzień przed planowanym zabiegiem. Cena zabiegu uzależniona jest od metody wykonania zabiegu. Metoda będzie określona podczas badania kwalifikacyjnego na podstawie wyników badania (wady wzroku, grubości rogówki, mapy rogwki, keratometrii i innych). Oferujemy naszym Pacjentom sfinansowanie laserowej korekcji wzroku kredytem Santander Consumer Finanse S.A. 0% na 10, 20 lub 30 rat bez pierwszej wpłaty. Koszt kredytu opłaca ArtLife Sp. z o.o.

W jakim wieku można poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Czy jak mam 15 lat i z opiekunem przyjdę to jest możliwe korekcja przed 18 rokiem życia mam krótkowzroczność?
Maciej

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły już 18 rok życia, to jest kiedy kończy się rozwój narządu wzroku. Bardzo ważna jest również stabilizacja wady wzroku. Wahania nie mogą być większe niż 0,25-0,5 dioptrii w ciągu 1 roku. Po ukończeniu 18 lat, zapraszam Pana na badanie kwalifikacyjne, aby sprawdzić stabilność wady oraz czy kwalifikuje się Pan do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Mam opadającą prawą powiekę. Choruje na serce mam wszczepione crt-d
Czy zakwalifikuje się do zabiegu?

Sylwia

Odpowiedź lekarza
Rozrusznik serca jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku, ponieważ pole elektromagnetyczne wytwarzane w trakcie pracy lasera  może zakłócić pracę rozrusznika.

Niedoczynność tarczycy- czy jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

Czy osoby z niedoczynnością tarczycy mogą przejść zabieg laserowej korekcji oczu?
Czy jeśli pacjent nosi szkła kontaktowe (praktycznie od 17 lat - dwutygodniowe), a okulary zakłada tylko rano i wieczorem, to czy aby przygotować się do zabiegu powinien na określony czas zrezygnować ze szkieł kontaktowych?

Natalia

Odpowiedź lekarza
Niedoczynność  tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast potrzebne jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego, o braku przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku.  Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki za pomocą lasera. Przy dłuższym stosowaniu soczewek kontaktowych rogówka może być przez nie zniekształcona i może to mieć wpływ na wynik badania kwalifikacyjnego i tym samym zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dlatego też tak istotne jest zdjęcie soczewek przed planowanym zabiegiem minimum 7 dni wcześniej.

Laserowa korekcja wzroku - czy można wrócić do pracy przed komputerem?

Zastanawiam się nad zabiegiem korekcji wzroku. Wada ok -2 na oboje oczu. Chciałbym dowiedzieć się jak długo trwa rekonwalescencja i czego należy unikać po zabiegu. Czy niewskazana jest praca przy komputerze i przede wszystkim światło, ponieważ wybieram się na "ciepłe wyspy".
Mateusz

Odpowiedź lekarza
Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 1 miesiąca. W tym czasie nie można korzystać z saun, basenów oraz naturalnych zbiorników wodnych. Należy unikać zwiększonego wysiłku fizycznego np. ćwiczenia na siłowni. Spacer lub delikatne ćwiczenia aerobowe są dozwolone. Korzystanie z kąpieli słonecznych jest zabronione do miesiąca po zabiegu, nawet po tym okresie czasu należy starannie chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV, które dodatkowo wysusza rogówkę.  Praca przed komputerem jest dozwolona, należy jednak pamiętać o częstym zakrapianiu oczu kroplami nawilżającymi oraz częstszymi przerwami w trakcie pracy przed monitorem.

Okulary do czytania- czy to na pewno presbiopia?

Dzień dobry. Z zainteresowaniem przeczytałem Państwa ofertę możliwości korekcji wzroku. Mam 45 lat i od dwóch lat stwierdziłem u siebie gwałtowne pogorszenie wzroku. Ostatnio robiłem badanie wzroku i w tej chwili muszę zakładać do czytania okulary +1, a dwa lata temu zaczynałem od +0,5. Nadmieniam, że w podanym okresie dużo czasu spędzam przed monitorem komputera, ze względu na charakter wykonywanej pracy. Z opisu występujących wad wzroku wnioskuję, że występuje u mnie tzw. prezbiopia - naturalny proces starzenia się mięśni oka, którego niestety nie da się skorygować. Proszę o ostateczną opinię w tej materii. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam. 
Rafał

Odpowiedź lekarza
Z opisu wynika, że potrzebuje Pan okularów wyłącznie do czytania lub pracy przed komputerem. Tak, jak Pan słusznie zauważył, jest to presbiopia, która nie jest korygowana za pomocą laserowej korekcji wzroku.

Stożek rogówki - czy jest to przeciwwskazanie?

Mam pytanie odnośnie stożka rogówki. Okulistka skierowała mnie na dokładne badanie pod tym względem ponieważ miała wątpliwości. Chciałbym zapytać, czy takowe badanie wykonam u Was w klinice? I w razie potwierdzenia się tego schorzenia, czy są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? Bo takową jestem zainteresowany.
Dodam ze mam 35 lat,od ok 8 mam wadę -2,5 ,nosze codziennie soczewki kontaktowe oraz okulary wieczorem.

Mateusz

Odpowiedź lekarza
Zdiagnozowanie polega na wykonaniu mapy rogówki, która jest wykonywana w trakcie badania kwalifikacyjnego do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Jeśli w trakcie badania okaże się, że  przepuszczenia okulistki, która Pana badała, są słuszne, zabieg nie może być wykonany. Stożek rogówki jest przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku. 

Korekcja bardzo wysokiej krótkowzroczności

Jedno oko to wada około -11D, drugie dwa razy tyle... czy wykonuje się zabieg tylko jednego oka? Czy to jest bezpieczne? Wiem ze laserowy zabieg na tą wadę -22D nie dalby oczekiwanego efektu ale czy w związku z tym mogę wykonać zabieg tylko jednego oka?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
W przypadku tak wysokich wad wzroku nie wykonuje się laserowej korekcji wzroku nawet jednego oka, ponieważ najczęściej towarzyszą temu zmiany w siatkówce. W takim przypadku procedurą z wyboru jest wszczep soczewek wewnątrzgałkowych.

W jakim wieku można poddać się laserowej korekcji wzroku?

Witam, chciałabym się zapytać, od ilu lat jest możliwa laserowa korekcja wzroku? Mam 14 lat. I czy można wykonać zabieg, jeśli ma się problemy z suchym okiem?
Marika

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku jest przeznaczona dla osób, które ukończyły już 18 rok życia. Bardzo ważna jest również stabilizacja wady wzroku. Wahania nie mogą być większe niż 0,25-0,5 dioptrii w ciągu 1 roku. Problem z suchym okiem należy zdiagnozować, czy nie jest to spowodowane ogólnymi chorobami organizmu np. choroby reumatyczne. Po wykluczeniu wszystkich możliwych chorób powodujących suchość oka, zabieg laserowej korekcji wzroku może zostać przeprowadzony, jednak ostateczna decyzja jest podejmowana po badaniu kwalifikacyjnym. Po ukończeniu 18 lat, zapraszam Panią na badanie kwalifikacyjne, aby sprawdzić stabilność wady oraz czy kwalifikuje się Pani do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Korekcja „plusów” i astygmatyzmu.

Dzień dobry. Chciałbym się umówić na wizytę do Państwa. Noszę okulary odkąd pamiętam. Wada wzroku występuje u mnie od dziecka(jestem wcześniakiem) soczewka na lewe oko to +4,25 zaś na prawe to +2,75 ,mam też zeza oraz astygmatyzm. Chciałbym nie nosić już okularów, tym samym zbadać się pod kątem zabiegu korekcji mojej wady wzroku.
Krzysztof

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje dalekowzroczność w zakresie od +0.25 do +6.0 D oraz astygmatyzm do 6 D, więc podana przez Pana wada wstępnie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podstawą jest przejście badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg badań oraz przeprowadzany jest wnikliwy wywiad dotyczący przebytych chorób lub operacji na oku. Zez nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Czy można wybrać metodę zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Witam chciałbym uzyskać informację czy nadaję się do laserowej korekty wzroku na laserze SBK Lasik? Nosze okulary + 5 i + 3,75.
Łukasz

Odpowiedź lekarza
SBK LASIK jest metodą, jaką można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku. Zabiegi są przeprowadzane na laserze ekcymerowym WaveLight EX500. Sposób w jaki zostanie przeprowadzony zabieg, dobiera lekarz-operator po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego oraz wnikliwej rozmowie z Pacjentem. Podana przez Pana wada mieści się w zakresie pracy lasera i wstępnie kwalifikuje się Pan do zabiegu.

Zez - czy wyklucza laserową korekcję wzroku?

Witam, czy laserowa korekcja wzroku jest możliwa przy zezie ? Jestem po 4 zabiegach na zeza zbieżnego naprzemiennego. Wada wzroku +6
Kasia

Odpowiedź lekarza
Przebyte operacje na zezna nie są przeciwwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji wzroku. W przypadku wysokiej dalekowzroczności bardzo ważny jest wynik badania keratometrii, czyli pomiaru krzywizny i mocy rogówki. Jeśli rogówka będzie za stroma, zabieg może być nie możliwy do wykonania. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne, w celu sprawdzenia, czy kwalifikuje się Pani do zabiegu.

Czy presbiopię można korygować za pomocą lasera?

Witam, mam 42 lata oraz wadę +1.0 na obojgu oczach. Problemy ze wzrokiem mam od 5 lat ale ostatnio stały się dokuczliwe. byłam u okulisty i powiedział mi że w moim wieku taka wada to nadwzroczność starcza i tego nie koryguje się technikami laserowymi. Czy to prawda?
Iwona

Odpowiedź lekarza
Presbiopia zwana także starczowzrocznością jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, którego wynikiem jest potrzeba zakładania okularów do przeczytania tekstu lub pracy przed komputerem. Nie jest to wada wzroku, dlatego nie można jej skorygować za pomocą laserowej korekcji wzroku. Prezbiopia to naturalny proces fizjologiczny, który czeka każdego z nas – wynika on ze starzenia się organizmu, tak jak siwe włosy lub zmarszczki.

Zaćma a laserowa korekcja wzroku

Mam 40 lat moja wada to -6,00 na obu oczach, na ostatnim badaniu dowiedziałam się że mam początek zaćmy, czy to całkowicie dyskwalifikuje mnie na zabieg laserowej korekcji wzroku? Dodam że innych problemów z oczami nie mam.
Paulina

Odpowiedź lekarza
Choroby oczu takie jak zaćma lub jej początki nie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Procedura Jednodniowa - koszt badania kwalifikacyjnego

Zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku i zastanawia mnie, czy jeżeli wybiorę procedurę jednodniową i podczas badania wyjdzie iż nie mogę zostać zakwalifikowana, czy koszt jaki ponoszę to jedynie koszt badania kwalifikacyjnego?
Aleksandra

Odpowiedź lekarza
W trakcie Procedury Jednodniowej, w pierwszej kolejności przechodzi Pani badanie kwalifikacyjne. Koszt badania to 200 zł i w przypadku niezakwalifikowania się do laserowej korekcji wzroku, jest to jedyny koszt ponoszony przez Panią. Jeśli natomiast zakwalifikuje się Pani do zabiegu na oboje oczu, koszt badania jest odejmowany od ceny zabiegu.

Korekta „plusów”

Witam,mam wadę +3,5 lewe oko,natomiast prawe +0,5,pytanie brzmi czy to prawda,że wada plusowa ma tendencję po zabiegu do powrotu wady z przed zabiegu?
Sylwester

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje dalekowzroczność w zakresie od +0.25 do +6.0 D, więc podana przez Pana wada kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, jeżeli to rzeczywiście wada dalekowzroczności, a nie tak zwana dalekowzroczność starcza (mają wszyscy po 40-45 roku), tj. prezbiopia -  naturalny proces starzenia się mięśni oka, odpowiadających za akomodację, czyli patrzenia blisko i daleko. Wadę dalekowzroczności można usunąć raz na zawsze, prezbiopia naturalnie postępuje, więc nie usuwa się laserem.

Korekcja wady wzroku wysokiego stopnia

Mam wadę wzroku na obu oczach ok -11.00 i mam astygmatyzm. Czy mam szansę na laserową korektę wzroku ? Lub jakąś inną metodę by usunąć wadę?
Czy astygmatyzm to osobna rzecz do wady wzroku? Czytałam że z astygmatyzmem można tylko do -6.00 i jak to wygląda? Czy wada jest osobna i astygmatyzm jest osobny? Czy mam szansę na pozbycie się tych ciężkich okularów :( ?

Patrycja

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum Okulistycznym ArtLife, koryguje wady w zakresie od -14 do +6 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii. Podana przez Panią wada krótkowzroczności wstępnie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podstawą jest przejście badania kwalifikacyjnego, podczas którego zostaną wykonane badania określające m.in. dokładną wadę krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz grubość rogówki czy też jej kształt. Na podstawie wyników lekarz-operator będzie mógł określić przewidywany efekt zabiegu.

Korekcja krótkowzroczności i astygmatyzmu

Moje pytanie brzmi następująco: mam obecnie astygmatyzm i wadę krótkowzroczność, czy jeden zabieg będzie w stanie zlikwidować obie wady? I jak to wygląda z kosztami? Płacę wówczas za jeden zabieg (przyjmując że obie wady będą zlikwidowane w jednym zabiegu)?
Joanna

Odpowiedź lekarza
W trakcie jednego zabiegu laserowej korekcji wzroku korygują się zweryfikowane podczas badania kwalifikacyjnego nieprawidłowości wzroku (krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz ich kombinacji). W Pani przypadku do skorygowania będą krótkowzroczność i astygmatyzm podczas jednego zabiegu, więc płaci się za jeden zabieg. Cena za zabieg jest uzależniona od metody, do jakiej zostanie Pani zakwalifikowana. Każda z metod pozwala na skorygowanie krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz ich kombinacji.

Ciąża po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Czy po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku przy późniejszym zajściu w ciąże można rodzić naturalnie, czy wyłącznie przez cesarskie cięcie?
Dominika

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury.  Korekcja laserem nie sprawia, że oko jest bardziej narażone, jedynie modelują kształt rogówki. Natomiast osoby z wysoką krótkowzrocznością, niezależnie od tego, czy są przed korekcją czy po, mają zazwyczaj bardzo cienką siatkówkę. Siatkówka, właśnie przy porodzie/dużym wysiłku jeżeli jest słaba, cienka, może się odkleić. Dlatego przy wysokiej krótkowzroczności zaleca się laserowanie siatkówki i poród przez cesarskie cięcie. Niemniej jednak decyzję o metodzie porodu podejmuje Pani lekarz prowadzący po wykonaniu badań u okulisty.

Niedoczynność tarczycy a korekta wzroku

Od 10 lat leczę się na niedoczynność tarczycy i jestem pod stałą kontrola lekarza endokrynologa. Na dzień dzisiejszy poziom hormonów tarczycy jest uregulowany i na dobrym poziomie. Czy mogę mieć laserowa korekcje wzroku i czy moja choroba nie jest przeciwwskazaniem do takiego zabiegu?
Darek

Odpowiedź lekarza
W przypadku występowania niedoczynności, ważne jest ustabilizowanie poziomu hormonów. Sama choroba nie dyskwalifikuje do zabiegu laserowej korekcji wzroku.  Ważne jest przejście badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywane są specjalistyczne badania, aby wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości i przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli jest Pan pod stałą opieką endokrynologa, należy przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu laserowej korekcji wzroku w trakcie badania kwalifikacyjnego.

Wizyty kontrolne po laserowej korekcji wzroku

Zastanawiam się nad laserowa korekcja wzroku. Mieszkam za granica i chciałam się zapytać w jakich odstępach czasu są wizyty kontrolne?
Justyna

Odpowiedź lekarza
Po laserowej korekcji wzroku pierwsza wizyta kontrolna zazwyczaj odbywa się następnego dnia po zabiegu w godzinach porannych.  Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do metody np. EBK wizyta kontrolna odbywa się 7 dni po zabiegu. Kolejne wizyty wyznaczane są zazwyczaj 2 miesiące po zabiegu. Nie jest to jednak regułą, jest to ustalane indywidualnie z pacjentem w trakcie pierwszej wizyty kontrolnej. Metoda do jakiej Pacjent zostanie zakwalifikowany, jest znana po badaniu kwalifikacyjnym.

Badanie kwalifikacyjne a termin zabiegu

Chciałabym zapytać czy badanie kwalifikacyjne można wykonać "niezależnie", to znaczy bez ustalonego jeszcze terminu zabiegu, tak aby móc zweryfikować czy kwalifikuje się do korekcji laserowej, jaką metodą byłby ewentualnie wykonana korekta - aby określić koszt.
Helena

Odpowiedź lekarza
Badanie kwalifikacyjne można wykonać osobno od zabiegu laserowej korekcji wzroku. Po poznanym wyniku ma Pani czas do 3-6 miesięcy na zastanowienie się oraz zaplanowanie daty samego zabiegu. Czas, jaki są ważne badania ustala lekarz w trakcie badania kwalifikacyjnego. Na podstawie wyników badania zostanie przedstawiona metoda, jaką można przeprowadzić zabieg oraz koszt zabiegu.

Badanie kwalifikacyjne

Mam 32 lata, od czasów szkoły podstawowej noszę okulary,10 lat pracuje przy komputerze 5 dni w tygodniu 8 h dziennie. Choruje na astygmatyzm i krótkowzroczność, aktualnie noszę szkła lewe oko -8,5 prawe oko -6.
Wiem, że na podstawie badan są w stanie Państwo określić stan oczu i jaka by była możliwość korekcji, ale czy tak mniej więcej są w stanie Państwo powiedzieć jaka by to była korekcja i koszt?

Karolina

Odpowiedź lekarza
Podana przez Panią wada jak najbardziej nadaje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podstawą jest jednak przejście badania kwalifikacyjnego, w trakcie którego badane są  między innymi parametry grubości rogówki, subiektywna i obiektywna wada wzroku oraz topografia rogówki. Tylko po przeprowadzeniu wnikliwych badań lekarz może przedstawić Pani oczekiwany wynik korekcji laserowej. Cena zabiegu uzależniona jest od metody do jakiej zostanie Pani zakwalifikowana. Szczegółowy Cennik znajduje się na naszej stronie.

Wada wzroku „plusy”

Mam 18 lat, jestem zainteresowany laserową korekcją wady wzroku w Państwa klinice. Okulary korekcyjne noszę odkąd miałem 4 latka aż do października 2016r. Od tamtej pory noszę toryczne soczewki kontaktowe. Moja wada: oko lewe +3.75; oko prawe: +4.75. Mam pytanie (wiem, że wymagane są wcześniejsze badania kwalifikacyjne), czy mimo takiej różnicy wad istnieje szansa na zakwalifikowanie się do laserowej korekcji, bo wyczytałem, że jest ona możliwa tylko do określonej "mocy" wady.
Krystian

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum Okulistycznym ArtLife, koryguje dalekowzroczność w zakresie od +0.25D do +6.0D. Podana przez Pana wada wstępnie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. W Pana przypadku ważna jest stabilność wady w okresie 1 roku. Zapraszamy na badanie kwalifikacyjne do naszego Centrum w celu wykluczenia  wszelkich przeciwwskazań co zabiegu. Prosimy nie zakładać soczewek w dniu badania kwalifikacyjnego.

Czas oczekiwania na wizytę

Proszę o informację, jak wygląda proces rezerwacji, tj. jak długo po dokonaniu rezerwacji czeka się na termin zabiegu (interesuje mnie opcja jednodniowa). Posiadam niewielką wadę wzroku, oraz astygmatyzm (również niewielki na obojgu oczach). Chciałbym dokonać korekcji wszystkich wad. Interesuje mnie przybliżona cena oraz czy można obie wady usunąć jednego dnia.
Grzegorz

Odpowiedź lekarza
Termin Procedury Jednodniowej jest ustalany indywidualnie. Jeśli nosi Pan soczewki kontraktowe, należy je zdjąć minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem. Termin procedury możemy ustalić na najbliższy dzień Procedur Jednodniowych, tj. minimum po tygodniu od daty zaprzestania stosowania soczewek kontaktowych. W trakcie zabiegu korygowane są obie wady (dalekowzroczność lub krótkowzroczność oraz astygmatyzm). Cena zabiegu jest uzależniona od metody, do jakiej zostanie Pan zakwalifikowany w trakcie badania kwalifikacyjnego.

Laserowa korekcja wzroku a wiek

Czy w moim wieku (55 lat) jest jeszcze możliwość chociaż częściowo korekta mojej wady wzroku /astygmatyzm/ obu oczu, jak długo trwa zabieg i cena, mieszkam za granicą i musiałabym się do niego przyszykować względem finansowym i urlopowym?
Małgorzata

Odpowiedź lekarza
Wiek nie jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku. Podstawą jest przejście badania kwalifikacyjnego, trwa około godziny. Oferujemy naszym Pacjentom możliwość odbycia badania kwalifikacyjnego oraz zabiegu w Procedurze Jednodniowej. Zabieg na obu oczach trwa około 15 minut, a wraz z przygotowaniem i odpoczynkiem po zabiegu - około godziny. Cena zabiegu jest uzależniona od metody, do której zostanie Pani zakwalifikowana.

Plastyka powiek i laserowa korekcja wzroku

Jestem zainteresowana wykonaniem laserowej korekty wzroku na oba oczy z wadą -1 która mi bardzo przeszkadza. Chciałabym przy okazji wykonać u Państwa zabieg plastyki powiek górnych. Czy jest możliwość wykonania obydwu zabiegów w tym samym dniu?
Beata

Odpowiedź lekarza
Zabieg plastyki powiek oraz laserowej korekcji wzroku nie może być wykonany jednego dnia. Między poszczególnymi zabiegami powinna być przerwa około 6 miesięcy. Jako pierwszy powinien być wykonany zabieg laserowej korekcji wzroku. Przerwa między operacjami jest konieczna do całkowitego zakończenia leczenia po zabiegu.

Soczewki kontakowe

Noszę soczewki kontaktowe ale zastanawiam się nad laserową korekcją wzroku. Czy jest możliwe poddanie się zabiegowi bez konieczności rezygnowania na ok 3 tyg. przed zabiegiem z noszenia soczewek?
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu powierzchni rogówki za pomocą lasera. Przy dłuższym stosowaniu soczewek kontaktowych rogówka może być przez nie zniekształcona i może to mieć wpływ na wynik badania kwalifikacyjnego i tym samym zabiegu laserowej korekcji wzroku. Dlatego też tak istotne jest zdjęcie soczewek przed planowanym zabiegiem minimum 7 dni wcześniej.

Korekcja wzroku - powrót do pełnej sprawności

Moja wada to krótkowzroczność: -0.75 oraz -0,5 oraz astygmatyzm: 1,5 na każdym. Służę w wojsku i przyznam, że okulary nie są wygodnym rozwiązaniem, a soczewki po pewnym czasie wysychają. Mój wiek to 20 lat, od dwóch lat stabilna wada, bez jakichkolwiek odchyłów. Czy kwalifikuje mnie to do zabiegu oraz czy powrót do pełnej sprawności byłby możliwy w przeciągu miesiąca od dnia zabiegu?
Oskar

Odpowiedź lekarza
Podana przez Pana wada jak najbardziej kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Jednak podstawą jest przejście badania kwalifikacyjnego do zabiegu, podczas którego będzie dobrana odpowiednia metoda laserowej korekcji wzroku dla Pana oczu oraz charakteru pracy. Czas rekonwalescencji po zabiegu to około 30 dni, po tym czasie może Pan w pełni powrócić do wykonywania pracy w wojsku.

Test kwalifikacyjny

Mam wątpliwości odnośnie punktu z TESTU kwalifikującego do laserowej korekcji wzroku "Mój wzrok jest stabilny w ciągu ostatniego roku".
Był czas (rok 2011/2012), kiedy wada była już stabilna, jednak zaczęłam pracę biurową, 8 godz. przy komputerze, przez co znowu wada zaczęła się z roku na rok pogłębiać (co roku/półtora wzrost o 0,25). Aktualnie również uważam, że soczewki, jakie mam, są już za słabe (aktualnie -3,25). Czy to ciągłe pogłębianie się wady dyskwalifikuje do laserowej korekcji wzroku?
Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych również wpływa w jakiś sposób na decyzje o zabiegu?

Monika

Odpowiedź lekarza
Zmiana mocy okularów nie zawsze jest wynikiem postępowania wady. Zdarza się, że aby zmusić oko do pracy dobiera się słabsze szkła. Nie można więc sugerować się jedynie mocą dobranej korekcji, ważniejsza jest rzeczywista wada refrakcji. Jeśli ma Pani wcześniejsze wyniki badania okulistycznego, dobrze byłoby porównać je w trakcie kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Hormonalne rozchwianie organizmu może opóźnić gojenie po zabiegu, dlatego zaleca się, aby nie przerywać stosowania antykoncepcji w okresie 3 miesięcy przed planowanym zabiegiem i nie odstawiać do 6 miesięcy po zabiegu. 

Krótkowzroczność

Od długiego czasu zastanawiam się nad laserową korekcja wady wzroku. Jestem krótkowzrokowcem, moja wada to ok -1.75 na oboje oczu. Nie jest tak bardzo uciążliwa, ale w związku z chęcią odbywania w przyszłości zawodowej służby wojskowej, chciałbym się jej pozbyć. Prosiłbym o informacje, czy operacja jest w ogóle możliwa i o porady co do wybrania metody operacji.
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pan podaje, jak najbardziej jest do skorygowania laserem. Podstawą jednak jest przebycie badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Bardzo często przychodzą do nas pacjenci, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z wojskiem, policją czy strażą pożarną, gdzie potrzebny jest dobry wzrok. Zabieg ten pozwala im przejść pomyślnie specjalistyczne badanie okulistyczne związane z przyjęciem do pracy lub służby.

Niedoczynność tarczycy

Mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, jestem pod kontrolą endokrynologa, choroba jest ustabilizowana, od lat biorę tą samą dawkę Euthyroxu. Niedoczynność spowodowana jest zbyt małą tarczycą, poza tym nie mam żadnych innych problemów zdrowotnych.
Czy to dyskwalifikuje mnie do zabiegu?

Teresa

Odpowiedź lekarza
Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku, jednak do zakwalifikowania się do zabiegu niezbędne jest zaświadczenie od lekarza  endokrynologa o stopniu choroby, ustabilizowaniu poziomu hormonów oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia do laserowej korekcji wzroku. Przy niedoczynności tarczycy może wystąpić dłuższe gojenie oczu oraz  czas rekonwalescencji.

Przeciwskazanie do zabiegu

Mam 27 lat, noszę te same szkła w okularach od ponad 2 lat (-3,25 lewe oko, -3 prawe oko oraz -0,5 cylinder). Na ostatniej wizycie kontrolnej okazało się, że moja wada w ciągu tego czasu zmieniła się jedynie o 0,25 astygmatyzmu na lewym oku przy czym ciężko powiedzieć, czy nastąpiło to w ostatnim roku, ponieważ obuocznie widzę dobrze. Czy jest to przeciwwskazanie do zabiegu?
Justyna

Odpowiedź lekarza
Podane przez Panią wartości wady wzroku kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Jednakże podstawą jest przejście badania kwalifikacyjnego. Wahania rzędu 0,25 dioptrii nie są znaczne, może Pani natomiast przynieść na badanie kwalifikacyjne ostatnie wyniki badania  wzroku w celu porównania.

Wysoki astygmatyzm

Czy kwalifikuję się na zabieg mając wysoki astygmatyzm (4Dcyl) ?
Marta

Odpowiedź lekarza
Wstępnie kwalifikuje się Pani do zabiegu laserowej korekcji wzroku, laser koryguje astygmatyzm do wartości +0.25 do +6.0 D. Jednak dopiero po badaniu kwalifikacyjnym w naszym Centrum będzie można dokładnie stwierdzić do jakiej metody oraz w jakim stopniu można skorygować Pani wadę wzroku.

Korekacja wzroku a wada +3

Mam wadę +3 na obu oczach z astygmatyzmem zastanawiam się, czy jest korekcja laserowa na wadę plus bo słyszałem, że tylko minus można skorygować. Proszę o odpowiedz.
ZAK

Odpowiedź lekarza
Laser ekcymerowy firmy WaveLight EX500, który posiadamy w Centrum ArtLife, koryguje dalekowzroczność w zakresie od +0.25 do +6.0 D, więc podana przez Panią wada kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Serdecznie zapraszam na badanie kwalifikacyjne, które wykluczy ewentualne przeciwwskazania oraz określi, do jakiej metody może Pani być zakwalifikowana.

Karmienie piersią

Po jakim czasie od zakończenia karmienia piersią mogę mieć przeprowadzony zabieg laserowej korekcji wzroku? Moja wada to krótkowzroczność.
Anna

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku zalecana jest od 3 do 6 miesięcy od zakończenia karmienia dziecka piersią. Ważne jest ustabilizowanie gospodarki hormonalnej organizmu, która ma wpływ na proces gojenia po zabiegu.

Soczewki kontakowe

Posiadam wadę wzroku -7 lewe i prawe oko, oraz astygmatyzm -1. Od ponad roku noszę codziennie soczewki kontaktowe, zdejmowane tylko na noc. Podobno przed zabiegiem korekcji laserowej trzeba zaprzestać korzystania z soczewek kontaktowych i ponownie nosić okulary. Czy to prawda? Pytam ze względu na fakt, że nie mam obecnie żadnych, musiałbym zakupić nowe, a to spory koszt, zwłaszcza, że miałyby służyć bardzo krótko.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Jakub

Odpowiedź lekarza
Przed zabiegiem laserowej korekcji należy zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem. Wiąże się to z tym, że soczewki zmieniają kształt rogówki, która w czasie zabiegu jest modelowana przez laser. Oczy powinny „odpocząć” a rogówka powinna wrócić do swojego naturalnego kształtu, żeby uzyskać najlepszy efekt zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku a cukrzyca

Dzień dobry, choruję na cukrzycę typu 1. Czy schorzenie te uznawane jest w Państwa klinice za bezwzględne przeciwwskazanie do poddania się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku?
Aleksander

Odpowiedź lekarza
Choroba cukrzycy pierwszego stopnia nie jest całkowitym przeciwwskazaniem, lecz okres rekonwalescencji po zabiegu może być znacznie dłuższy, niż u osób wolnych od choroby. Mogą występować powikłania podczas gojenia. Gojenie oczu może być znacząco utrudnione i wymagać stosowania dodatkowych leków. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są stwierdzone pod czas badania kwalifikacyjnego zmiany na dnie oka.

Stwierdzenie stabilności wady wzroku w trakcie badania kwalifikacyjnego

Czy poprzez badania kwalifikacyjne lekarz stwierdza czy moja wada jest stabilna?
Konrad

Odpowiedź lekarza
Aby stwierdzić, czy wada wzroku jest stabilna należy mieć odnośnik / porównanie do badań przeprowadzonych we wcześniejszym czasie. Pacjenci korzystając z korekcji okularowej czy soczewkowej, wykonując rutynowe badania mogą stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia, czy jest już stabilna. Stabilność wady następuje zazwyczaj około 20 roku życia. Jeżeli posiada Pan z ostatnich badań chociażby receptę okularową, to wybierając się na badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wzroku w naszym Centrum, zachęcamy do zabrania jej ze sobą. Aby zabieg korekcji wzroku był możliwy do wykonania, podstawą jest stabilność wady minimum rok.

Czy wada OP kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Witam, czy wada OP moc sferyczna -9, moc cylindra -1,5; OL moc sferyczna -10,5, moc cylindra -3,75, wiek 22 lat kwalifikuje się do zabiegu? Jaka zalecana metoda?
Andrzej

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pan podaje oraz wiek, wstępnie kwalifikują Pana do zabiegu laserowej korekcji wzroku metodami SBK LASIK lub EBK ze względu na podaną moc wady wzroku (krótkowzroczność plus krótkowzroczny astygmatyzm). Podstawą zabiegu jest przejście badania kwalifikacyjnego. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Decydujące znaczenie przy wyborze metody ma przede wszystkim wynik badania pachymetrii czyli grubości rogówki oraz keratometrii czyli krzywizny rogówki.

Laserowa korekcja wzroku przy zezie zbieżnym

Czy jest możliwa laserowa korekcja wzroku przy zezie zbieżnym naprzemiennym ? Zez był leczony operacyjnie trzykrotnie 23 lata temu bez ostatecznego rezultatu. Nadwzroczność +5,5 i +5.
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku przy zezie zbieżnym naprzemiennym możliwy jest do wykonania. Niemniej jednak Pana wada wzroku jest dosyć duża i o tym, czy korekcja jest możliwa, będzie wiadomo po przejściu badania kwalifikacyjnego. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Przy dużych wadach znaczące jest badanie keratometrii, czyli krzywizny rogówki oraz pachymetrii, czyli grubości rogówki.

Laserowa korekcja wzroku w przypadku zakażenia wirusem HCV

Czy mogę przystąpić do laserowej korekcji wzroku, jeżeli jestem zarażony wirusem HCV, ale wirus jest nieaktywny?
Jakub

Odpowiedź lekarza
Zarażenie wirusem HCV nie jest przeciwwskazaniem do przebycia zabiegu, niemniej jednak trzeba o tym fakcie poinformować przed samym badaniem kwalifikacyjnym. Ewentualny zabieg laserowej korekcji wzroku może być wykonany jako ostatni w danym dniu zabiegowym.

Laserowa korekcja wzroku a ciąża

Witam,
mam pytanie odnośnie zabiegu. Moja wada wzroku wynosi -7 oraz -7,25. Po dokonaniu korekty, po jakim czasie mogę zajść w ciążę? Co w takim przypadku z porodem? Siłami natury czy jest to wyznacznik do wykonania cesarskiego cięcia? Na co jeszcze powinnam szczególnie uważać?
Pozdrawiam

Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Niemniej jednak podstawą zabiegu jest przejście badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Czas, jaki powinien po zabiegu upłynąć, zanim zajdzie Pani w ciąże to około 6 miesięcy, kiedy to wada całkowicie się stabilizuje. Jeżeli chodzi o sam poród, to laserowa korekcja wzroku nie ma żadnego wpływu na to, czy konieczne będzie cesarskie cięcie. Korekcja laserem nie sprawia, że oko jest bardziej narażone, jedynie modelują kształt rogówki. Natomiast osoby z wysoką krótkowzrocznością, niezależnie od tego, czy są przed korekcją czy po, mają zazwyczaj bardzo cienką siatkówkę. Siatkówka, właśnie przy porodzie/dużym wysiłku jeżeli jest słaba, cienka, może się odkleić. Dlatego przy wysokiej krótkowzroczności zaleca się laserowanie siatkówki i poród przez cesarskie cięcie. Podczas kwalifikacji Pani Doktor-Operator naszego Centrum będzie mogła stwierdzić, w jakim stanie jest Pani siatkówka i czy konieczne jest laserowanie lub wskazanie do cięcia cesarskiego. Zaświadczenie takie jak najbardziej zostanie wówczas wystawione.

Laserowa korekcja wzroku a soczewki kontaktowe i antybiotyki

Witam. Od kilku lat noszę wyłącznie soczewki kontaktowe. Moja wada to -8,0 i -9,0. Czy przed zabiegiem istnieje konieczność noszenia wyłącznie okularów?
Mam jeszcze pytanie odnośnie brania antybiotyku. Przez cały luty, a może jeszcze dłużej będę brała antybiotyk. Czy w tym czasie można poddać się zabiegowi?
Czy po zabiegu trzeba iść na zwolnienie z pracy, jeżeli pracuje się przy komputerze? Ponieważ od tego uzależniony jest wybór terminu zabiegu. Jeżeli tak, to na jak długo?
I czy jeżeli zabieg nie skorygowalby wady w 100%, to czy będę mogła nosić soczewki, czy już tylko okulary? Jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu? Pozdrawiam
Estera

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaka Pani podaje jak najbardziej kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Przed planowaną wizyta w naszym Centrum na samo badanie kwalifikacyjne należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na jeden dzień natomiast, jeżeli chciałaby Pani mieć wykonany zabieg, to rezygnacja jest na minimum tydzień. Soczewki zmieniają kształt rogówki, do dnia zabiegu rogówka powinna odpocząć i wrócić do swojego naturalnego kształtu. Jeżeli chodzi o antybiotykoterapię, to na dzień zabiegu należy być minimum tydzień po kuracji. Potrzeba zwolnienia lekarskiego uzależniona jest od tego, jaką metoda będzie wykonany zabieg. Jeżeli zakwalifikuje się Pani do metody SBK LASIK, to praca przy komputerze z przerwami może być już od następnego dnia po zabiegu, lecz jeżeli to możliwe warto dać odpocząć oczom na około tydzień. Jeżeli natomiast zakwalifikuje się Pani do bardziej inwazyjnej z metod, to zwolnienie lekarskie będzie najprawdopodobniej potrzebne na okres około miesiąca. Przy niemożliwości skorygowania całkowicie wady (o tym decyduje grubość Pani rogówki ) można nosić soczewki kontaktowe. O tym czy wada będzie skorygowana całkowicie będzie wiadomo podczas badania kwalifikacyjnego, na które serdecznie zapraszam.

Laserowa korekcja wzroku metodą Lasik iDesign

Piszę z Londynu. Byłem tutaj na badaniach wzroku kwalifikujących mnie na operację laserową. Najbardziej precyzyjna okazała się metoda Lasik iDesign (chociaz niestety najdroższa). Chciałem się zapytać, czy wykonujecie Państwo operacje również ta metodą, wydaje się ona najbardziej precyzyjna. Przy okazji ktos ze znajomych mi mowił, że podobno po operacji laserowej w przypadku np wypadku samochodowego można stracic wzrok na skutek wstrzasu. Czy to prawda?
Pozdrawiam
Dariusz 

Odpowiedź lekarza
Metoda, o jakiej Pan pisze Lasik iDesign jest nazwą marketingową danej kliniki, związaną z nazwą urządzenia, które wykonuje skan oka (w naszym Centrum skan oka wykonuje urządzenie Okulyzer). Jest to metoda LASIK, z tym że metoda LASIK występuje w trzech wersjach ( LASIK, SBK LASIK i Epi-LASIK). Metody te różnią się przygotowaniem rogówki pod pracę lasera. O metodzie decyduje przede wszystkim grubość Pana rogówki, czyli badanie pachymetrii. Wszystkie z metod LASIK wykonujemy w naszym Centrum. Jeżeli jest to możliwe, proszę o przesłanie skanu wyników badań z danej kliniki, na ich podstawie Pani Doktor-Operator naszego Centrum bardziej precyzyjnie odpowie, do której z metod mógłby Pan być zakwalifikowany. Jeżeli chodzi o utratę wzroku po laserowej korekcji wzroku na wskutek wstrząsu, jest nieprawdą i bezpodstawne. Laser korygują jedynie kształt rogówki, nie wchodzą w głąb oka.

Laserowa korekcja wzroku przy leczeniu podwójnego widzenia (oczopląsu)

Dzień dobry
Jestem po operacji guza mózgu od 2007 r. i od tego czasu widzę podwój (ma oczopląs).
Na oku prawym mam -3,75
Na oku lewym mam -4,25
Jestem już po 5 albo 4 zabiegach na oko ale nadal widzę podwójnie.
Czy jesteście mi wstanie coś pomóc?
Michał

Odpowiedź lekarza
Zabiegi korekcji wzroku z wykorzystaniem lasera korygują w taki sposób wadę wzroku krótko/dalekowzroczności oraz astygmatyzmu, że pacjent bez okularów czy soczewek widzi jakby je miał.Także wadę wzroku jaką Pan podaje, laser może skorygować. Niemniej jednak podstawa jest przejście badania kwalifikacyjnego. Podczas tego badania wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania przeciwwskazań medycznych. Oczopląsu natomiast laser nie skoryguje. Jest on związany z nerwami oka, nie z rogówką, która jest modelowana, by skorygować wadę.

Laserowa korekcja wzroku przy poważnej wadzie wzroku i astygmatyzmie

Witam, przy wadzie -8,5 dioptrii i lekkim astygmatyzmie w jednym oku jaka jest szansa na calkowite wyeliminowanie wady po zabiegu? 

Paulina

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pani podaje, jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą naszego lasera. Niemniej jednak podstawą jest przebycie badania kwalifikacyjnego podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu wyeliminowania przeciwwskazań medycznych oraz w celu określenia metody korekcji. Podczas kwalifikacji będzie również można określić stopień, w jakim korekcja jest możliwa. O tym decyduje przede wszystkim grubość Pani rogówki ( grubość badana jest podczas kwalifikacji do zabiegu ).

Laserowa korekcja wzroku przed aplikacją do szkoły oficerskiej straży pożarnej

Posiadam wadę około -4, za 1,5 roku będę aplikował do szkoły oficerskiej straży pożarnej, gdzie nie jest dopuszczalna nawet najmniejsza wada wzroku. Która z metod wydaje się być najlepsza w tym kontekście, czy można ją wykonać powtórnie ?

Filip

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pan podaje, jak najbardziej kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Laser w naszym Centrum ma możliwość korekcji wady od -14 dioptrii do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii. Pyta Pan, która z metod korekcji jest najlepsza. Każda koryguje wady wzroku, każda jest dobra i skuteczna. Rodzaj metody korekcji różni się jedynie przygotowaniem oka pod pracę lasera, i co za tym idzie czasem rekonwalescencji. Po metodach, gdzie jest tworzony płatek czyli LASIK, SBK LASIK pacjent następnego dnia nie odczuwa już dyskomfortu. Po metodach, gdzie nabłonek rogówki jest usuwany (PRK, TransPRK, LASEK, Epi-LASIK, EBK ) pacjent odczuwa znaczny ból przez około 3-5 dni po zabiegu. O tym, jaką metodą może mieć Pan wykonany zabieg, decydują wyniki badań przeprowadzonych podczas kwalifikacji, przede wszystkim badanie pachymetrii czyli grubości rogówki. Zabiegi LKW wykonywane są raz na całe życie. W znikomym procencie (zależy od indywidualnych cech organizmu) przy dużych wadach czy mieszanym astygmatyzmie, po czasie kiedy to wada wzroku stabilizuje się po zabiegu ( 6 miesięcy ), pozostała wada może być dokorygowania. Po wykonaniu każdej metody dokorekcja jest możliwa, jeżeli grubość rogówki na to pozwala.

Powrót do pracy po laserowej korekcji wzroku

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wykonaniem laserowej korekcji wzroku. Najbardziej interesuje mnie metoda SBK Lasik. Jednak mam pewne wątpliwości gdyż moja praca wymaga korzystania z komputera przynajmniej 8 godzin dziennie. Zastanawiam się po jakim czasie od operacji mogłabym powrócić do pracy?
Kamila

Odpowiedź lekarza
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą SBK LASIK pacjent wraca do normalnego funkcjonowania już po kilku godzinach po zabiegu. Praca przy komputerze może być wykonywana nawet następnego dnia po zabiegu, z tym że na godzinę pracy należy robić sobie 10 minutowe przerwy i zakraplać oczy sztucznymi łzami. Oko podczas pracy przy komputerze rzadziej mruga przez co, szybciej wysycha. Aby gojenie po zabiegu było prawidłowe, oko powinno być nawilżone. Jeżeli jest konieczność, wystawiamy zwolnienia lekarskie do 30 dni.

Laserowa korekcja astygmatyzmu

Mam wadę wzroku :OP +3,00, cyl.-2,75; OL +2,5, cyl. -1,75. W przeszłości przeszłam 5 operacji korekcji zeza. W okularach i soczewkach jest juz niemal niewidoczny (kąt 0 st.). Bez korekcji, oko "ucieka". To słabsze. Czy po laserowej korekcji astygmatyzmu, efekt powinien być taki jak w okularach/soczewkach? Czyli zez nie będzie widoczny?
Do tego nabawiłam się brodawkowego zapalenia spojówek przez soczewki. Czy kwalifikuję się do zabiegu?
Martyna

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą lasera, niemniej jednak przy zdrowym oku. Zapalenie spojówek które Pani obecnie leczy musi być całkowicie wyleczone. Wady wzroku można korygować tylko przy zdrowym oku, wolnym od infekcji. Jeżeli chodzi o zez, laser nie koryguje zeza. Zabiegi laserowe korygują wady wzroku, czyli pacjent po zabiegu widzi bez okularów czy soczewek, jakby je miał.

Skoro zez w soczewkach/okularach jest praktycznie niewidoczny (ma jakieś powiązanie z astygmatyzmem), to po zlikwidowaniu astygmatyzmu też powinien być niewidoczny, prawda?
W sumie najbardziej na tym mi zależy.

Martyna

Odpowiedź lekarza
Po zakończeniu leczenia najlepiej odczekać około dwa tygodnie. Jeżeli chodzi o zez, to po zabiegu korekcji wzroku jego kąt może się zmienić, lecz o tym będzie wiadomo po wykonaniu szeregu badań podczas kwalifikacji do zabiegu.

Jakie są skutki uboczne laserowej korekcji wzroku

Jakie są skutki uboczne laserowej korekcji wzroku?
Noszę okulary od 30 lat.
Lewe oko mam bez wady, na prawe mam szkło +1.5.
Ogólnie to bez okularów jestem w stanie funkcjonować kilka tygodni ale później czuje zmęczenie oczu.
Jeżeli patrzę tylko przez prawe oko widzę zamglony obraz.
Czy taka wada jest właściwa na korektę?
Dodam, że mam niedoczynnośc tarczycy i stwierdzoną chorobę Hashimoto. Jestem pod regularną kontrolą endokrynologa i mam uregulowane hormony.
Daniel

Odpowiedź lekarza
Podstawą laserowej korekcji wzroku jest badanie kwalifikacyjne. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz wyeliminowania przeciwwskazań medycznych. Właśnie przy eliminacji przeciwwskazań wyeliminowane zostają również skutki uboczne. Nasz laser usuwa wady wzroku od -14 dioptrii do +6 dioptrii. Koryguje do najlepszej korekcji okularowej lub soczewkowej, czyli bez okularów/soczewek widzi Pan tak jakby je miał. Podana przez Pana wada wzroku jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą lasera. Jeżeli chodzi natomiast o niedoczynność tarczycy, to należy posiadać od prowadzącego lekarza endokrynologa zaświadczenie o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz o tym, iż hormony są ustabilizowane i Pacjent jest pod stałą opieką lekarza. Przy chorobie tarczycy gojenie po zabiegu jest znacznie dłuższe, niż u osób zdrowych.

Czy powrót wady po wykonanym zabiegu laserowej korekcji wzroku jest możliwy, sport a laserowa korekcja wzroku

Witam, mam kilka pytań odnośnie zabiegu korekcji wzroku:
1. Czy powrót wady po wykonanym zabiegu jest możliwy, czy zdarza się często i może np. w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty wzroku?
2. Jestem aktywny fizycznie, ale zajmuję się nietypowym zajęciem, mianowicie tańcze breakdance od lat i czy po zabiegu, nawet po miesięcznej przerwię, będę mógł do tego spokojnie wrócić?

Często moja głowa ma kontakt z podłożem, nie w sensie, jakichś mocnych uderzeń ale np. stanie, czy obkręcanie się na niej. Nie spowoduje to jakichś powikłań pooperacyjnych?
Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.
Piotr

Odpowiedź lekarza
1. "Powrót wady", a raczej różnice w zaplanowanym przed zabiegiem efekcie korekcji mogą wystąpić w niektórych przypadkach. Przy bardzo wysokiej wadzie lub mieszanym astygmatyzmie. Laser koryguje wady od -14 dioptrii do + 6 dioptrii, przy tak dużych wadach może wystąpić konieczność dokorekcji. Jest to mniej niż 1% od wszystkich wykonanych zabiegów. Wtedy to, po zakończonym okresie stabilizacji wady, który trwa około 6 miesięcy dokonywana jest dokorekcja , która w naszym Centrum jest w cenie zabiegu. Do tej pory na całym świecie nie odnotowano ani jednego przypadku, by ktoś po zabiegu laserowej korekcji stracił wzrok.
2. Zazwyczaj do silnej aktywności fizycznej można wrócić po upływie jednego miesiąca po zabiegu. Ze względu na to, iż stojąc na głowie wywoływane jest ciśnienie wewnątrz gałkowe, wskazane będzie, aby te elementy tańca wyeliminować na okres dwóch miesięcy. Pozostała aktywność może funkcjonować jak zazwyczaj.
Podstawą zabiegu korekcji wzroku jest badanie kwalifikacyjne. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych.

Okulary tylko do czytania

Witam,od pewnego czasu ,(jakies 6miesiecy) zauwazylem ze zaczynam zle widziec przy czytaniu,troche to trwa zanim sie ostrosc ustawi,nigdy nie nosilem okularow,przy normalnych badaniach potrzebuje tylko okulary do czytania.Jakie laserowanie bylo by dla mnie najlepsze i jakie wyniki mozna oczekiwac. Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedź lekarza
Zabiegi laserowej korekcji wzroku korygują wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, czyli te okulary bez których nie możemy funkcjonować przez cały dzień. Okulary do czytania o których Pan wspomina są wynikiem prezbiopii, czyli starczowzroczności, która zaczyna się u każdego z nas po 40-45 loku życia, bez względu na to, czy mamy wadę wzroku czy nie. Prezbiopia nie jest wadą, jest naturalnym stanem organizmu. Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie korygują prezbiopii.

Więcej na ten temat w linku: http://www.artlife.com.pl/posts/prezbiopia---czy-mozna-ja-skorygowac-108.php

Czy trądzik jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Witam! Jestem zainteresowany laserową korekcją wzroku u Państwa. Obecnie przebywam leczenie przeciwtrądzikowe i przyjmuję leki AKNENORMIN 20mg, przyjmuję dawkę 60 mg/dobę. Są to leki wysuszające skórę. Prowadzący mnie lekarz dermatolog twierdzi, że wysuszają także oczy. Ja jednak osobiście nie odczuwam "wysuszonych" oczu. Wobec tego moje pytanie brzmi: czy mimo tych leków mogę być zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku? Dodam, że bardzo mi zależy na niej, jak i na bardzo szybkim czasie wykonania zabiegu, choćby od zaraz. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedź lekarza
Choroba skóry trądzik oraz przyjmowanie wymienionych leków nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, jeżeli choroba jest w stanie zaleczonym, bez wykwitów i jeżeli przyjmowane leki są już tylko jako etap kończący kurację. Wykwity, stan ropny jest przeciwwskazaniem, może powodować zakażenie rogówki po zabiegu. Przy wysuszonych oczach spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwtrądzikowych zaleca się częstsze zakraplanie po zabiegu oczu kroplami nawilżającymi, tak zwanymi sztucznymi łzami. Ponad to na noc zażywanie żelu nawilżającego sprzyjającego gojenie oczu po zabiegu.

Łuszczyca i Hashimoto czy jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku

Moja wada to - 5,25 D. Bardzo chciałabym dokonać korekcji laserowej wady wzroku, ale nie wiem czy się zakwalifikuje. Choruje na łuszczyce- nie zażywam żadnych leków- oraz hashimoto- hormony mam ustawione w normie i jestem pod stałą opieką endokrynologa. Czy jest szansa, że zostanę zakwalifikowana do zabiegu?
Maja

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podstawą jednak jest przebycie badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Do możliwości zakwalifikowania niezbędne będą dokumenty medyczne od lekarza dermatologa oraz endokrynologa o stopniu choroby oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Przy chorobach, które Pani podaje, występuje znacznie dłuższe gojenie oka oraz czas jego rekonwalescencji.

Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku? Moja dotychczasowa wada to -3,75 i -3,25 jednak od czasu porodu (3 miesiące) zauważyłam, że wada mi się nieznacznie pogłębiła. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
kachaa89

Odpowiedź lekarza
W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po porodzie to około rok, wówczas to hormony stabilizują się a organizm wraca do funkcjonowania sprzed okresu ciąży.

Aparat ortodontyczny

Mam 22 lata i noszę aparat ortodontyczny na stałe.Czy mogę poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?
Zossia

Odpowiedź lekarza
Aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Czy byłaby możliwość przeprowadzenia zabiegu wcześniej?

Mam 18 lat. Od dziecka marzę o tym aby przestać nosić okulary. Mam astygmatyzm oko lewe:1,25 oko prawe 2,25. Bardzo mi zależy na tym aby zabieg odbył się szybciej bo nie chiałabym czekać do lat 20. Dodatkowo dodam iż wada nie zmienia się od kilku lat. Czy byłaby możliwość przeprowadzenia zabiegu wcześniej? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Amelia

Odpowiedź lekarza
Dziękuję za pytanie. Rozumiem. Podajemy w informacjach, że poddać się zbiegowi laserowej korekcji wzroku może osoba, która ukończyła 20 lat, ponieważ większość w tym wieku osiąga fizyczny rozwój i wada wzroku się stabilizuje. Dojrzewanie jest procesem indywidualnym oraz stabilizacja wady wzroku może nastąpić wcześniej. Głównym kryterium właśnie jest to, żeby wada wzroku była stabilna co najmniej rok.

Czy wykonanie zabiegu jest możliwe u osób chorych na cukrzycę?

Witam! Chciałabym dowiedzieć się czy wykonanie takiego zabiegu jest możliwe również u osób chorych na cukrzycę. Z góry dziekuję za odpowiedź.
Asia

Odpowiedź lekarza
Zależy od stanu narządu wzroku: czy nie ma powikłań spowodowanych cukrzycą oraz czy cukrzyca jest wyrównana lekami. Cukrzyca nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Ostateczna decyzja może być podjęta po badaniu kwalifikacyjnym pacjenta.

Czy istnieje szansa na powrót wady po kilku latach od zabiegu?

Czy po przeprowadzeniu operacji laserowej istnieje szansa na powrót wady po kilku latach? Czy po takiej operacji jest gwarancja, ze wada nie powróci do poprzedniego "rozmiaru"?
Karolina

Odpowiedź lekarza
Wszystko zależy od tego, jaka jest wada przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Jeżeli to nie jest skomplikowany mieszany astygmatyzm lub duża wada np. -6,0 i więcej, to rezultaty laserowej korekcji wzroku są niezmienne przez długie lata. Przy wysokiej krótkowzroczności (ponad -6,0) oraz skomplikowanym mieszanym astygmatyzmie wada w rzadkich przypadkach może nieznacznie się cofnąć, ale nie do stanu pierwotnego „poprzedniego rozmiaru”. W takiej sytuacji w razie zakwaligikowania może być wykonany drugi zabieg laserowej korekcji wzroku.

Kwalifikacja i metody zabiegu

Witam. Mam wadę wzroku -4,5 i grubość rogówki 495 mikrometrów przy rozszerzeniu źrenic 7.9 mm. Chciałem poddać się zabiegowi w mieście rodzinnym lecz wole wybrać się do państwa nad morze ponieważ wierzę, że macie większe doświadczenie w laserowej korekcji wad wzroku. Tu jest moje pytanie czy przy takich parametrach kwalifikuje się wstępnie do zabiegu u państwa? Jeżeli tak to jaką metodą można wykonać zabieg. Wiem że mam cienką dosyć rogówkę ale na darmo nie chcę jechać aż 500 km do państwa wiec liczę na odpowiedź.
Jarek

Odpowiedź lekarza
Wg wskazanych przez Pana danych metoda SBK LASIK byłaby najodpowiedniejsza. Tu można poczytać o metodzie:
http://www.artlife.com.pl/pl/oferta/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji/
Więc zapraszamy Pana na badanie kwalifikacyjne do zabiegu. W naszym ośrodku jest możliwość kwalifikację i zabieg przeprowadzić w jednym dniu, następnego dnia rano - kontrola po zabiegu. O procedurze jednodniowej można poczytać na naszej stronie:
http://www.artlife.com.pl/pl/oferta/laserowa-korekcja-wzroku/procedura-jednodniowa/
W procedurze jednodniowej w cenie zabiegu:
-kwalifikacja i nocleg,
-do 2 badań kontrolnych,
-okulary z filtrami przeciwsłoneczne,
-osłony na noc (do spania przez 7 nocy),
-krople do oczu (3 opakowania do pełnego wyleczenia).

Czy w wieku 37 lat ma sens korekcja krótkowzroczności ?

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy w wieku 37 lat ma sens korekcja krótkowzroczności (-1,75P, -1,75L) biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo kompensacji wady (starcza nadwzroczność) w następnych latach? Dziękuję z góry i pozdrawiam.,
Artur

Odpowiedź lekarza
Ma sens, jeżeli Pan nie chce nosić okularów do dali. Po 40-45 roku życia konieczne są okulary do bliży (tak jak dla osób, które nie mają krótkowzroczności). Wybór należy do Pana, czy po 40 roku życia woli Pan nosić okulary do dali czy do bliży.

Kiedy mogę mieć wykonany zabieg laserowy?

Witam moje pytanie dotyczy tego, kiedy mogę mieć wykonany zabieg laserowy. Słyszałem coś o tym, że trzeba poczekać aż się wada unormuje. Mam 19 lat i chcę się starać o pracę w straży pożarnej, więc zależy mi na czasie. Czy są jakieś inne metody itp.?
Mateusz

Odpowiedź lekarza
Ustabilizowana wada wzroku jest warunkiem przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. U każdego jest to indywidualny proces. Może być tak, że pacjent przejdzie zabieg już w wieku 18 lat, a inny musi poczekać do 21 roku życia (do stabilizacji wady wzroku). Trudno zawyrokować w Pana przypadku, ponieważ jeszcze niewiele o Panu wiemy. Prosimy podać wartość wady i czy jest stabilna. Metoda wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku nie zależy od wieku, ale od wyników badań kwalifikacyjnych, na które serdecznie Pana zapraszamy.

Pytania

Witam serdecznie, jestem zainteresowana wykonaniem laserowej korekcji wzroku, ale mam 34 lata i wadę wzroku: -6,75 lewe oko i -6,25 prawe oko. Czy w moim wieku ma sens wykonywanie korekcji, jeżeli tak czy korekta wyniesie 100% wady? Która z metod jest zalecana w moim przypadku? Ile dni przed ewentualnym zabiegiem nie mogę nosić soczewek kontaktowych? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Beata

Odpowiedź lekarza
Witam, Wada o której Pani pisze nadaje się do całkowitego usunięcia i jak najbardziej w Pani wieku. Przy Pani wadzie najbardziej właściwą byłaby metoda SBK LASIK, jeżeli pozwoli na to grubość rogówki lub metoda Epi-LASIK przy dość cienkiej jej grubości. Podczas badania kwalifikacyjnego po wykonaniu odpowiednich badań zostanie zaproponowana metoda wykonania zabiegu oraz zademonstrowany efekt zabiegu. W dniu badania kwalifikacyjnego prosimy nie zakładać soczewek kontaktowych oraz minimum 7 dni przed ewentualnym zabiegiem należy przestać używać soczewek kontaktowych.

Powrót do normalnego życia

Pytanie mam 21 lat i chce zrobic operacje wada jest stabilna ale po jakim czasie mozna wrócic do normalnego zycia po zabiegu
Rafał

Odpowiedź lekarza
Jeśli wada jest stabilna, to oczywiście można przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku. Jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia - wraca Pan do normalnego funkcjonowania następny dzień po zabiegu.

Jak dlugo po zabiegu trwaja kontrole ?

Pytanie do czytania mam +2.7 a do patrzenia +1,75 wg ostatniego badania okulistycznego z 2011r.pracuje zagranica ichcialbym sie dowiedziec jak dlugo po zabiegu trwaja kontrole bo przykladowo w polsce bede tylko 1 tydzien.
Piotr

Odpowiedź lekarza
Witam, najważniejsza - pierwsza kontrola, odbywa się następnego dnia po zabiegu. Dobrze byłoby, jeżeli mógłby pan skorzystać z wizyty kontrolnej, która za zwyczaj odbywa się tydzień po zabiegu. Może Pan również udać się do lekarza w miejscu zamieszkania. Dla pacjentów z zagranicy wypełniamy i wręczamy Paszport przeprowadzonego leczenia w języku angielskim oprócz Karty informacyjnej, którą otrzymuje każdy pacjent przy wypisie po zabiegu.

Kilka pytań

Witam, sporo juz poczytałem w sieci o LKW, metodach i powikłaniach. I w związku z tym mam 3 pytania:
1. Czy operacja wykonywana u Państwa jest "szyta na miarę" na podstawie stworzonej podczas badania kwalifikacyjnego mapy rogówki i stwierdzonych aberracji wyższego rzędu, które służą do "zaprogramowania " lasera podczas operacji, czy też dziąłanie lasera jest "zoptymalizowane" ?
2. Jak się ma metoda SBK Lasik do powstawania potencjalnych efektów ubocznych szeroko rozumianych operacji Lasik szczególnie w kontekście jakości widzenia nocą - czy Państwa laser ma na tyle dużą dużą strefę optyczną , by mógł byc stosowany przy większych średnicach źrenic (ważne własnie w nocy) oraz jak się ma metoda SBK do jednego z potencjalnych skutków ubocznych jakim jest syndrom suchego oka (jako dolegliwość mniej lub bardziej przejściowa) wskutek operacji typu Lasik ?
3. Czy stała długotrwała praca przy komputerze (jestem z zawodu informatykiem) może być przyczyną regresji wady wzroku przy założeniu , że udało by się zniwelować moją obecną wadę na 0.0 D ? Obecnie mam OL -5,5D oraż astygmatyzm rzędu -3.5D oraz OP -5,5D oraz astygmatyzm rzędu -4.5D. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Kamil

Odpowiedź lekarza
1. Zabieg jest prowadzony w oparciu o badanie refrakcyjne obiektywne i subiektywne oraz zgodnie z parametrami mapy rogówki. Przy Pana wadzie wzroku zabieg typu Custom korygujący HOA (aberracje wyższego rzędu) nie jest zalecany, ponieważ wtedy laser "zdejmie" dużo więcej z grubości rogówki niż zabieg tzw. zoptymalizowany.
2. Metoda SBK nie ma związku ze strefą optyczną (może być max 8,0nm). Przy dużych wadach nie zaleca się poszerzania strefy optycznej. W porównaniu z konwencjonalną metodą LASIK zmniejszone po SBK są dolegliwości przejściowego syndromu "dry eye". (szczegóły na temat SBK LASIK i innych metod znajdują się na podstronie Metody korekcji)
3. Stała praca przy komputerze nie powinna mieć wpływu na regresję wady, jednak nie można wykluczyć niewielkiej regresji przy astygmatyzmie rzędu 3,5 i 4,3 D.

Kontrola po zabiegu

Zakwalifikowałem się w zeszłym tygodniu na laserową korekcję wzroku. Zabieg będzie przeprowadzany w piątek 18.04.08. Zgodnie z zaleceniami oraz "Oświadczeniem pacjenta" konieczna jest wizyta kontrolna nastepnego dnia po zabiegu - a jest to sobota a zgodnie z informacją na Waszej stronie www ośrodek jest nieczynny. W jaki więc sposób i w jakich godzinach będę mógł dokonać niezbędnej wizyty kontrolnej w sobotę tj 19.04.08?
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Oczywiście w dniu po zabiegu będą w ośrodku przeprowadzane wizyty kontrolne. Będę przyjmował pacjentów od godziny 10.00.

Aktywność po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Witam, mam wade -4,5 i - 4 z astygmatyzmem, ukończone 22 lata. Operacji chciałbym sie poddać we wrześniu. Jestem sportowcem uprawiam rugby i duzo czasu poświecam aktywności fizycznej(siłownia , bieganie, rower), po operacji bede musiał odłozyć aktywność fizyczna na jaki okres czasu ??? Na jaki okres czasu siłwonie? Po jakim czasie bede mogł zaczac np. biegać, jeżdzic na rowerze, uczesniczyc zajeciach sportowych na uczelni ?
Sylwester

Odpowiedź lekarza
Delikatne ćwiczenia fizyczne będzie Pan mógł wykonywać po tygodniu od dnia zabiegu, natomiast aktywny wysiłek fizyczny może Pan zaplanować po upływie miesiąca od dnia zabiegu.

Dalekowzroczność czy presbiopia

Mam na lewo oko moc szkła +3,5 na prawe +1,5, nadaje sie do zabiegu? chodzi mi tylko o uleczenie lewego oka, na prawe widze idealnie mimo ze mam 1,5.
Michał

Odpowiedź lekarza
Do stwierdzenia, czy Pan nadaje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, podał Pan za mało danych w pytaniu. Nie podał Pan również swojego wieku. Czy ma Pan wadę refrakcji - dalekowzroczność, czy to jest utrata akomodacji oka spowodowana wiekiem? Sama moc szkieł o tym nie świadczy. Do odpowiedzi na te pytania potrzebne są co najmniej badanie refrakcji. Presbiopii nie można skorygować laserem, gdyż nie jest to wada refrakcji. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne. Na podstawie wyników badań wszystko Panu wytłumaczę.

Czy się kwalifikuję?

Mam 54 lata -w prawym oku 4,75 a w lewym 3,5-astygmatyzm.Czy moglabym poprawic laserowo prawe oko.Zuzycie zwiazane z wiekiem prawe oko2,5 a lewe 1,25.Dziekuje
jadwiga

Odpowiedź lekarza
Zarówno Pani wiek jak i wada są odpowiednie do przeprowadzenia korekcji. Nie widzę przeszkód, aby skorygować prawe i lewe oko. Zapraszam na badanie, aby wykluczyć choroby oczu i określić szczegółowo możliwości i efekty zabiegu.

Wiek do korekcji laserem

Czy musze miec skończone 21 lat bym mogła miec przeprowadzana laserowa korekte wzroku?
Ada

Odpowiedź lekarza
Musi Pani ukończyć 20 lat, aby móc mieć wykonany zabieg korekcji wzroku. Wada powinna być stabilna.

Korekcja wzroku po skleroplastyce

Mam krótkowzroczność (-6) i astygmatyzm, jestem 5 lat po zabiegu skleroplastyki ,czy moge poddać się laserowemu usunięciu wady ?
Kasia

Odpowiedź lekarza
Przebyty zabieg skleroplastyki nie stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia korekcji wzroku. Jeśli wada jest stabilna, ukończyła Pani 20 lat i badania kwalifikujące wypadną pomyślnie, powinno być możliwe usunięcie wady. Serdecznie zapraszam na badania.

Antykoncepcja a korekcja wzroku

WITAM! Miesiąc temu odstawiłam pigułki antykoncepcyjne, jestem umówiona za 8 dni na badnia i ewentualnie od razu zabieg korekcji wzroku. Umawiając się zupełnie o tym nie pomyślałam. Czy to jest dużym przeciwwskazaniem do takiego zabiegu i jakie mogą by ewentualnie skutki, jeśli na niego zdecyduję się jednak w tym terminie? Pozdrawiam serdecznie
Renata

Odpowiedź lekarza
Hormonalne rozchwianie organizmu może opóźnić gojenie oczu po zabiegu, dlatego zaleca się, aby nie przerywać stosowania antykoncepcji w czasie minimum 3 miesięcy przed i po korekcji laserowej oraz nie rozpoczynać stosowania antykoncepcji w tym okresie.

Bezpieczeństwo zabiegu

Panie Doktorze, Czy prawda jest, ze zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczniejszy przy wysokiej krotkowzrocznosci niz "niskich" wadach do -4 dioptrii?
Kamila

Odpowiedź lekarza
Nie jest to prawdą. Bezpieczeństwo zabiegu korekcji wzroku nie jest zależne od wielkości wady. Jest ono stałe, gdyż technologia wykonywania zabiegu jest taka sama, przy różnych wadach. Natomiast efekty zabiegu są zależne od wady, ponieważ łatwiej usunąć małą lub średnią wadę, niż wysoką krótkowzroczność.

Zakres korygowanych wad

Dzień dobry, mam 38 lat i mam krótkowzroczność na prawym oku około -8D, na lewym około -9D i dodatkowo lekki astygmatyzm. Okulistka stwierdziła u mnie przerost naczyń krwionośnych w lewym oku, co jest najprawdopodobniej skutkiem długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych (ponad 20 lat) i w przyszłości moze skutkować powikłaniami. Ze względu na pracę, jaką wykonuję, nie wyobrażam sobie chodzenia wyłącznie w okularach i ratunkiem byłaby dla mnie, tak sądzę, korekta wady chociaż do -1D, jeśli nie dałoby rady do zera. Jestem już 17 lat po zabiegu skleroplastyki przeprowadzonym w klinice w Szklarskiej Porębie i od tamtej pory mój wzrok pogorszył się nieznacznie - moze o 1 do 2 dioptrii (prawdopodobnie przez komputery). Po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć, czy możliwa jest u mnie redukcja wady. Po drugie - Państwo oferujecie redukcję wady do nawet -14D, gdy tymczasem, inne kliniki tymi samymi metodami usuwaja wadę do najwyżej -10D. Skąd biorą się takie rozbieżności?
Marek

Odpowiedź lekarza
Zarówno Pańska wada jak i wiek są odpowiednie do korekcji. Do stwierdzenia, czy będzie możliwe przeprowadzenie zabiegu, trzeba wykonać szereg badań. Mając już ich wyniki, będę mógł dokładniej określić, czy wadę uda się usunąć w całości, czy zredukować. Bardzo dużo zależy od grubości rogówki. Różnice w wartościach korygowanych wad wynikają ze specyfiki laserów, używanych do korekcji wzroku, oraz w jakim stopniu oszczędza się rogówkę. Lasery i wartości korygowanych nimi wad może Pan porównać na stronie: http://www.fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/SurgeryandLifeSupport/LASIK/ucm192109.htm . Istotna jest również metoda zabiegu, gdyż np. w metodzie SBK LASIK utworzony płatek jest o połowę cieńszy niż w przypadku tradycyjnego LASIKa, dzięki czemu oszczędza się 90 mikrometrów istoty właściwej rogówki i w związku z tym zakres korekcji się zwiększa.

Wysoka krótkowzroczność

Witam serdecznie. Mam 20 lat (we wrześniu kończe 21). Moja wada wzroku to - 13, - 12. Wada stoi w miejscu od ok 3 lat. Czy tak duża wada nadaję się do laserowej korekcji (jeżeli tak to którego rodzaju)?
Sylwia

Odpowiedź lekarza
Istnieje możliwość całkowitego usunięcia wady krótkowzroczności do -14 dioptrii. Jeśli badania nie wykażą żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, a rogówka jest dość gruba, aby skorygować tyle dioptrii, będzie można wykonać u Pani laserową korekcję wzroku. Rodzaj zabiegu, czyli jego metodę, można określić jedynie na podstawie badań i wywiadu lekarskiego.

Gojenie po zabiegu

Witam.Czy pora roku w jakiej wykonuje się korekcję ma wpływ na rekonwalescencję( np.mróz zimą lub duży stopień nasłonecznienia latem), na jaki okres czasu należy wstrzymać się z aktywnością fizyczną(sport i rekreacja)Czy konieczne jest zwolnienie lekarskie po zabiegu?
Ewa

Odpowiedź lekarza
Pora roku nie ma wpływu na gojenie oczu po laserowej korekcji wzroku. Zarówno zimą jak i latem oczy goją się tak samo, należy je jednak w pierwszych dniach po zabiegu chronić okularami z filtrem, w które wyposażamy naszych pacjentów. Lekki wysiłek fizyczny można podjąć już po tygodniu od korekty, natomiast z mocniejszym wysiłkiem należy się wstrzymać około miesiąca. Zwolnienie lekarskie nie jest konieczne. W przypadku jednak, gdy praca wykonywana jest w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, bądź związana jest z ciężkim wysiłkiem fizycznym, pacjent zwykle otrzymuje zwolnienie.

Wiek do korekcji laserem

Syn ma astygmatyzm i nosi okulary ma 15 lat, ostatnio caly czas mowi że chce soczewki, ale przy jego wadzie powiedziano mi że będzie trudno mu dobrać. Takie jakie bym chciała żeby nosił są do +2,2 cylindra. A ewentualna korekcja wzroku jest możliwa? wada syna op +1,5 cyli. +3 oś 100 ol 2.0 cyli +3 oś 85 źrenica 62 Czekam na szybką odpowiedz.
sabi

Odpowiedź lekarza
Na laserową korekcję wzroku jest za wcześnie. Syn musi mieć ukończone 20 lat i stabilną przez co najmniej rok wadę wzroku, aby móc wykonać zabieg, oczywiście po wcześniejszym zakwalifikowaniu się.

Stabilność wady

Witam mam 25 ,rok temu mialam zmieniane okulary,ostatnio poszlam na wizyte i lekarz stwierdzil ze wada nadal postepuje,czy to mozliwe w tym wieku?Mam juz dosc noszenia okularow,nie wiem co robic,moja wada to oko prawe -8, -1,75 cylindra i os 30 stopni,zas oko lewe -7,75 i -1,75 cylindra,os 165 stopni.W ciagu jakiego czasu wada musi byc stabilna aby kwalifikowac sie do laserowej korekcji i czy zabieg redukuje wade całkowicie?Bardzo prosze o odpowiedz
Marta

Odpowiedź lekarza
Zmiana mocy okularów nie zawsze jest wynikiem postępowania wady. Zdarza się, że aby zmusić oko do pracy dobiera się słabsze szkła. Nie można więc sugerować się jedynie mocą dobranej korekcji, ważniejsza jest rzeczywista wada refrakcji. Jeśli ma Pani wcześniejsze badanie, dobrze byłoby porównać z bieżącymi. W wieku 25 lat wada powinna się już ustabilizować, ale nie koniecznie. Zapraszam Panią na badanie i spróbujemy razem podjąć decyzję, czy to już czas na zabieg, czy lepiej jeszcze poczekać. Wadę powinno się udać usunąć całkowicie, ale dopiero po zbadaniu wszystkich parametrów, będę wiedział dokładnie.

Kwalifikacja do zabiegu

Witam, moja wada to -6,0 i -4,75, mam 24 lata, kiedy mogłabym podjąć się zabiegu, czy jest możliwe całkowite wyeliminowanie wady, jak również jakiej metodzie musiałabym się poddać?
Emilia

Odpowiedź lekarza
24 lata to już odpowiedni wiek do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Jeśli wada jest stabilna i badania kwalifikacyjne wyjdą pozytywnie, będzie mogła mieć Pani wykonany zabieg. Jaka metoda w Pani przypadku jest najodpowiedniejsza, będę mógł powiedzieć dopiero po badaniach.

Sporty siłowe po zabiegu i powikłania

Witam.Ze względów zawodowych (pracuje w służbach mundurowych) jestem zainteresowany laserową korekcją wady wzroku w waszej klinice.Mam krótkowzroczność ok.- 3 i niewielki astygmatyzm. Byłem u lekarza okulisty, który po wstępnym badaniu oka stwierdził,że jestem dobrym kandydatem do zabiegu jednakże trzeba jeszcze sprawdzić rogówkę, czego nie był w stanie zrobić. Martwi mnie jednak to,że moje żrenice nie są położone centralnie w środku tylko troche do wewnątrz i ku górze.Czy może to stanowić przeciwskazanie do wykonania zabiegu? Ponadto jestem osobą czynnie uprawiającą sporty siłowe. Ile musi upłynąć od zabiegu abym mógł wrócić do codziennej pracy i cwiczeń siłkowych? Słyszałem o utracie ostrości widzenia po zabiegu i podwójnym widzeniu, jak często się to zdarza i czego jest to wynikem,. Z góry dziękuje za odpowiedż.
karol

Odpowiedź lekarza
Ze względu na wartość wady wzroku rzeczywiście wynika, że może Pan być dobrym kandydatem do zabiegu. Tak, jak badający Pana lekarz powiedział, trzeba sprawdzić jeszcze grubość rogówkę i kilka dodatkowych parametrów, aby móc w pełni Pana zakwalifikować. Źrenice zwykle nie są idealnie wycentrowane, natomiast aby stwierdzić, czy decentracja Pańskich źrenic mieści się w granicach normy, muszę trzeba Pana zbadać. Bez tego ciężko stwierdzić, czy ustawienie źrenic będzie stanowiło przeszkodę w przeprowadzeniu zabiegu. Rogówka zwykle goi się w ciągu 10 dni i po tym czasie można już powrócić do ćwiczeń fizycznych. Niemniej, od bardzo intensywnego wysiłku siłowego zalecałbym wstrzymać się do miesiąca po zabiegu. Powikłania, o których Pan wspomina zdarzają się niezwykle rzadko, w literaturze występowanie wszystkich powikłań oceniane jest na mniej niż 0,5%. Trudno mówić, czego wynikiem jest powstanie niepożadanych efektów, gdyż po to przeprowadzana jest kwalifikacja, aby wyeliminować istniejące ryzyko. Mimo to, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, mogą pojawić się komplikacje.

Jak się przygotować?

czy badania kwalifikujace na SBK LASIK sa bolesne? Czy trzeba się do nich odpowiednio przygotować?CZy po zabiegu otrzyma sie zwolnienie lekarskie pracuję przy komputerze)słyszalam,że po zabiegu jest to niewskazane.
Marzena

Odpowiedź lekarza
Badania do zabiegu są całkowicie bezbolesne. Przed badaniem nie wolno używać soczewek kontaktowych przez co najmniej dobę, natomiast po badaniu przez około 3-4 godziny nie należy prowadzić samochodu (ze względu na pogorszone widzenie przez użyte w czasie badania krople). Ponadto do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po zabiegu będzie Pani mogła otrzymać zwolnienie bez najmniejszych problemów. Na tydzień lub nawet dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. Przy komputerze można pracować już po dwóch dniach, natomiast warto zminimalizować czas spędzany przed monitorem w pierwszym tygodniu.

Redukcja wady

Witam, mam pytanie dotyczące laserowej korekcji wady wzroku. moja wada jest dość duża, bo jest to +8 D na każde oko. Chciałam zapytać czy jest jakaś szansa na zmniejszenie tej wady za pomocą zabiegu laserowej korekcji.
Ula

Odpowiedź lekarza
Jest szansa, aby skorygować Pani wadę, jednak przy tak dużej dalekowzroczności, być może będzie możliwa jedynie redukcja wady. Do dokładnego stwierdzenia możliwości i przewidywanych efektów zabiegu, trzeba przeprowadzić specjalistyczne badania kwalifikacyjne.

Wrodzona wada wzroku

potrzebuję pełnej diagnostyki moich oczu (również do ewentuwlnego zabiegu). mam wrodzoną wadę wzroku-dalekowidz i w wieku 5 lat prawe oko- operacja zeza (mam 49 lat). Byłam leczona na jaskrę. Póżniej inny lekarz stwierdził, że to nie jaskra. Od jakiegoś czasu zaczyna mi się wzrok pogarszać. Dziś np. litery widzę rozmazane i muszę mocno mrużyć oczy, żeby coś odczytać. Tak naprawdę to pracuję w 90% lewym okiem bo prawe mam bardzo słabe, itd.
Krystyna

Odpowiedź lekarza
Z powyższego opisu trudno jest stwierdzić, czy jest możliwe w Pani przypadku przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku. Na pewno trzeba wykluczyć jaskrę i zbadać z jakiego powodu prawe oko jest takie słabe. Aby ocenić szczegółowo stan Pani oczu, musi się Pani poddać badaniu kwalifikacyjnemu.

Okulary do czytania

bardzo pragne czytać bez okularów,które sa bardzo dla mnie uciążliwe .Mam 53 lata.
Ala

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku nie likwiduje presbiopii , czyli tzw. starczowzroczności. Naturalnym procesem starzenia się organizmu jest utrata zdolności akomodacji oka i stąd używamy okularów do czytania po 40 roku życia. Laser ekscimerowy pozwala nam wykonać zabieg nazywany monowizją – oko dominujące będzie odpowiedzialne za patrzenie w dal, a oko podporządkowane za widzenie z bliska.

Zez

Mam problem z zezem czy da się coś z tym zrobić żeby go zredukować
Piotr

Odpowiedź lekarza
W naszym Ośrodku nie przeprowadzamy zabiegów operacji zeza.

Antykoncepcja a zabieg

Czy do wykonania zabiegu konieczne jest odstawienie leków antykoncepcyjnych? jeśli tak to na ile czasu przed/po?
Aleksandra

Odpowiedź lekarza
Leki antykoncepcyjne należy przyjmować tak jak zwykle, wręcz nie wolno przerywać ich stosowania na minimum 3 miesiące przed i po zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu

Mam 20 lat.od kiedy pamiętam mam wadę wzroku al nie nawidzę nosić okularów.byłam u okulisty i stwierdził że mam wadę wzroku-3,5 oba oka.czy jest możliwe całkowite zlikwidowanie tej wady bo mółj lekarz stwierdził że to wysoka wada i nie można jej całkowicie skorygować.załamałam się tym.czy z taką wadą wzroku nosząc okulary można dostać pozwolenie na prawo jazdy?czy to naprawdę ąz tak duża wada bo słyszałam o dużo większych.proszę o odpowiedz
Michalina

Odpowiedź lekarza
Pani wada wzroku, czyli -3,5 należy do średnich wad krótkowzrocznych i jest z powodzeniem korygowana do zera. Zakres korekcji w przypadku minusów to od 0,5 D do ok. -14 D. Może Pani poddać się kompleksowemu badaniu okulistycznemu w kierunku laserowej korekcji.

Astygmatyzm

Mam 21 lat. Nosze okulary poniewaz pare lat temu wykryto u mnie astygmatyzm. Od co najmniej 2 lat moja wada wzroku jest stabilna. Czy jest mozliwe calkowite wyleczenie astygmatyzmu za pomoca lasera?? Czy istnieje ryzyko nawrotu schorzenia??? z góry dziekuje za informacje
Kamila

Odpowiedź lekarza
Astygmatyzm jest korygowany z powodzeniem do 5 dioptrii. Jednak jedynie po zbadaniu Pani oczu, będę mógł poinformować o możliwościach i efektach zabiegu. Badanie kwalifikacyjne na zabieg składa się z badania wady wzroku, przedniego odcinka gałki ocznej, grubości rogówki, mapy rogówki oraz dna oka. Wszystkie powyższe badania pozwalają stwierdzić jakiego rodzaju jest to astygmatyzm i czy jest możliwość skorygowania takiej wady.

Wada -20 dioptrii

czy jest mozliwe choc polowiczne skorygowanie wady powyzej -20 D
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Niestety nie jest możliwe nawet częściowe skorygowanie tak dużej wady laserowo. Można pomyśleć w takim przypadku o wszczepie soczewki wewnątrzgałkowej.

Wszczepiony rozrusznik

Jestem zainteresowany wykonaniem laserowej korekcji wzroku. Niemniej jednak mam pytanie, czy wszczepiony ICD dyskwalifikuje do zabiegu.
Błażej

Odpowiedź lekarza
Niestety wszczepiony ICD, czyli jak rozumiem rodzaj rozrusznika (defibrylator serca), dyskwalifikuje Pana jako kandydata do laserowej korekcji wzroku.

Mam 61 lat.Noszę okulary.Czy u mnie korekcja jest możliwa?

Mam 61 lat.Noszę okulary (oko prawe SPH +2,00 CYL +1,00 oś 105 oko lewe odpowiednio +2,50 +2,00 oś 65).Czy u mnie korekcja jest możliwa?
Edward

Odpowiedź lekarza
Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonuje się przeważnie do 60-65 roku życia. Oczywiście wiek nie jest jednoznacznym wyznacznikiem i ważniejszy jest tu ogólny stan zdrowia. Jeżeli nie choruje Pan na żadną z chorób, które dyskwalifikują na zabieg, czyli jaskra, zaćma, cukrzyca, choroby tarczycy, nowotwory, istnieje możliwość zakwalifikowania się na korekcję. Aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania wykonują się specjalistyczne badania okulistyczne. Kwalifikacja poparta jest dodatkowo szczegółowym wywiadem lekarskim. Pana wada mieści się w zakresie korekcji, ale do kwalifikacji potrzeba spełnić więcej warunków.

Zez

witam serdecznie ,mam pytanie mam 31lat i wrodzona wade wzroku zeza czy takie schozenie nadaje sie do zabiegu? wszedzie muwiono mi ze jest za puzno,wszedzie tzn,u okulisty.pozdrawiam
Krzysztof

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku obejmuje jedynie wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Operacje zeza są to zabiegi na mięśniach oka. W naszym centrum nie zajmujemy się takimi zabiegami.

Wiek do korekcji laserem

prosze napisać od ilu lat mozna miec laseroawa korekcje wzroku mam 19 lat, dziekuje
niki

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się na stabilnej wadzie, czyli takiej która nie pogłębia się przez co najmniej rok. Wiek nie jest jednoznacznym wyznacznikiem, ale przyjmuje się, że w wieku 20 lat gałka oczna przestaje rosnąć i wada się stabilizuje. Dlatego warto poczekać do ukończenia 20 lat, aby poddać się zabiegowi.

Wizyty kontrolne

czy konieczne sa wizyty kontrolne(bede w kraju tylko dwa tygodnie),jaka jest skutecznosc leczenia astygmatyzmu
Wojciech

Odpowiedź lekarza
Badania kontrolne są wskazane. Oczywiście najważniejsze są pierwsze badania, czyli dzień po zabiegu i tydzień po. Dobrze byłoby jednak po miesiącu pokazać się u okulisty. Największe ryzyko zakażenia jest w pierwszych 24-72 godzinach po zabiegu. Jeżeli dba się o siebie, wykonuje się zalecenia lekarza i zakrapla systematycznie oczy, nie ma konieczności kontroli. Oczywiście trzeba w takim przypadku zaopatrzyć się w zapas kropli przed wyjazdem. Astygmatyzm korygowany jest z powodzeniem do 5D. Zależy to od wielu czynników mapy rogówki, grubości rogówki.

Zabieg w wieku 52 lat

Czy w wieku 52lat można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku? Czy wiek nie stanowi zagrożenia?
Grażyna

Odpowiedź lekarza
Laserową korekcję wzroku wykonuje się średnio do 60 roku życia. Wiek nie stanowi zagrożenia, jednak warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia. Każda osoba chcąca poddać się zabiegowi przechodzi w naszym centrum okulistyczne badanie kwalifikacyjne, poparte dodatkowo wywiadem zdrowotnym.

Dalekowzroczność

Czy jest mozliwość korekty wady wzroku + 4,5. +6,0?
aneta

Odpowiedź lekarza
Tak, wady do +6, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, są z powodzeniem korygowane.

Stabilność wady

Witam, jestem zainteresowana korekcja wzroku i zrobilam sobie test czy moge sie poddac zabiegowi. Wszystkie odpowiedzi mam pozytywne, oprocz jednej - moj wzrok nie jest stabilny w ciagu roku. Mam wade na oba oczy -4,5 - krotkowzrocznosc. Jestem mloda osoba - 23 lata. Czy poleca mi pan w tej sytuacji ta operacje, a moze wizyte czy jeszcze sie wstrzymac? pozdrawiam
Alicja

Odpowiedź lekarza
Jest Pani w wieku, w którym jak najbardziej można poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Jeżeli chodzi o stabilność wady, to przeciwwskazaniem jest postęp roczny ponad 1-2 dioprie. W takim przypadku można jeszcze poczekać. Najlepiej byłby jednak przyjść na badanie kwalifikacyjne, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania ze strony aparatu optycznego oka. Będziemy razem mogli podjąć decyzję, czy warto poczekać.

Refundacja przez NFZ

Interesuje mnie kwestia związana z NFZ-tem. Czy istnieje mozliwość, by Narodowy Fundusz zrekompensował część wydadków poniesionych na operację?
Mateusz

Odpowiedź lekarza
Niestety zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.

Czy już czas na zabieg?

Mam wadę - 1,5 (lewe i prawe oko) w tym roku kończę 20 lat (październik) kiedy najlepiej poddać się takiemu zabiegowi?? Czy pod koniec tego roku jeszcze bym mogła, czy jeszcze czekać?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Jest Pani w wieku w którym teoretycznie można byłoby poddać się już zabiegowi. Ważne jest czy wada jest stabilna. Najlepiej byłoby przyjść na badanie kwalifikacyjne, które wykluczyłoby ewentualne przeciwwskazania. Po badaniu można byłoby stwierdzić, czy jest Pani odpowiednim kandydatem do zabiegu i razem będziemy mogli zastanowić się nad odpowiednim dla Pani terminem..

Pytanie odnośnie zabiegu

Czy mogę prosić o bliższe informacje na temat zabiegu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się zakwalifikować? (moja wada to -11 OL/-10 OP, astygmatyzm, w wieku 12 lat przeszedłem skleroplastykę obu oczu, od tamtego czasu wada ustabilizowała się, pogłębienie o 2 dioptrie nastąpiło w ciągu ostatnich 5 lat na skutek intensywnej pracy przed monitorem) Czy po zabiegu istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do intensywnego uprawiania sportu? Jak długo trwa pełna rekonwalescencja? Na kiedy najszybciej można się zapisać na badania/zabieg? Z góry dziękuję za odpowiedź
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Pana wada z teoretycznego punktu widzenia kwalifikuje się do zabiegu. Warunki, które trzeba spełniać to wiek pomiędzy 20 a 65 rokiem życia, dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób oczu. Jeżeli spełnia Pan dwa pierwsze warunki, zapraszamy serdecznie na badanie kwalifikacyjne. Po zabiegu wraca się do codziennych zajęć za zwyczaj następnego dnia , pełna rekonwalescencja zależy od indywidualnych właściwości organizmu. Odnośnie wysiłku fizycznego, można go wykonywać po ok. 2 tygodniach o ile nie jest to sport kontaktowy, w którym może dojść do urazu oka. Badania i zabiegi robimy na bieżąco. Umówić się można telefonicznie.

Pogłębianie się wady

Jestem zainteresowana laserowa korekcja wzroku(lasik). Moja wada wynosi ok( -)1.25 (oko lewe) i ponad (+)4.00 oko prawe (ostatnie badanie ok +5). Moj glowny problem polega na tym ,ze wada poglebila sie w ciagu ostatnich trzech lat z 0 (oko lewe, zawsze wczesniej zdrowe) i +3 ( oko prawe) do obecnego stanu i wedlug moich obserwacji ta wada ciagle sie powoli zwieksza. Czy jest to przeciwwskazaniem do korekcji obu oczu a jesli to dlaczego i przez jak dlugi okres moja wada wzroku powinna byc stabilna przed decyzja na operacje? Serdecznie dziekuje za odpowiedz na ktora czekam.
Małgorzata W.

Odpowiedź lekarza
Pogłębiająca się wada wzroku nie musi być przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast dobrze, gdy wada jest stabilna przez rok. Pani progres nie jest bardzo duży, ale też mamy za mało informacji, np. Pani wiek, aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie w sposób satysfakcjonujący. Najlepiej byłoby się zgłosić na badanie kwalifikacyjne, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Po wywiadzie i dokładnym specjalistycznym badaniu da się określić, czy jest Pani odpowiednim kandydatem do laserowej korekcji wzroku.

Zawód stewardessy a laserowa korekcja

Jestem stewardessa, czy wykonywanie mojego zawodu ma jakis wplyw na pomyslna rekonwalescencje?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Pani zawód nie jest przeciwwskazaniem. Jeżeli będzie Pani dbała o siebie i odpowiednio nawilżała oko, oraz unikała pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, gojenie rogówki powinno przebiec prawidłowo.

Nacinanie rogówki

Mam pytanie czy zabiegi wykonywane są poprzez nacinanie rogówki czy najnowszą metoda bez integrowania poprzez mechaniczne odłoniecia do laseroterapii.
Marzena

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum wykonuję zabiegi dwiema metodami: LASIK oraz LASEK. Podczas LASIK płatek rogówki (grubości włosa) jest nacinany mikrokeratomem, następnie odchyla się go i działa laserem na głębszą warstwę rogówki, po czym płatek odkładany jest na miejsce. Natomiast w metodzie LASEK tworzony jest szypułkowany płatek i odsuwany na bok na czas laserowania, po skończeniu działania lasera nabłonek formuje się z powrotem na rogówce. Nie jestem pewien, czy o taką odpowiedz Pani chodziło, ponieważ kiedyś wykonywało się korekcje właśnie poprzez małe nacięcia rogówki, i jeżeli o to Pani pyta, to metody wyżej wymienione nie polegają na nacinaniu rogówki. Jeżeli będzie Pani miała jeszcze jakieś pytania, bądź ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, służę pomocą.

2 weeks after surgery

Finally back home. Today it is 2 weeks since the operation. I have to get used to put on glasses where I took them off before when reading. Driving car without glasses, and not have to use them during the day is ok. The right eye is perfect and clear. But my left eye is not yet clear and sharp on distance. When I close my right eye, I am not able to read the plates on the car in front of me, and the back ligths are "cloudy". They are also a bit dry, and sometimes I have the feeling there is some dust in the eye. It seems like I need different reading glasses for reading, and when using the computer. Weel, its been only 2 weeks, and there is some new rutines I have to get used to that is different from before. Ingers left eye is ok, but the right is not ok yet. She is also strugling finding the correct glasses. She was not able to drive on our trip back from Oslo to Aalesund. If possible, could we get a feedback if this is normal ? We will both visit an eye specialist for a controll as recommended from the clinic in Gdansk.
Alf

Odpowiedź lekarza
Your problems are quite normal, and You should be patient, because vision stabilisation after corrective laser surgery lasts from one to several months. You should also regularly turn up for postoperative visits following a fixed schedule. When You go to some ophthalmologist doctor, please take a copy of examination result of Your visit, scan them and send us. Maybe then I will be able to say something more about Your problems. Usually during the recovery period You may experience mild pain, swelling of eyelids, itching, watering, »dust in the eye« feeling, and later over-sensitiveness to light (light glare) or vision acuity fluctuations (e.g. in a dark room some patients may see with less contrast). Full vision acuity returns within a couple of weeks after the surgery, yet vision may fluctuate for a period up to 12 months after the surgery. Alf, it is normal that after correction You need glasses for reading, but they should be the same as for computer. Inger also will need glasses for reading, but not so strong than earlier. This is because as a result of reduced elasticity of the lens, the accommodation ability of the eyes deteriorates. You suffer from presbyopia, which manifests itself in the necessity to wear glasses for reading. If You have some more questions or need some clarifications I’m for Your disposable.

Wada +4D

Posiadam wadę wzroku +4,0 OP, +4,0 OL, jestem w wieku 27 lat. Nosze okulary, okiem lewym widze dużo więcej, a okiem prawym widze słabo. Po zamknieciu oka lewego widzę okiem prawym jednak gorzej niż okiem prawym widzę wszystkie kontury obraz nie jest rozmazany jednak są problemy z czytaniem tym okiem. Czy laserowa korekcja wzroku poprawi mi wadę wzroku.
Grzegorz

Odpowiedź lekarza
Teoretycznie Pana wada jest odpowiednia do laserowej korekcji wzroku. Nadwzroczność koryguje się do około +6 D, chociaż w naszym ośrodku robiłem już zabiegi na oczach z wyższą wadą. Wadę +4 D, jeżeli nie będzie przeciwwskazań od strony np. grubości rogówki, koryguje się zwykle do 0. Oczywiście zakwalifikować do zabieg mogę Pana jedynie po przeprowadzeniu specjalistycznego badania okulistycznego.

Duża krótkowzoczność

Mam 16 lat i w tej chwili moja wada wzroku wynosi -7.5 i -8.5 i mam astygmatyzm. Moja wada jest pochodzenia genetycznego( dziadek ma dużą wadę około -11 a babcia ma jaskrę oboje są od strony mamy) nie wiem czy to ma narazie jakieś znaczenie. Badanie wykonane w zeszłym roku w warszawie (HRT jeśli dobrze pamiętam) nie wykazało zagrożenia jaskrą. Moja wada postępuje w tempie około 1 dioptrii na rok. Od czterech lat nosze soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne, które miały pomóc ale nie dały żadnego efektu w porównaniu do okularów( postęp jest taki sam). I teraz przechodzę do sedna: Jeśli postęp utrzyma się nadal to do 21 roku życia( wtedy postęp powinien się ustabilizować) będę mieć około -13. Czy to wyklucza mnie z laserowej korekcji wzroku? Proszę o szybka odpowiedź
Paweł

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku w przypadku krótkowzroczności można wykonać do ok. -14D, tak więc, jeżeli postęp byłby nadal 1D na rok i nie byłoby innych przeciwwskazań, mógłby Pan mieć wykonany zabieg. Oczywiście zakwalifikować do zabiegu, mogę Pana jedynie po pozytywnym przejściu specjalistycznych badań okulistycznych. Najlepiej byłoby, zgłosić się na badanie, żeby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania, np. stożek rogówki lub zbyt cienką rogówkę.

Zabieg obydwu oczu

Obejrzałem przebieg prawidłowo przebiegajacego zabiegu metodą LASIK na stronie http://www.youtube.com/watch?v=Y-TUMw1FTmY - wiec mam obecnie niezłą orientację co do jego przebiegu :-). Jest tam również filmik jak zabieg się nie udał…. Pytanie: czy fakt że zabieg będzie wykonywany na obu oczach jednoczesnie ma jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo zabiegu w sensie podwyższenia ryzyka dla jakości mojego wzroku - gdyby coś jednak się nie udało?
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Fakt, że zabieg będzie wykonywany na obu oczach, w żaden sposób nie podwyższa ryzyka zabiegu. Metodą LASIK z powodzeniem można operować oboje oczu jednocześnie, nie ma różnicy dla efektu zabiegu, czy będzie operowane jedno oko, czy oba. Natomiast dla pacjenta jest to bardziej komfortowe i oszczędza czas oraz stres przed zabiegiem. Pomimo to, mogę Panu oczywiście zoperować każde oko z osobna. Decyzja należy do Pana.

Wysiłek po zabiegu

W zasadach opisujących postępowanie po zabiegu jest punkt mowiący o wysiłku fizycznym.
pacjent

Odpowiedź lekarza
Dokładny okres wstrzymania się od wysiłku fizycznego można określić dopiero podczas wizyt kontrolnych, w zależności jak szybko będą się goić oczy. Na pewno gra w tenisa, bądź inne sporty, gdzie istnieje możliwość bezpośredniego urazu oka (np. piłka może uderzyć w oko) będą zakazane, do czasu wygojenia się rogówki. Natomiast, jeżeli będzie Pan używał okularów ochronnych, można będzie szybciej powrócić do ulubionych zajęć. Jeżeli chodzi o prace w ogrodzie, ćwiczenia w domu, czy inny niezbyt intensywny wysiłek, to będzie on zapewne dozwolony już po ok. 3 dobach. Trzeba jednak uważać, aby nic nie dostało się do oka i nie trzeć oczu, aby nie przemieścić płatka.

Czy się kwalifikuję?

Witam. Moim marzeniem jest nie nosić okularów po 30 latach męczarni ale nie wiem czy moje marzenie jest wykonalne. Moja wada która przyjmują moje oczy to plus 5 na jedno oko i plus6 na drugie oraz po 2 cylindry a rzeczywista wada to chyba plus 11 tak wyszlo na badaniu komputerowym. chciałabym widzieć lepiej niż teraz w okularach. Mój problem to, że mam zgrubienie Neru wzrokowego i czy to nie będzie problemem ????????? Bardzo proszę o odpowiedz. Dziękuję
Inez

Odpowiedź lekarza
Z informacji podanych w wiadomości trudno jednoznacznie powiedzieć, czy byłaby Pani dobrą kandydatką do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Muszę dokładnie zbadać Pani oczy i w związku z tym zapraszam Panią na badanie. Dobrze byłoby, gdyby zabrała Pani ze sobą dotychczasową dokumentację schorzeń oczu. Badanie w naszym ośrodku, poza zbadaniem, czy pacjent kwalifikuje się do korekty wzroku, pozwala także zdiagnozować wczesną postać wielu chorób oczu.