FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

 

 

 

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Jakie są gwarancje i ubezpieczenie?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odpowiedzialność za leczenie opiera się na zasadzie należytej staranności, zarówno w procesie diagnozy, jak i leczenia. Lekarz oraz podmiot leczniczy, w którym jest wykonywany zabieg, nie jest uprawniony do „dawania gwarancji” osiągnięcia konkretnego wyniku leczenia. Lekarz każdorazowo podejmuje działania w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu. Taka reguła obowiązuje we wszystkich dziedzinach medycyny- zarówno w kardiologii, onkologii, dermatologii czy w okulistyce. Dawanie gwarancji byłoby sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Każdy pacjent, z uwagi na swoje indywidualne właściwości, może osiągnąć inny efekt leczenia, a zadaniem lekarza jest dążenie do jak najlepszego wyniku leczenia.

ARTLIFE Sp. z o. o. - Centrum Okulistyczny ArtLife w celu zapewnienia pacjentom jak najlepszych warunków leczenia posiada wysokiej jakości sprzęt i dysponuje specjalistami w dziedzinie laserowej korekcji wzroku, mikrochirurgii oka oraz chirurgii plastycznej. Dzięki temu możliwe jest osiąganie bardzo dobrych efektów leczenia. Dokładamy wszelkich starań, by zabiegi przynosiły jak najlepsze efekty.

Odpowiadając na pytanie o ubezpieczeniu, informujemy, iż każdy podmiot leczniczy i każdy lekarz wykonujący zawód w Polsce zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie OC i taki wymóg spełniamy. Kwestie związane z posiadaniem ubezpieczenia regulują przepisy prawa medycznego.

 

Ile czasu należy odczekać od porodu aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po porodzie to około rok, wówczas to hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania z przed okresu ciąży.

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są zabiegami bardzo niskiego ryzyka. Jest to jednak zabieg operacyjny i trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje ryzyko powikłań. Powikłania występują w mniej niż 0,1% przypadków. Dlatego przeprowadzane są badania kwalifikacyjne, i jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, lekarz nie zakwalifikuje pacjenta na zabieg. Jak przebiegnie zabieg i rekonwalescencja zależy w dużej mierze od pacjenta, jego współpracy z lekarzem i dostosowania się do zaleceń przed i po zabiegu. Ponadto po zabiegu przeprowadzane są badania kontrolne.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniami do zabiegu laserowej korekcji wzroku są: wiek poniżej 18 roku życia, brak stabilizacji wady, choroby oczu, zmiany siatkówki w przebiegu cukrzycy, wszczepiony rozrusznik serca, choroby nowotworowe, choroby psychiczne, uzależnienia, ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie leków hormonalnych (oprócz antykoncepcji - nie należy odstawiać 3 miesiące przed i po zabiegu).

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są refundowane przez NFZ?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.

Czy podczas i po zabiegu będę odczuwać ból?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym - kroplami do oczu i jest całkowicie bezbolesny. Ponadto pacjent dostaje doustne środki przeciwbólowe. Po zabiegu metodą SBK LASIK  bardzo rzadko odczuwany jest dyskomfort lub uczucie ciała obcego pod powieką. W metodach Epi-LASIK, EBK, LASEK, PRK, TransPRK ból jest ostry w pierwszych dwóch dobach i w tym czasie przyjmuje się środki przeciwbólowe.

Czy można korygować obydwoje oczu jednocześnie?

Tak, oczywiście jest to możliwe, jednak ostateczną decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem w podczas badania kwalifikacyjnego.

Czym różnią się metody laserowej korekcji wzroku?

Metody laserowej korekcji wzroku można podzielić na dwa sposoby przygotowania rogówki oka pod działanie lasera:

  • z wytworzeniem płatka rogówki i
  • te z usuwaniem nabłonka rogówki.

Różnią się te sposoby między sobą  również czasem gojenia rogówki po korekcji i uczuciami dyskomfortu i bólem pozabiegowym.
Metody, w których za pomocą mikrokeratomu jest wytwarzany płatek na powierzchni rogówki (metoda SBK LASIK), są bardziej komfortowe dla pacjenta i cechuje je szybki czas gojenia. Po zabiegu płatek rogówki jest re-pozycjonowany i tworzy naturalny opatrunek. Oko goi się bardzo szybko i już następnego dnia można powrócić do codziennych zadań.
W metodach z usunięciem nabłonka rogówki (Epi-LASIK, EBK, LASEK, PRK, TransPRK) dociera się do głębszych warstw rogówki poprzez usunięcie nabłonka pod działanie lasera. W przypadku metody LASEK aplikuje się roztwór alkoholu, który umożliwia zmiękczenie nabłonka i odseparowanie go za pomocą szpatułki, tak samo w EBK, ale bez alkoholu za pomocą narzędzia z końcówką Epi Clear. W metodzie Epi-LASIK nabłonek jest odseparowany za pomocą specjalnego urządzenia epikeratomu, dzięki czemu nie trzeba stosować alkoholu i oszczędza się komórki nabłonka. W metodzie TransPRK nabłonek usuwa się laserem. Po zabiegu metodami z usunięciem nablonka na oczy zakłada się soczewki kontaktowe, które tworzą opatrunek. Soczewki po tygodniu zdejmuje lekarz w czasie badania kontrolnego.
Lekarz proponuje właściwą metodę po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego i szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Czy istnieją powikłania po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku, podobnie jak wszystkie zabiegi operacyjne, niesie za sobą zagrożenie. Jednak laserowa korekcja wad wzroku uważana jest za najbardziej bezpieczny z zabiegów dotyczących medycyny estetycznej, do jakiej się zalicza. Jakiekolwiek powikłania występują bardzo rzadko. Dlatego tak ważne jest badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku, by wyeliminować wszelkie przeciwwskazania medyczne do wykonania zabiegu.
Powikłania mogą występować u tych pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarza i nie zażywają leków po korekcji. Powikłania te - to w zasadzie efekt nieprawidłowego gojenia, które najczęściej kwalifikują się do dalszego leczenia. Po laserowej korekcji metodą SBK LASIK pacjent zazwyczaj nie odczuwa dyskomfortu, a zwłaszcza bólu….
Zaczyna normalnie funkcjonować zapominając o tym, że oko jest nie zagojone, że zabieg to ingerencja, że okres rekonwalescencji to - okres poświęcony na prawidłowe gojenie.
Nieprawidłowe zakraplanie może powodować nierówne gojenie się rogówki, co może powodować na niej nieregularności. W takiej sytuacji może nastąpić pogorszenie widzenia, co do planowanego efektu korekcji.
Powikłaniem może być również rozwój infekcji podczas gojenia. Infekcje spowodowane są złą higieną okolicy oczu, bądź nie zastosowaniem się pacjenta do ograniczeń, związanych np. z kąpielami w basenie lub odkrytych zbiornikach wodnych. Drobnoustroje dostając się do oka powodują infekcję. Przy infekcji średniego stopnia zwykle wystarczy leczenie antybiotykiem, nie powodują one pogorszenia widzenia. Przy dużym stopniu, nawet jeżeli zostanie infekcja wyleczona antybiotykiem, może prowadzić do powstania blizny i pogorszenia widzenia. Stan taki czasami wymaga ponownego zabiegu laserowego.
Występują również różne efekty gojenia się oka po zabiegu, często opisywane przez pacjentów jako powikłanie. Np. nadwrażliwość na słońce, konieczność częstszego zakraplania kroplami nawilżającymi, efekt halo… Są to jednak efekty pozabiegowe, które zmniejszają się z czasem upływu rekonwalescencji i stabilizacji wzroku po korekcji laserowej.

Czy wada wzroku i laserowa korekcja wzroku mają jakieś znaczenie przy porodzie?

Poród nie ma wpływu na wadę wzroku i odwrotnie: kwestia porodu i wady wzroku są od siebie całkowicie niezależne. Kłopoty, o których wspominają kobiety planujące ciążę, dotyczą zjawiska rozwarstwiania się siatkówki oka pod wpływem zwiększonego wysiłku (a w rezultacie zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej) i to zjawisko także nie jest zależne od wady wzroku (korygowana wada wzroku dotyczy modelwania laserem kształtu rogówki, nie siatkówki oka). Ponadto ewentualność rozwarstwienia siatkówki podczas naturalnego porodu, przy dużym wysiłku, może dotyczyć kobiet z wadą wzroku - krótkowzroczność powyżej 6 dioptrii.

Biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy pomimo tego mogę poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Leki antykoncepcyjne to szeroki rynek różnych specyfików o zróżnicowanym składzie i działaniu. Warto więc poinformować lekarza podczas badania kwalifikacyjnego o regularnym przyjmowaniu jakichkolwiek leków, w tym także antykoncepcyjnych. Trzeba jednak podkreślić, że współczesne leki antykoncepcyjne nie mają żadnego wpływu na wynik badania kwalifikacyjnego, a co za tym idzie także na wynik samego zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Jestem aktywny(a) fizycznie. Czy bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku mogę wrócić do ćwiczeń?

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie wolno nam na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować. Należy unikać dźwigania i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Zalecane jest przez okres około miesiąca zaniechać basenu, kąpieli morskich i sauny. Pacjenci często podkreślają, że warto przez miesiąc odpocząć od wzmożonej aktywności sportowej, aby potem cieszyć się nią w pełni, z większą przyjemnością i bez ograniczeń spowodowanych okularami lub soczewkami.

Czy na zabieg koniecznie trzeba przyjść z osobą towarzyszącą?

Po zabiegu pacjenci samodzielnie wracają do domu lub hotelu, jednak należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić auta. Pacjenci po wyjściu z gabinetu zabiegowego nie mają opatrunków na oczach, a jedynie okulary przeciwsłoneczne (które pacjent otrzymuje w naszym Centrum w ramach leczenia). Zalecane jest, aby ktoś towarzyszył pacjentowi, jednak można wracać do domu samemu, na własną odpowiedzialność. Zespół ArtLife zawsze służy pomocą, na przykład w wezwaniu taksówki.

Czy po zabiegu muszę brać urlop?

Bardzo często nasi pacjenci wracają do pracy już następnego dnia po zabiegu metodą SBK LASIK. Jednak jeśli zawód pacjenta związany jest z dużym wysiłkiem fizycznym lub wiąże się z przebywaniem w zakurzonych miejscach - warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od lekarza wykonującego zabieg. Po zabiegu metodami Epi-LASIK, EBK, LASEK, PRK, TransPRK wrócić do pracy można minimum po tygodniu, więc będzie koniecznie skorzystać z urlopu lub ze zwolnienia lekarskiego.

 Centrum okulistyczne Artlife - raty 0% na zabiegi okulistyczne