Centrum Okulistyczne ArtLife - Zapytaj lekarza

 

Laserowa korekcja wzroku

- Co decyduje o metodzie laserowej korekcji wzroku?
- Czy choroba tarczycy dyskwalifikuje do wykonania zabiegu?
- Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi korekcji wzroku?

Pytania do lekarza

Zastanawiasz się, czy laserowa korekcja wzroku jest odpowiednia dla Ciebie?
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w naszym serwisie?

Dajemy Ci możliwość zadania pytania naszym lekarzom oraz uzyskania specjalistycznej i rzeczowej odpowiedzi na interesujący Cię temat. Podanie wieku znacznie ułatwi udzieleniu bardziej precyzyjnej odpowiedzi. Będziemy również wdzięczny za podanie telefonu do kontaktu w celu wyjaśnienia ewentualnych szczegółów dot. pytania.

Zaznaczamy, że konsultacja za pomocą formularza nie zastępuje badań i nie jest diagnozą medyczną.
Serdecznie zapraszamy.

Zadaj pytanie

email address:
Homepage:
URL:
Comment:

* :
:
* :
:
* :
Potwierdzenie* :
Weryfikacja *:
wpisz tekst

Pytania i odpowiedzi

Tytuł Data

Laserowa korekcja wzroku a cukrzyca

Dzień dobry, choruję na cukrzycę typu 1. Czy schorzenie te uznawane jest w Państwa klinice za bezwzględne przeciwwskazanie do poddania się zabiegowi laserowej korekcji wady wzroku?
Aleksander

Odpowiedź lekarza
Choroba cukrzycy pierwszego stopnia nie jest całkowitym przeciwwskazaniem, lecz okres rekonwalescencji po zabiegu może być znacznie dłuższy, niż u osób wolnych od choroby. Mogą występować powikłania podczas gojenia. Gojenie oczu może być znacząco utrudnione i wymagać stosowania dodatkowych leków. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są stwierdzone pod czas badania kwalifikacyjnego zmiany na dnie oka.

Stwierdzenie stabilności wady wzroku w trakcie badania kwalifikacyjnego

Czy poprzez badania kwalifikacyjne lekarz stwierdza czy moja wada jest stabilna?
Konrad

Odpowiedź lekarza
Aby stwierdzić, czy wada wzroku jest stabilna należy mieć odnośnik / porównanie do badań przeprowadzonych we wcześniejszym czasie. Pacjenci korzystając z korekcji okularowej czy soczewkowej, wykonując rutynowe badania mogą stwierdzić, czy wada wzroku się pogłębia, czy jest już stabilna. Stabilność wady następuje zazwyczaj około 20 roku życia. Jeżeli posiada Pan z ostatnich badań chociażby receptę okularową, to wybierając się na badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wzroku w naszym Centrum, zachęcamy do zabrania jej ze sobą. Aby zabieg korekcji wzroku był możliwy do wykonania, podstawą jest stabilność wady minimum rok.

Czy wada OP kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Witam, czy wada OP moc sferyczna -9, moc cylindra -1,5; OL moc sferyczna -10,5, moc cylindra -3,75, wiek 22 lat kwalifikuje się do zabiegu? Jaka zalecana metoda?
Andrzej

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pan podaje oraz wiek, wstępnie kwalifikują Pana do zabiegu laserowej korekcji wzroku metodami SBK LASIK lub EBK ze względu na podaną moc wady wzroku (krótkowzroczność plus krótkowzroczny astygmatyzm). Podstawą zabiegu jest przejście badania kwalifikacyjnego. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Decydujące znaczenie przy wyborze metody ma przede wszystkim wynik badania pachymetrii czyli grubości rogówki oraz keratometrii czyli krzywizny rogówki.

Laserowa korekcja wzroku przy zezie zbieżnym

Czy jest możliwa laserowa korekcja wzroku przy zezie zbieżnym naprzemiennym ? Zez był leczony operacyjnie trzykrotnie 23 lata temu bez ostatecznego rezultatu. Nadwzroczność +5,5 i +5.
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku przy zezie zbieżnym naprzemiennym możliwy jest do wykonania. Niemniej jednak Pana wada wzroku jest dosyć duża i o tym, czy korekcja jest możliwa, będzie wiadomo po przejściu badania kwalifikacyjnego. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Przy dużych wadach znaczące jest badanie keratometrii, czyli krzywizny rogówki oraz pachymetrii, czyli grubości rogówki.

Laserowa korekcja wzroku w przypadku zakażenia wirusem HCV

Czy mogę przystąpić do laserowej korekcji wzroku, jeżeli jestem zarażony wirusem HCV, ale wirus jest nieaktywny?
Jakub

Odpowiedź lekarza
Zarażenie wirusem HCV nie jest przeciwwskazaniem do przebycia zabiegu, niemniej jednak trzeba o tym fakcie poinformować przed samym badaniem kwalifikacyjnym. Ewentualny zabieg laserowej korekcji wzroku może być wykonany jako ostatni w danym dniu zabiegowym.

Laserowa korekcja wzroku a ciąża

Witam,
mam pytanie odnośnie zabiegu. Moja wada wzroku wynosi -7 oraz -7,25. Po dokonaniu korekty, po jakim czasie mogę zajść w ciążę? Co w takim przypadku z porodem? Siłami natury czy jest to wyznacznik do wykonania cesarskiego cięcia? Na co jeszcze powinnam szczególnie uważać?
Pozdrawiam

Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Niemniej jednak podstawą zabiegu jest przejście badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Czas, jaki powinien po zabiegu upłynąć, zanim zajdzie Pani w ciąże to około 6 miesięcy, kiedy to wada całkowicie się stabilizuje. Jeżeli chodzi o sam poród, to laserowa korekcja wzroku nie ma żadnego wpływu na to, czy konieczne będzie cesarskie cięcie. Korekcja laserem nie sprawia, że oko jest bardziej narażone, jedynie modelują kształt rogówki. Natomiast osoby z wysoką krótkowzrocznością, niezależnie od tego, czy są przed korekcją czy po, mają zazwyczaj bardzo cienką siatkówkę. Siatkówka, właśnie przy porodzie/dużym wysiłku jeżeli jest słaba, cienka, może się odkleić. Dlatego przy wysokiej krótkowzroczności zaleca się laserowanie siatkówki i poród przez cesarskie cięcie. Podczas kwalifikacji Pani Doktor-Operator naszego Centrum będzie mogła stwierdzić, w jakim stanie jest Pani siatkówka i czy konieczne jest laserowanie lub wskazanie do cięcia cesarskiego. Zaświadczenie takie jak najbardziej zostanie wówczas wystawione.

Laserowa korekcja wzroku a soczewki kontaktowe i antybiotyki

Witam. Od kilku lat noszę wyłącznie soczewki kontaktowe. Moja wada to -8,0 i -9,0. Czy przed zabiegiem istnieje konieczność noszenia wyłącznie okularów?
Mam jeszcze pytanie odnośnie brania antybiotyku. Przez cały luty, a może jeszcze dłużej będę brała antybiotyk. Czy w tym czasie można poddać się zabiegowi?
Czy po zabiegu trzeba iść na zwolnienie z pracy, jeżeli pracuje się przy komputerze? Ponieważ od tego uzależniony jest wybór terminu zabiegu. Jeżeli tak, to na jak długo?
I czy jeżeli zabieg nie skorygowalby wady w 100%, to czy będę mogła nosić soczewki, czy już tylko okulary? Jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu? Pozdrawiam
Estera

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaka Pani podaje jak najbardziej kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Przed planowaną wizyta w naszym Centrum na samo badanie kwalifikacyjne należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na jeden dzień natomiast, jeżeli chciałaby Pani mieć wykonany zabieg, to rezygnacja jest na minimum tydzień. Soczewki zmieniają kształt rogówki, do dnia zabiegu rogówka powinna odpocząć i wrócić do swojego naturalnego kształtu. Jeżeli chodzi o antybiotykoterapię, to na dzień zabiegu należy być minimum tydzień po kuracji. Potrzeba zwolnienia lekarskiego uzależniona jest od tego, jaką metoda będzie wykonany zabieg. Jeżeli zakwalifikuje się Pani do metody SBK LASIK, to praca przy komputerze z przerwami może być już od następnego dnia po zabiegu, lecz jeżeli to możliwe warto dać odpocząć oczom na około tydzień. Jeżeli natomiast zakwalifikuje się Pani do bardziej inwazyjnej z metod, to zwolnienie lekarskie będzie najprawdopodobniej potrzebne na okres około miesiąca. Przy niemożliwości skorygowania całkowicie wady (o tym decyduje grubość Pani rogówki ) można nosić soczewki kontaktowe. O tym czy wada będzie skorygowana całkowicie będzie wiadomo podczas badania kwalifikacyjnego, na które serdecznie zapraszam.

Laserowa korekcja wzroku metodą Lasik iDesign

Piszę z Londynu. Byłem tutaj na badaniach wzroku kwalifikujących mnie na operację laserową. Najbardziej precyzyjna okazała się metoda Lasik iDesign (chociaz niestety najdroższa). Chciałem się zapytać, czy wykonujecie Państwo operacje również ta metodą, wydaje się ona najbardziej precyzyjna. Przy okazji ktos ze znajomych mi mowił, że podobno po operacji laserowej w przypadku np wypadku samochodowego można stracic wzrok na skutek wstrzasu. Czy to prawda?
Pozdrawiam
Dariusz 

Odpowiedź lekarza
Metoda, o jakiej Pan pisze Lasik iDesign jest nazwą marketingową danej kliniki, związaną z nazwą urządzenia, które wykonuje skan oka (w naszym Centrum skan oka wykonuje urządzenie Okulyzer). Jest to metoda LASIK, z tym że metoda LASIK występuje w trzech wersjach ( LASIK, SBK LASIK i Epi-LASIK). Metody te różnią się przygotowaniem rogówki pod pracę lasera. O metodzie decyduje przede wszystkim grubość Pana rogówki, czyli badanie pachymetrii. Wszystkie z metod LASIK wykonujemy w naszym Centrum. Jeżeli jest to możliwe, proszę o przesłanie skanu wyników badań z danej kliniki, na ich podstawie Pani Doktor-Operator naszego Centrum bardziej precyzyjnie odpowie, do której z metod mógłby Pan być zakwalifikowany. Jeżeli chodzi o utratę wzroku po laserowej korekcji wzroku na wskutek wstrząsu, jest nieprawdą i bezpodstawne. Laser korygują jedynie kształt rogówki, nie wchodzą w głąb oka.

Laserowa korekcja wzroku przy leczeniu podwójnego widzenia (oczopląsu)

Dzień dobry
Jestem po operacji guza mózgu od 2007 r. i od tego czasu widzę podwój (ma oczopląs).
Na oku prawym mam -3,75
Na oku lewym mam -4,25
Jestem już po 5 albo 4 zabiegach na oko ale nadal widzę podwójnie.
Czy jesteście mi wstanie coś pomóc?
Michał

Odpowiedź lekarza
Zabiegi korekcji wzroku z wykorzystaniem lasera korygują w taki sposób wadę wzroku krótko/dalekowzroczności oraz astygmatyzmu, że pacjent bez okularów czy soczewek widzi jakby je miał.Także wadę wzroku jaką Pan podaje, laser może skorygować. Niemniej jednak podstawa jest przejście badania kwalifikacyjnego. Podczas tego badania wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania przeciwwskazań medycznych. Oczopląsu natomiast laser nie skoryguje. Jest on związany z nerwami oka, nie z rogówką, która jest modelowana, by skorygować wadę.

Laserowa korekcja wzroku przy poważnej wadzie wzroku i astygmatyzmie

Witam, przy wadzie -8,5 dioptrii i lekkim astygmatyzmie w jednym oku jaka jest szansa na calkowite wyeliminowanie wady po zabiegu? 

Paulina

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pani podaje, jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą naszego lasera. Niemniej jednak podstawą jest przebycie badania kwalifikacyjnego podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu wyeliminowania przeciwwskazań medycznych oraz w celu określenia metody korekcji. Podczas kwalifikacji będzie również można określić stopień, w jakim korekcja jest możliwa. O tym decyduje przede wszystkim grubość Pani rogówki ( grubość badana jest podczas kwalifikacji do zabiegu ).

Laserowa korekcja wzroku przed aplikacją do szkoły oficerskiej straży pożarnej

Posiadam wadę około -4, za 1,5 roku będę aplikował do szkoły oficerskiej straży pożarnej, gdzie nie jest dopuszczalna nawet najmniejsza wada wzroku. Która z metod wydaje się być najlepsza w tym kontekście, czy można ją wykonać powtórnie ?

Filip

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku, jaką Pan podaje, jak najbardziej kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Laser w naszym Centrum ma możliwość korekcji wady od -14 dioptrii do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii. Pyta Pan, która z metod korekcji jest najlepsza. Każda koryguje wady wzroku, każda jest dobra i skuteczna. Rodzaj metody korekcji różni się jedynie przygotowaniem oka pod pracę lasera, i co za tym idzie czasem rekonwalescencji. Po metodach, gdzie jest tworzony płatek czyli LASIK, SBK LASIK pacjent następnego dnia nie odczuwa już dyskomfortu. Po metodach, gdzie nabłonek rogówki jest usuwany (PRK, TransPRK, LASEK, Epi-LASIK, EBK ) pacjent odczuwa znaczny ból przez około 3-5 dni po zabiegu. O tym, jaką metodą może mieć Pan wykonany zabieg, decydują wyniki badań przeprowadzonych podczas kwalifikacji, przede wszystkim badanie pachymetrii czyli grubości rogówki. Zabiegi LKW wykonywane są raz na całe życie. W znikomym procencie (zależy od indywidualnych cech organizmu) przy dużych wadach czy mieszanym astygmatyzmie, po czasie kiedy to wada wzroku stabilizuje się po zabiegu ( 6 miesięcy ), pozostała wada może być dokorygowania. Po wykonaniu każdej metody dokorekcja jest możliwa, jeżeli grubość rogówki na to pozwala.

Powrót do pracy po laserowej korekcji wzroku

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wykonaniem laserowej korekcji wzroku. Najbardziej interesuje mnie metoda SBK Lasik. Jednak mam pewne wątpliwości gdyż moja praca wymaga korzystania z komputera przynajmniej 8 godzin dziennie. Zastanawiam się po jakim czasie od operacji mogłabym powrócić do pracy?
Kamila

Odpowiedź lekarza
Po zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą SBK LASIK pacjent wraca do normalnego funkcjonowania już po kilku godzinach po zabiegu. Praca przy komputerze może być wykonywana nawet następnego dnia po zabiegu, z tym że na godzinę pracy należy robić sobie 10 minutowe przerwy i zakraplać oczy sztucznymi łzami. Oko podczas pracy przy komputerze rzadziej mruga przez co, szybciej wysycha. Aby gojenie po zabiegu było prawidłowe, oko powinno być nawilżone. Jeżeli jest konieczność, wystawiamy zwolnienia lekarskie do 30 dni.

Laserowa korekcja astygmatyzmu

Mam wadę wzroku :OP +3,00, cyl.-2,75; OL +2,5, cyl. -1,75. W przeszłości przeszłam 5 operacji korekcji zeza. W okularach i soczewkach jest juz niemal niewidoczny (kąt 0 st.). Bez korekcji, oko "ucieka". To słabsze. Czy po laserowej korekcji astygmatyzmu, efekt powinien być taki jak w okularach/soczewkach? Czyli zez nie będzie widoczny?
Do tego nabawiłam się brodawkowego zapalenia spojówek przez soczewki. Czy kwalifikuję się do zabiegu?
Martyna

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą lasera, niemniej jednak przy zdrowym oku. Zapalenie spojówek które Pani obecnie leczy musi być całkowicie wyleczone. Wady wzroku można korygować tylko przy zdrowym oku, wolnym od infekcji. Jeżeli chodzi o zez, laser nie koryguje zeza. Zabiegi laserowe korygują wady wzroku, czyli pacjent po zabiegu widzi bez okularów czy soczewek, jakby je miał.

Skoro zez w soczewkach/okularach jest praktycznie niewidoczny (ma jakieś powiązanie z astygmatyzmem), to po zlikwidowaniu astygmatyzmu też powinien być niewidoczny, prawda?
W sumie najbardziej na tym mi zależy.

Martyna

Odpowiedź lekarza
Po zakończeniu leczenia najlepiej odczekać około dwa tygodnie. Jeżeli chodzi o zez, to po zabiegu korekcji wzroku jego kąt może się zmienić, lecz o tym będzie wiadomo po wykonaniu szeregu badań podczas kwalifikacji do zabiegu.

Jakie są skutki uboczne laserowej korekcji wzroku

Jakie są skutki uboczne laserowej korekcji wzroku?
Noszę okulary od 30 lat.
Lewe oko mam bez wady, na prawe mam szkło +1.5.
Ogólnie to bez okularów jestem w stanie funkcjonować kilka tygodni ale później czuje zmęczenie oczu.
Jeżeli patrzę tylko przez prawe oko widzę zamglony obraz.
Czy taka wada jest właściwa na korektę?
Dodam, że mam niedoczynnośc tarczycy i stwierdzoną chorobę Hashimoto. Jestem pod regularną kontrolą endokrynologa i mam uregulowane hormony.
Daniel

Odpowiedź lekarza
Podstawą laserowej korekcji wzroku jest badanie kwalifikacyjne. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz wyeliminowania przeciwwskazań medycznych. Właśnie przy eliminacji przeciwwskazań wyeliminowane zostają również skutki uboczne. Nasz laser usuwa wady wzroku od -14 dioptrii do +6 dioptrii. Koryguje do najlepszej korekcji okularowej lub soczewkowej, czyli bez okularów/soczewek widzi Pan tak jakby je miał. Podana przez Pana wada wzroku jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą lasera. Jeżeli chodzi natomiast o niedoczynność tarczycy, to należy posiadać od prowadzącego lekarza endokrynologa zaświadczenie o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz o tym, iż hormony są ustabilizowane i Pacjent jest pod stałą opieką lekarza. Przy chorobie tarczycy gojenie po zabiegu jest znacznie dłuższe, niż u osób zdrowych.

Czy powrót wady po wykonanym zabiegu laserowej korekcji wzroku jest możliwy, sport a laserowa korekcja wzroku

Witam, mam kilka pytań odnośnie zabiegu korekcji wzroku:
1. Czy powrót wady po wykonanym zabiegu jest możliwy, czy zdarza się często i może np. w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty wzroku?
2. Jestem aktywny fizycznie, ale zajmuję się nietypowym zajęciem, mianowicie tańcze breakdance od lat i czy po zabiegu, nawet po miesięcznej przerwię, będę mógł do tego spokojnie wrócić?

Często moja głowa ma kontakt z podłożem, nie w sensie, jakichś mocnych uderzeń ale np. stanie, czy obkręcanie się na niej. Nie spowoduje to jakichś powikłań pooperacyjnych?
Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.
Piotr

Odpowiedź lekarza
1. "Powrót wady", a raczej różnice w zaplanowanym przed zabiegiem efekcie korekcji mogą wystąpić w niektórych przypadkach. Przy bardzo wysokiej wadzie lub mieszanym astygmatyzmie. Laser koryguje wady od -14 dioptrii do + 6 dioptrii, przy tak dużych wadach może wystąpić konieczność dokorekcji. Jest to mniej niż 1% od wszystkich wykonanych zabiegów. Wtedy to, po zakończonym okresie stabilizacji wady, który trwa około 6 miesięcy dokonywana jest dokorekcja , która w naszym Centrum jest w cenie zabiegu. Do tej pory na całym świecie nie odnotowano ani jednego przypadku, by ktoś po zabiegu laserowej korekcji stracił wzrok.
2. Zazwyczaj do silnej aktywności fizycznej można wrócić po upływie jednego miesiąca po zabiegu. Ze względu na to, iż stojąc na głowie wywoływane jest ciśnienie wewnątrz gałkowe, wskazane będzie, aby te elementy tańca wyeliminować na okres dwóch miesięcy. Pozostała aktywność może funkcjonować jak zazwyczaj.
Podstawą zabiegu korekcji wzroku jest badanie kwalifikacyjne. Podczas kwalifikacji wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych.

Okulary tylko do czytania

Witam,od pewnego czasu ,(jakies 6miesiecy) zauwazylem ze zaczynam zle widziec przy czytaniu,troche to trwa zanim sie ostrosc ustawi,nigdy nie nosilem okularow,przy normalnych badaniach potrzebuje tylko okulary do czytania.Jakie laserowanie bylo by dla mnie najlepsze i jakie wyniki mozna oczekiwac. Pozdrawiam
Jacek

Odpowiedź lekarza
Zabiegi laserowej korekcji wzroku korygują wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm, czyli te okulary bez których nie możemy funkcjonować przez cały dzień. Okulary do czytania o których Pan wspomina są wynikiem prezbiopii, czyli starczowzroczności, która zaczyna się u każdego z nas po 40-45 loku życia, bez względu na to, czy mamy wadę wzroku czy nie. Prezbiopia nie jest wadą, jest naturalnym stanem organizmu. Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie korygują prezbiopii.

Więcej na ten temat w linku: http://www.artlife.com.pl/posts/prezbiopia---czy-mozna-ja-skorygowac-108.php

Czy trądzik jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Witam! Jestem zainteresowany laserową korekcją wzroku u Państwa. Obecnie przebywam leczenie przeciwtrądzikowe i przyjmuję leki AKNENORMIN 20mg, przyjmuję dawkę 60 mg/dobę. Są to leki wysuszające skórę. Prowadzący mnie lekarz dermatolog twierdzi, że wysuszają także oczy. Ja jednak osobiście nie odczuwam "wysuszonych" oczu. Wobec tego moje pytanie brzmi: czy mimo tych leków mogę być zakwalifikowany do laserowej korekcji wzroku? Dodam, że bardzo mi zależy na niej, jak i na bardzo szybkim czasie wykonania zabiegu, choćby od zaraz. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedź lekarza
Choroba skóry trądzik oraz przyjmowanie wymienionych leków nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku, jeżeli choroba jest w stanie zaleczonym, bez wykwitów i jeżeli przyjmowane leki są już tylko jako etap kończący kurację. Wykwity, stan ropny jest przeciwwskazaniem, może powodować zakażenie rogówki po zabiegu. Przy wysuszonych oczach spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwtrądzikowych zaleca się częstsze zakraplanie po zabiegu oczu kroplami nawilżającymi, tak zwanymi sztucznymi łzami. Ponad to na noc zażywanie żelu nawilżającego sprzyjającego gojenie oczu po zabiegu.

Łuszczyca i Hashimoto czy jest przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku

Moja wada to - 5,25 D. Bardzo chciałabym dokonać korekcji laserowej wady wzroku, ale nie wiem czy się zakwalifikuje. Choruje na łuszczyce- nie zażywam żadnych leków- oraz hashimoto- hormony mam ustawione w normie i jestem pod stałą opieką endokrynologa. Czy jest szansa, że zostanę zakwalifikowana do zabiegu?
Maja

Odpowiedź lekarza
Wada wzroku jaką Pani podaje jak najbardziej jest do skorygowania za pomocą zabiegu laserowej korekcji wzroku. Podstawą jednak jest przebycie badania kwalifikacyjnego, podczas którego wykonywany jest szereg istotnych badań w celu określenia metody korekcji oraz w celu wyeliminowania jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych. Do możliwości zakwalifikowania niezbędne będą dokumenty medyczne od lekarza dermatologa oraz endokrynologa o stopniu choroby oraz braku przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Przy chorobach, które Pani podaje, występuje znacznie dłuższe gojenie oka oraz czas jego rekonwalescencji.

Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku? Moja dotychczasowa wada to -3,75 i -3,25 jednak od czasu porodu (3 miesiące) zauważyłam, że wada mi się nieznacznie pogłębiła. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
kachaa89

Odpowiedź lekarza
W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po porodzie to około rok, wówczas to hormony stabilizują się a organizm wraca do funkcjonowania sprzed okresu ciąży.

Aparat ortodontyczny

Mam 22 lata i noszę aparat ortodontyczny na stałe.Czy mogę poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?
Zossia

Odpowiedź lekarza
Aparat ortodontyczny nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.

Czy byłaby możliwość przeprowadzenia zabiegu wcześniej?

Mam 18 lat. Od dziecka marzę o tym aby przestać nosić okulary. Mam astygmatyzm oko lewe:1,25 oko prawe 2,25. Bardzo mi zależy na tym aby zabieg odbył się szybciej bo nie chiałabym czekać do lat 20. Dodatkowo dodam iż wada nie zmienia się od kilku lat. Czy byłaby możliwość przeprowadzenia zabiegu wcześniej? Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Amelia

Odpowiedź lekarza
Dziękuję za pytanie. Rozumiem. Podajemy w informacjach, że poddać się zbiegowi laserowej korekcji wzroku może osoba, która ukończyła 20 lat, ponieważ większość w tym wieku osiąga fizyczny rozwój i wada wzroku się stabilizuje. Dojrzewanie jest procesem indywidualnym oraz stabilizacja wady wzroku może nastąpić wcześniej. Głównym kryterium właśnie jest to, żeby wada wzroku była stabilna co najmniej rok.

Czy wykonanie zabiegu jest możliwe u osób chorych na cukrzycę?

Witam! Chciałabym dowiedzieć się czy wykonanie takiego zabiegu jest możliwe również u osób chorych na cukrzycę. Z góry dziekuję za odpowiedź.
Asia

Odpowiedź lekarza
Zależy od stanu narządu wzroku: czy nie ma powikłań spowodowanych cukrzycą oraz czy cukrzyca jest wyrównana lekami. Cukrzyca nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku. Ostateczna decyzja może być podjęta po badaniu kwalifikacyjnym pacjenta.

Czy istnieje szansa na powrót wady po kilku latach od zabiegu?

Czy po przeprowadzeniu operacji laserowej istnieje szansa na powrót wady po kilku latach? Czy po takiej operacji jest gwarancja, ze wada nie powróci do poprzedniego "rozmiaru"?
Karolina

Odpowiedź lekarza
Wszystko zależy od tego, jaka jest wada przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku. Jeżeli to nie jest skomplikowany mieszany astygmatyzm lub duża wada np. -6,0 i więcej, to rezultaty laserowej korekcji wzroku są niezmienne przez długie lata. Przy wysokiej krótkowzroczności (ponad -6,0) oraz skomplikowanym mieszanym astygmatyzmie wada w rzadkich przypadkach może nieznacznie się cofnąć, ale nie do stanu pierwotnego „poprzedniego rozmiaru”. W takiej sytuacji dokorygujemy wadę bez dodatkowej opłaty – jest to nasza gwarancja.

Kwalifikacja i metody zabiegu

Witam. Mam wadę wzroku -4,5 i grubość rogówki 495 mikrometrów przy rozszerzeniu źrenic 7.9 mm. Chciałem poddać się zabiegowi w mieście rodzinnym lecz wole wybrać się do państwa nad morze ponieważ wierzę, że macie większe doświadczenie w laserowej korekcji wad wzroku. Tu jest moje pytanie czy przy takich parametrach kwalifikuje się wstępnie do zabiegu u państwa? Jeżeli tak to jaką metodą można wykonać zabieg. Wiem że mam cienką dosyć rogówkę ale na darmo nie chcę jechać aż 500 km do państwa wiec liczę na odpowiedź.
Jarek

Odpowiedź lekarza
Wg wskazanych przez Pana danych metoda SBK LASIK byłaby najodpowiedniejsza. Tu można poczytać o metodzie:
http://www.artlife.com.pl/pl/oferta/laserowa-korekcja-wzroku/metody-korekcji/
Więc zapraszamy Pana na badanie kwalifikacyjne do zabiegu. W naszym ośrodku jest możliwość kwalifikację i zabieg przeprowadzić w jednym dniu, następnego dnia rano - kontrola po zabiegu. O procedurze jednodniowej można poczytać na naszej stronie:
http://www.artlife.com.pl/pl/oferta/laserowa-korekcja-wzroku/procedura-jednodniowa/
W procedurze jednodniowej w cenie zabiegu:
-kwalifikacja i nocleg,
-do 2 badań kontrolnych,
-okulary z filtrami przeciwsłoneczne,
-osłony na noc (do spania przez 7 nocy),
-krople do oczu (3 opakowania do pełnego wyleczenia).

Czy w wieku 37 lat ma sens korekcja krótkowzroczności ?

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy w wieku 37 lat ma sens korekcja krótkowzroczności (-1,75P, -1,75L) biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo kompensacji wady (starcza nadwzroczność) w następnych latach? Dziękuję z góry i pozdrawiam.,
Artur

Odpowiedź lekarza
Ma sens, jeżeli Pan nie chce nosić okularów do dali. Po 40-45 roku życia konieczne są okulary do bliży (tak jak dla osób, które nie mają krótkowzroczności). Wybór należy do Pana, czy po 40 roku życia woli Pan nosić okulary do dali czy do bliży.

Kiedy mogę mieć wykonany zabieg laserowy?

Witam moje pytanie dotyczy tego, kiedy mogę mieć wykonany zabieg laserowy. Słyszałem coś o tym, że trzeba poczekać aż się wada unormuje. Mam 19 lat i chcę się starać o pracę w straży pożarnej, więc zależy mi na czasie. Czy są jakieś inne metody itp.?
Mateusz

Odpowiedź lekarza
Ustabilizowana wada wzroku jest warunkiem przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wzroku. U każdego jest to indywidualny proces. Może być tak, że pacjent przejdzie zabieg już w wieku 18 lat, a inny musi poczekać do 21 roku życia (do stabilizacji wady wzroku). Trudno zawyrokować w Pana przypadku, ponieważ jeszcze niewiele o Panu wiemy. Prosimy podać wartość wady i czy jest stabilna. Metoda wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku nie zależy od wieku, ale od wyników badań kwalifikacyjnych, na które serdecznie Pana zapraszamy.

Pytania

Witam serdecznie, jestem zainteresowana wykonaniem laserowej korekcji wzroku, ale mam 34 lata i wadę wzroku: -6,75 lewe oko i -6,25 prawe oko. Czy w moim wieku ma sens wykonywanie korekcji, jeżeli tak czy korekta wyniesie 100% wady? Która z metod jest zalecana w moim przypadku? Ile dni przed ewentualnym zabiegiem nie mogę nosić soczewek kontaktowych? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Beata

Odpowiedź lekarza
Witam, Wada o której Pani pisze nadaje się do całkowitego usunięcia i jak najbardziej w Pani wieku. Przy Pani wadzie najbardziej właściwą byłaby metoda SBK LASIK, jeżeli pozwoli na to grubość rogówki lub metoda Epi-LASIK przy dość cienkiej jej grubości. Podczas badania kwalifikacyjnego po wykonaniu odpowiednich badań zostanie zaproponowana metoda wykonania zabiegu oraz zademonstrowany efekt zabiegu. W dniu badania kwalifikacyjnego prosimy nie zakładać soczewek kontaktowych oraz minimum 7 dni przed ewentualnym zabiegiem należy przestać używać soczewek kontaktowych.

Powrót do normalnego życia

Pytanie mam 21 lat i chce zrobic operacje wada jest stabilna ale po jakim czasie mozna wrócic do normalnego zycia po zabiegu
Rafał

Odpowiedź lekarza
Jeśli wada jest stabilna, to oczywiście można przeprowadzić zabieg laserowej korekcji wzroku. Jeżeli chodzi o powrót do normalnego życia - wraca Pan do normalnego funkcjonowania następny dzień po zabiegu.

Jak dlugo po zabiegu trwaja kontrole ?

Pytanie do czytania mam +2.7 a do patrzenia +1,75 wg ostatniego badania okulistycznego z 2011r.pracuje zagranica ichcialbym sie dowiedziec jak dlugo po zabiegu trwaja kontrole bo przykladowo w polsce bede tylko 1 tydzien.
Piotr

Odpowiedź lekarza
Witam, najważniejsza - pierwsza kontrola, odbywa się następnego dnia po zabiegu. Dobrze byłoby, jeżeli mógłby pan skorzystać z wizyty kontrolnej, która za zwyczaj odbywa się tydzień po zabiegu. Może Pan również udać się do lekarza w miejscu zamieszkania. Dla pacjentów z zagranicy wypełniamy i wręczamy Paszport przeprowadzonego leczenia w języku angielskim oprócz Karty informacyjnej, którą otrzymuje każdy pacjent przy wypisie po zabiegu.

Kilka pytań

Witam, sporo juz poczytałem w sieci o LKW, metodach i powikłaniach. I w związku z tym mam 3 pytania:
1. Czy operacja wykonywana u Państwa jest "szyta na miarę" na podstawie stworzonej podczas badania kwalifikacyjnego mapy rogówki i stwierdzonych aberracji wyższego rzędu, które służą do "zaprogramowania " lasera podczas operacji, czy też dziąłanie lasera jest "zoptymalizowane" ?
2. Jak się ma metoda SBK Lasik do powstawania potencjalnych efektów ubocznych szeroko rozumianych operacji Lasik szczególnie w kontekście jakości widzenia nocą - czy Państwa laser ma na tyle dużą dużą strefę optyczną , by mógł byc stosowany przy większych średnicach źrenic (ważne własnie w nocy) oraz jak się ma metoda SBK do jednego z potencjalnych skutków ubocznych jakim jest syndrom suchego oka (jako dolegliwość mniej lub bardziej przejściowa) wskutek operacji typu Lasik ?
3. Czy stała długotrwała praca przy komputerze (jestem z zawodu informatykiem) może być przyczyną regresji wady wzroku przy założeniu , że udało by się zniwelować moją obecną wadę na 0.0 D ? Obecnie mam OL -5,5D oraż astygmatyzm rzędu -3.5D oraz OP -5,5D oraz astygmatyzm rzędu -4.5D. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Kamil

Odpowiedź lekarza
1. Zabieg jest prowadzony w oparciu o badanie refrakcyjne obiektywne i subiektywne oraz zgodnie z parametrami mapy rogówki. Przy Pana wadzie wzroku zabieg typu Custom korygujący HOA (aberracje wyższego rzędu) nie jest zalecany, ponieważ wtedy laser "zdejmie" dużo więcej z grubości rogówki niż zabieg tzw. zoptymalizowany.
2. Metoda SBK nie ma związku ze strefą optyczną (może być max 8,0nm). Przy dużych wadach nie zaleca się poszerzania strefy optycznej. W porównaniu z konwencjonalną metodą LASIK zmniejszone po SBK są dolegliwości przejściowego syndromu "dry eye". (szczegóły na temat SBK LASIK i innych metod znajdują się na podstronie Metody korekcji)
3. Stała praca przy komputerze nie powinna mieć wpływu na regresję wady, jednak nie można wykluczyć niewielkiej regresji przy astygmatyzmie rzędu 3,5 i 4,3 D.

Kontrola po zabiegu

Zakwalifikowałem się w zeszłym tygodniu na laserową korekcję wzroku. Zabieg będzie przeprowadzany w piątek 18.04.08. Zgodnie z zaleceniami oraz "Oświadczeniem pacjenta" konieczna jest wizyta kontrolna nastepnego dnia po zabiegu - a jest to sobota a zgodnie z informacją na Waszej stronie www ośrodek jest nieczynny. W jaki więc sposób i w jakich godzinach będę mógł dokonać niezbędnej wizyty kontrolnej w sobotę tj 19.04.08?
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Oczywiście w dniu po zabiegu będą w ośrodku przeprowadzane wizyty kontrolne. Będę przyjmował pacjentów od godziny 10.00.

Aktywność po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Witam, mam wade -4,5 i - 4 z astygmatyzmem, ukończone 22 lata. Operacji chciałbym sie poddać we wrześniu. Jestem sportowcem uprawiam rugby i duzo czasu poświecam aktywności fizycznej(siłownia , bieganie, rower), po operacji bede musiał odłozyć aktywność fizyczna na jaki okres czasu ??? Na jaki okres czasu siłwonie? Po jakim czasie bede mogł zaczac np. biegać, jeżdzic na rowerze, uczesniczyc zajeciach sportowych na uczelni ?
Sylwester

Odpowiedź lekarza
Delikatne ćwiczenia fizyczne będzie Pan mógł wykonywać po tygodniu od dnia zabiegu, natomiast aktywny wysiłek fizyczny może Pan zaplanować po upływie miesiąca od dnia zabiegu.

Dalekowzroczność czy presbiopia

Mam na lewo oko moc szkła +3,5 na prawe +1,5, nadaje sie do zabiegu? chodzi mi tylko o uleczenie lewego oka, na prawe widze idealnie mimo ze mam 1,5.
Michał

Odpowiedź lekarza
Do stwierdzenia, czy Pan nadaje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku, podał Pan za mało danych w pytaniu. Nie podał Pan również swojego wieku. Czy ma Pan wadę refrakcji - dalekowzroczność, czy to jest utrata akomodacji oka spowodowana wiekiem? Sama moc szkieł o tym nie świadczy. Do odpowiedzi na te pytania potrzebne są co najmniej badanie refrakcji. Presbiopii nie można skorygować laserem, gdyż nie jest to wada refrakcji. Zapraszam na badanie kwalifikacyjne. Na podstawie wyników badań wszystko Panu wytłumaczę.

Czy się kwalifikuję?

Mam 54 lata -w prawym oku 4,75 a w lewym 3,5-astygmatyzm.Czy moglabym poprawic laserowo prawe oko.Zuzycie zwiazane z wiekiem prawe oko2,5 a lewe 1,25.Dziekuje
jadwiga

Odpowiedź lekarza
Zarówno Pani wiek jak i wada są odpowiednie do przeprowadzenia korekcji. Nie widzę przeszkód, aby skorygować prawe i lewe oko. Zapraszam na badanie, aby wykluczyć choroby oczu i określić szczegółowo możliwości i efekty zabiegu.

Wiek do korekcji laserem

Czy musze miec skończone 21 lat bym mogła miec przeprowadzana laserowa korekte wzroku?
Ada

Odpowiedź lekarza
Musi Pani ukończyć 20 lat, aby móc mieć wykonany zabieg korekcji wzroku. Wada powinna być stabilna.

Korekcja wzroku po skleroplastyce

Mam krótkowzroczność (-6) i astygmatyzm, jestem 5 lat po zabiegu skleroplastyki ,czy moge poddać się laserowemu usunięciu wady ?
Kasia

Odpowiedź lekarza
Przebyty zabieg skleroplastyki nie stanowi przeciwwskazania do przeprowadzenia korekcji wzroku. Jeśli wada jest stabilna, ukończyła Pani 20 lat i badania kwalifikujące wypadną pomyślnie, powinno być możliwe usunięcie wady. Serdecznie zapraszam na badania.

Antykoncepcja a korekcja wzroku

WITAM Miesiąc temu odstawiłam pigułki antykoncepcyjne, jestem umówiona za 8 dni na badnia i ewentualnie od razu zabieg korekcji wzroku.Umawiając się zupełnie o tym nie pomyślałam. Czy to jest dużym przeciwwskazaniem do takiego zabiegu i jakie mogą by ewentualnie skutki jeśli na niego zdecyduję się jednak w tym terminie? Pozdrawiam serdecznie
Renata

Odpowiedź lekarza
Hormonalne rozchwianie oranizmu może opóźnić gojenie po zabiegu, dlatego zaleca się, aby nie przerywać stosowania antykoncepcji w czasie okołozabiegowym. Miesiąc zupełnie wystarczy, aby po odstawieniu antykoncepcji móc bez przeszkód przeprowadzić zabieg. Ważne tylko, aby nie rozpoczynała Pani ponownie stosowania pigułek, zanim oczy się nie zagoją, czyli przez około 1-3 miesiące.

Bezpieczeństwo zabiegu

Panie Doktorze, Czy prawda jest, ze zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczniejszy przy wysokiej krotkowzrocznosci niz "niskich" wadach do -4 dioptrii?
Kamila

Odpowiedź lekarza
Nie jest to prawdą. Bezpieczeństwo zabiegu korekcji wzroku nie jest zależne od wielkości wady. Jest ono stałe, gdyż technologia wykonywania zabiegu jest taka sama, przy różnych wadach. Natomiast efekty zabiegu są zależne od wady, ponieważ łatwiej usunąć małą lub średnią wadę, niż wysoką krótkowzroczność.

Zakres korygowanych wad

Dzień dobry, mam 38 lat i mam krótkowzroczność na prawym oku około -8D, na lewym około -9D i dodatkowo lekki astygmatyzm. Okulistka stwierdziła u mnie przerost naczyń krwionośnych w lewym oku, co jest najprawdopodobniej skutkiem długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych (ponad 20 lat) i w przyszłości moze skutkować powikłaniami. Ze względu na pracę, jaką wykonuję, nie wyobrażam sobie chodzenia wyłącznie w okularach i ratunkiem byłaby dla mnie, tak sądzę, korekta wady chociaż do -1D, jeśli nie dałoby rady do zera. Jestem już 17 lat po zabiegu skleroplastyki przeprowadzonym w klinice w Szklarskiej Porębie i od tamtej pory mój wzrok pogorszył się nieznacznie - moze o 1 do 2 dioptrii (prawdopodobnie przez komputery). Po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć, czy możliwa jest u mnie redukcja wady. Po drugie - Państwo oferujecie redukcję wady do nawet -14D, gdy tymczasem, inne kliniki tymi samymi metodami usuwaja wadę do najwyżej -10D. Skąd biorą się takie rozbieżności?
Marek

Odpowiedź lekarza
Zarówno Pańska wada jak i wiek są odpowiednie do korekcji. Do stwierdzenia, czy będzie możliwe przeprowadzenie zabiegu, trzeba wykonać szereg badań. Mając już ich wyniki, będę mógł dokładniej określić, czy wadę uda się usunąć w całości, czy zredukować. Bardzo dużo zależy od grubości rogówki. Różnice w wartościach korygowanych wad wynikają ze specyfiki laserów, używanych do korekcji wzroku, oraz w jakim stopniu oszczędza się rogówkę. Lasery i wartości korygowanych nimi wad może Pan porównać na stronie: http://www.fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/SurgeryandLifeSupport/LASIK/ucm192109.htm . Istotna jest również metoda zabiegu, gdyż np. w metodzie SBK LASIK utworzony płatek jest o połowę cieńszy niż w przypadku tradycyjnego LASIKa, dzięki czemu oszczędza się 90 mikrometrów istoty właściwej rogówki i w związku z tym zakres korekcji się zwiększa.

Wysoka krótkowzroczność

Witam serdecznie. Mam 20 lat (we wrześniu kończe 21). Moja wada wzroku to - 13, - 12. Wada stoi w miejscu od ok 3 lat. Czy tak duża wada nadaję się do laserowej korekcji (jeżeli tak to którego rodzaju)?
Sylwia

Odpowiedź lekarza
Istnieje możliwość całkowitego usunięcia wady krótkowzroczności do -14 dioptrii. Jeśli badania nie wykażą żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, a rogówka jest dość gruba, aby skorygować tyle dioptrii, będzie można wykonać u Pani laserową korekcję wzroku. Rodzaj zabiegu, czyli jego metodę, można określić jedynie na podstawie badań i wywiadu lekarskiego.

Gojenie po zabiegu

Witam.Czy pora roku w jakiej wykonuje się korekcję ma wpływ na rekonwalescencję( np.mróz zimą lub duży stopień nasłonecznienia latem), na jaki okres czasu należy wstrzymać się z aktywnością fizyczną(sport i rekreacja)Czy konieczne jest zwolnienie lekarskie po zabiegu?
Ewa

Odpowiedź lekarza
Pora roku nie ma wpływu na gojenie oczu po laserowej korekcji wzroku. Zarówno zimą jak i latem oczy goją się tak samo, należy je jednak w pierwszych dniach po zabiegu chronić okularami z filtrem, w które wyposażamy naszych pacjentów. Lekki wysiłek fizyczny można podjąć już po tygodniu od korekty, natomiast z mocniejszym wysiłkiem należy się wstrzymać około miesiąca. Zwolnienie lekarskie nie jest konieczne. W przypadku jednak, gdy praca wykonywana jest w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, bądź związana jest z ciężkim wysiłkiem fizycznym, pacjent zwykle otrzymuje zwolnienie.

Wiek do korekcji laserem

Syn ma astygmatyzm i nosi okulary ma 15 lat, ostatnio caly czas mowi że chce soczewki, ale przy jego wadzie powiedziano mi że będzie trudno mu dobrać. Takie jakie bym chciała żeby nosił są do +2,2 cylindra. A ewentualna korekcja wzroku jest możliwa? wada syna op +1,5 cyli. +3 oś 100 ol 2.0 cyli +3 oś 85 źrenica 62 Czekam na szybką odpowiedz.
sabi

Odpowiedź lekarza
Na laserową korekcję wzroku jest za wcześnie. Syn musi mieć ukończone 20 lat i stabilną przez co najmniej rok wadę wzroku, aby móc wykonać zabieg, oczywiście po wcześniejszym zakwalifikowaniu się.

Stabilność wady

Witam mam 25 ,rok temu mialam zmieniane okulary,ostatnio poszlam na wizyte i lekarz stwierdzil ze wada nadal postepuje,czy to mozliwe w tym wieku?Mam juz dosc noszenia okularow,nie wiem co robic,moja wada to oko prawe -8, -1,75 cylindra i os 30 stopni,zas oko lewe -7,75 i -1,75 cylindra,os 165 stopni.W ciagu jakiego czasu wada musi byc stabilna aby kwalifikowac sie do laserowej korekcji i czy zabieg redukuje wade całkowicie?Bardzo prosze o odpowiedz
Marta

Odpowiedź lekarza
Zmiana mocy okularów nie zawsze jest wynikiem postępowania wady. Zdarza się, że aby zmusić oko do pracy dobiera się słabsze szkła. Nie można więc sugerować się jedynie mocą dobranej korekcji, ważniejsza jest rzeczywista wada refrakcji. Jeśli ma Pani wcześniejsze badanie, dobrze byłoby porównać z bieżącymi. W wieku 25 lat wada powinna się już ustabilizować, ale nie koniecznie. Zapraszam Panią na badanie i spróbujemy razem podjąć decyzję, czy to już czas na zabieg, czy lepiej jeszcze poczekać. Wadę powinno się udać usunąć całkowicie, ale dopiero po zbadaniu wszystkich parametrów, będę wiedział dokładnie.

Kwalifikacja do zabiegu

Witam, moja wada to -6,0 i -4,75, mam 24 lata, kiedy mogłabym podjąć się zabiegu, czy jest możliwe całkowite wyeliminowanie wady, jak również jakiej metodzie musiałabym się poddać?
Emilia

Odpowiedź lekarza
24 lata to już odpowiedni wiek do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Jeśli wada jest stabilna i badania kwalifikacyjne wyjdą pozytywnie, będzie mogła mieć Pani wykonany zabieg. Jaka metoda w Pani przypadku jest najodpowiedniejsza, będę mógł powiedzieć dopiero po badaniach.

Sporty siłowe po zabiegu i powikłania

Witam.Ze względów zawodowych (pracuje w służbach mundurowych) jestem zainteresowany laserową korekcją wady wzroku w waszej klinice.Mam krótkowzroczność ok.- 3 i niewielki astygmatyzm. Byłem u lekarza okulisty, który po wstępnym badaniu oka stwierdził,że jestem dobrym kandydatem do zabiegu jednakże trzeba jeszcze sprawdzić rogówkę, czego nie był w stanie zrobić. Martwi mnie jednak to,że moje żrenice nie są położone centralnie w środku tylko troche do wewnątrz i ku górze.Czy może to stanowić przeciwskazanie do wykonania zabiegu? Ponadto jestem osobą czynnie uprawiającą sporty siłowe. Ile musi upłynąć od zabiegu abym mógł wrócić do codziennej pracy i cwiczeń siłkowych? Słyszałem o utracie ostrości widzenia po zabiegu i podwójnym widzeniu, jak często się to zdarza i czego jest to wynikem,. Z góry dziękuje za odpowiedż.
karol

Odpowiedź lekarza
Ze względu na wartość wady wzroku rzeczywiście wynika, że może Pan być dobrym kandydatem do zabiegu. Tak, jak badający Pana lekarz powiedział, trzeba sprawdzić jeszcze grubość rogówkę i kilka dodatkowych parametrów, aby móc w pełni Pana zakwalifikować. Źrenice zwykle nie są idealnie wycentrowane, natomiast aby stwierdzić, czy decentracja Pańskich źrenic mieści się w granicach normy, muszę trzeba Pana zbadać. Bez tego ciężko stwierdzić, czy ustawienie źrenic będzie stanowiło przeszkodę w przeprowadzeniu zabiegu. Rogówka zwykle goi się w ciągu 10 dni i po tym czasie można już powrócić do ćwiczeń fizycznych. Niemniej, od bardzo intensywnego wysiłku siłowego zalecałbym wstrzymać się do miesiąca po zabiegu. Powikłania, o których Pan wspomina zdarzają się niezwykle rzadko, w literaturze występowanie wszystkich powikłań oceniane jest na mniej niż 0,5%. Trudno mówić, czego wynikiem jest powstanie niepożadanych efektów, gdyż po to przeprowadzana jest kwalifikacja, aby wyeliminować istniejące ryzyko. Mimo to, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, mogą pojawić się komplikacje.

Jak się przygotować?

czy badania kwalifikujace na SBK LASIK sa bolesne? Czy trzeba się do nich odpowiednio przygotować?CZy po zabiegu otrzyma sie zwolnienie lekarskie pracuję przy komputerze)słyszalam,że po zabiegu jest to niewskazane.
Marzena

Odpowiedź lekarza
Badania do zabiegu są całkowicie bezbolesne. Przed badaniem nie wolno używać soczewek kontaktowych przez co najmniej dobę, natomiast po badaniu przez około 3-4 godziny nie należy prowadzić samochodu (ze względu na pogorszone widzenie przez użyte w czasie badania krople). Ponadto do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po zabiegu będzie Pani mogła otrzymać zwolnienie bez najmniejszych problemów. Na tydzień lub nawet dłużej, jeśli będzie taka potrzeba. Przy komputerze można pracować już po dwóch dniach, natomiast warto zminimalizować czas spędzany przed monitorem w pierwszym tygodniu.

Redukcja wady

Witam, mam pytanie dotyczące laserowej korekcji wady wzroku. moja wada jest dość duża, bo jest to +8 D na każde oko. Chciałam zapytać czy jest jakaś szansa na zmniejszenie tej wady za pomocą zabiegu laserowej korekcji.
Ula

Odpowiedź lekarza
Jest szansa, aby skorygować Pani wadę, jednak przy tak dużej dalekowzroczności, być może będzie możliwa jedynie redukcja wady. Do dokładnego stwierdzenia możliwości i przewidywanych efektów zabiegu, trzeba przeprowadzić specjalistyczne badania kwalifikacyjne.

Wrodzona wada wzroku

potrzebuję pełnej diagnostyki moich oczu (również do ewentuwlnego zabiegu). mam wrodzoną wadę wzroku-dalekowidz i w wieku 5 lat prawe oko- operacja zeza (mam 49 lat). Byłam leczona na jaskrę. Póżniej inny lekarz stwierdził, że to nie jaskra. Od jakiegoś czasu zaczyna mi się wzrok pogarszać. Dziś np. litery widzę rozmazane i muszę mocno mrużyć oczy, żeby coś odczytać. Tak naprawdę to pracuję w 90% lewym okiem bo prawe mam bardzo słabe, itd.
Krystyna

Odpowiedź lekarza
Z powyższego opisu trudno jest stwierdzić, czy jest możliwe w Pani przypadku przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku. Na pewno trzeba wykluczyć jaskrę i zbadać z jakiego powodu prawe oko jest takie słabe. Aby ocenić szczegółowo stan Pani oczu, musi się Pani poddać badaniu kwalifikacyjnemu.

Okulary do czytania

bardzo pragne czytać bez okularów,które sa bardzo dla mnie uciążliwe .Mam 53 lata.
Ala

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku nie likwiduje presbiopii , czyli tzw. starczowzroczności. Naturalnym procesem starzenia się organizmu jest utrata zdolności akomodacji oka i stąd używamy okularów do czytania po 40 roku życia. Laser ekscimerowy pozwala nam wykonać zabieg nazywany monowizją – oko dominujące będzie odpowiedzialne za patrzenie w dal, a oko podporządkowane za widzenie z bliska.

Zez

Mam problem z zezem czy da się coś z tym zrobić żeby go zredukować
Piotr

Odpowiedź lekarza
W naszym Ośrodku nie przeprowadzamy zabiegów operacji zeza.

Antykoncepcja a zabieg

Czy do wykonania zabiegu konieczne jest odstawienie leków antykoncepcyjnych? jeśli tak to na ile czasu przed/po?
Aleksandra

Odpowiedź lekarza
Leki antykoncepcyjne należy przyjmować tak jak zwykle, wręcz nie wolno przerywać ich stosowania na 3 miesiące przed i po zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu

Mam 20 lat.od kiedy pamiętam mam wadę wzroku al nie nawidzę nosić okularów.byłam u okulisty i stwierdził że mam wadę wzroku-3,5 oba oka.czy jest możliwe całkowite zlikwidowanie tej wady bo mółj lekarz stwierdził że to wysoka wada i nie można jej całkowicie skorygować.załamałam się tym.czy z taką wadą wzroku nosząc okulary można dostać pozwolenie na prawo jazdy?czy to naprawdę ąz tak duża wada bo słyszałam o dużo większych.proszę o odpowiedz
Michalina

Odpowiedź lekarza
Pani wada wzroku, czyli -3,5 należy do średnich wad krótkowzrocznych i jest z powodzeniem korygowana do zera. Zakres korekcji w przypadku minusów to od 0,5 D do ok. -14 D. Może Pani poddać się kompleksowemu badaniu okulistycznemu w kierunku laserowej korekcji.

Astygmatyzm

Mam 21 lat. Nosze okulary poniewaz pare lat temu wykryto u mnie astygmatyzm. Od co najmniej 2 lat moja wada wzroku jest stabilna. Czy jest mozliwe calkowite wyleczenie astygmatyzmu za pomoca lasera?? Czy istnieje ryzyko nawrotu schorzenia??? z góry dziekuje za informacje
Kamila

Odpowiedź lekarza
Astygmatyzm jest korygowany z powodzeniem do 5 dioptrii. Jednak jedynie po zbadaniu Pani oczu, będę mógł poinformować o możliwościach i efektach zabiegu. Badanie kwalifikacyjne na zabieg składa się z badania wady wzroku, przedniego odcinka gałki ocznej, grubości rogówki, mapy rogówki oraz dna oka. Wszystkie powyższe badania pozwalają stwierdzić jakiego rodzaju jest to astygmatyzm i czy jest możliwość skorygowania takiej wady.

Wada -20 dioptrii

czy jest mozliwe choc polowiczne skorygowanie wady powyzej -20 D
Katarzyna

Odpowiedź lekarza
Niestety nie jest możliwe nawet częściowe skorygowanie tak dużej wady laserowo. Można pomyśleć w takim przypadku o wszczepie soczewki wewnątrzgałkowej.

Wszczepiony rozrusznik

Jestem zainteresowany wykonaniem laserowej korekcji wzroku. Niemniej jednak mam pytanie, czy wszczepiony ICD dyskwalifikuje do zabiegu.
Błażej

Odpowiedź lekarza
Niestety wszczepiony ICD, czyli jak rozumiem rodzaj rozrusznika (defibrylator serca), dyskwalifikuje Pana jako kandydata do laserowej korekcji wzroku.

Mam 61 lat.Noszę okulary.Czy u mnie korekcja jest możliwa?

Mam 61 lat.Noszę okulary (oko prawe SPH +2,00 CYL +1,00 oś 105 oko lewe odpowiednio +2,50 +2,00 oś 65).Czy u mnie korekcja jest możliwa?
Edward

Odpowiedź lekarza
Zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonuje się przeważnie do 60-65 roku życia. Oczywiście wiek nie jest jednoznacznym wyznacznikiem i ważniejszy jest tu ogólny stan zdrowia. Jeżeli nie choruje Pan na żadną z chorób, które dyskwalifikują na zabieg, czyli jaskra, zaćma, cukrzyca, choroby tarczycy, nowotwory, istnieje możliwość zakwalifikowania się na korekcję. Aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania wykonują się specjalistyczne badania okulistyczne. Kwalifikacja poparta jest dodatkowo szczegółowym wywiadem lekarskim. Pana wada mieści się w zakresie korekcji, ale do kwalifikacji potrzeba spełnić więcej warunków.

Zez

witam serdecznie ,mam pytanie mam 31lat i wrodzona wade wzroku zeza czy takie schozenie nadaje sie do zabiegu? wszedzie muwiono mi ze jest za puzno,wszedzie tzn,u okulisty.pozdrawiam
Krzysztof

Odpowiedź lekarza
Laserowa korekcja wzroku obejmuje jedynie wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Operacje zeza są to zabiegi na mięśniach oka. W naszym centrum nie zajmujemy się takimi zabiegami.

Wiek do korekcji laserem

prosze napisać od ilu lat mozna miec laseroawa korekcje wzroku mam 19 lat, dziekuje
niki

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się na stabilnej wadzie, czyli takiej która nie pogłębia się przez co najmniej rok. Wiek nie jest jednoznacznym wyznacznikiem, ale przyjmuje się, że w wieku 20 lat gałka oczna przestaje rosnąć i wada się stabilizuje. Dlatego warto poczekać do ukończenia 20 lat, aby poddać się zabiegowi.

Wizyty kontrolne

czy konieczne sa wizyty kontrolne(bede w kraju tylko dwa tygodnie),jaka jest skutecznosc leczenia astygmatyzmu
Wojciech

Odpowiedź lekarza
Badania kontrolne są wskazane. Oczywiście najważniejsze są pierwsze badania, czyli dzień po zabiegu i tydzień po. Dobrze byłoby jednak po miesiącu pokazać się u okulisty. Największe ryzyko zakażenia jest w pierwszych 24-72 godzinach po zabiegu. Jeżeli dba się o siebie, wykonuje się zalecenia lekarza i zakrapla systematycznie oczy, nie ma konieczności kontroli. Oczywiście trzeba w takim przypadku zaopatrzyć się w zapas kropli przed wyjazdem. Astygmatyzm korygowany jest z powodzeniem do 5D. Zależy to od wielu czynników mapy rogówki, grubości rogówki.

Zabieg w wieku 52 lat

Czy w wieku 52lat można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku? Czy wiek nie stanowi zagrożenia?
Grażyna

Odpowiedź lekarza
Laserową korekcję wzroku wykonuje się średnio do 60 roku życia. Wiek nie stanowi zagrożenia, jednak warunkiem jest dobry ogólny stan zdrowia. Każda osoba chcąca poddać się zabiegowi przechodzi w naszym centrum okulistyczne badanie kwalifikacyjne, poparte dodatkowo wywiadem zdrowotnym.

Dalekowzroczność

Czy jest mozliwość korekty wady wzroku + 4,5. +6,0?
aneta

Odpowiedź lekarza
Tak, wady do +6, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, są z powodzeniem korygowane.

Stabilność wady

Witam, jestem zainteresowana korekcja wzroku i zrobilam sobie test czy moge sie poddac zabiegowi. Wszystkie odpowiedzi mam pozytywne, oprocz jednej - moj wzrok nie jest stabilny w ciagu roku. Mam wade na oba oczy -4,5 - krotkowzrocznosc. Jestem mloda osoba - 23 lata. Czy poleca mi pan w tej sytuacji ta operacje, a moze wizyte czy jeszcze sie wstrzymac? pozdrawiam
Alicja

Odpowiedź lekarza
Jest Pani w wieku, w którym jak najbardziej można poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Jeżeli chodzi o stabilność wady, to przeciwwskazaniem jest postęp roczny ponad 1-2 dioprie. W takim przypadku można jeszcze poczekać. Najlepiej byłby jednak przyjść na badanie kwalifikacyjne, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania ze strony aparatu optycznego oka. Będziemy razem mogli podjąć decyzję, czy warto poczekać.

Refundacja przez NFZ

Interesuje mnie kwestia związana z NFZ-tem. Czy istnieje mozliwość, by Narodowy Fundusz zrekompensował część wydadków poniesionych na operację?
Mateusz

Odpowiedź lekarza
Niestety zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.

Czy już czas na zabieg?

Mam wadę - 1,5 (lewe i prawe oko) w tym roku kończę 20 lat (październik) kiedy najlepiej poddać się takiemu zabiegowi?? Czy pod koniec tego roku jeszcze bym mogła, czy jeszcze czekać?
Joanna

Odpowiedź lekarza
Jest Pani w wieku w którym teoretycznie można byłoby poddać się już zabiegowi. Ważne jest czy wada jest stabilna. Najlepiej byłoby przyjść na badanie kwalifikacyjne, które wykluczyłoby ewentualne przeciwwskazania. Po badaniu można byłoby stwierdzić, czy jest Pani odpowiednim kandydatem do zabiegu i razem będziemy mogli zastanowić się nad odpowiednim dla Pani terminem..

Pytanie odnośnie zabiegu

Czy mogę prosić o bliższe informacje na temat zabiegu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby się zakwalifikować? (moja wada to -11 OL/-10 OP, astygmatyzm, w wieku 12 lat przeszedłem skleroplastykę obu oczu, od tamtego czasu wada ustabilizowała się, pogłębienie o 2 dioptrie nastąpiło w ciągu ostatnich 5 lat na skutek intensywnej pracy przed monitorem) Czy po zabiegu istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do intensywnego uprawiania sportu? Jak długo trwa pełna rekonwalescencja? Na kiedy najszybciej można się zapisać na badania/zabieg? Z góry dziękuję za odpowiedź
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Pana wada z teoretycznego punktu widzenia kwalifikuje się do zabiegu. Warunki, które trzeba spełniać to wiek pomiędzy 20 a 65 rokiem życia, dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób oczu. Jeżeli spełnia Pan dwa pierwsze warunki, zapraszamy serdecznie na badanie kwalifikacyjne. Po zabiegu wraca się do codziennych zajęć za zwyczaj następnego dnia , pełna rekonwalescencja zależy od indywidualnych właściwości organizmu. Odnośnie wysiłku fizycznego, można go wykonywać po ok. 2 tygodniach o ile nie jest to sport kontaktowy, w którym może dojść do urazu oka. Badania i zabiegi robimy na bieżąco. Umówić się można telefonicznie.

Pogłębianie się wady

Jestem zainteresowana laserowa korekcja wzroku(lasik). Moja wada wynosi ok( -)1.25 (oko lewe) i ponad (+)4.00 oko prawe (ostatnie badanie ok +5). Moj glowny problem polega na tym ,ze wada poglebila sie w ciagu ostatnich trzech lat z 0 (oko lewe, zawsze wczesniej zdrowe) i +3 ( oko prawe) do obecnego stanu i wedlug moich obserwacji ta wada ciagle sie powoli zwieksza. Czy jest to przeciwwskazaniem do korekcji obu oczu a jesli to dlaczego i przez jak dlugi okres moja wada wzroku powinna byc stabilna przed decyzja na operacje? Serdecznie dziekuje za odpowiedz na ktora czekam.
Małgorzata W.

Odpowiedź lekarza
Pogłębiająca się wada wzroku nie musi być przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast dobrze, gdy wada jest stabilna przez rok. Pani progres nie jest bardzo duży, ale też mamy za mało informacji, np. Pani wiek, aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie w sposób satysfakcjonujący. Najlepiej byłoby się zgłosić na badanie kwalifikacyjne, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Po wywiadzie i dokładnym specjalistycznym badaniu da się określić, czy jest Pani odpowiednim kandydatem do laserowej korekcji wzroku.

Zawód stewardessy a laserowa korekcja

Jestem stewardessa, czy wykonywanie mojego zawodu ma jakis wplyw na pomyslna rekonwalescencje?
Agnieszka

Odpowiedź lekarza
Pani zawód nie jest przeciwwskazaniem. Jeżeli będzie Pani dbała o siebie i odpowiednio nawilżała oko, oraz unikała pomieszczeń zadymionych i zakurzonych, gojenie rogówki powinno przebiec prawidłowo.

Nacinanie rogówki

Mam pytanie czy zabiegi wykonywane są poprzez nacinanie rogówki czy najnowszą metoda bez integrowania poprzez mechaniczne odłoniecia do laseroterapii.
Marzena

Odpowiedź lekarza
W naszym Centrum wykonuję zabiegi dwiema metodami: LASIK oraz LASEK. Podczas LASIK płatek rogówki (grubości włosa) jest nacinany mikrokeratomem, następnie odchyla się go i działa laserem na głębszą warstwę rogówki, po czym płatek odkładany jest na miejsce. Natomiast w metodzie LASEK tworzony jest szypułkowany płatek i odsuwany na bok na czas laserowania, po skończeniu działania lasera nabłonek formuje się z powrotem na rogówce. Nie jestem pewien, czy o taką odpowiedz Pani chodziło, ponieważ kiedyś wykonywało się korekcje właśnie poprzez małe nacięcia rogówki, i jeżeli o to Pani pyta, to metody wyżej wymienione nie polegają na nacinaniu rogówki. Jeżeli będzie Pani miała jeszcze jakieś pytania, bądź ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, służę pomocą.

2 weeks after surgery

Finally back home. Today it is 2 weeks since the operation. I have to get used to put on glasses where I took them off before when reading. Driving car without glasses, and not have to use them during the day is ok. The right eye is perfect and clear. But my left eye is not yet clear and sharp on distance. When I close my right eye, I am not able to read the plates on the car in front of me, and the back ligths are "cloudy". They are also a bit dry, and sometimes I have the feeling there is some dust in the eye. It seems like I need different reading glasses for reading, and when using the computer. Weel, its been only 2 weeks, and there is some new rutines I have to get used to that is different from before. Ingers left eye is ok, but the right is not ok yet. She is also strugling finding the correct glasses. She was not able to drive on our trip back from Oslo to Aalesund. If possible, could we get a feedback if this is normal ? We will both visit an eye specialist for a controll as recommended from the clinic in Gdansk.
Alf

Odpowiedź lekarza
Your problems are quite normal, and You should be patient, because vision stabilisation after corrective laser surgery lasts from one to several months. You should also regularly turn up for postoperative visits following a fixed schedule. When You go to some ophthalmologist doctor, please take a copy of examination result of Your visit, scan them and send us. Maybe then I will be able to say something more about Your problems. Usually during the recovery period You may experience mild pain, swelling of eyelids, itching, watering, »dust in the eye« feeling, and later over-sensitiveness to light (light glare) or vision acuity fluctuations (e.g. in a dark room some patients may see with less contrast). Full vision acuity returns within a couple of weeks after the surgery, yet vision may fluctuate for a period up to 12 months after the surgery. Alf, it is normal that after correction You need glasses for reading, but they should be the same as for computer. Inger also will need glasses for reading, but not so strong than earlier. This is because as a result of reduced elasticity of the lens, the accommodation ability of the eyes deteriorates. You suffer from presbyopia, which manifests itself in the necessity to wear glasses for reading. If You have some more questions or need some clarifications I’m for Your disposable.

Wada +4D

Posiadam wadę wzroku +4,0 OP, +4,0 OL, jestem w wieku 27 lat. Nosze okulary, okiem lewym widze dużo więcej, a okiem prawym widze słabo. Po zamknieciu oka lewego widzę okiem prawym jednak gorzej niż okiem prawym widzę wszystkie kontury obraz nie jest rozmazany jednak są problemy z czytaniem tym okiem. Czy laserowa korekcja wzroku poprawi mi wadę wzroku.
Grzegorz

Odpowiedź lekarza
Teoretycznie Pana wada jest odpowiednia do laserowej korekcji wzroku. Nadwzroczność koryguje się do około +6 D, chociaż w naszym ośrodku robiłem już zabiegi na oczach z wyższą wadą. Wadę +4 D, jeżeli nie będzie przeciwwskazań od strony np. grubości rogówki, koryguje się zwykle do 0. Oczywiście zakwalifikować do zabieg mogę Pana jedynie po przeprowadzeniu specjalistycznego badania okulistycznego.

Duża krótkowzoczność

Mam 16 lat i w tej chwili moja wada wzroku wynosi -7.5 i -8.5 i mam astygmatyzm. Moja wada jest pochodzenia genetycznego( dziadek ma dużą wadę około -11 a babcia ma jaskrę oboje są od strony mamy) nie wiem czy to ma narazie jakieś znaczenie. Badanie wykonane w zeszłym roku w warszawie (HRT jeśli dobrze pamiętam) nie wykazało zagrożenia jaskrą. Moja wada postępuje w tempie około 1 dioptrii na rok. Od czterech lat nosze soczewki kontaktowe twarde gazoprzepuszczalne, które miały pomóc ale nie dały żadnego efektu w porównaniu do okularów( postęp jest taki sam). I teraz przechodzę do sedna: Jeśli postęp utrzyma się nadal to do 21 roku życia( wtedy postęp powinien się ustabilizować) będę mieć około -13. Czy to wyklucza mnie z laserowej korekcji wzroku? Proszę o szybka odpowiedź
Paweł

Odpowiedź lekarza
Zabieg laserowej korekcji wzroku w przypadku krótkowzroczności można wykonać do ok. -14D, tak więc, jeżeli postęp byłby nadal 1D na rok i nie byłoby innych przeciwwskazań, mógłby Pan mieć wykonany zabieg. Oczywiście zakwalifikować do zabiegu, mogę Pana jedynie po pozytywnym przejściu specjalistycznych badań okulistycznych. Najlepiej byłoby, zgłosić się na badanie, żeby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania, np. stożek rogówki lub zbyt cienką rogówkę.

Zabieg obydwu oczu

Obejrzałem przebieg prawidłowo przebiegajacego zabiegu metodą LASIK na stronie http://www.youtube.com/watch?v=Y-TUMw1FTmY - wiec mam obecnie niezłą orientację co do jego przebiegu :-). Jest tam również filmik jak zabieg się nie udał…. Pytanie: czy fakt że zabieg będzie wykonywany na obu oczach jednoczesnie ma jakikolwiek wpływ na bezpieczeństwo zabiegu w sensie podwyższenia ryzyka dla jakości mojego wzroku - gdyby coś jednak się nie udało?
Tomasz

Odpowiedź lekarza
Fakt, że zabieg będzie wykonywany na obu oczach, w żaden sposób nie podwyższa ryzyka zabiegu. Metodą LASIK z powodzeniem można operować oboje oczu jednocześnie, nie ma różnicy dla efektu zabiegu, czy będzie operowane jedno oko, czy oba. Natomiast dla pacjenta jest to bardziej komfortowe i oszczędza czas oraz stres przed zabiegiem. Pomimo to, mogę Panu oczywiście zoperować każde oko z osobna. Decyzja należy do Pana.

Wysiłek po zabiegu

W zasadach opisujących postępowanie po zabiegu jest punkt mowiący o wysiłku fizycznym.
pacjent

Odpowiedź lekarza
Dokładny okres wstrzymania się od wysiłku fizycznego można określić dopiero podczas wizyt kontrolnych, w zależności jak szybko będą się goić oczy. Na pewno gra w tenisa, bądź inne sporty, gdzie istnieje możliwość bezpośredniego urazu oka (np. piłka może uderzyć w oko) będą zakazane, do czasu wygojenia się rogówki. Natomiast, jeżeli będzie Pan używał okularów ochronnych, można będzie szybciej powrócić do ulubionych zajęć. Jeżeli chodzi o prace w ogrodzie, ćwiczenia w domu, czy inny niezbyt intensywny wysiłek, to będzie on zapewne dozwolony już po ok. 3 dobach. Trzeba jednak uważać, aby nic nie dostało się do oka i nie trzeć oczu, aby nie przemieścić płatka.

Czy się kwalifikuję?

Witam. Moim marzeniem jest nie nosić okularów po 30 latach męczarni ale nie wiem czy moje marzenie jest wykonalne. Moja wada która przyjmują moje oczy to plus 5 na jedno oko i plus6 na drugie oraz po 2 cylindry a rzeczywista wada to chyba plus 11 tak wyszlo na badaniu komputerowym. chciałabym widzieć lepiej niż teraz w okularach. Mój problem to, że mam zgrubienie Neru wzrokowego i czy to nie będzie problemem ????????? Bardzo proszę o odpowiedz. Dziękuję
Inez

Odpowiedź lekarza
Z informacji podanych w wiadomości trudno jednoznacznie powiedzieć, czy byłaby Pani dobrą kandydatką do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Muszę dokładnie zbadać Pani oczy i w związku z tym zapraszam Panią na badanie. Dobrze byłoby, gdyby zabrała Pani ze sobą dotychczasową dokumentację schorzeń oczu. Badanie w naszym ośrodku, poza zbadaniem, czy pacjent kwalifikuje się do korekty wzroku, pozwala także zdiagnozować wczesną postać wielu chorób oczu.

 Centrum Okulistyczne Artlife - raty 0% - kredyt na zabieg laserowej korekcji wzroku